Πληροφορίες για μετακίνηση από/προς αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
ευχαριστω πολυ! και το φοιτητικο; ξερεις; δηλαδη με 6 ευρω πας απο αεροδρομιο κεντρο;
συμφωνα με αυτο,το μετρο για αεροδρομιο,το μειωμενο,εχει 4 ευρω....
http://www.oasa.gr/content.php?id=tickets
....επιπλεον,βλεπω οτι αν πανε 2 ατομα,αεροδρομιο,στοιχιζει 14 ευρω και 3 ατομα 20 ευρω...τα ξερατε;
 

Michalakopoulos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, σε λίγες ημέρες φεύγω για Βαρκελώνη και η πτήση είναι από Αθήνα στις 06:00 το πρωί.
Πρέπει να είμαι τουλάχιστον 2 ώρες πριν στο αεροδρόμιο. Άρα θα φύγω από το σπίτι ξημερώματα (Περιστέρι).
Υπάρχει κάποιος τρόπος πρόσβασης στο αεροδρόμιο χωρίς να πουλήσω τα νεφρά μου για ταξί?
ΥΓ: Κάποιος γνωστός μου είπε πως μπορώ να πάρω από κτελ Κηφισού το Χ93 για αεροδρόμιο. Θα έχει λεωφορείο εκείνη την ώρα?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, το Χ93 ειναι ολονυχτιο και το βραδυ εχει δρομολογια καθε 50 λεπτα αν δεν κανω λαθος. Ξεκινα απο τα ΚΤΕΛ Κηφισου και κανει κ μερικες ακομα στασεις πιο μετα. Δειτε στο site του ΟΑΣΑ τον χαρτη με τις στασεις και αναλογα τι σας βολευει
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Αναρωτιέμαι πως γίνεται η πρόσβαση στο αεροδρόμιο οδικώς με ΙΧ από βόρεια.Δηλαδή από την επαρχιακη οδο παιανιας-λουτσας οπου σε βγάζει στο metropolitan expo και απο κει στη βορεια πλευρά του αεροδρομιου.Είναι πολυ εξυπηρετική η διαδρομή-ιδιαίτερα για κατοίκους γύρω περιοχών και χωρίς διόδια, αλλά είδα ότι υπάρχει απαγόρευση διέλευσης.Ποιος ο λόγος;
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.206
Likes
25.630
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Αναρωτιέμαι πως γίνεται η πρόσβαση στο αεροδρόμιο οδικώς με ΙΧ από βόρεια.Δηλαδή από την επαρχιακη οδο παιανιας-λουτσας οπου σε βγάζει στο metropolitan expo και απο κει στη βορεια πλευρά του αεροδρομιου.Είναι πολυ εξυπηρετική η διαδρομή-ιδιαίτερα για κατοίκους γύρω περιοροχών και χωρίς διόδια, αλλά είδα ότι υπάρχει απαγόρευση διέλευσης.Ποιος ο λόγος;
Για να εισέλθει κάποιος από αυτή την πλευρά χρειάζεται ειδική κάρτα εισόδου η οποία εκδίδεται από τα γραφεία του αεροδρομίου που βρίσκονται απέναντι από το Factory Outlet. Αυτή την κάρτα μπορούν να εκδώσουν μόνον όσοι εργάζονται στο αεροδρόμιο ή στο εμπορικό πάρκο του αεροδρομίου προσκομίζοντας διάφορα χαρτιά στα γραφεία που προανέφερα. Εκεί τους βγάζουν και φωτογραφίες τύπου ταυτότητας και εκδίδουν την κάρτα.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Και για ποιο λόγο γίνεται αυτό;Αποκλείονται δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι κάτοχοι ΙΧ να χρησιμοποιήσουν το δρόμο;Μάλλον ο λόγος είναι προφανής, αλλά είναι θεμιτό κάτι τέτοιο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όχι δεν είναι θεμιτό, πρέπει να ανοίξουν εισόδους στο αεροδρόμιο από όλες τις κατευθύνσεις μη λαμβάνοντας υπόψη θέματα ασφαλείας για να μην πληρώνεις Αττική Οδό.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Γιατί διακυβευεται η ασφάλεια του χώρου αν κάποιος δεν πληρώσει δίοδιο και αποφύγει να κάνει το γύρο των Μεσογείων για να πάει αεροδρόμιο;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αναρωτιέμαι πως γίνεται η πρόσβαση στο αεροδρόμιο οδικώς με ΙΧ από βόρεια.Δηλαδή από την επαρχιακη οδο παιανιας-λουτσας οπου σε βγάζει στο metropolitan expo και απο κει στη βορεια πλευρά του αεροδρομιου.Είναι πολυ εξυπηρετική η διαδρομή-ιδιαίτερα για κατοίκους γύρω περιοχών και χωρίς διόδια, αλλά είδα ότι υπάρχει απαγόρευση διέλευσης.Ποιος ο λόγος;
Διορθωστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι μπορείς να πας, φεύγοντας απο το εκθεσιακό κέντρο, περνάς κανονικά το parking μακράς διαρκείας, και στη γέφυρα που ειναι όλα τα πολυκαταστήματα ανεβαίνεις και στο δαχτυλίδι στρίβεις αριστερά. Ετσι νομίζω τουλάχιστον, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο φίλτατη,απλά αναρωτιέμαι επί της ουσίας ποιος ο λόγος της απαγόρευσης;
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
H βόρεια πύλη έχει ανοίξει εδώ και τουλάχιστον δύο χρόνια και δεν χρειάζεται απολύτως καμία άδεια.
 
  • Like
Reactions: SPO

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.745
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom