Ταξιδι στην Κρητη

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
to Lykasth πρεπει να βρισκεται στη Αλμυριδα το Καρμη στο Κολυμπαρι, το Θεοφιλος μεσα στα Χανια στη Παπαναστασιου αλλα ξεχασε το...το ελεανα και ΑΝΘΕΜΙΣ ειναι στο Σταυρο...
Γιατί λες να το ξεχάσω?? Θεωρώ είναι το πιο κοντινό στη παλιά πόλη...
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Δεν φανταζόμουν ότι θα γίνετε τέτοιος πανικός στα Χανιά, ώστε να μην μπορώ να βρω οικονομικό και συνάμα αξιοπρεπές κατάλυμα. Λέω να κλείσω λίγο πιο έξω από τα Χανιά 3-4 km αν δεν βρω. Αξίζει κάποιο από τα παρακάτω;
Σε ποιο λέτε να κλείσω; Μιλάμε για 3/8 -7/8 4 διανυκτευρέσεις.

Alexis Hotel Καλλέργηδων 99,
Elena Studios Νέα χώρα, Χανιά
Tina Hotel Μπονιαλή 3, Χανιά
Calypso Hotel Apartments Στρατή Παντελάκη Άγιοι Απόστολοι, Κάτω Δαράτσο
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Απο περσινη προσωπικη εμπειρια, θα προτεινα για ενοικιαση αυτοκινητου στις περιοχες Χανιων και Ρεθυμνου να ριξετε μια ματια στο site www.eurocars-crete.com
Αψογοι επαγγελματιες, καταπληκτικη εξυπηρετηση, καλες τιμες.
Το αυτοκινητο που μου εφεραν, ενα peugeot 208 αυτοματο, ειχε 5500 χλμ. μονο.
κυριολεκτικα καινουργιο.
Προσωπικη μου αποψη απο τους πιο σωστους επαγγελματιες!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Γιατί λες να το ξεχάσω?? Θεωρώ είναι το πιο κοντινό στη παλιά πόλη...
δεν βολευει ειναι ψηλα στη παπαναστασιου και δεν νομιζω ναχει και λεωφορειο μακρια απο λιμανι και κεντρο..
 

giannis84

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
car rental Ηράκλειο Κρήτης

Καλημέρα σας συνταξιδιώτες ! Μπαίνω πρώτη φορά στο κόπο να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο για τις διακοπές μου και οσο να πεις το χω ενα αγχος για τη φερεγγυοτητα και τη εμπιστοσυνη του τι αυτοκινητο θα κλεισω και τι θα βρω μπροστα μου οταν φθασω με το καλο στη κρητη γιαυτο ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο πρακτορειο ενοικιασης αυτοκινητων να μου προτεινετε .Ευχαριστω για το χρονο σας
 
Last edited by a moderator:

Ανδρομάχη

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Σε έναν μήνα περίπου θα πάω εκδρομή στην Κρήτη! Είμαι κατενθουσιασμένη! Η βάση μου θα είναι το Ηράκλειο και θα μείνω για 2 εβδομάδες περίπου. Επίσης, δεν υπάρχει αυτοκίνητο, οπότε οι μετακινήσεις (δυστυχώς) θα γίνονται με λεωφορεία. Ποια μέρη μου προτείνετε να επισκευτώ πέρα από την πόλη του Ηρακλείου, έτσι ώστε να μην υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία αλλά και να δω όσες περισσότερες γίνεται από τις ομορφιές της Κρήτης; (και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, χαχαχα!) Έψαξα και μόνη μου αλλά βρήκα πάααααρα πολλά υπέροχα μέρη, κι έτσι σκέφτηκα ότι κάποιος που έχει πάει ή είναι από εκεί ίσως ξέρει καλύτερα.. Οπότε, εδώ είμαι και ζητώ τη βοήθειά σας!
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδας, Ισλανδια
Ξέρω που σας στέλνω
Το ματιασαμε το αγαπημενο μας best car Και μας ειχε βολεψει πολυ απο ολες τις αποψεις! Τελευταια στιγμη μεν, αλλα πηραμε αποφαση να παμε διακοπες στην Κρήτη για 3η χρονια Πηρα λοιπον τηλ για ενοικιαση αυτοκινητου και δυστυχως φετος ακουσα διπλασια τιμηΠολυ απογοητευτηκα! Τα'πα και ξεθυμανα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω 8 μέρες στην Κρήτη χωρίς πρόγραμμα, δεν θα έχω αμαξι, δε με ενδιαφέρουν οι παραλίες και κυρίως θέλω αρχαια, χωριά, φύση. Μάρτιος μήνας. Κάποιος θέλει να προτείνει ένα πιθανό itinerary; Έχω πάει ήδη Ρέθυμνο και Ηράκλειο, θα ήθελα να ξαναπεράσω, αλλά ιδανικά θα εστίαζαν σε χωριά. Ναι... Με την τοπική συγκοινωνία ή ωτοστόπ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Έχω 8 μέρες στην Κρήτη χωρίς πρόγραμμα, δεν θα έχω αμαξι, δε με ενδιαφέρουν οι παραλίες και κυρίως θέλω αρχαια, χωριά, φύση. Μάρτιος μήνας. Κάποιος θέλει να προτείνει ένα πιθανό itinerary; Έχω πάει ήδη Ρέθυμνο και Ηράκλειο, θα ήθελα να ξαναπεράσω, αλλά ιδανικά θα εστίαζαν σε χωριά. Ναι... Με την τοπική συγκοινωνία ή ωτοστόπ.
Από χωριά θεωρώ αξιόλογα από άποψη ομορφιάς τα κάτωθι:
  • Σφακιά
  • Βρύσες Αποκορώνου
  • Γεωργιούπολη
  • Πηγές Αργυρούπολης
  • Φόδελε
  • Αρχάνες
  • Σπήλι
Από Χανιά το αρχαιολογικό μουσείο είναι αδιάφορο. Το Ναυτικό παρουσιάζει την ιστορία της πόλης και θεωρώ ότι αξίζει επίσκεψης. Κοντά είναι και τα Άπτερα.

Πολύ ωραίο τοπίο είναι στη λίμνη Κουρνά. Πιθανών να άξιζε μία βόλτα στο βοτανικό κήπο στον Ομαλό. Επίσης, καλό θα ήταν να ρίξετε μια ματιά στα προγράμματα των ορειβατικών συλλόγων της περιοχής που θα είστε προκειμένου να κάνετε μία εξόρμηση στα βουνά. Τα Λευκά όρη έχουν ιδιαίτερη άγρια ομορφιά.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μουσειο Ελευθερνας
Απτερα
Βαμος Σφακια,
Αρμενοι,Μαχεροι ομορφο χωριο
ομαλος- καταφυγιο Καλλεργη
Γκουβερνετο και κατεβαινεις στο Αη Γιαννη
στα ορη πανω απο τα Κεραμια στο ψυχρο πηγαδι αν θες να περπατησεις
Σπηλι
Μελιδονι
Φοδελε
Αρκαδι
Αυτα που θυμαμαι τωρα..
Και μην ξεχασεις ,.. να σε δουμε...μιας και περνας απο τα μερη μας..
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έχω 8 μέρες στην Κρήτη χωρίς πρόγραμμα, δεν θα έχω αμαξι, δε με ενδιαφέρουν οι παραλίες και κυρίως θέλω αρχαια, χωριά, φύση. Μάρτιος μήνας. Κάποιος θέλει να προτείνει ένα πιθανό itinerary; Έχω πάει ήδη Ρέθυμνο και Ηράκλειο, θα ήθελα να ξαναπεράσω, αλλά ιδανικά θα εστίαζαν σε χωριά. Ναι... Με την τοπική συγκοινωνία ή ωτοστόπ.
Εγώ πέρα από τα κλασσικά που αναφερθηκαν ήδη θα σου πρότεινα:
Μυρτια (Ν.Ηρακλείου) είναι το χωριό του Καζαντζάκη κ προσωπικά εκεί έφαγα τους καλύτερους χοχλιους.
Να επισκεφθείτε την Μινωικη Επαυλη στο Βαθυπετρο, ειναι 3χλμ απο τις Αρχάνες.
Επίσης, θα προτεινα το Χουδετσι σε συνδυασμό με βολτα στο Φαράγγι της Σπιλιωτισσας.
Τέλος ωραίο φαγητό είχα κ σε ενα μικρο καφενείο στους Μελαμπες.
Αν θες στείλε μου πμ ή εμαιλ να σου πω περαιτέρω λεπτομερειες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom