ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

svouritsa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΟΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Διαβάζω σαν τρελή οτι ιστορία έχει γραφτεί για τους προορισμούς που θα επισκευούμε στις 24 μερες που θα είμαστε Αμερική. Τόσες ιστορίες ευτυχώς!!! Τόσο διάβασμα με ξενύχτι ούτε στην προετοιμασία για πανελληνιες ενα πράγμα!!! Συμπαράσταση στους υποψήφιους που υποφέρουν αυτές τις ημέρες ;) Οι απαντήσεις σας όμως είναι μεγάλη συντροφιά στο ταξίδι της προετοιμασίας μας. Νομίζω θα μείνω στο Miami και θα παρθεί απόφαση για κάποια εκδρομή (αφού θα υπάρχει το αυτοκίνητο) οταν θα νιώσουμε οτι καλύψαμε τα μπάνια, τις ξάπλες τις περαντζάδες και οτι αλλο όμοργο έχει να μας δώσει το Miami που επιλέξαμε ως τελευταίο σταθμό του ταξιδιού μας. Ξεκούυυυυυραση με μπόλικη βόλτα πριν την επιστροφή. :clap::clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα!!! Μια ερώτηση και απο μένα. Θα είμαστε στο Μαϊαμι στην αρχή του 2018 και αναρωτιέμαι στις 4 μέρες που θα έχουμε εκεί να προτιμήσουμε να κάνουμε μια εκδομή στα Everglades η να κάνουμε ενα ταξίδι μέχρι Cape Canaveral με μια διαμονή μια νυχτα εκει? Θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο για την παραμονή μας εκεί ουτως η άλλως. Τι θα μου συστήνατε?
Ευχαριστώ πολύ!!!
Το αυτοκινητο είναι ακρως απαραιτητο κ το κοστος ελαχιστο, ορθα πραξατε. Σε 4 μερες μην πατε πουθενα εκτος ισα ισα φτανουν για μια γευση της πολης. Αν πρεπει οπωσδηποτε τοτε sawgrass mills + Fort η Keys. Εμενα μ αρεσε η βολτα προς τα κει κ φυσικα η γεφυρα ειναι απαιχτη.
6cfa930096aab5f6cdf415ede190f89f.jpg
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
@Samion συμφωνώ κι εγώ πως είναι ωραίο να περάσεις την γέφυρα και μόνο σαν εμπειρία... Στο sawgrass δεν πηγα οπότε δεν έχω άποψη... Πάντως εγώ θα πω ότι αν μένεις southbeach το αυτοκίνητο δε χρειάζεται πουθενα.. Πολύ ακριβό και δύσκολο το πάρκινγκ, και ευτυχώς οι εκδρομές οργανώνονται και μέσω ταξιδιωτικών πολύ οικονομικά..
Επίσης ο καθένας κρίνει βάσει των εμπειριων του και των αναγκών του το θέλει... @Yorgos σίγουρα αν έχεις πάει σε κάθε άκρη του πλανήτη το everglades να σου φαίνεται βαρετό.. Εγώ το βρήκα υπέροχο καθώς δεν έχω επισκεφτεί κάτι αντίστοιχο, ούτε είχα μπει σε airboat.. Συμφωνώ φυσικά ότι υπάρχει ένα κομμάτι τουριστικής παρωδίας που όμως μπορείς να αποφύγεις (όπως κάναμε κι εμείς)... Όμως οι αλιγάτορες μέσα στο νερό για μένα δεν ήταν τουριστική παγίδα.. Αλλωστε η τιμή της εκδρομης ήταν φυσιολογική..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως εγώ θα πω ότι αν μένεις southbeach το αυτοκίνητο δε χρειάζεται πουθενα..
Θα επιμεινω οτι οπου κ να μενεις το ΙΧ ειναι ακρως απαραιτητο. η πολη δεν ειναι μονο το south beach κ για να τη γυρισεις θελεις ΙΧ.
Κ προσωπικά δεν βλεπω το λογο να μενεις στο south beach. Καταλυματα ακριβα, δωματια μικροσκοπικα..θα εμενα οπουδηποτε αλλου κ θα πηγαινα μονο για μπανιο η κλαμπινγκ.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Θα επιμεινω οτι οπου κ να μενεις το ΙΧ ειναι ακρως απαραιτητο. η πολη δεν ειναι μονο το south beach κ για να τη γυρισεις θελεις ΙΧ.
Κ προσωπικά δεν βλεπω το λογο να μενεις στο south beach. Καταλυματα ακριβα, δωματια μικροσκοπικα..θα εμενα οπουδηποτε αλλου κ θα πηγαινα μονο για μπανιο η κλαμπινγκ.
Εγώ δε βρίσκω λόγο να πας miami και να μη μείνεις southbeach στο την άλλη... Τα γυρίσαμε όλα όσα θέλαμε με uber πάρα πολύ οικονομικά... Γλυτώσαμε έτσι πολλά χρήματα ώστε να μένουμε ακριβώς πάνω στην ocean dr σε hilton honors. Ξαναλέω καθένας έχει αλλες προτεραιότητες..!εμείς είχαμε θέσει εξ αρχής τις δικές μας και θεωρώ πως δικαιωθηκαμε... Χρήματα γι Αμάξι +καύσιμα +πάρκινγκ προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα μόνο αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Κι εμείς βρήκαμε τον δικό μας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
. Ξαναλέω καθένας έχει αλλες προτεραιότητες..!
Συμφωνω απολυτα. Για μενα Μαιαμι δεν ειναι μονο το south beach. Ειναι το Key biscayne με τα μαγαζια με την τρομερη θεα του σκαιλαιν το βραδυ, ειναι το coral cables με τις ατελειωτες βολτες, ειναι το coconut grove, η little havana με τα κουβανεζικα εστιατορια, η little haiti, βεβαια ολο το miami beach το λιμανι κλπ κλπ. Αν ολα αυτα τα γυριζεις με uber μερα νυχτα vs 30Ε που κοστιζει ενα ΙΧ την ημερα παω πασο..τα εξοδα για ΙΧ ειναι ελαχιστα πλην παρκιν στο south beach. Και παλι ο καθενας εχει τα γουστα κ τις προτεραιότητες του κ κανονιζει τα του οικου του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δε βρίσκω λόγο να πας miami και να μη μείνεις southbeach στο την άλλη... Τα γυρίσαμε όλα όσα θέλαμε με uber πάρα πολύ οικονομικά... Γλυτώσαμε έτσι πολλά χρήματα ώστε να μένουμε ακριβώς πάνω στην ocean dr σε hilton honors. Ξαναλέω καθένας έχει αλλες προτεραιότητες..!εμείς είχαμε θέσει εξ αρχής τις δικές μας και θεωρώ πως δικαιωθηκαμε... Χρήματα γι Αμάξι +καύσιμα +πάρκινγκ προσωπικά τα θεωρώ απαραίτητα μόνο αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Κι εμείς βρήκαμε τον δικό μας...
Συμφωνώ, είναι τόσο καλή η συγκοινωνία στο Μαϊάμι που το αμάξι μάλλον φασαρία είναι. Στην τελική αν κάπου είσαι βράδυ χτυπάς ένα uber που είναι και πάμθηνο. Eννοείται South Beach (άντε και λίγο πιο βόρεια, είναι τόσο εύκολα τα λεωφορεία που δεν παίζει και τόσο ρόλο).
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Συμφωνω απολυτα. Για μενα Μαιαμι δεν ειναι μονο το south beach. Ειναι το Key biscayne με τα μαγαζια με την τρομερη θεα του σκαιλαιν το βραδυ, ειναι το coral cables με τις ατελειωτες βολτες, ειναι το coconut grove, η little havana με τα κουβανεζικα εστιατορια, η little haiti, βεβαια ολο το miami beach το λιμανι κλπ κλπ. Αν ολα αυτα τα γυριζεις με uber μερα νυχτα vs 30Ε που κοστιζει ενα ΙΧ την ημερα παω πασο..τα εξοδα για ΙΧ ειναι ελαχιστα πλην παρκιν στο south beach. Και παλι ο καθενας εχει τα γουστα κ τις προτεραιότητες του κ κανονιζει τα του οικου του.
Ενδεικτικά πήγαινε - έλα little havana 8$ με uber... Ακόμα και Keys μέχρι islamorada ενδεικτικά το uber να πας είχε 15$...επίσης λεωφορεία είχε για παντού και αρκετά συχνά.. Νομίζω τα γύρναγες άνετα όλα χωρίς αμάξι. Εμείς τα καταφέραμε τουλάχιστον..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ενδεικτικά πήγαινε - έλα little havana 8$ με uber... Ακόμα και Keys μέχρι islamorada ενδεικτικά το uber να πας είχε 15$...επίσης λεωφορεία είχε για παντού και αρκετά συχνά.. Νομίζω τα γύρναγες άνετα όλα χωρίς αμάξι. Εμείς τα καταφέραμε τουλάχιστον..
Το κοστος ειναι τετοιο που δεν αξιζει να το συζηταμε. Ενα ΙΧ δεν ξεπερνα τα 40Ε ημερησίως οσο κ να γυρνας. Για να με παει το uber εκει που παω σε μια μερα στο Μαιαμι δεν θα εφθαναν ουτε 150Ε. Αλλα εγω ειμαι εγω κ ο αλλος ειναι ο αλλος. Εκτος βεβαια της ασυγκριτης ευκολιας. Με uber δεν ανακαλύπτεις την πολη, απλα μεταφέρεσαι σε αυτα που λεει ο οδηγος σου. Ας μη συζηταμε περαιτερω, εκαστος κ τα γουστα του ειπαμε.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Μα δε συζητάμε για να αποδείξουμε ποιος έχει δίκιο... Ο καθένας παρουσιάζει την εκδοχή του ώστε να βοηθηθει κάποιος που οργανώνει τέτοιο ταξίδι και να δει τι βολεύει εκείνον... Άλλωστε και οι δύο προτιμήσεις έχουν θετικά κι αρνητικά. Πάντα γίνεται διάλογος σε φιλικό επίπεδο θέλω να πιστεύω.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Διαφορετικά, με τις πτήσεις τόσο φτηνές, αντί για τα keys μπορείς να πετάξεις αλλού και να διαθέσεις μια διανυκτέρευση σε άλλα μέρη πολύ πιο ενδιαφέροντα (αν κι εγώ θα έμενα Μαϊάμι).
Τι άλλο προτείνεις;
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Πανέμορφη η Νέα Υόρκη. Πήγα εκεί για 15 μέρες φιλοξενούμενος σε ξάδερφο. Τι να πρωτοθυμηθώ. Έχω τις φώτο και τις κοιτάζω πολλές φορές και θυμάμαι τις όμορφες αναμνήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom