Μαρόκο Ο δρόμος με τις χίλιες κάσμπες

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Με τη Φες, την Σεφσαουέν και τη Ραμπάτ, πραγματικά ένιωσα να γυρίζω 3 χρόνια πίσω στο δικό μου ταξίδι στα μέρη εκείνα! Μπράβο ρε Hydro!!! Η Ραμπάτ πραγματικά πολύ φροντισμένη και με ωραία αρχιτεκτονική. Της αξίζει να είναι πρωτεύουσα!

3. Εμένα από τις φωτογραφίες που έβαλες και από την δική μου επίσκεψη, μου άρεσε πολύ η χώρα, αλλά δε σε διαβάζω κι ενθουσιασμένο. Τι πήγε στραβά;
Εγώ πάλι ένιωσα ότι του άρεσε το Μαρόκο και ας ήταν ένα βδελυρό γουρούνι σε μουσουλμανική χώρα :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σε ευχαριστουμε !!!!
Και διαπιστωνω ποσο πιο ωραια ειναι να σχεδιαζεις μονος σου το ταξιδι !!!
Δυστυχως εγω με γκρουπ ...δεν το απολαυσα οσο θα ηθελα...
Eιδικά για το Μαρόκο είναι πραγματικά κρίμα να πάει κάποιος οργανωμένα. Είναι τόσο εύκολη χώρα καθώς και δυνατότητες μετακίνησης υπάρχουν και άφθονα - ποιοτικά καταλύμματα. Επίσης ειναι φθηνός γενικά προορισμός με περισσό ενδιαφέρον.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
1. Ε κάνε μας και μια σούμα, τι βαθμό βάζεις συνολικά στη χώρα;
2. Τώρα που τέλειωσες την ιστορία, δεν καταπιάνεσαι να τελειώσεις και μερικές μισοτελειωμένες που έχεις που έχουν και ρεκόρ αναγνωσιμότητας;
3. Εμένα από τις φωτογραφίες που έβαλες και από την δική μου επίσκεψη, μου άρεσε πολύ η χώρα, αλλά δε σε διαβάζω κι ενθουσιασμένο. Τι πήγε στραβά; ΟΚ, είχε Κινέζους (εγώ είχα πάει πριν από 15 χρόνια και δεν είχα δει κανέναν), αλλά και οι μεδίνες όμορφες μου φάνηκαν και τα τοπία και οι φωτογραφίες σου δείχνουν ότι είχε πολύ ωραίο φωτογραφικό υλικό. (το δε Volubilis έχει προσωρήσει πολύ στις ανασκαφές, ένα γιαπί ήταν όταν πήγα εγώ κι απογοητεύτηκα)
Λοιπόν με τις βαθμολογίες δεν τα πάω καλά αλλά το Μαρόκο έχει ιστορία και αρχαιολογικό ενδιαφερον από τους ρωμαϊκούς κιόλας χρόνους (ίσως όχι στο βαθμό που έχουν οι γειτονικές χώρες). Αυτό που μου έλειψε είναι η δυνατότητα πρόσβασης σε τζαμιά. Η φύση έχει εναλλαγές, εντάξει δεν είναι ουάου και την έρημο στην Merzouga θα την χαρακτήριζα faux sahara (Μαυριτανια δεν την λες) αλλά η αίσθηση είναι όμορφη. Πάντως δεν την βάζω πάνω από την Υεμένη που την θεωρώ την συγκλονιστικότερη κι αυθεντικότερη αραβική χώρα. Ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος δυστυχώς. Αν έλειπε η θολούρα νομίζω ότι θα φχαριστιόμουνα περισσότερο το κομμάτι Marrakech-Fes. Στα υπερ ότι η εικόνα κι η αίσθηση στις μεδίνες δεν έχει επηρεαστεί, καλή ώρα σαν την Κίνα που εξακολουθώ να την θεωρώ την μεγαλύτερη ταξιδιωτική μου απογοητευση.
Όσο για τις ατέλειωτες ιστορίες το ξέρω υπάρχουν κάμποσες "αμαρτίες" που ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι να τις τελειώσω. Υπάρχει και μια Πολωνία πρόσφατη για την οποία θέλω να γράψω κυρίως γιατί είναι αφορμή να τα θυμάμαι στο μέλλον αλλά και να εμπνέω φιλόδοξους ταξιδευτές.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ενταξει το Μαροκο ηταν ερωτας απο παλια για μενα κ τωρα αποδεικνυεται οτι καλα κρατει.Καμια σχεση με Καιρο ..απ οπου μολις γυρισα.Πολυ κυριλε καταστασεις αποτελουν οι πολεις του Μαροκου.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία! Ωραίες χρήσιμες πληροφορίες και τέλειες φώτο! Πάνω στην ώρα ήρθε η ιστορία σου.. σε ένα μήνα φεύγω κ εγώ για Μαρόκο...!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία! Ωραίες χρήσιμες πληροφορίες και τέλειες φώτο! Πάνω στην ώρα ήρθε η ιστορία σου.. σε ένα μήνα φεύγω κ εγώ για Μαρόκο...!
:) να περάσετε υπέροχα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μετά από μπόλικες εργατοώρες στο μοντάζ, συμμαζεύοντας ένα οπτικό υλικό κάμποσων ωρών σε μόλις 17 λεπτά, ιδού και το βίντεο του ταξιδιού μας στο Μαρόκο δια χειρός @snapper. Τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά θερμά.
Απολαύστε το:


ΥΓ. Παρακαλώ θερμά τους moderators να το εσωματώσουν σην ιστορία μου σαν ξεχωριστό κεφάλαιο με τίτλο "Βιντεοανασκόπηση"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μετά από μπόλικες εργατοώρες στο μοντάζ, συμμαζεύοντας ένα οπτικό υλικό κάμποσων ωρών σε μόλις 17 λεπτά, ιδού και το βίντεο του ταξιδιού μας στο Μαρόκο δια χειρός @snapper. Τον ευχαριστώ για άλλη μια φορά θερμά.
Απολαύστε το:


ΥΓ. Παρακαλώ θερμά τους moderators να το εσωματώσουν σην ιστορία μου σαν ξεχωριστό κεφάλαιο με τίτλο "Βιντεοανασκόπηση"
Eξαιρετικό βίντεο, μπράβο!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom