Ένας χαιρετισμός... πρόκληση!

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Α!... Μπορώ να κάνω και μερικές - κουτές, ίσως - ερωτήσεις; (έξτρα)
1) Γιατί την Αγιά Σοφιά την λένε και οι Τούρκοι "Aya Sofya" και δεν της έδωσαν κάποια άλλη, δική τους, ονομασία; Μήπως σαν φόρο τιμής προς τον ελληνισμό για το μνημείο που τους "προσέφερε";
2) Το αεροδρόμιο του Ατατούρκ θεωρείται ευρωπαϊκό, έτσι;
Επομένως, "No Duty Free"... :(
3) Το "Dolmabahce" (το "c" με κόμμα από κάτω - δεν ξέρω να το κάνω) είναι αυτό που φαντάζομαι;...
...Ένας μπαξές, ένας κήπος, γεμάτος με ντολμαδάκια;;;

Σημείωση: Δεν μου αρέσει και δεν θέλω να ψάξω στο διαδίκτυο για να βρω τις όποιες απαντήσεις...
Motto μου: ΤΟ GOOGLE ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!

(Ξανα)ευχαριστώ! :)
Θα εχεις πολυ χρονο απ' ότι φαινεται. Οι περισσοτεροι γκουγκλαρουμε, αγοραζουμε ταξιδιωτικους οδηγους και αν κολλησουμε σε κατι ρωταμε εδω πληροφοριες, οχι κουβεντα να γινεται...
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Δυστυχώς, αγαπητή paefstra, έτσι όπως ακριβώς το λες: έχω πολύ ελεύθερο χρόνο - πολύ περισσότερο απ' όσο χρειάζεται... :)
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Προς τι η ξινίλα σε ένα τόσο αισιόδοξο και χαρούμενο θέμα;Όποιος δε θέλει ας μην απαντήσει.Το μόνο το οποίο γνωρίζω πάντως είναι ότι το Ατατούρκ είναι ευρωπαικό αεροδρόμιο,καθώς βρίσκεται και στη δυτική πλευρά της πόλης.Πάντως και το άλλο μεγάλο αεροδρόμιο,αυτό με το περίεργο όνομα πάλι ευρωπαικό θεωρείται παρόλο που βρίσκεται στην ασιατική πλευρά.Φιγουράρει πάντα πχ σε λίστες με τα πιο γρήγορα αναπτυσσόμενα αεροδρόμια της Ευρώπης, από wikipedia και αλλού
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Α!... Μπορώ να κάνω και μερικές - κουτές, ίσως - ερωτήσεις; (έξτρα)
1) Γιατί την Αγιά Σοφιά την λένε και οι Τούρκοι "Aya Sofya" και δεν της έδωσαν κάποια άλλη, δική τους, ονομασία; Μήπως σαν φόρο τιμής προς τον ελληνισμό για το μνημείο που τους "προσέφερε";
2) Το αεροδρόμιο του Ατατούρκ θεωρείται ευρωπαϊκό, έτσι;
Επομένως, "No Duty Free"... :(
3) Το "Dolmabahce" (το "c" με κόμμα από κάτω - δεν ξέρω να το κάνω) είναι αυτό που φαντάζομαι;...
...Ένας μπαξές, ένας κήπος, γεμάτος με ντολμαδάκια;;;

Σημείωση: Δεν μου αρέσει και δεν θέλω να ψάξω στο διαδίκτυο για να βρω τις όποιες απαντήσεις...
Motto μου: ΤΟ GOOGLE ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ!
(Ξανα)ευχαριστώ! :)
1. Αγνοώ. 2. Όχι. 3. Όχι.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Πάνο καλωσόρισες!Ελπίζω η επαφή σου με το Site να σε βοηθήσει να κάνεις τα ταξίδια που έχεις ονειρευτεί και χωρίς να ξοδεύεις πολλά!Για παράδειγμα 8.000 ευρώ για την Ιαπωνία είναι υπερβολικό ποσό!!Καλά ταξίδια εύχομαι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom