Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Καλησπέρα. Βρεθηκα πέρυσι στη Λευκάδα και ομολογω οτι εκει ειδα για πρωτη φορα το χρωμα γαλαζιο. Οσα γαλάζια χρώματα κι αν ειδα ποτε μου δε συγκρίνεται με της Λευκάδας... Θες οπωσδηποτε μεταφορικο μεσο. Εμεις ειχαμε δικο μας αμαξι, για να νοικιασεις ειναι οντως ακριβα. Κατα τη γνωμη μου αν γυριζα πισω σ αυτο το ταξιδι θα νοικιαζα μηχανη-μηχανακι. Σου λύνει τα χερια και παρκαρεις εύκολα..
Συμφωνώ με την ευκολία με το μηχανάκι αλλά προσωπικά δεν θέλω καθόλου μετά απο σοβαρό τροχαίο παλαιότερα, οπότε μονόδρομος το αυτοκίνητο. Έψαξα αλλα οι τιμές αυτοκινήτων μου φάνηκαν εξωφρενικά υψηλές. Σε ευχαριστώ πάντως αν κάποιος γνωρίζει κάτι οι πληροφορίες καλοδεχούμενες!
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Παιδιά πρόκειται φετος να πάω για 4η φορά...
Η Λευκαδα ειναι άλλωστε μια και μοναδική σε ολο το πλανήτη!!!
Θα παω με τον κολλητό μου!!
Επιβάλλεται να τον πάω στους εγκρεμνους!
Δε θελω κρουαζιερα κλπ...
Θελω κάποιος να μου πει αν γνωρίζει κάποια "μυστική" πρόσβαση...
Δε μας χαλαει το περπάτημα!
Κάτι άκουσα πως αν πας στη παραλία Γιαλος κ το παρεις παραλιακα υπάρχει πρόσβαση...
Γνωρίζει κάποιος κατι?
Αλλιώς με καραβάκι μπορούμε να βρούμε κάποιον που θα μας παει κ θα μας φέρει?
Οχι για κρουζιερα αλλα κάποιος που στη "ζούλα" κανει αυτή τη δουλειά...
Αν Κάποιος γνωρίζει κάτι θα θελα τηλέφωνο επικοινωνίας!
Ευχαριστώ πολύ!
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να ρωτησω κατι κι εγω...Η προσβαση στην παραλια των Εγκρεμνών μετα τους σεισμους του 2015 γινεται μονο δια θαλάσσης πλεον?
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Καλησπερα σε ολους! Μεσα Ιουλιου θα ταξιδεψουμε στη Λευκαδα για μια εβδομαδα. Εχουμε κλεισει ηδη στον Αγ Νικητα και θα θελαμε να μαθουμε πληροφοριες για φαγητο. Συγκεκριμενους χωρους αν ειναι δυνατον! Εκτος της "Ραχης" που διαβασαμε ηδη που αλλου μπορουμε να κινηθουμε; Οι εγκρεμνοι ειναι στην ιδια κατασταση ε; Μονο μεσω θαλασσης η προσβαση; Και κατι τελευταιο! Εκτος απο τις γνωστες παραλιες με πολυ κοσμο υπαρχουν καποιες πιο "ερημικες" με λογικη προσβαση να επισκεφθουμε; Ευχαριστουμε πολυ και καλο καλοκαιρι σε ολους!
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Καλησπερα σε ολους! Μεσα Ιουλιου θα ταξιδεψουμε στη Λευκαδα για μια εβδομαδα. Εχουμε κλεισει ηδη στον Αγ Νικητα και θα θελαμε να μαθουμε πληροφοριες για φαγητο. Συγκεκριμενους χωρους αν ειναι δυνατον! Εκτος της "Ραχης" που διαβασαμε ηδη που αλλου μπορουμε να κινηθουμε; Οι εγκρεμνοι ειναι στην ιδια κατασταση ε; Μονο μεσω θαλασσης η προσβαση; Και κατι τελευταιο! Εκτος απο τις γνωστες παραλιες με πολυ κοσμο υπαρχουν καποιες πιο "ερημικες" με λογικη προσβαση να επισκεφθουμε; Ευχαριστουμε πολυ και καλο καλοκαιρι σε ολους!
Παιδιά τα καραβάκια για εγκρεμνους ξεκινούν μόνο από Νύδρι; Θέλω να κλείσω για Αγ. Νικήτα και δε θα έχω αυτοκίνητο. Όλο αυτό μέχρι αύριο γιατί Σαββατο φεύγω! Τελευταία στιγμή Όλα!
Θα σας ήμουν υποχρεη αν με ξεμπλεκατε από το δίλημμα σε ποια περιοχή να κλείσω τη διαμονή. Νυδρι, πολύ τουριστικό Αλλά βολεύει στις μετακινήσεις. Ο Αγ. Νικήτας μου άρεσε αρκετά. Ουφ! Πραγματικά είμαι της τελευταίας στιγμής. Αυτά παθαίνεις όταν δουλεύεις συνέχεια Αλλά θελέις να φυγεις λαιμός οπωσδηποτε για σουκου.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός του θέματος, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θεωρείτε ότι συνδυάζεται η ΛΕΥΚΑΔΑ με Πάργα, Πρέβεζα, Σύβοτα, Παξούς, Αχέροντα.. πόσες μέρες να διαθέσω για όλα αυτά? Με δεδομένο ότι Παξοί θα γίνουν μονοήμερη από Πάργα όπως επίσης και τα Σύβοτα μονοήμερη ( ή και καθόλου Σύβοτα).
Πιστεύετε πρέπει να επικεντρωθούμε Λευκάδα και να περάσουμε απλά από τα άλλα? Ή να έχουμε σαν βάση Πρέβεζα και να κινηθούμε σε όλα? Θα είμαστε με αυτοκίνητο. ευχαριστώ
 

olinapal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Η Λευκαδα εχει απειρα μερη για να επισκεφτεις. Παραλιες ατελειωτες! Η Πρεβεζα εμενα δεν με τρελαινει για να μεινω. Λευκαδα μπορεις να μεινεις οπουδηποτε μεχρι Νικιανα. Νυδρι με τιποτα τουριστικο και πολλοι βρετανοι. Παραλιες: καθισμα τεραστια τυρκουαζ απιστευτη με πολυ κυμα το απογευμα. Πολυ βαθια θαλασσα. Αγιος Νικητας σχετικα μικρη, πανεμορφη. Πευκουλια απιστευτα νερα! Εγκρεμνοι, πορτο κατσικι, καλαμιτσι, μυλος τυρκουαζ καθηλωτικο, το απογευμα συνηθως με κυμα. Γενικα ολες οι δυτικες παραλιες εχουν μυθικο χρωμα και κυμα το απογευμα. Οπως και οι βορειες που πηγαινουν για kite. Ανατολικα ειναι καποιες παραλιες στην νικιανα στα beach bar envy και remezzo. Τα νερα δεν συγκρινονται με τις αλλες, αλλα ειναι πιο φιλικες σε καιρο. Νοτια να πατε αγιοφυλλι με καραβακι. Μπορειτε να επισκεφτειτε για βολτα ή μπανιο βασιλικη, συβοτα, πορο. Μπορειτε να πατε και βολτα στο μεγανησι με το φερυμποτ. Κανει 30 λεπτα γιατι παει αργα. Επισης μπορειτε να πατε στους καταρρακτες κοντα στο νυδρι.
Για ψαρι στον Μηνά στη νικιανα. Καλος ειναι και ο Γιαννης στη λυγια και το κυμα στη ν πολη. Πιο ψαγμενο το θυμαρι στην πολη. Οι νταλτονς εχουν ωραια σουβλακια. Συμπαθητικο το μαζι τα φαγαμε στην πολη και η μαργαριτα επισης. Εγω πηγαινω στην Λευκαδα τα τελευταια 15 χρονια καθε σαββατοκυριακο. Τωρα η Παργα καλη ειναι ομορφη τοποθεσια, με χαλαει λιγο η αρχιτεκτονικη της. Παραλιες στον λυχνο και στον βαλτο. Απο κοσμο χαμος και σχετικα ακριβα. Οι παξοι πανεμορφοι αλλα δεν εχουν παραλιες. Οι αντιπαξοι ομως βρικα και βουτουμι, για μενα κορυφαιες στην Ελλαδα! Και συβοτα εχει αρκετες ομορφες παραλιες, το χωριο δεν με τρελαινει. Γενικα θεωρω οτι η λευκαδα εχει τα παντα. Τελειες παραλιες, ησυχια,φασαρια, μπαρ, κλαμπ, ορεινα χωρια, παραθαλασσια χωρια. Παντως θελει μεταφορικο μεσο οπωσδηποτε. Βεβαια με μηχανακι αν μενεις στην πολη τα νοτια ειναι μακρυα. Αυτα...
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
αγιοφυλλι γιατι καραβακι;
 

olinapal

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Κατεβαινεις και με τα ποδια. Λεω καραβακι για τουρ και σε αλλες παραλιες. Ξεχασα γα το αναφερω παει και πορτο κατσικι και καποια πλοιαρια πηγαινουν μαζι ιθακη και κεφαλονια μονοημερη.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπερα σε ολους! Μεσα Ιουλιου θα ταξιδεψουμε στη Λευκαδα για μια εβδομαδα. Εχουμε κλεισει ηδη στον Αγ Νικητα και θα θελαμε να μαθουμε πληροφοριες για φαγητο. Συγκεκριμενους χωρους αν ειναι δυνατον! Εκτος της "Ραχης" που διαβασαμε ηδη που αλλου μπορουμε να κινηθουμε; Οι εγκρεμνοι ειναι στην ιδια κατασταση ε; Μονο μεσω θαλασσης η προσβαση; Και κατι τελευταιο! Εκτος απο τις γνωστες παραλιες με πολυ κοσμο υπαρχουν καποιες πιο "ερημικες" με λογικη προσβαση να επισκεφθουμε; Ευχαριστουμε πολυ και καλο καλοκαιρι σε ολους!
Ταβέρνα Ψαροπούλα στους Τσουκαλάδες (φρέσκο ψάρι και κρεατικά και όλα μαγειρέμενα σπιτικά, τίποτα προκάτ), στον Αγ. Νικήτα είναι πιο τουριστικές οι ταβέρνες, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Ίσως η Σαπφώ λίγο καλύτερα. Η Ράχη είναι όντως πολύ ωραία και από φαγητό και από τοποθεσία, αρκεί να βρεις γιατί στο ηλιοβασίλεμα γίνεται χαμός. Βέβαια θα πάτε καλή εποχή, λίγο πριν γίνει το μεγάλο ντου.
Στην πόλη ωραίο ταβερνάκι είναι Το γιόμα, στον πεζόδρομο κοντά στον Άγιο Μηνά. Λίγο πιο κάτω το Γωγώς γεύσεις. Από πιτσαρίες το Festino. Πολύ παλιό μαγαζί, πάντα γεμάτο είναι η Μαργαρίτα κάτω στην παραλία, πάντα τίμια επιλογή. Ακριβώς από πάνω έχει και μπαράκι για κοκτέιλ κλπ την Ταράτσα.
Στη Λυγιά ο Ξούρας είναι πολύ καλή ταβέρνα και ο Μηνάς που αναφέρθηκε και παραπάνω στη Νικιάνα. Επίσης Νικιάνα Η Ανάσα του Ζορμπά (δίπλα στη θάλασσα) και το Πόρτο Νικιάνα. Νυδρί πολύ τουριστικό, δεν έχω να προτείνω κάτι. Ξέρω ότι έχει ανοίξει τελευταία το Έργον που είναι πιο εκλεπτυσμένη ταβέρνα (υπάρχει αντίστοιχη στη Θεσσαλονίκη) αλλά δεν έχω πάει.
Για παραλίες που ρώτησες πιο χαλαρή είναι ο Μύλος που πας με καραβάκι από Αγ.Νικήτα αν δεν έχει αέρα. Είναι σαν το Κάθισμα αλλά χωρίς καθόλου ξαπλώστρες. Τώρα για ερημικές δεν μου ρχεται καμία, ίσως σε καμιά μικρή που να είναι σε χωριό (πχ στους Τσουκαλάδες έχει τα Καμίνια και τη Γυαλού Σκάλα) αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι. Επίσης στα Πευκούλια μπορείς να κατέβεις και να προχωρήσεις δεξιά που είναι πιο χαλαρά και πιο μεγάλη η παραλία. Υπόψιν ότι στη Λευκάδα, με εξαίρεση το Κάθισμα δεν έχει παντού ομπρέλες-ξαπλώστρες κλπ.
Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom