Ουγγαρία Μια ηλιόλουστη Βουδαπέστη

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ωραία η ιστορία σας και φαίνεται και από την περιγραφή ότι σας άρεσε!!!! Δεν διάβασα κάπου επίσκεψη σε λουτρά άρα υποθέτω ότι ο καιρός ήταν ζεστός ή είχατε βάλει τόσα πολλά να δείτε που δεν προλάβατε.Παρότι γράφεις ότι φάγατε καλά έχω μια ένσταση όσον αφορά το κομμάτι του φαγητού...Η πίτσα και το Εβραϊκό μου φάνηκαν λίγο άκυρα (δεν συζητάμε για τα Μακ Ντοναλτς αν και εκεί ήταν αναγκαστική επιλογή λόγω ώρας) γιατί η πόλη έχει απίστευτο Ουγγρικό φαγητό....Αν πάω Ιταλία θα δοκιμάσω πίτσα, μακαρόνια ή κάτι παραδοσιακό Ιταλικό και όχι Ούγγρικο εστιατόριο και κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου και για την Βουδαπέστη...Τον Σεπτέμβριο λέω να πάω τρίτη φορά στην πόλη να φρεσκάρω τις αναμνήσεις μου :) ...
Σε ευχαριστουμε! Στα λουτρα υπηρξε λογος που δεν μπορουσαμε να παμε, αν και τα ειδαμε απο κοντα. Οσο για το φαγητο, το βραδυ μετα τις δεκα δεν υπηρχε τιποτα για να φαμε ουγγρικο, και επειδη τρωγαμε μονο μια φορα εξω δεν ειχαμε πολλες επιλογες. Εμας μας αρεσαν οτι φαγαμε, για αυτο και ειπα οτι φαγαμε μια χαρα!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολλοί την έχουν για προορισμό σαββατοκύριακου και μόλις πας ψάχνεις ευκαιρία να την επισκεφτείς ξανά!!!Την επόμενη φορά χειμώνα και λουτρά :)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Vagar78 όπως είπε και η Γεωργία στα λουτρά πήγαμε αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε κ λόγο προβλήματος αλλά κ λόγο χρόνου. Για το φαΐ θα συμφωνήσω αλλά και πάλι φάγαμε πολύ καλά. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσουμε κ άλλη ουγγρική κουζίνα πάντως,το μόνο σίγουρο γιατί μας άρεσε πολύ!
 
Last edited:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
@vagar78 πιστευεις πως ειναι απαγορευτική η επισκεψη στα λουτρά καλοκαίρι; ακομη κι αν παμε βραδακι; θα ειμαι εκει αρχες Ιουλιου
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@vagar78 πιστευεις πως ειναι απαγορευτική η επισκεψη στα λουτρά καλοκαίρι; ακομη κι αν παμε βραδακι; θα ειμαι εκει αρχες Ιουλιου
Τα λουτρά δεν είναι απλα ζεστά, είναι καυτά οπότε το βλέπω πάρα πολύ δύσκολο να καταφέρετε να κάνετε....Σαν να κάνεις σάουνα καλοκαίρι ένα πράγμα δεν θα παλεύεται...
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Από ό,τι θυμάμαι τα λουτρά έχουν διαβαθμισμένες θερμοκρασίες, κάθε πισίνα αναγράφει τη θερμοκρασία που έχουν, από την άλλη ίσως είναι καλύτερο να είναι καλός ο καιρός διότι, φαντάσου να είσαι ειδικά στην εξωτερική πισίνα των λουτρών, να έχεις ζεσταθεί και βγαίνοντας να παγώσεις! Βέβαια να πούμε ότι λουτρά υπάρχουν παντού στη Βουδαπέστη και όχι μόνο αυτά που επισκεφθήκατε, που είναι τα πιο γνωστά φυσικά. Εμείς εκτός από αυτά είχαμε πάει και στα λουτρά ενός ξενοδοχείου.
Το Κοινοβούλιο είναι υπέροχο να το επισκεφθεί κανείς και από μέσα, αλλά πρέπει να κάνει κανείς κράτηση. Όταν είχαμε πάει εμείς, πριν 5-6 χρόνια η αλήθεια είναι, είχα κάνει κράτηση και παρακολουθήσαμε συναυλία κλασικής μουσικής στην όπερα της Βουδαπέστης με μόλις 2 ευρώ εισιτήριο (οκ, οι θέσεις δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές). Συμπτωματικά εκείνη την ημέρα παρακολούθησε την συναυλία και ο πρόεδρος της χώρας! (Ήταν η πρεμιέρα για τη νέα σαιζόν που ξεκινούσε γύρω στο Σεπτέμβριο).
Αγαπημένη Βουδαπέστη, κάνατε καλά και την επισκεφθήκατε, μακάρι κάποια στιγμή να ξαναπάω!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
@grtt εσυ σε ποια λουτρα πηγες;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τα εσωτερικά λουτρά έχουν διαβαθμισμενες θερμοκρασιες αλλά τα εξωτερικά όχι...Λόγω της φύσης του νερού υπάρχει μια μυρωδιά στους εσωτερικούς χώρους που το καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι ανυποφορη...Για να ευχαριστήθει κάποιος πρέπει να έχει εστω ελαφρύ κρύο....Έτσι δουλεύουν τα λουτρά @grtt βγαίνεις από τα ζεστά κάνεις το μπανακι σου κ βγαίνεις ξανά στο κρύο....
 

Georgia86

Member
Μηνύματα
167
Likes
1.206
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Από ό,τι θυμάμαι τα λουτρά έχουν διαβαθμισμένες θερμοκρασίες, κάθε πισίνα αναγράφει τη θερμοκρασία που έχουν, από την άλλη ίσως είναι καλύτερο να είναι καλός ο καιρός διότι, φαντάσου να είσαι ειδικά στην εξωτερική πισίνα των λουτρών, να έχεις ζεσταθεί και βγαίνοντας να παγώσεις! Βέβαια να πούμε ότι λουτρά υπάρχουν παντού στη Βουδαπέστη και όχι μόνο αυτά που επισκεφθήκατε, που είναι τα πιο γνωστά φυσικά. Εμείς εκτός από αυτά είχαμε πάει και στα λουτρά ενός ξενοδοχείου.
Το Κοινοβούλιο είναι υπέροχο να το επισκεφθεί κανείς και από μέσα, αλλά πρέπει να κάνει κανείς κράτηση. Όταν είχαμε πάει εμείς, πριν 5-6 χρόνια η αλήθεια είναι, είχα κάνει κράτηση και παρακολουθήσαμε συναυλία κλασικής μουσικής στην όπερα της Βουδαπέστης με μόλις 2 ευρώ εισιτήριο (οκ, οι θέσεις δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές). Συμπτωματικά εκείνη την ημέρα παρακολούθησε την συναυλία και ο πρόεδρος της χώρας! (Ήταν η πρεμιέρα για τη νέα σαιζόν που ξεκινούσε γύρω στο Σεπτέμβριο).
Αγαπημένη Βουδαπέστη, κάνατε καλά και την επισκεφθήκατε, μακάρι κάποια στιγμή να ξαναπάω!

Σου εύχομαι να μπορέσεις να ξανά πας στην Βουδαπέστη, είναι μια πραγματικά υπέροχη πόλη!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
@vagar78 πιστευεις πως ειναι απαγορευτική η επισκεψη στα λουτρά καλοκαίρι; ακομη κι αν παμε βραδακι; θα ειμαι εκει αρχες Ιουλιου
Μην ανυσυχείς, έχουν πισίνες με νερό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, τόσο τα Gellert με την εξωτερική πισίνα με το μηχανισμό κυμάτων, όσο και τα Σέτσενι, με την κολυμβητική πισίνα (υποχρεωτικό φιλεδάκι στο κεφάλι). Αλλά αν πας καλοκαίρι, το καλύτερο θα ήταν το συγκρότημα στο νησί της Μαργαρίτας (Palatinus Strand), οι περισσότεροι εκεί δροσίζονται, ελλείψει θάλασσας...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μην ανυσυχείς, έχουν πισίνες με νερό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, τόσο τα Gellert με την εξωτερική πισίνα με το μηχανισμό κυμάτων, όσο και τα Σέτσενι, με την κολυμβητική πισίνα (υποχρεωτικό φιλεδάκι στο κεφάλι). Αλλά αν πας καλοκαίρι, το καλύτερο θα ήταν το συγκρότημα στο νησί της Μαργαρίτας (Palatinus Strand), οι περισσότεροι εκεί δροσίζονται, ελλείψει θάλασσας...
Πισίνα έχουν όλα αλλά το νόημα των λουτρών στη Βουδαπέστη δεν είναι για να δροσιστείς νομίζω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom