Κούβα Βιζα για Κούβα!!

AntTsil

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους.7 Φλεβάρη πετάω για Κούβα και το πρόβλημα είναι ότι η πρεσβεία έχει πρόβλημα στο σύστημα και δεν εκδίδει βίζες και δεν ξέρουν πότε θα μπορούν .Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;Πετάω με aircanada μέσω Μόναχου.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Θα σας δώσουν κάρτες στο αεροπλάνο από Κανάδα-Αβάνα. Αλλά δε ξέρω αν θα σε αφήσουν να πετάξεις από Μόναχο χωρίς.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Θα σας δώσουν κάρτες στο αεροπλάνο από Κανάδα-Αβάνα. Αλλά δε ξέρω αν θα σε αφήσουν να πετάξεις από Μόναχο χωρίς.
Υποθετω απο ξεκιναει απο Αθηνα με στάση Μοναχο .
Απο Αθήνα δεν φευγει χωρίς βίζα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους.7 Φλεβάρη πετάω για Κούβα και το πρόβλημα είναι ότι η πρεσβεία έχει πρόβλημα στο σύστημα και δεν εκδίδει βίζες και δεν ξέρουν πότε θα μπορούν .Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;Πετάω με aircanada μέσω Μόναχου.
Το πιθανότερο είναι να μη σας επιτρέψουν την επιβίβαση από την Αθήνα αν δε διαθέτετε κουβανική βίζα. Πάρε τηλέφωνο ένα από τα ελληνικά πρακτορεία που κάνουν Κούβα, ζήτησε μία βίζα με καλή διάθεση και το πιθανότερο είναι να δεχθούν. Αλλιώς στείλε μου πμ απο δευτέρα και θα σου βρω εγώ μία.
 

AntTsil

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Το πιθανότερο είναι να μη σας επιτρέψουν την επιβίβαση από την Αθήνα αν δε διαθέτετε κουβανική βίζα. Πάρε τηλέφωνο ένα από τα ελληνικά πρακτορεία που κάνουν Κούβα, ζήτησε μία βίζα με καλή διάθεση και το πιθανότερο είναι να δεχθούν. Αλλιώς στείλε μου πμ απο δευτέρα και θα σου βρω εγώ μία.
Ευχαριστώ πολύ λύθηκε το θέμα από την Πρεσβεία .
 

TheoM

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Ξέρει κάποιος αν γίνονται δεχτές οι βίζες αν την βγάλεις ονλαιν από το εξωτερικό ?Βρήκα αρκετά σάιτ όπως αυτό http://www.cubavisas.com/visa.php?act=tcform&flight=yes&accom=no
Καποια απαντηση σε αυτο?

Διαφορετικα, γνωριζει καποιος αν γινεται μεσω email η εκδοση τουριστικης καρτας με την πρεσβεια της Κουβας? Κριμα τα ταχυδρομικα να ειναι ακριβοτερα της καρτας.
 

TheoM

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Σορρυ για τα απανωτα μηνυματα εδω, ειμαι σε καλο δρομο με ασφαλιση κτλ. Ηθελα να ζητησω μια διευκρινηση αν καποιος μπορει.
Πανω στη φορμα της αιτησης στα "Απαραιτητα Δικαιολογικα" αναφερεται το "Πρωτοτυπο Διαβατηριο".
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να στειλω το κανονικο μου διαβατηριο στην πρεσβεια? Ενα φωτοαντιγραφο ή επικυρωμενο φωτοαντιγραφο δεν κανει?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σορρυ για τα απανωτα μηνυματα εδω, ειμαι σε καλο δρομο με ασφαλιση κτλ. Ηθελα να ζητησω μια διευκρινηση αν καποιος μπορει.
Πανω στη φορμα της αιτησης στα "Απαραιτητα Δικαιολογικα" αναφερεται το "Πρωτοτυπο Διαβατηριο".
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να στειλω το κανονικο μου διαβατηριο στην πρεσβεια? Ενα φωτοαντιγραφο ή επικυρωμενο φωτοαντιγραφο δεν κανει?
Θέλει το διαβατηριο σου .
 

TheoM

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Και αν χαθει το διαβατηριο μου, ποιος παιρνει την ευθυνη? Δεν μας τα λενε καλα :/
 

TheoM

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Να πω και γω την εμπειρια μου μετα απο τοσο καιρο.

Μιλαμε για την ακριβοτερη βιζα που εχω πληρωσει στη ζωη μου, εχοντας ταξιδεψει σε 37 χωρες της Ευρωπης, Ασιας, Νοτιας και Κεντρικης Αμερικης.

Μενοντας σε επαρχιακη πολη, χρειαστηκε να πληρωσω το πληρες ποσο της βιζας, ΣΥΝ τα εξοδα διαχειρισης, ΣΥΝ την μεταφορικη προς και απο το μερος μου. Αν δεν κανω λαθος, συνολικα καπου στα 78 ευρω!

Η απορια μου ειναι: γιατι θα πρεπει να πληρωσω εξοδα διαχειρισης απο τη στιγμη που πληρωνω για τη βιζα?

Ειναι ντροπη το ποσο που ζηταει η πρεσβεια της Κουβας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom