Γραφικό παραθαλάσσιο μέρος/νησί με ωραίες παραλίες

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Γιατί δεν διαλέγεις έναν νομό της Κρήτης και να τον δεις όλον , έχεις πολύ πράγμα να δεις ;)
 

Bruno

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Γεια σας όλους σας! Έχουν πιάσει για τα καλά οι ζέστες πλέον οπότε βρισκόμαστε και εμείς σε αναζήτηση καλοκαιρινού προορισμού με το αγόρι μου.. Έχουν περάσει πραγματικά πάρα πολλά πράγματα από το μυαλό μας αλλά δεν μπορούμε να καταλήξουμε. Για την ακρίβεια δεν ξέρω ποιο είναι το ιδανικό για αυτό που ζητάμε. Και αυτό που ζητάμε είναι κάποιο μέρος / νησί το οποίο να συνδυάζει γραφικότητα, δηλαδή να έχει πανέμορφη χώρα/οικισμούς και φυσικά πανέμορφες παραλίες (κατά προτίμηση αμμώδεις).
Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη για ολιγοήμερες διακοπές σε μέρος που είτε απαιτεί ενοικίαση αυτοκινήτου είτε όχι,δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό.
Συνοψίζω: Γραφικότητα - Αμμώδεις παραλίες

(Θα αναφέρω που έχουμε ήδη πάει για να γλιτώσουμε χρόνο :) Κύθηρα, Αστυπάλαια, Πάτμο, Σαντορίνη, Κάλυμνο, Κω, Ρόδο, Αγκίστρι,Σέριφο, Πόρο, Ύδρα και είμαστε από Κρήτη..
James η Σάμος επειδή ανακάλυψα ότι είναι απλά πανέμορφο νησί, θα πάω αρχές Σεπτέμβρη με κοριτσοπαρέα να το εξερευνήσουμε όλο το νησί! :D
Τώρα ψάχνω κάτι πιο γραφικό και μαζεμένο για το αμόρε !
Αλλονησος.. υπεροχη Χωρα .. πολυ πρασινο ωραιες παραλιες για ζευγαρια και οικογενειες! Επισης Ικαρια..
 
Last edited by a moderator:

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Χαχα μόλις μπήκα μετά από λίγες μέρες off και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω!

Αφου ειστε απο κρητη περαστε μεσω κισσαμου γυθειο και πηγαινετε λακωνικη ή και μεσσηνιακη Μανη. Η αεροπολη, γερολιμενας, γυθειο κ.τλλ ειναι γραφικα χωρια και παραλιες θα βρειτε πολλες ικανοποιητικες.
Καταπληκτική η ιδέα σου, ενθουσιάστηκα και απορώ πως δεν το χα σκεφτεί (και σκέψου με το ίδιο καράβι είχα πάει Κύθηρα. Αν είναι το ίδιο δηλαδή). Αυτό θα το κάνω σίγουρα μέσα στον επόμενο χρονο! Να σαι καλά!!

Γιατί δεν διαλέγεις έναν νομό της Κρήτης και να τον δεις όλον , έχεις πολύ πράγμα να δεις ;)
Αγαπητέ/ή hawk εννοείται, και ανεξάντλητη η Κρήτη. Σκέψου μεγάλωσα στο Ρέθυμνο και από νομό Λασιθίου δεν έχω ιδέα. Είναι στο πλάνο φέτος, με βάση το Ρέθυμνο να τον εξερευνήσουμε όσο γίνεται.

Εγώ σου έχω μια άλλη πρόταση για την περίπτωσή σου: Κάρπαθος!!! Πάρε τον ΠΡΕΒΕΛΗ από Ηράκλειο μια που είσαι από Κρήτη (ή και το αεροπλάνο) και σε όχι πολλές ώρες θα είσαι σε έναν πραγματικά ωραίο προορισμό που ειδικά στο θέμα παραλίας θα σε καλύψει απόλυτα (ένα ψάξιμο στο forum στα σχετικά threads και θα βρεις όλα τα ωραία σημεία και παραλίες). Δεν λείπουν από το νησί και τα πολύ όμορφα και γραφικά χωριά.
Φίλε Θάνο ,μου ξανα-ξύπνησες την τρέλα για Κάρπαθο και μάλλον εκεί θα καταλήξουμε..! Τι γραφικά χωριά, τι παραλίες..ελπίζω να είναι έτσι και από κοντά! Επίσης νομίζω πως αυτή η αίσθηση του να είσαι τόσο νότια δεν συγκρίνεται με τίποτα! Άσχετο, αλλά ξέρεις μήπως εάν συνδέεται με Σύμη ή καμία σχέση ?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.422
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δυστυχώς άμεση σύνδεση μεταξύ Καρπάθου κ Σύμης δεν υπάρχει κορίτσι μου. Καράβι η αεροπλάνο από Κάρπαθο για Ρόδο και από εκεί καράβι η δελφίνι για Σύμη. Καλύτερα κάνε focus στην Κάρπαθο μόνο η εαν θέλεις να δεις κ κάποιο άλλο νησί, τσεκαρε Κάσο η Χάλκη που έχουν άμεση ακτοπλοϊκή σύνδεση με Κάρπαθο. Να περάσεις υπέροχα...νομίζω ΘΑ σου αρέσουν πολύ τα μέρη
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
JoanneKapa Το Λασίθι έχει ωραίες παραλίες ΑΛΛΑ θέλει αυτοκίνητο ( εκτός από τον Κουρεμένο και το Βάι ) όλες οι υπόλοιπες παραλίες θέλουν ώρα για να φτάσεις , πρέπει να έχεις όρεξη για χιλιόμετρα , η παραλία της Σητείας είναι μαύρο χάλι ( πέρσι την είχαν βγάλει απαγορευμένη λόγω ρύπανσης ) πάντως έχει πολύ όμορφες - καθαρές παραλίες το Λασίθι , που δεν έχει πατήσει ο καθένας να την κάνει μπουρδ!@ο όπως στην υπόλοιπη Κρήτη ,από νυστερινή ζωή η Σητεία έχει λίγα πράγματα ( είναι για οικογένειες γενικά ) , ο Άγιος Νικόλαος έχει καλή νυχτερινή ζωή αλλά δεν πήγα καθόλου .
Έχω πάει και την έχω γυρίσει πολύ τη Σητεία οπότε εαν θες πληροφορίες πες μου να σου πω ( για παραλίες - εξόρμηση σε Φαράγγι κλπ ) :cool:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ελλάδα δεν είναι μόνο νησιά ειδικά όταν δε βολεύουν οι ακτοπλοϊκές συνδέσεις. Μπορείτε να ποστάρετε ωραιότατες instagram φωτογραφίες και από παραλίες και γραφικούς οικισμούς της ηπειρωτικής Ελλάδας.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Ελλάδα δεν είναι μόνο νησιά ειδικά όταν δε βολεύουν οι ακτοπλοϊκές συνδέσεις. Μπορείτε να ποστάρετε ωραιότατες instagram φωτογραφίες και από παραλίες και γραφικούς οικισμούς της ηπειρωτικής Ελλάδας.
Ναι αλλά το 90 % είναι για βουνίσιους η Ηπειρωτική Ελλάδα , δεν είναι για θαλασσινούς , νομίζω πως οι περισσότεροι έχουν προτίμηση τη θάλασσα για το καλοκαίρι , όχι το βουνό ;)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οταν λεει Ηπειρωτικη ,δεν εννοει Ηπειρο και τα βουνα της..ειναι η μη νησιωτικη Ελλαδα..πχ Πηλιο.Χαλκιδικη,Πελοππονησος,Αττικη κλπ.υπαρχει τεραστια παραλιακη εκταση γυρω απο τον κορμο της χωρας..κατι τετοιο λεει ο συμφορουμιτης φανταζομαι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι αλλά το 90 % είναι για βουνίσιους η Ηπειρωτική Ελλάδα , δεν είναι για θαλασσινούς , νομίζω πως οι περισσότεροι έχουν προτίμηση τη θάλασσα για το καλοκαίρι , όχι το βουνό ;)
Δες μια ματιά το χάρτη μήπως μπλέκεις την Ελλάδα με την Ουγγαρία και την Τριχωνίδα με την Μπάλατον.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αφου ειστε απο κρητη περαστε μεσω κισσαμου γυθειο και πηγαινετε λακωνικη ή και μεσσηνιακη Μανη. Η αεροπολη, γερολιμενας, γυθειο κ.τλλ ειναι γραφικα χωρια και παραλιες θα βρειτε πολλες ικανοποιητικες.
Προσωπικά, τις παραλίες της Λακωνίας τις βρήκα λίγο ως πολύ μέτριες με μόνο μία ή δύο ικανοποιητικές (π.χ. Αρχάγγελος). Να σημειώσω, ωστόσο, ότι δεν πήγα πιο νότια από Νεάπολη, για την Ελαφόνησο έπρεπε να πιάσεις θέση απ'τα μεσάνυχτα για το καράβι (και μιλάμε για μετά το 15-Αύγουστο, έτσι; ) και από Μάνη, δεν πήγα πιο νότια από Διρό και Κότρωνα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτούς δεν εννοείς για παραθαλάσσιους Ηπειρωτικούς προορισμούς ;
http://www.xronos.gr/reportaz/parathalassioi-proorismoi-stin-ipeirotiki-ellada

Δεν έθιξα αυτό που είπες , φιλικά :)
Αντί να ποστάρεις ιστοσελίδες, δώσε μας στατιστικά στοιχεία που να δείχνουν ότι το καλοκαίρι οι 9 στους 10 που πάνε διακοπές στην ηπειρωτική Ελλάδα πάνε βουνό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom