Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πάντως και εγώ είχα αντίστοιχη εμπειρία από την Sixt στην Ιταλία, όπως έχω αναφέρει ξανα στο φόρουμ. Δεν πιστεύω ότι ήταν από την εταιρεία αλλά του συγκεκριμενου υπαλληλου ο οποίος είχα δει ότι γύρισε την καρτα να δει τον τριψηφιο από πίσω, αλλά εκείνη την ώρα δεν το έκανα θέμα. Αν θέλεις να εξασφαλιστεις κάπως ενεργοποίησε τα alerts. Αν και γενικά οι τράπεζες σε ενημερώνουν σε περιέργες συναλλαγες. Και εμένα μου την είχαν μπλοκαρει.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Δεν ξεκαθαρισες ομως αν η προσπαθεια εγινε επισημα απο την εταιρεια η οχι. Αν ναι επρεπε να επικοινωνησεις μαζι τους. Περιεργο μου φαινεται για εταιρεια τετοιου μεγεθους κ ουτε εχει τετοια φημη.
Από rentalcars έγινε η ενοικίαση..
Κ όμως εγω είχα ξαναδιαβασει παρόμοια περιστατικά στο ίντερνετ απλά είχε μεγάλη (σχεδόν διπλάσια) διαφορά στην τιμή με τη hertz k avis οπότε για αυτό τη διάλεξα.

Πάντως και εγώ είχα αντίστοιχη εμπειρία από την Sixt στην Ιταλία, όπως έχω αναφέρει ξανα στο φόρουμ. Δεν πιστεύω ότι ήταν από την εταιρεία αλλά του συγκεκριμενου υπαλληλου ο οποίος είχα δει ότι γύρισε την καρτα να δει τον τριψηφιο από πίσω, αλλά εκείνη την ώρα δεν το έκανα θέμα. Αν θέλεις να εξασφαλιστεις κάπως ενεργοποίησε τα alerts. Αν και γενικά οι τράπεζες σε ενημερώνουν σε περιέργες συναλλαγες. Και εμένα μου την είχαν μπλοκαρει.
Ακριβώς αυτό κ με εμένα έγινε!!!!
Εχεις απολυτο δίκαιο..
 
Last edited by a moderator:

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Εχω κι εγώ μια απορία σχετικά με το τι να κλείσω.Βρίσκω εταιρείες και τιμές αλλά τι μου προτείνεται ;Να κλείσω όταν φτάσω εκεί τα 50-70 εξτρά ευρώ για την ασφαλιστική ; Η να πληρώσω από πριν μαζί με την κράτηση δηλαδή την έξτρα ασφάλεια των 70 ευρώ ; Ετσι τα δίνει η ryanair και οι υπόλοιπες όμως έτσι νομίζω.Ευχαριστώ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Νομίζω πως η διαφορά είναι η εξής και παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.
Αν κλείσεις ασφάλεια από μεσάζοντα και γίνει η στραβή, θα πρέπει να πληρώσεις όλα τα έξοδα της ζημιάς, να μαζέψεις τις αποδείξεις και μετά να τα στείλεις στην ασφάλεια για να σου επιστρέψει τα χρήματα,
αν πληρώσεις την ασφάλεια στην ίδια την εταιρεία τότε αφήνεις το αυτοκίνητο εκεί
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εμείς νοικιάσαμε απο Alamo , με τη χαμηλότερη τιμη, μας δέσμευσαν ενα ποσό 900 ευρώ νομίζω, κι όταν γυρίσαμε το αποδέσμευσαν σε 4-5 μέρες. Δεν κάναμε μεικτή ασφάλεια, ό,τι είχε το φθηνότερο πακέτο δηλαδή.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλημερα. το καλοκαιρι θα παω ναπολη και ψαχνω για 5 ημερες να ενοικιασω αυτοκινητο. θα παμε αρχικα προσ Σορεντο ή καπου εκει κοντα ωστε να κανουμε τις ακτες και μετα θα γυρισουμε αλλες 5 Ναπολη. ξερετε απο εκει καποια εταιρεια και κατι ακομα θα ειναι μαζι και οι 2 κορες μου 6 και 9 ετων. πρεπει να ενοικιασουμε και καθισματακι? θα εχουμε προστιμα αν δεν εχουμε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα ειναι μαζι και οι 2 κορες μου 6 και 9 ετων. πρεπει να ενοικιασουμε και καθισματακι? θα εχουμε προστιμα αν δεν εχουμε?
Τι ρωτας? Φυσικά. ο ιδιος ΚΟΚ οπως στην Ελλαδα. Εως 12 ετων. Εδω το προστιμο ομως ειναι 83 εκει ειναι 323Ε. Το καθε παιδι εννοείται.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για malpensa μιλανο ξερει κανεις αν η hertz ειναι μεσα στο αεροδρομιο;επισης πως μπορω να επιλεξω μεικτη μεσω του σαιτ της aegean? Δεν βρισκω τετοια δυνατοτητα online .Το κανεις μονο στο αεροδρομιο εκει;
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Για malpensa μιλανο ξερει κανεις αν η hertz ειναι μεσα στο αεροδρομιο;επισης πως μπορω να επιλεξω μεικτη μεσω του σαιτ της aegean? Δεν βρισκω τετοια δυνατοτητα online .Το κανεις μονο στο αεροδρομιο εκει;
Παντα την πληρη καλυψη απο τον πρπμηθευτη, οχι απο τον ατζεντ

Παντα την πληρη καλυψη απο το γραφειο ενοικιασεως την αγοραζεις και οχι απο τον broker. Αν σου προτεινει ο broker ασφαλεια, που παντα ειναι πολυ χαμηλη η τιμη, σημαινει οτι θα πρεπει να εισαι υποχρεος παλι με εγγυηση μεσω ποστωτικης καρτας στον ενοικιαστη και καλυπτεσαι υποτιθεμενα με οτι ορους εχεις δεχτει μεσω του broker.


Οποτε για πληρη καλυψη μονο μεσω του γραφειου, που θα ρωτησεις εκει τον υπαλληλο οταν πας να παραλαβεις.
Η hertz, τουλαχιςτον στην ελλαδα, οσο πληρη καλυψη και να αγορασεις, δεν καλυπτει τζαμια λαστιχα κατω μερος, οποτε ψαξου και avis η budget που εχει complete protection.
Τελος, η goldcar που ειναι πολυ διαδεδομενη στην Ιταλια μετα την Ισπανια, σου προσφερει πληρη καλυψη για ολα(super relax) , με την μονη εγγυηση για το καυσιμο(γεματο το παιρνεις και το επιστρεφεις γεματο, με ταυτοχρονη επιστροφη της εγγυησης καυσιμου)
https://m.goldcar.es/en/offices/goldcar-milan-malpensa-airport-office/
 
Last edited by a moderator:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Σε ευχαριστω tdoumos.
Απο οτι κοιταξα η budget με 67 ευρω για 3 μερες σου δινει μικτη ασφαλεια αλλα απ οτι καταλαβανω δεν ειναι πληρη η κα.λυψη. Η avis στα ιδια λεφτα δεν λεει κατι για μικτη. Η gocar με πληη καλυψη παει στα 131 ευρω,που θεωρω οτι ειναι πολλα....
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
Τι ρωτας? Φυσικά. ο ιδιος ΚΟΚ οπως στην Ελλαδα. Εως 12 ετων. Εδω το προστιμο ομως ειναι 83 εκει ειναι 323Ε. Το καθε παιδι εννοείται.
μπαινοντας και κοιταζοντας σε διαφορες εταιρειες αλλεσ λενε για κανονικο καθισματακι και αλλεσ για booster και πραγματικα δε ξερω με τι θα ειμαι εξασφαλισμενη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπαινοντας και κοιταζοντας σε διαφορες εταιρειες αλλεσ λενε για κανονικο καθισματακι και αλλεσ για booster και πραγματικα δε ξερω με τι θα ειμαι εξασφαλισμενη
Ρώτησες αν θα εχεις προστιμο χωρις καθισματακι κ σε αυτο απαντησα. Μην κοιτας τις εταιρειες, δεν θα σε σώσουν σε αστυνομικο έλεγχο. Ακολουθησε τη νομοθεσία. Ως 12 ετων καθισματακι με πλατη εκτός αν ξεπερνά τα 125cm που μπορει να χρησιμοποιησει booster. Εννοείται πιστοποιημενα που ουτως η αλλως στα δινουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom