Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
AVIS ,,, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα καλύτερο ...
Αν δεν έχεις πιστωτική είναι πρόβλημα ! Είναι βασική προϋπόθεση για ενοικίαση αυτ/του
Κατάλαβα, θα το ψάξω μήπως βρω καμία εταιρεία που να δέχεται χρεωστική. Δηλαδή για ενα μικρο αυτοκίνητό π.χ. fiat τι ποσο περίπου μπορεί να σου δεσμεύσουν ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στις "μεγάλες" εταιρίες δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν αυτοκίνητο χωρίς να χρεώσουν πιστωτική....
Και ομως υπαρχει. Ποστ ν.6 στο λινκ.
Μη λεμε τα ιδια κ τα ιδια σε διαφορετικα θεματα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-αυτοκινήτου-στη-Σικελία.57208/
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
... να είσαι καλά Αθηνά ...
Όσο μπορούμε βοηθάμε εδώ ... σύμφωνα με τις "γνώσεις" που έχει ο καθένας μας ...
Όπως βλέπεις πιο πάνω υπάρχουν και εμπειρότεροι
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Καλησπέρα, Μήπως ξέρεις καμιά ανάλογη εταιρεία ενοικιασης και για Σικελία; Θα ταξιδέψω σε μερικές μέρες και έχω μπερδευτεί - ανησυχήσει με τις εγγυήσεις και τις δεσμεύσεις χρημάτων + ότι δεν έχω πιστωτική.
Για Σικελιά δεν εχω ιδέα. Πάντως ρωμη που έκλεισα με avis βρήκα γραφείο που δέχονται χρεωστικές κάρτες. Οχι προπληρωμένες.χρεωστικες. Κάνε αναζήτησή για το που εχει γραφεία Avis και ξεκινά να τους στέλνεις μειλ. Ετσι είχα κάνει εγω και τελικά ενα δέχτηκε χωρίς πιστωτικη
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Για Σικελιά δεν εχω ιδέα. Πάντως ρωμη που έκλεισα με avis βρήκα γραφείο που δέχονται χρεωστικές κάρτες. Οχι προπληρωμένες.χρεωστικες. Κάνε αναζήτησή για το που εχει γραφεία Avis και ξεκινά να τους στέλνεις μειλ. Ετσι είχα κάνει εγω και τελικά ενα δέχτηκε χωρίς πιστωτικη
Ευχαριστώ για
Για Σικελιά δεν εχω ιδέα. Πάντως ρωμη που έκλεισα με avis βρήκα γραφείο που δέχονται χρεωστικές κάρτες. Οχι προπληρωμένες.χρεωστικες. Κάνε αναζήτησή για το που εχει γραφεία Avis και ξεκινά να τους στέλνεις μειλ. Ετσι είχα κάνει εγω και τελικά ενα δέχτηκε χωρίς πιστωτικη
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, μου το είχαν προτείνει και άλλα μέλη και επικοινώνησα μέσω mail με τη eurogroup αλλά δεν μου απάντησαν. Με avis η hertz δεν επικοινώνησα και ούτε το έψαξα όταν έφτασα εκει. Είχα πάρει την απόφαση να κινηθώ με μέσα και πήγαν όλα καλά, εκτός μιας μικρής ταλαιπωρίας - καθυστέρησης στην Κατάνια που δεν πέρασε ποτέ το λεωφορείο για Ταορμινα και πήραμε το τρένο. Πάντως για να μην φύγουμε και από το θέμα σε τοπικά rentals που έψαξα για scooter και συγκεκριμένα στις Συρακούσες δεν δεχόταν τίποτα εκτός από πιστωτική.
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Ευχαριστώ για

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, μου το είχαν προτείνει και άλλα μέλη και επικοινώνησα μέσω mail με τη eurogroup αλλά δεν μου απάντησαν. Με avis η hertz δεν επικοινώνησα και ούτε το έψαξα όταν έφτασα εκει. Είχα πάρει την απόφαση να κινηθώ με μέσα και πήγαν όλα καλά, εκτός μιας μικρής ταλαιπωρίας - καθυστέρησης στην Κατάνια που δεν πέρασε ποτέ το λεωφορείο για Ταορμινα και πήραμε το τρένο. Πάντως για να μην φύγουμε και από το θέμα σε τοπικά rentals που έψαξα για scooter και συγκεκριμένα στις Συρακούσες δεν δεχόταν τίποτα εκτός από πιστωτική.
Άργησα πολύ μάλλον για να απαντήσω .αφαου πήγαν όλα καλά...
 

THANOSJ3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα στο φορουμ.

Εγώ με την παρέα μου ( 4 άτομα ) ετοιμαζόμαστε για ενα ταξιδάκι στο εξωτερικό τον Οκτώβρη που μας έρχεται στις Περιοχές του Βελγίου και της Ολλανδίας και έχουμε το εξής θέμα.
Πετάμε με την Ryanair και προσγειωνόμαστε Βέλγιο έξω από τις Βρυξελλες στο Σαρλερουά.
Θέλωντας να αποφύγουμε τα περιττά έξοδα-ταλαιπωρεία στα λεωφορεία-τρένα σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε ενα αυτοκινητάκι για να μετακίνηθούμε.

Στην αρχή από έρευνα στο google Και μονο βρήκα μια σελίδα την rentalcars.com.
Όμως σε κάθε αυτοκίνητο που βρήκα πέτυχα να λένε το εξής στο σημέιο:
"Important Information
Deposit at counter The car hire company will require a deposit amount of 850,00 € excluding tax at pick-up. The deposit will be returned after the rental, as long as all conditions have been met."

Δηλαδή θα πρέπει να τους πληρώσω και έξτρα 850€ στην συγκεκριμένη σαν εγγύηση και να τα πάρω πίσω στην επιστροφή του αυτοκινήτου ετσι?

Υπάρχει κάποια εταιρία που να μην έχει κάποιον όρο σαν τον παραπάνω?
Υπάρχει κάποιος που να έχει κανει κάτι αντίστοιχο για να προτείνει κάποια συγκεκριμένη εταιρίας ενοικίασης?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα στο φορουμ.

Εγώ με την παρέα μου ( 4 άτομα ) ετοιμαζόμαστε για ενα ταξιδάκι στο εξωτερικό τον Οκτώβρη που μας έρχεται στις Περιοχές του Βελγίου και της Ολλανδίας και έχουμε το εξής θέμα.
Πετάμε με την Ryanair και προσγειωνόμαστε Βέλγιο έξω από τις Βρυξελλες στο Σαρλερουά.
Θέλωντας να αποφύγουμε τα περιττά έξοδα-ταλαιπωρεία στα λεωφορεία-τρένα σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε ενα αυτοκινητάκι για να μετακίνηθούμε.

Στην αρχή από έρευνα στο google Και μονο βρήκα μια σελίδα την rentalcars.com.
Όμως σε κάθε αυτοκίνητο που βρήκα πέτυχα να λένε το εξής στο σημέιο:
"Important Information
Deposit at counter The car hire company will require a deposit amount of 850,00 € excluding tax at pick-up. The deposit will be returned after the rental, as long as all conditions have been met."

Δηλαδή θα πρέπει να τους πληρώσω και έξτρα 850€ στην συγκεκριμένη σαν εγγύηση και να τα πάρω πίσω στην επιστροφή του αυτοκινήτου ετσι?

Υπάρχει κάποια εταιρία που να μην έχει κάποιον όρο σαν τον παραπάνω?
Υπάρχει κάποιος που να έχει κανει κάτι αντίστοιχο για να προτείνει κάποια συγκεκριμένη εταιρίας ενοικίασης?

δεν τους τα πληρώνεις, απλώς στα δεσμεύουν στην πιστωτική σου κάρτα και στα αποδεσμεύουν όταν παραδόσεις το αυτοκίνητο.
 

THANOSJ3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
δεν τους τα πληρώνεις, απλώς στα δεσμεύουν στην πιστωτική σου κάρτα και στα αποδεσμεύουν όταν παραδόσεις το αυτοκίνητο.
Άρα θα πρέπει μέσα στην κάρτα μου να υπάρχει το πόσο των 850€ για παράδεγιμα μονο για την εγγύηση?
Η δεσμεύεται εικονικά το ανάλογο ποσό σε περίπτωση του οποιοδήποτε προβλήματος να το τραβηξουν μεσω της κάρτας?

Με μπέρδεψες λιγάκι με το "δεσμεύουν" :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.328
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom