Ισλανδία Ο γύρος της Ισλανδίας σε 9 ημέρες

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.336
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μη σου πω, ότι μερικές φορές αυτός είναι ο ασφελέστερος τρόπος!!! :D
Γιατί αν ο πλοηγός σου τρελαθεί - όπως ο δικός μου στη Νορμανδία - δεν φθάνεις Ποτέ :shock:
Καλημέρα Κα Ντίνα !!!!
Όντως ! Σαν τις πινακίδες δεν έχει :) Προσπαθούσα να βρώ στη Σκωτία, στο Navigator, το Neist point και δεν ύπήρχε ούτε σαν δείγμα....ευτυχώς η Σκωτία έχει πολύ καλή σήμανση στους δρόμους και οι Σκώτοι είναι πάρα πολύ καλοί άνθρωποι !!!

Συνφωνώ και επαυξάνω. Απλώς αν φθάσεις, ειδικά βράδυ, σε μια μεγαλούπολη και προσπαθείς να βρεις τη διεύθυνση του ξενοδοχείου στο χάρτη, με τα ψυράκια γράμματα και χωρίς να ξέρεις τους μονόδρομους, δεν είναι και ότι καλύτερο.. Σ' αυτό το GPS είναι ανεκτίμητο. Αλλιώς αρκετές φορές μας έχει στείλει σε κάτι καρόδρομους ή έχουμε βρεθεί μπροστά σε μια κλειστή μπάρα...Χάρτης και πάλι χάρτης!!!
Καλημέρα :)
Που να δείς μέσα στα σκοτάδια σε μέρος που δεν υπάρχει ψυχή εκτός απο ελάφια και λαγουδάκια, όταν σου λέει να στρίψεις δεξιά σε ένα χωριό που δεν υπάρχει στο χάρτη....και συναντάς μπροστά σου δρόμο υπο κατασκευή....:shock:
Κατεβήκαμε απο το αυτοκίνητο, μετακινήσαμε τους κώνους απαγόρευσης, ελένξαμε το οδόστρωμα και γενικά την δυνατότητα διέλευσης και τελικά οδήγησα το αυτοκίνητο κυρία :innocent: ανάμεσα απο μπουλτόζες και οδοστρωτήρες...εκεί που μου έλεγε το Gps....και όλα αυτά στις 1:30 το βράδυ !!!
Δεν είχα το κουράγιο εκείνη την ώρα να κάνω κύκλους.....και ευτυχώς η Σκωτία δεν έχει επικίνδυνη πανίδα ( λύκους, αρκούδες κτλ )
 
Last edited:

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
1 με 10 ιουνιου που ημασταν εκει χρειαζονταν ρουχα χειμωνιατικα, και σκουφι, κασκολ και γαντια. Ειδικα το βραδυ χωρις σκουφο δεν κυκλοφορουσες. Η θερμοκρασια ηταν 7 με 8 βαθμους συνηθως, αλλα βρηκαμε και 3 βαθμους. Οταν πατε εσεις λογικα θα ειναι υψηλοτερη. Η γνωμη μου ειναι χειμερινο ντυσιμο και, οπως λεει και η isabelle, να υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλετε κατι αν ζεσταθητε.
Καλησπέρα. Αξίζει η Ισλανδία? Υπάρχουν εποχές συγκεκριμένες που ειναι ορατό το βόρειο σέλας?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.336
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα. Αξίζει η Ισλανδία? Υπάρχουν εποχές συγκεκριμένες που ειναι ορατό το βόρειο σέλας?
Καλησπέρα.
Αυτό που ρωτάς είναι λίγο σχετικό...το βόρειο σελας δεν το βλέπεις κατά παραγγελία. Είναι ένα φυσικό φαινόμενο που αν είσαι τυχερός θα το δεις :)
Οι πιθανότητες να το δεις αυξάνονται αν πας στη Νορβηγία και στη Φιλανδικη Λαπωνια, από τα τέλη φθινοπώρου μέχρι αρχές άνοιξης (ιδανικοτερα Φεβρουαρίο ή Μάρτιο) και φυσικά καλό είναι να ελέγξεις τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν όταν είναι να πας γιατί αν έχει συννεφιά δεν θα δεις τίποτα. Όσο πιο μεγάλο χρονικό διάστημα μείνεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να δεις την φύση να μεγαλουργει!!! :)
Όσο για την Ισλανδία, η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να την επισκεφτείς και να κάνεις οδικό ταξίδι. Βλέπεις μοναδικά τοπία....!
 
Last edited:

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Καλησπέρα. Αξίζει η Ισλανδία? Υπάρχουν εποχές συγκεκριμένες που ειναι ορατό το βόρειο σέλας?
Για μένα και την παρέα μου αξίζει και με το παραπάνω. Μας γοήτευσε!!! Είδαμε πράγματα μοναδικά (για μας). Το βόρειο σέλας απ' ότι νομίζω φαίνεται μετά τον Σεπτέμβριο. Ψάξτο γιατί εγώ δεν ασχολήθηκα μια και δεν υπήρχε καθόλου σκοτάδι τις μέρες που βρισκόμασταν εκεί, άρα και aurora borealis...Για ότι χρειαστείς, είμαι στη διάθεση σου.
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Καλησπέρα.
Αυτό που ρωτάς είναι λίγο σχετικό...το βόρειο σελας δεν το βλέπεις κατά παραγγελία. Είναι ένα φυσικό φαινόμενο που αν είσαι τυχερός θα το δεις :)
Οι πιθανότητες να το δεις αυξάνονται αν πας στη Νορβηγία και στη Φιλανδικη Λαπωνια, από τα τέλη φθινοπώρου μέχρι αρχές άνοιξης (ιδανικοτερα Φεβρουαρίο ή Μάρτιο) και φυσικά καλό είναι να ελέγξεις τις καιρικές συνθήκες που θα επικρατούν όταν είναι να πας γιατί αν έχει συννεφιά δεν θα δεις τίποτα. Όσο πιο μεγάλο χρονικό διάστημα μείνεις τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να δεις την φύση να μεγαλουργει!!! :)
Όσο για την Ισλανδία, η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να την επισκεφτείς και να κάνεις οδικό ταξίδι. Βλέπεις μοναδικά τοπία....!
Ευχαριστω για την απάντηση.ηταν χρήσιμα όλα.

Για μένα και την παρέα μου αξίζει και με το παραπάνω. Μας γοήτευσε!!! Είδαμε πράγματα μοναδικά (για μας). Το βόρειο σέλας απ' ότι νομίζω φαίνεται μετά τον Σεπτέμβριο. Ψάξτο γιατί εγώ δεν ασχολήθηκα μια και δεν υπήρχε καθόλου σκοτάδι τις μέρες που βρισκόμασταν εκεί, άρα και aurora borealis...Για ότι χρειαστείς, είμαι στη διάθεση σου.
Ευχαριστω επίσης.
 

feskos

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Τα αυτοκίνητα που κλείσατε είναι πολύ ακριβά. Εμείς πετάμε για ισλανδία 1/9 και για 10 μέρες ένα μικρό αυτοκίνητο μας κόστισε 330ευρώ. Δοκίμασε την επόμενη φορά να κλείσεις αυτοκίνητο από το Economycarrentals.com. Είναι ελληνικό site και όσο πιο νωρίς κλείσεις το αυτοκίνητο τόσο πιο φθηνά έρχεται. Εμείς κλείνουμε αμάξι πάντα μαζί με τα αεροπορικά.

Όσο για την διαμονή, ρε παιδιά κάντε και κανένα camping, εκτός του μηδενικού κόστους οπού γουστάρετε σταματάτε και μένετε, ειδικά σε ένα τόσο εντυπωσιακό μέρος όσο η Ισλανδία αξίζει
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Τα αυτοκίνητα που κλείσατε είναι πολύ ακριβά. Εμείς πετάμε για ισλανδία 1/9 και για 10 μέρες ένα μικρό αυτοκίνητο μας κόστισε 330ευρώ. Δοκίμασε την επόμενη φορά να κλείσεις αυτοκίνητο από το Economycarrentals.com. Είναι ελληνικό site και όσο πιο νωρίς κλείσεις το αυτοκίνητο τόσο πιο φθηνά έρχεται. Εμείς κλείνουμε αμάξι πάντα μαζί με τα αεροπορικά.

Όσο για την διαμονή, ρε παιδιά κάντε και κανένα camping, εκτός του μηδενικού κόστους οπού γουστάρετε σταματάτε και μένετε, ειδικά σε ένα τόσο εντυπωσιακό μέρος όσο η Ισλανδία αξίζει
Να 'χα τα νιάτα σου, αχ! και να τα' χα...Όταν κι εμείς ήμασταν στην ηλικία σου και μέχρι τα 40 δεν αφήναμε camping για camping. Tώρα που διανύουμε την 6η δεκαετία της ζωής μας, το μεν πνεύμα είναι πρόθυμο η δε σάρκα δεν ακολουθεί. Για μας ήταν κατόρθωμα το ότι κάναμε αυτό το ταξίδι. Εύχομαι να περάσεις πολύ πολύ όμορφα. Όσο για το site στο επόμενο ταξίδι θα το κοιτάξω, ευχαριστώ.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Όσο για την διαμονή, ρε παιδιά κάντε και κανένα camping,
Ευχαριστουμε για το: "ρε παιδια". Εκλαμβανεται ως κοπλιμεντο :D:D

Θελω ομως να σου ζητησω μια χαρη:
Αφου θα μεινεις σε camping θα ριξεις μια ματια να μας πεις τι παιζει με τα ξυλινα σπιτακια που νοικιαζουν, τα λεγομενα cabins;
Καθε πληροφορια θα ειναι χρησιμη και ευπροσδεκτη
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.336
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστουμε για το: "ρε παιδια". Εκλαμβανεται ως κοπλιμεντο :D:D

Θελω ομως να σου ζητησω μια χαρη:
Αφου θα μεινεις σε camping θα ριξεις μια ματια να μας πεις τι παιζει με τα ξυλινα σπιτακια που νοικιαζουν, τα λεγομενα cabins;
Καθε πληροφορια θα ειναι χρησιμη και ευπροσδεκτη
Μπράβο μικρούλα μου !!! Να ζητάμε πληροφορίες γιατί θα μας χρειαστούν, σε όλους μας:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.490
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom