Χαλκιδικη....Που να παω???

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και γω δεν ενθουσιαστηκα. Εχει πολλα μαγαζια για να περασεις το βραδυ σου βεβαια , αλλα δεν ειναι καθολου παραδοσιακος. Σαν διαμονη βεβαια ειναι εργονομικος για να γυρισεις το μεσαιο ποδι.... Ειναι περιπου στη μεση.
 

ap-ioanna

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα, έχω επιλέξει κι εγώ φέτος με το αγόρι μου την Xαλκιδική για ένα beach safari 5 ημερών στα μέσα του Ιουλίου. Λέμε για φέτος να επισκεφθούμε το δεύτερο πόδι για ωραίες παραλίες. Βέβαια θα θέλαμε να υπάρχει και ένα μέρος για βραδινές βόλτες , χαλαρό ποτάκι κλπ, όχι κάτι φοβερό.. Αν κάποιος έχει να προτείνει περιοχή να μείνουμε ή δωμάτια οικονομικά , καθαρά και σε βολική περιοχή για να γυρίσουμε όσες περισσότερες παραλίες θα χαρώ πολύ. Βέβαια και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα είναι χρήσιμη και ευπρόσδεκτη. Καλό καλοκαίρι!!!!
 

Μαρίλια Β.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε ολα τα μελη εδω μεσα μιας κ καινουριος στο forum!!
θελω να παω με την παρεα μου χαλκιδικη το καλοκαιρακι! Σκεφτομαστε το πρωτο ποδι φυσικα ,Κασσανδρα!
Το ερωτημα μου εινα που να ψαξω να μεινω,κ μετα το πιο σημαντικο,που πηγαινουμε για μπανιο....ποια beach bar πρεπει να επισκεφτω οπωσδηποτε κ που ειναι η νυχτερινη ζωη??
Ποια μερη ειναι πολυ καλα για φαγητο???κ γενικοτερα....απο την εμπειρια του του καθενος τι δεν θα πρεπει να αμελησω να επισκεφτω κ να δω??? :clap:
Θα σου μιλήσω βασικά για το 1ο ποδι γιατι ειναί ιδανικό για διακοπές αν εισαί και της ναιολαίας. Λοιπόν επετρεψε μου να γνωρίζω πολύ καλά τη Χαλκιδική αφού εδώ μένω κιόλας.. θα σου πρότεινα να μένεις σε ενα ξενοδοχείο στη Καλλιθέα γιατί είναι σχεδόν στο κέντρο και απο εκεί περνάνε και τα περισσότερα λεωφορεία..Επίσης εαν θέλεις νυχτερινή ζωή έχει αρκετά κλαμπακια στη Καλλιθέα(για εμένα τα καλύτερα είναι pearl και aqua και για after το angels). Τωρα σε περίπτωση που θες μια ήρεμη βόλτα θα σου πρότεινα την Άθυτο, ένα πολύ παραδοσιακό και όμορφο χωριό με επίσης πολύ καλο φαγητό, εαν θελεις απλά θέα εχει πολλές ταβερνούλες στο "βράχο" αλλα με τσιμπιμενες τιμές, εαν θέλεις καλή ποιότητα και πολύ νόστιμο φαγητό θα σου πρότεινα να δεις και ταβέρνες οχι τόσο κεντρικά του χωριού όπως μια πολύ καλή επιλογή είναι ο "Γρηγόρης" πανω στο δρόμο στα εξωτερικα φανάρια της Αθύτου! Για ωραίες παραλίες η μεριά από Άθυτο μέχρι και Παλιούρι νομίζω ότι είναι καλύτερη αν και απο την άλλη πλευρά του 1ου ποδιού πολύ καλή θάλασσα έχει και στα αγιοπελαγιτικα απλά πέφτουν λίγο μακρυά. Για beach bar θα πας αναμφίβολα απο μερια πολυχρονο-πευκοχώρι-Χανιώτη..το elephant θα σου αρέσει σιγουρα..επισης η leuki ammos και ο molos που συνήθως σε αυτά κανεις και κράτηση για να μπεις!!
 

Πέτρος Ν.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλυσπέρα, σκεφτόμασταν με την οικογένεια μου να πάμε ένα τριήμερο (Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή) στην Χαλκιδική μιας και μένουμε Θεσσαλονίκη. Πού θα μας προτείνατε να πάμε; Έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια για Νέο Μαρμαρά. Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Υ.Γ.: Είμαστε 4 άτομα, οι γονείς μου, εγώ(18) και η αδερφή μου (20).
 

katiakaith

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας!!!θα επισκεφτώ φέτος την Χαλκιδική με το αγόρι μου..πήρα πολλές πληροφορίες από τις παλαιότερες απαντήσεις σας αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: βρήκαμε ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο στα νέα Μουδανιά, αξίζει να μείνουμε εκεί η είναι πολύ μακρυά από παραλίες κ γενικότερα από όλα τα ωραία μερη??Μην μας φάνε κ τα χιλιόμετρα κάθε μέρα...
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας!!!θα επισκεφτώ φέτος την Χαλκιδική με το αγόρι μου..πήρα πολλές πληροφορίες από τις παλαιότερες απαντήσεις σας αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: βρήκαμε ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο στα νέα Μουδανιά, αξίζει να μείνουμε εκεί η είναι πολύ μακρυά από παραλίες κ γενικότερα από όλα τα ωραία μερη??Μην μας φάνε κ τα χιλιόμετρα κάθε μέρα...
Aν έχεις αυτοκίνητο είναι κρίμα να μην πας δεύτερο πόδι. Τα Μουδανιά είναι το λιγότερο άσχημα και η πιο νορμάλ παραλία είναι ο Μάμας στα 6-7 χλμ και μετά ξεκινάς απο Σάνη και προς τα κάτω άρα χιλιόμετρα θα κάνεις. Αν θες να έχει ζωή και 6-7 εκπληκτικές παραλίες σε ακτίνα 20 χιλιομέτρων εγώ προτείνω να μείνεις Νικήτη. Πρώτον γιατί έχει γίνει σουπερ τόσο ο παραλιακός πεζόδρομος όσο και το πάνω παραδοσιακό μέρος του χωριού και δεύτερον γιατι στα 10-20 λεπτά έχει Άγιο Γιάννη, Ακτή καλογριάς, Σπαθιές, Ακτή κοβιού, Λαγόμανδρα, Καρύδι, Λαγονήσι και αν αντέχεις κατεβαίνεις και πιο κάτω Καβουρότρυπες,Καλαμήτσι κλπ. Τώρα επειδή μπορεί να έχεις ακούσει τέρατα για το φανάρι της Νικήτης υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις και απο την Μεταμόρφωση όπως έρχεσαι απο Θεσσαλονίκη αλλά και όπως έρχεσαι απο Βουρβουρου.
 

katiakaith

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Άρα τα νέα Μουδανιά ακυρώνονται..λέγαμε για 1ο πόδι,αν αλλάξουμε γνώμη κ πάμε 2ο θα κοιτάξουμε για νικητη...ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
θα σου προτεινα αν θελετε πρωτο ποδι να πατε λιγο πιο κατω χανιωτη η πευκοχωρι διαμονη που εχει αρκετη κινηση ωραια μαγαζακια και τελεια beach bars.για δευτερο θα μπορουσες να μεινεις συκια η σαρτη και διπλα σου θα ειναι μερικες απο τις ωραιοτερες παραλιες και beach bars.ακτη ονειρου,αρμενιστη,καβουροτρυπες..για διαμονη στην χαλκιδικη τα πιο πολλα δωματια δεν υπαρχουν πχ στο booking,πρεπει να παιρνεις τηλ για διαθεσομοτητα στους ιδιους,
 

katiakaith

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Θα κοιτάξω προς πευκοχωρι που είναι κάπου στην Μέση κ τα φτάνεις ολα,αν τυχόν έχω κ άλλες απορίες θα ξανάεπανελθω.Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...
 

gdeme

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους.

Φετος μια από τις επιλογες είναι η Χαλκιδική. (οικογενεια με 2 παιδακια κατω των 10). 7-8 μερες με αυτοκινητο και πολύ όρεξη για βολτες.

Κατά προτιμηση δευτερο ποδι , και αν υπαρχουν και δραστηριότητες ή εκδρομες για τα παιδια

Συγκεκριμένα μετα από λιγο ψαξιμο βρηκα κατι bungalows (ακτη ονείρου) και θα ηθελα την αποψη σας για το συγκεκριμενο καταλυμμα ή ότι άλλο εχετε να μας προτείνετε.

Μιας και οι περισσοτερες απαντησεις είναι αρκετα χρονια πριν, θα εκτιμουσα ένα update στο τι ισχυει για το 2017.

Σας ευχαριστούμε.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατά προτιμηση δευτερο ποδι , και αν υπαρχουν και δραστηριότητες ή εκδρομες για τα παιδια

Συγκεκριμένα μετα από λιγο ψαξιμο βρηκα κατι bungalows (ακτη ονείρου) και θα ηθελα την αποψη σας για το συγκεκριμενο καταλυμμα ή ότι άλλο εχετε να μας προτείνετε.

Σας ευχαριστούμε.
Στην ακτή ονείρου δεν θα σου πρότεινα να πας δεν είναι και τόσο kids friendly αν και ο χώρος του camping είναι καθαρός και προσεγμένος.Αντ αυτού θα πρότεινα το camping thalatta που έχει νομίζω bungalow,πολύ καλή παραλία, αρκετές εκδηλώσεις για παιδιά και φθηνουτσικες επιλογές σε φαγητό.
 

gdeme

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Το κοιταξα το thalatta αλλα καμια σχεση (τουλάχιστον από τις φωτογραφιες) . Τι ακριβως εννοεις ότι δεν είναι kids friendly ? Εννοείται ότι είμαι ανοικτος και σε άλλες προτασεις για διαμονη, φτανει να είναι λιγο προσεγμενο και να υπαρχει μια καλη αναλογια τιμης-αποδοσης.

Ειδα τιμες 200/βραδυ που δεν είναι μεσα στο budget μου. Θεωρω κατι κοντα στα 100-120 είναι ΟΚ.

Ευχαριστω και πάλι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom