Γαλλία Κυανή Ακτή - Βοήθεια στην οργάνωση ταξιδίου

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Καλησπέρα σε όλους!

Επιτέλους φτάνει η Παρασκευή!Εισητήρια και ξενοδοχείο κλεισμένα για 8 μέρες(9 διανυκτερεύσεις) στην Côte d'Azur! Η διαμονή θα είναι όλες τις μέρες στη Νίκαια καθότι τη περίοδο που κοιτούσα για σπίτι ήταν ήδη στα ύψη η πληρότητα και δεν είχαν απομείνει πολλές επιλογές. Επιπλέον λόγω έλειψης αυτοκινήτου πιστεύω πως είναι ιδανική σα βάση για τις εκδρομές στις τριγύρω περιοχές. Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται στην 10 RUE EMMA ET PHILIPPE TIRANTY, 06000 Νίκαια, Γαλλία κοντά στο κεντρικό σταθμό των τρένων.

Αυτοκίνητο δε θα υπάρχει καθότι σα νέος οδηγός + κατοχή του διπλώματος λιγότερο από χρόνο το καθιστούν δυστυχώς αδύνατο.

Έπειτα από αναζήτηση στις πληροφορίες αλλά και στις ιστορίες του φόρουμ , συγκέντρωσα τα μέρη τα οποία αξίζουν επίσκεψης (φυσικά περιμένω προτάσεις για το τι να βγάλω ή να προσθέσω) .

Αλλά κάππυ εδώ ξεκινάει ο «γολγοθάς» για την εύρεση τρόπου μετάβασης.

Παραθέτω το τι βρήκα από μέσα μεταφοράς:

Κάννες ( σύνδεση με τρένο TER, από τις 5μισή το πρωί,διάρκεια 35λεπτά, με τελευταία επιστροφή από Κάννες στις 23:10 κάποιες μέρες)

Μονακό(σύνδεση με τρένο TER, από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 25λεπτά, με τελευταία επιστροφή από Μονακό στις 23:12 κάθε μέρα + 23:42 Παρασκεύη/Σάββατο)

St.Tropez(δύσκολα σε συνδυασμό και Port Grimaud): τρένο 1 ώρα περίπου μέχρι Saint Raphael κι από εκεί άλλη μια ώρα με καραβάκι στις 9:30 ή 11:30 με επιστροφή στις 18:30 ή στις 20:00. Τελευταίο τρένο από St.Raphael στις 22:00 ή στις 23:00 ανάλογα τη μέρα). Όμως στο site τους αναφέρουν για κράτηση 2-3 μέρες πιο πριν γεγονός που με φοβίζει. Εναλλακτική καράβι από Nice αλλά τσιμπημένο+ μικρότερη διάρκεια παραμονής στο St.Tropez.

Eze (λεωφορείο Νο 82 ή 112,διάρκεια 40 λεπτά )

Villefranche-sur-Mer(σύνδεση με τρένο TER, από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 10 λεπτά, με τελευταία επιστροφή στις 23:28 κάθε μέρα + 23:58 Παρασκεύη/Σάββατο ή λεωφορείο Νο 100)

Beaulieu-sur-Mer (σύνδεση με τρένο TER , από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 15 λεπτά, με τελευταία επιστροφή κατά τις 23:25 κάθε μέρα)

Menton(σύνδεση με τρένο TERαπό τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 30λεπτά, με τελευταία επιστροφή στις 22:58 κάθε μέρα + 23:28 Παρασκεύη/Σάββατο)

Antibes(σύνδεση με τρένο TER από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 20λεπτά, με τελευταία επιστροφή κατά τις 23:00 κάθε μέρα)

Grasse (λεωφορείο 600 από Κάννες αλλά στο site των λεωφορείων δε μου βγάζει τα δρομολόγια)

Saint-Paul-de-Vence (λεωφορείο Νο400, διάρκεια 1 ώρα, αλλά στο site των λεωφορείων δε μου βγάζει τα δρομολόγια)

Πιστεύετε πως είναι εφικτό μέσα σε 8 μέρες να επισκεφτώ τα μέρη αυτά με τα μέσα?Υπάρχουν άλλες καλύτερες εναλλακτικές μετάβασης?Περιμένω τα σχόλια σας και για το πως θα ήταν καλύτερο να συνδυάσω κάποια από τα μέρη ανά ημέρες .

Ένας εναλλακτικός τρόπος μεταφοράς για κάποια από τα μέρη είναι και το https://www.blablacar.fr που χρησιμοποιούν πολύ οι φίλοι μας οι Γάλλοι.

Για τα τρένα χρειάζεται να κλείσω από πρίν εισητήρια? Υπάρχει κάποιου είδους κάρτα για να μη βγάζω κάθε μέρα στα μηχανήματα/εκδοτήρια?

Υ.Γ 1: Ενοικίαση για παπάκι ισοδυναμεί με αυτοκτονία?

Υ.Γ 2:Πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο. Έχετε συναντήσει κανείς σας αυτούς τους καρχαρίες? :bleh: Αξίζει για τη φάση να το πάρουμε να πάμε πχ μέχρι το Ezeή στο δρόμο λόγω κίνησης θα μας πετάξουν στο γκρεμό?:haha:
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους!

Επιτέλους φτάνει η Παρασκευή!Εισητήρια και ξενοδοχείο κλεισμένα για 8 μέρες(9 διανυκτερεύσεις) στην Côte d'Azur! Η διαμονή θα είναι όλες τις μέρες στη Νίκαια καθότι τη περίοδο που κοιτούσα για σπίτι ήταν ήδη στα ύψη η πληρότητα και δεν είχαν απομείνει πολλές επιλογές. Επιπλέον λόγω έλειψης αυτοκινήτου πιστεύω πως είναι ιδανική σα βάση για τις εκδρομές στις τριγύρω περιοχές. Το ξενοδοχείο μας βρίσκεται στην 10 RUE EMMA ET PHILIPPE TIRANTY, 06000 Νίκαια, Γαλλία κοντά στο κεντρικό σταθμό των τρένων.
Το ξενοδοχείο φαίνεται μικροσκοπικό, αλλά μάλλον το περιμένατε. Η τοποθεσία του πάντως είναι εξαιρετική. Διόρθωσε το link μόνο, γιατί αυτό που ανέβασε περιλαμβάνει τους κωδικους της κράτησης και οποιοσδήποτε χωρατατζής μπορεί να πατήσει ακύρωση....

Αυτοκίνητο δε θα υπάρχει καθότι σα νέος οδηγός + κατοχή του διπλώματος λιγότερο από χρόνο το καθιστούν δυστυχώς αδύνατο.

Έπειτα από αναζήτηση στις πληροφορίες αλλά και στις ιστορίες του φόρουμ , συγκέντρωσα τα μέρη τα οποία αξίζουν επίσκεψης (φυσικά περιμένω προτάσεις για το τι να βγάλω ή να προσθέσω) .

Αλλά κάππυ εδώ ξεκινάει ο «γολγοθάς» για την εύρεση τρόπου μετάβασης.

Παραθέτω το τι βρήκα από μέσα μεταφοράς:

Κάννες ( σύνδεση με τρένο TER, από τις 5μισή το πρωί,διάρκεια 35λεπτά, με τελευταία επιστροφή από Κάννες στις 23:10 κάποιες μέρες)

Μονακό(σύνδεση με τρένο TER, από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 25λεπτά, με τελευταία επιστροφή από Μονακό στις 23:12 κάθε μέρα + 23:42 Παρασκεύη/Σάββατο)

St.Tropez(δύσκολα σε συνδυασμό και Port Grimaud): τρένο 1 ώρα περίπου μέχρι Saint Raphael κι από εκεί άλλη μια ώρα με καραβάκι στις 9:30 ή 11:30 με επιστροφή στις 18:30 ή στις 20:00. Τελευταίο τρένο από St.Raphael στις 22:00 ή στις 23:00 ανάλογα τη μέρα). Όμως στο site τους αναφέρουν για κράτηση 2-3 μέρες πιο πριν γεγονός που με φοβίζει. Εναλλακτική καράβι από Nice αλλά τσιμπημένο+ μικρότερη διάρκεια παραμονής στο St.Tropez.

Eze (λεωφορείο Νο 82 ή 112,διάρκεια 40 λεπτά )

Villefranche-sur-Mer(σύνδεση με τρένο TER, από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 10 λεπτά, με τελευταία επιστροφή στις 23:28 κάθε μέρα + 23:58 Παρασκεύη/Σάββατο ή λεωφορείο Νο 100)

Beaulieu-sur-Mer (σύνδεση με τρένο TER , από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 15 λεπτά, με τελευταία επιστροφή κατά τις 23:25 κάθε μέρα)

Menton(σύνδεση με τρένο TERαπό τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 30λεπτά, με τελευταία επιστροφή στις 22:58 κάθε μέρα + 23:28 Παρασκεύη/Σάββατο)

Antibes(σύνδεση με τρένο TER από τις 5μισή το πρωί, διάρκεια 20λεπτά, με τελευταία επιστροφή κατά τις 23:00 κάθε μέρα)

Grasse (λεωφορείο 600 από Κάννες αλλά στο site των λεωφορείων δε μου βγάζει τα δρομολόγια)

Saint-Paul-de-Vence (λεωφορείο Νο400, διάρκεια 1 ώρα, αλλά στο site των λεωφορείων δε μου βγάζει τα δρομολόγια)
Χάνεις βέβαια τις διαδρομές, αλλά ΟΚ. Κάννες/Αντίμπ/Γκρας συνδιάζονται εύκολα (και σε μια μέρα ακόμη αν πάτε με γρήγορους ρυθμούς), τα τρένα είναι βολικά και συχνά. Τα Monaco/Menton/Beaulieu/Villefrance επίσης.

Saint Tropez, τώρα, θα είναι πρόβλημα και δε θα το χαρείτε. Το highlight, που είναι οι κοσμικές παραλίες, είναι εκτός πόλης. Εγώ, με τις συνθήκες αυτές, θα το άφηνα.

Να προτείνω κι ένα ακόμη ημερήσιο... Η Νίκαια δεν έχει μόνο τον κανονικό σιδηροδρομικό σταθμό... Έχει κι ένα ακόμα, λίγο πιο βόρεια το Chemins de Fer de Provence, απ' όπου φεύγει ένα "παραδοσιακό" τρένο (meter gauge), το οποίο πηγαίνει στα χωριουδάκια της ορεινής περιοχής της Νίκαιας.
http://tourisme.trainprovence.com/accueil-english/
Η διαδρομή είναι όμορφη, μέσα από φαράγκια και δίπλα από όμορφα χωριουδάκια. Μπορείτε να το πάρετε ως κάπου και να γυρίσετε μετά. Το πιο όμορφο χωριό λέγεται πως είναι το Entrevaux: https://www.google.gr/maps/@43.950807,6.810939,3a,75y,148h,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1s13641641!2e1!3e10!6s//lh4.googleusercontent.com/proxy/8VTij5NlxMvBpzsi7xCYKeL4f7-p71AJ29wrIhQJW8vUNrnPtDnYGZ8tl1Fi-TMTQ1yGSGnzJAcAIyci6YaKPdFCeRjJow=w203-h152-k-no!7i3264!8i2448?hl=en

Πιστεύετε πως είναι εφικτό μέσα σε 8 μέρες να επισκεφτώ τα μέρη αυτά με τα μέσα?Υπάρχουν άλλες καλύτερες εναλλακτικές μετάβασης?Περιμένω τα σχόλια σας και για το πως θα ήταν καλύτερο να συνδυάσω κάποια από τα μέρη ανά ημέρες .

Ένας εναλλακτικός τρόπος μεταφοράς για κάποια από τα μέρη είναι και το https://www.blablacar.fr που χρησιμοποιούν πολύ οι φίλοι μας οι Γάλλοι.
To blablacar δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν ξέρω αν θα σε βολέψει... Πάντως είναι εφικτό.

Για τα τρένα χρειάζεται να κλείσω από πρίν εισητήρια? Υπάρχει κάποιου είδους κάρτα για να μη βγάζω κάθε μέρα στα μηχανήματα/εκδοτήρια?
Αν τα τρένα που θα χρησιμοποιήσεις δεν είναι TGV, δε χρειάζεται κράτηση. Αν περιοριστείς σε TER, υπάρχουν ημερήσια πάσα, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στα τρένα, αν πάρεις πάνω από 2 σε μια μέρα συμφέρουν.
https://www.ter.sncf.com/paca/offres/cartes-abonnements/day-pass
Τα πασα έχουν δυο εκδοχές, αν θες για ένα νομό μόνο ή για δυο. Όλα τα μέρη που έχεις αναφέρει ΕΚΤΟΣ από το St-Tropez/St-Raphael είναι όλα στον ίδιο νομό (Alps-Maritims).

Υ.Γ 1: Ενοικίαση για παπάκι ισοδυναμεί με αυτοκτονία?
Γενικά οδηγούν καλά και οι δρόμοι είναι άριστοι. Το ζόρι είναι να βρεις κάποιο να σου νοικιάσει παπάκι...

Υ.Γ 2:Πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο. Έχετε συναντήσει κανείς σας αυτούς τους καρχαρίες? :bleh: Αξίζει για τη φάση να το πάρουμε να πάμε πχ μέχρι το Ezeή στο δρόμο λόγω κίνησης θα μας πετάξουν στο γκρεμό?:haha:
Λείπει το Link...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πρώτα, συμβουλεύω να αλλάξεις το link του ξενοδοχείου σε https://www.booking.com/hotel/fr/du-petit-louvre.el.html (εμείς εδώ είμαστε καλοί, αλλά μπορεί κάποιος κακοπροαίρετος να μπει και να σου αλλάξει την κράτηση από το link που έδωσες).

Στο θέμα του post λοιπόν. Κι εμείς είχαμε κάνει παρόμοιο ταξίδι πέρυσι τέτοια εποχή. Επίσης, μείναμε κοντά στο ξενοδοχείο σας.

Για τις μετακινήσεις στην Νίκαια, θα σας βολέψει το τραμ που διατρέχει (κυρίως στο γύρνα την ανηφορική) Jean Medecin. Για τις μετακινήσεις γύρω από τη Νίκαια, εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει το τρένο.

Εμείς μείναμε Νίκαια 4-8/9. Με ημερήσιες εκδρομές είδαμε Κάννες, Αντίμπ, Μονακό.
Με τις Κάννες δεν ξετρελάθηκα, μου φάνηκαν πολύ γκλάμουρ και επίδειξη.
Αντίθετα, το Μονακό και η Αντίμπ μου άρεσαν πολύ. Στο Μονακό μπορείς να φας ώρες στην παλιά πόλη (γύρω από τα ανάκτορα). Το Ωκεανογραφικό Μουσείο είναι εκπληκτικό. Υπάρχουν επίσης και πολλοί κήποι , όπως ο Jardin Exotique. Αν είσαι φαν την F1, μπορείς να κάνεις βόλτα και στους δρόμους από τους οποίους περνάνε τα αγωνιστικά.
Επίσης και η Αντίμπ μου άρεσε πολύ. Στη γραφική παλία πόλη περάσαμε το απόγευμα και το βράδυ, ενώ νωρίτερα είχαμε πάει στο Biot (1 στάση πριν) στο Marineland.

Το Μονακό και την Αντίμπ θα σου πρότεινα οποσδήποτε να τα επισκεφθείς. Για το Μονακό καλό είναι να είσαι ξεκούραστος, καθώς είναι πόλη με περίεργους δρόμους και χτισμένη σε πλαγιά (δηλαδή θα έχεις και ανηφόρες).

Από το χωριό La Turbie, βόρεια του Μονακό, λένε πως έχει πολύ ωραία θέα στο κρατίδιο. Παρόλαυτά, χωρίς δικό μας μέσο μεταφοράς, θα μας έπαιρνε αρκετό χρόνο (χρησιμοποιόντας τη συγκοινωνία) να το συνδυάσουμε σε μια μέρα με το Μονακό, και έτσι το αφήσαμε.
Επίσης, η Villefranche-sur-Mer φαινόταν ωραίο παραθαλάσσιο χωριό. Θα το δείτε αν πηγαίνοντας με το τρένο προς Μονακό κοιτάτε προς τα πίσω. Δεν το επισκεφθήκαμε λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά αν είχαμε χρόνο θα πηγαίναμε.
Για το St Tropez, για μονοήμερη εκδρομή, είναι δύσκολο. Χωρίς αμάξι, πέρα από "έτοιμες" εκδρομές με πούλμαν, αν θυμάμαι καλά έχετε μια επιλογή με βάρκα από St Maxime και μία πάλι με βάρκα από St Raphael. Όμως θα φάτε πολύ ώρα στο πήγαινε-έλα και δεν ξέρω πόσο θα το ευχαριστηθείτε.

Νομίζω οι 10 προορισμοί που έθεσες για 8 μέρες είναι πολλοί. Αν ξαναπήγαινα, τις Κάννες θα τις άφηνα έξω. Επίσης, στο Μονακό τρως άνετα ολόκληρη τη μέρα (ήταν η εκδρομή που γυρίσαμε κι εμείς με το τελευταίο τρένο). Ζύγισε την χρονοβόρα πρόσβαση στο St Tropez για να δεις αν αξίζει ή όχι. Εμείς θέλαμε να πάμε, αλλά το αφήσαμε έξω. Άσε και 1-2 μέρες για τη Νίκαια.

Για τα τρένα, εμείς βγάζαμε εισιτήριο για τον κάθε προορισμό. Κάναμε λίγα ταξίδια και δεν είχα ψάξει εκτενώς για κάρτα. Έχε υπόψην πως το μενού στα μηχανήματα είναι μόνο στα Γαλλικά και στην αρχή ίσως σου φανεί λίγο δύσχρηστο. Γι αυτό και οι ουρές των ξένων. Επίσης δέχεται μόνο κέρματα ή κάρτα. Δες την Cote d'Azur Card που σου προσφέρει διάφορες εκπτώσεις και δωρεάν εισόδους σε μουσεία κι άλλα αξιοθέατα.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ευχαριστώ και τους 2 σας για της απαντήσεις και για την επισήμανση για το ξενοδοχείο. Νομίζω πως τώρα είναι οκ.

Με βάλατε σε σκέψεις για το St.Tropez. Η αλήθεια είναι πως από το να μη το ευχαριστηθούμε, καλύτερα να πάμε να δούμε κάτι άλλο πιο άνετα. Με προβληματίζει κυρίως μη φάμε άκυρο στο St.Raphael για το καραβάκι. Βλέπω ότι νοικιάζουν και μηχανάκια για 5 ώρες στο St.Tropez και είναι κάπως ελαστικοί στο δίπλωμα (π.χ. http://www.location-scooter-st-tropez.com/en/vehicles ή https://www.rolling-bikes.com/). Αξίζει να επικοινωνήσω με την εταιρία και αν έχω το ΟΚ να το επιχειρήσουμε να πάμε? Με το μηχανάκι θα μπορέσουμε να πάρουμε μία ιδέα από τις παραλίες που αναφέρεις Taver?

Πολύ ωραία η πρόταση για το "παραδοσιακό" τρένο. Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.

Νίκο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα μέρη. Αφού πάμε που πάμε δε μπορώ να αντισταθώ στις Κάννες. Θα σου πω στην επιστροφή και τη δική μου γνώμη.

Πιστεύω πως σε 8 μέρες θα τα καταφέρουμε να δούμε αυτά που θέλουμε, με σωστό συνδυασμό. Θα επανέλθω με ένα πρόγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με βάλατε σε σκέψεις για το St.Tropez. Η αλήθεια είναι πως από το να μη το ευχαριστηθούμε, καλύτερα να πάμε να δούμε κάτι άλλο πιο άνετα. Με προβληματίζει κυρίως μη φάμε άκυρο στο St.Raphael για το καραβάκι. Βλέπω ότι νοικιάζουν και μηχανάκια για 5 ώρες στο St.Tropez και είναι κάπως ελαστικοί στο δίπλωμα (π.χ. http://www.location-scooter-st-tropez.com/en/vehicles ή https://www.rolling-bikes.com/). Αξίζει να επικοινωνήσω με την εταιρία και αν έχω το ΟΚ να το επιχειρήσουμε να πάμε? Με το μηχανάκι θα μπορέσουμε να πάρουμε μία ιδέα από τις παραλίες που αναφέρεις Taver?
Θα μπορέσετε να πάτε ως εκεί, απλά προετοιμαστείτε να πληρώσετε ιδιαίτερα ακριβή είσοδο... Το καραβάκι από το St. Raphael δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Πολύ ωραία η πρόταση για το "παραδοσιακό" τρένο. Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.

Νίκο ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τα μέρη. Αφού πάμε που πάμε δε μπορώ να αντισταθώ στις Κάννες. Θα σου πω στην επιστροφή και τη δική μου γνώμη.

Πιστεύω πως σε 8 μέρες θα τα καταφέρουμε να δούμε αυτά που θέλουμε, με σωστό συνδυασμό. Θα επανέλθω με ένα πρόγραμμα να μου πείτε τη γνώμη σας.
Να πας στις Κάννες. Βασικά, θες δε θες θα πας, γιατί πρέπει να αλλάξεις τρένο εκεί για να πας στη Grasse. Απλά μην περιμένεις το wow μέρος, για people watching πας κυρίως, και για χάζι στα υπερκυριλάτα μαγαζιά κλπ.

Θα προλάβετε να τα δείτε όλα πάντως. Τα περισσότερα είναι μικρά μέρη. Αν ξέρετε τι αξιοθέατα κλπ θα δείτε σε κάθε μερος, το πρόγραμμα βγαίνει πολύ εύκολα.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εκανα την Κυανη ακτη προπερσυ με τρενα.Απο Σαν Ραφαελ για Σ.Τροπε πηραμε λεωφορειο,περιπου 1 ωρα.Ομολογω ξεκαθαρα οτι και μηνα να ειχα δε θα ξαναπηγαινα με τιποτα..Αν το χωριο το λεγανε Λαλαλο η καπως ετσι,μονο ξενερωτοι Σκανδιναυοι θα τρελενοντουσαν..Α,κοψε τιποτα...πολλα εχεις βαλει.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Η απόφαση πάρθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Πέρα από τις δικές σας προτροπές, είχα και μια συζήτηση με συναδέλφους (2 εκ των οποίων Γάλλοι) που έχουν πάει κι αυτοί στο St.Tropez ,όταν τους ανέφερα το πως έχω σκοπό να φτάσω στο μέρος μόνο που δε λύθηκαν στα γέλια. Δεν αξίζει το κόπο όλη αυτή η ταλαιπωρία. Άρα άκυρη η μονοήμερη. Το αφήνουμε για άλλη φορά.


Θα ήθελα επίσης αν μπορείτε να μου πείτε ποιες ώρες είναι καλύτερα να επισκεφτώ τα χωριά που ανέφερα. Εννοώ είναι κάποιο "must" για απογευματινές ώρες και για δύση ηλίου?

Επιπλέον, αν θέλω κάποιες μέρες να κάτσω κάποιες ώρες για λίγο πιο ξεκούραστο μπάνιο (να λιαστώ :haha:) και να μη τρέχω ,σε ποιες παραλίες θα προτείνατε καλύτερα να γίνει αυτό?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Στις Καννες επειδη βλακωδως φαγαμε πολυ χρονο στο Καζινο,Κρουαζετ και περιξ,πηραμε το τουριστικο τρενακι απο την παραλια και δεν το μετανοιωσαμε γιατι μας ανεβασε σ ενα λοφο με εκκλησια κι ενα ειδος μικρο καστρο ,οπου η θεα στην πολη και παραλια αξιζει τον κοπο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα ήθελα επίσης αν μπορείτε να μου πείτε ποιες ώρες είναι καλύτερα να επισκεφτώ τα χωριά που ανέφερα. Εννοώ είναι κάποιο "must" για απογευματινές ώρες και για δύση ηλίου?

Επιπλέον, αν θέλω κάποιες μέρες να κάτσω κάποιες ώρες για λίγο πιο ξεκούραστο μπάνιο (να λιαστώ :haha:) και να μη τρέχω ,σε ποιες παραλίες θα προτείνατε καλύτερα να γίνει αυτό?
Στη Νίκαια, κατά μήκος της παραλιακής λεωφόρου (Promenade des Anglais), βρίσκεται η παραλία της πόλης. Είναι με χοντρό βότσαλο και βαθιά. Μαζεύει όπως είναι λογικό κόσμο, κυρίως νεολαία. Πολλοί κάνουν βόλτα και στο φαρδύ πεζοδρόμιο της Promenade des Anglais, που είναι ωραίο μέρος για όταν έχει πέσει ο ήλιος.

Στην Αντίμπ έχει διάφορες παραλίες (Ponteil, Salis και στο Juan les Pins). Εμείς πήγαμε στην Gravette, δίπλα από τα τείχη της παλιάς πόλης. Είχε σαφώς λιγότερο κόσμο από τη Νίκαια και ήταν με άμμο.

Στις Κάννες, στον παραλιακό δρόμο με τα ξενοδοχεία (Boulevard de la Croisette) εκτείνεται η ομόνυμη παραλία. Είναι χωρισμένη και ανά τμήματα ανήκει στα ξενοδοχεία. Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις και να μπεις και εσύ. Γενικά είμαι οπαδός της ελεύθερης παραλίας και δεν πήγα στην Croisette.


Πέρα από τις δικές σας προτροπές, είχα και μια συζήτηση με συναδέλφους (2 εκ των οποίων Γάλλοι) που έχουν πάει κι αυτοί στο St.Tropez ,όταν τους ανέφερα το πως έχω σκοπό να φτάσω στο μέρος μόνο που δε λύθηκαν στα γέλια. Δεν αξίζει το κόπο όλη αυτή η ταλαιπωρία.
Χαίρομαι που επιβεβαιώθηκαν οι ενδοιασμοί που είχα για την ημερήσια εκεί :)
 
Last edited:

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Λοιπόν φίλτατοι!
Επειδή δεν έχω άποψη πόση ώρα θα χρειαστεί το καθένα το πρόγραμμα μπορεί να είναι και άστοχο:

Σάββατο-Κυριακή λέω να μείνουμε να γυρίσουμε τη Νις και να δούμε Beaulieu/Villefrance.

Δευτέρα να πάμε το πρωί στις Κάννες και το απόγευμα Antibes για μπάνιο και βόλτα.

Τρίτη να πάμε το πρωί Μονακό και προς απόγευμα Menton.

Τετάρτη να πάμε πρωί Grasse και το απόγευμα βόλτα στις Κάννες.

Πέμπτη να επισκεφτούμε το Saint-Paul-de-Vence ελπίζοντας ότι ισχύει η γραμμή Ν.400.

Παρασκευή να πάμε στο Eze το πρωί και από εκεί Μονακό για απόγευμα-βράδυ.

Σάββατο στη Νις χαλαρά ή αν μας αρέσει κάτι από τα προηγούμενα πολύ επίσκεψη ξανά .

Κράξτε ελεύθερα! :haha:

Υ.Γ: Την ημερήσια με το παραδοσιακό τρένο Taver δεν την έχω ξεχάσει περιμένω τις διορθώσεις :lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοίτα, τα St-Paul de Vence, Eze, Grasse είναι χωριά. Σε μιά/δυό το πολύ ώρες τα έχεις περπατήσει. Αντε να τις κάνουμε τρεις-τέσσερις αμα θες και στάσεις για φαγητά, παγωτά, καφέδες. Τέλος. Αν π.χ. η Πέμπτη σου ξεκινάει στις 10 το πρωί, και με τα πήγαινε/έλα, το πολύ αργότερο στις 15:00 έχεις τελειώσει (και μπορείς να κάνεις κάνα μπάνιο στη Νίκαια). Villeftrance δεν έχει αξιοθέατα, μια βόλτα στο χωριό θα κάνετε μέχρι τη Citadelle κι αυτό είναι. Beaulieu βασικά πας για τη Villa Kerylos.

Στο πρόγραμμα έχεις πολλά πήγαινε/έλα. Για να βολέψουν και τα πάσα, στρίμωξε τα πολλά τρένα σε λίγες μέρες.

Θα πρότεινα λοιπόν μια μέρα να πάτε Eze και μετά με λεωφορείο από κει για Μονακό (έχει αν θυμάμαι καλά) και επιστρέφετε με τρένο, μια άλλη μέρα να κάνετε Villefrance/Beaulieu/Menton με το τρένο (χωράει κι ένα μπάνιο), μια τρίτη μέρα να κάνετε Cannes & Grasse (πιθανώς χωράει ΚΑΙ μπάνιο), και μια τέταρτη να κάνετε St-Paul-de-Vence & Antibes. Για την τελευταία, δείτε πρώτα τα ωράρια του Μουσείου Πικάσο (ακόμα κι αν δε σας αρέσει η ζωγραφική) και προετοιμαστείτε για να εντοπίσετε το σπίτι του Καζαντζάκη (δεν υπάρχει σήμανση).
Mένουν 4 μέρες (όχι απαραίτητα συνεχόμενες, όχι απαραίτητα στο τέλος) για να δείτε τη Νίκαια, μπάνια, κι ότι άλλο επιλέξετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom