ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
το ίδιο ποσό, τις ίδιες μέρες είναι αυτονόητο, δεν χρειάζεται να ρωτήσεις πουθενά.
Εγώ προχθές ρώτησα Eurobank είναι 600 και όχι 840 μου έδωσαν και χαρτί που τα λέει ακριβως

κατα τη γνωμη μου πρεπει να βγαλετε τουλαχιστον μια πιστωτικη αν εχετε χρονο, τη συνδρομη θα τη βγαλετε απο τις προμηθειες που θα γλυτωσετε και θα εχετε το κεφαλι σας ησυχο σε περιπτωση καποιας ατυχιας.
πχ να χρειαστειτε λεφτα για γιατρο-φαρμακα ή να χρειαστει να ξαναβγαλετε εισητηρια κλπ κλπ.
σε τοσο μακρινο ταξιδι εκτος ΕΕ καλυτερα να προλαμβανεις παρα να τρεχεις (ελπιζω να μην χρειαστει)
καλα να περασετε!
Θα πάω να δω αν μπορώ και αν προλαβαίνω να βγάλω

Επίσης η τράπεζα eurobank μου είπε ότι τα Κάπιταλ κοντρόλ ισχύουν όπως κ εδώ ..το ίδιο ποσό τις ίδιες ημέρες..δεν έβγαλα όμως για να ξέρω
Η Eurobank μου έδωσε χαρτί με ακριβή ποσά κ προμήθειες κτλ και μπορείς να βγάλεις 600 κ όχι 840
 
Last edited by a moderator:

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
2.5€ είναι η κάθε ανάληψη χρημάτων που θα κάνεις απο atm και νομίζω και αγοράς με χρεωστική
οχι με πιστωτική (debit card) με χρεωστική (credit card).
καλό θα είναι να έχεις πιστωτική για να μην έχεις παραπάνω χρεώσεις.
τορόντο - νεα υόρκη οδικώς? στους καταρράχτες να σταματήσετε.
αν κατάλαβα καλά έχετε 1,500€ τη μέρα όριο? νομίζω οτι είναι αρκετά, πολλά για μια μέρα.
επίσης όριο στις χρεωστική τα 600€ είναι για ανάληψη οχι αν πληρώσεις με τη κάρτα.
για πόσες μέρες μέρες? πόσα άτομα?
3 άτομα θα είμαστε εγώ ο άντρας μου και το μωράκι μας... Από 28 Αυγούστου έως 5 Σεπτεμβρίου τοροντο και μετά μέχρι 12 Σεπτεμβρίου νέα υόρκη. .. Για ανάληψη λέω κ γω 600 ναι μου έδωσαν αναλυτικά τα χαρτιά από την τράπεζα με όλες τις χρεώσεις κτλ 2.5 ευρώ είναι αγορες με την κάρτα σε κάθε συναλλαγή όμως χρεώνεσαι 2.50. .. Για ανάληψη είναι 600 ευρώ όριο αντί 840 και προμήθεια 1.05 %επί του συναλλαγματος ... θα κάνω αίτηση για έκδοση πιστωτικής κάρτας και βλέπουμε ευχαριστώ πολύ ;):)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
το γνωρίζεις από προσωπική εμπειρία τώρα την περίοδο των καπιταλ κοντρόλ ή το άκουσες ότι γίνεται??
Μέσω e-banking μπορείς να πας στην "πληρωμή κάρτας" κ να βάλεις το ποσό που θες (οπότε ανεβαίνει το όριο), σε περίπτωση που δεν το χρησιμοποιήσεις όλο, έχεις κ τον επόμενο μήνα ανεβασμένο όριο.
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
το γνωρίζεις από προσωπική εμπειρία τώρα την περίοδο των καπιταλ κοντρόλ ή το άκουσες ότι γίνεται??
επειδη η καρτα που μου δινει τα περισσοτερα μπονους εχει μικρο οριο παντα "προπληρωνω" το ποσο που πιστευω οτι θα χρησιμοποιησω ωστε να χρησιμοποιησω μονο αυτην.
το εκανα και πριν και μετα τα καπιταλ κοντρολ
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@demie και @tham μιλάμε για πιστωτικές ε?
ποιών τραπεζών έχετε?
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
@demie και @tham μιλάμε για πιστωτικές ε?
ποιών τραπεζών έχετε?
εγω κυριως της αλφαμπανκ χρησιμοποιω αλλα εχω και απο αλλες τραπεζες (τις εβγαλα παλαιοτερα και ειναι χωρις συνδρομη για παντα, ελπιζω να παραμεινουν ετσι), καλυτερα να δεις στην τραπεζα που εχεις λογαριασμο μηπως σου δωσουν καμμια χωρις συνδρομη
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Καλησπερα σε ολους τους travelers!
Οργανωνουμε ταξιδι για τα Χριστουγεννα για ΝΥ και εχω καποιες (πολλες) αποριες.
Συγνωμη αν επαναλαμβανομαι, αλλα βρισκομαι για σεζον σε νησι & δυστυχως δεν εχω το καταλληλο ιντερνετ για να εξερευνησω καλα το φορουμ. Θα απαριθμησω ολες τις ερωτησεις κ οποιος ξερει κατι απο τα παρακατω κ εχει την καλοσυνη ας μου απαντησει

1- Εχω βρει αεροπορικα για 19-26/12 με Lufthansa, μεσα στην εβδομαδα θα παω για την αιτηση διαβατηριου και φοβαμαι πως μεχρι να εκδοθει θα εχει ανεβει η τιμη τους. Προτεινετε να τα κλεισω απο τωρα ή υπαρχει καποιο ενδεχομενο να μη μου χορηγηθει η ΕΣΤΑ και να εχω προβλημα; Δεν εχω ταξιδεψει ποτε εκτος ΕΕ, αν παιζει καποιο ρολο..

2- Καποιος συναδελφος μου ειπε πως πρεπει να εχεις εκδοσει το διαβατηριο καποιους μηνες πριν ταξιδεψεις για ΗΠΑ. Ισχυει κατι τετοιο;

3- Πιστευετε πως αξιζει να παμε μεσα στην περιοδο των Χριστουγεννων; θα ειναι πολλα παραπανω εξοδα σε φαγητο κτλ; (ξενοδοχειο εχω βρει φτηνο) ανημερα και 2η μερα των χριστουγεννων υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε ή ειναι ολα κλειστα;

4- εισαι υποχρεωμενος να αφηνεις tips ακομα και οταν δε σε ικανοποιει καθολου το service; ακομα και στα self service εστιατορια;

Προς το παρον αυτα αλλα σιγουρα θα σκεφτω κι αλλα. Σας ευχαριστωωω
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
1- Εχω βρει αεροπορικα για 19-26/12 με Lufthansa, μεσα στην εβδομαδα θα παω για την αιτηση διαβατηριου και φοβαμαι πως μεχρι να εκδοθει θα εχει ανεβει η τιμη τους. Προτεινετε να τα κλεισω απο τωρα ή υπαρχει καποιο ενδεχομενο να μη μου χορηγηθει η ΕΣΤΑ και να εχω προβλημα; Δεν εχω ταξιδεψει ποτε εκτος ΕΕ, αν παιζει καποιο ρολο..
Αν είναι τόσο καλή η τιμή, να κλείσετε. Είναι απίθανο να μην σας χορηγηθεί η έστα, εκτός και αν ανήκετε σε τίποτα επικίνδυνες άκρες οργανώσεις ή έχετε βαρύ ποινικό μητρώο. Αλλά πρέπει να τσεκάρετε αν η Lufthansa ζητάει από πριν στοιχεία διαβατηρίου. Δοκιμάστε και βλέπετε αν θα σας επιτρέψει να προχωρήσετε.

2- Καποιος συναδελφος μου ειπε πως πρεπει να εχεις εκδοσει το διαβατηριο καποιους μηνες πριν ταξιδεψεις για ΗΠΑ. Ισχυει κατι τετοιο;
Όχι.

4- εισαι υποχρεωμενος να αφηνεις tips ακομα και οταν δε σε ικανοποιει καθολου το service; ακομα και στα self service εστιατορια;
Νομίζω ναι. Εμείς αφήναμε πάντα σε εστιατόρια καφέ κτλ. Όχι σε σούπερ μάρκετ ή σε σαντουιτσάδικο. Ένα 15% κοντά μια χαρά είναι.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα!!!!

Η esta εμένα εγκρίθηκε σε λιγότερο από 24 ώρες. Είχα δηλώσει τα στοιχεία της δουλειάς μας και το που θα μείνω όταν θα φτάσω. Η έστα αυτή την στιγμή είναι το τελευτάιο κατα την γνώμη μου καθώς βγαίνει και αργότερα και όπως αναφέρεται και παραπάνω μάλλον ποινικά θέματα θα πρέπει να έχεις για να μην πάρεις! Όσο αφορά τα εισιτήρια και μένα στην αρχή όταν έβρισκα τιμή δεν ζητούσε διαβατήριο όταν πήγα να τα κλείσω ζητούσε! Στο Χαιδάρι μας τα έβγαλαν σε 3 εργάσιμες. Ελπίζω να μην πάρουν τα πάνω τους πάρόλαυτά δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις κάτι. Τα διαβατήρια τα εκδόσαμε 1 εβδομάδα πριν κλείσουμε τα εισιτήρια.

Με τα tips τι να σου πω εγώ δεν το καταλαβα τι παίζει ακριβώς! Πληρώναμε παντού με κάρτα το ποσό που μας αναλογούσε + φόρο. Πχ 2 ποτά 14€ (σε happy hour) + πανω κάτω ένα ευρώ που είναι ο φόρος που δεν περιλαμβάνεται ΠΟΥΘΕΝΑ! Στην αρχή θα σου φανεί περίεργο μετά θα το συνηθίσεις!Tips αφήναμε μόνο εκεί που θέλαμε και μόνο σε 2 περιπτώσεις από 10 μέρες μας το ζήτησαν οι ίδιοι οι υπάλληλοι. Κατα τα άλλα δεν είχαμε κανένα θέμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερωτησούλα πρακτική:
Οι γονείς μου κι εγώ φτάνουμε με 12' διαφορά, αυτοί με Air Serbia από Βελιγράδι, εγώ από Βοστώνη με Delta και πρέπει κάπου κάπως να συναντηθούμε. Ερωτήσεις:
1. υπάρχει wifi στην άφιξη; Πριν το immigration;
2. φτάνουμε σε διαφορετικά τέρμιναλς;
3. κάποιο καλό σημείο συνάντησης στο αεροδρόμιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom