Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Yorgo σε ευχαριστώ πολύ. Απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφει ότι μετα τα 400 χιλιόμετρα πληρώνεις ανά χιλιόμετρο... Έχεις δίκιο πάντως για τις επιλογές. Θέλουμε να νοικιάσουμε αμάξι και να φτάσουμε έως το Τρινιντάντ και μετά πάλι πίσω. Βγαίνουν γύρω στα 1000 χιλιόμετρα. Όσο για τα χρήματα διάβασα μέσα στο forum ότι έχεισ 60% κέρδος εάν τα μετατρέψεις με το ντόπιο νόμισμα. Άλλες οι τιμές για τους τουρίστες άλλες για τους ντόπιους. Ελπίζω να αποζημιωθούμε πάντως....
 

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Στο Τρίνινταντ κλείσε πιο κοντά στην πλατεία Mayor . Αν πάτε με Viazul θα φάτε περπάτημα και είναι πιο κοντά το κέντρο. Αβάνα άφησε μια διανυκτέρευση και φεύγεις την επόμενη. Βινιαλες εμείς το κλείσαμε με 1 διανυκτέρευση αλλα αφήνουμε τις βαλίτσες Αβάνα για ευκολία.[/QUOTE
Καλησπέρα... Τι εννοείς αφήσατε τις βαλίτσες στην Αβάνα? Υπάρχει κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ πολύ!

Συγγνώμη βρε παιδια... αλλά διαβάζοντας σας μου εχει δημιουργηθει μία απορία... Εκεί δεν υπάρχουν τα αντιστοιχα Σουπερ Μαρκετ... δηλαδή θα κουβαλάμε από Ελάδα χαρτιά υγειας? και εγώ που θα έχω και την μικρή? Δεν υπάρχουν ούτε πάμπερς??? Τα δικα τους τα παιδια που τα κάνουν??? Θα τρελαθω!!!!
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφει ότι μετα τα 400 χιλιόμετρα πληρώνεις ανά χιλιόμετρο...
Δεν ξέρω πού το διάβασες, τα περισσότερα πρακτορεία χρεώνουν με την ενοικίαση ανά ημέρα.
Όσο για τα χρήματα διάβασα μέσα στο forum ότι έχεισ 60% κέρδος εάν τα μετατρέψεις με το ντόπιο νόμισμα. Άλλες οι τιμές για τους τουρίστες άλλες για τους ντόπιους.
Δεν ισχύει τίποτε τέτοιο.

Σούπερ μάρκετ υπάρχουν λίγα και έχουν ελάχιστα προϊόντα, το τελευταίο δίμηνο ειδικά είναι μεγάλες οι ελλείψεις στην Αβάνα. Πάμπερς δε φοράνε τα παιδάκια της Κούβας, κάνουν ό,τι έκαναν όλα τα παιδιά του πλανήτη πριν ανακαλυφθούν τα πάμπερς.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Yorgo σε ευχαριστώ πολύ. Απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφει ότι μετα τα 400 χιλιόμετρα πληρώνεις ανά χιλιόμετρο... Έχεις δίκιο πάντως για τις επιλογές. Θέλουμε να νοικιάσουμε αμάξι και να φτάσουμε έως το Τρινιντάντ και μετά πάλι πίσω. Βγαίνουν γύρω στα 1000 χιλιόμετρα. Όσο για τα χρήματα διάβασα μέσα στο forum ότι έχεισ 60% κέρδος εάν τα μετατρέψεις με το ντόπιο νόμισμα. Άλλες οι τιμές για τους τουρίστες άλλες για τους ντόπιους. Ελπίζω να αποζημιωθούμε πάντως....
σε διαφορα μερη (μουσεια κλπ) ειχαν αλλες τιμες για τους ντοπιους. το οτι εχεις ομως το ντοπιο νομισμα δεν σε μετατρεπει σε ντοπιο... σε μετατρεπει σε τουριστα που θα πληρωσει με ντοπιο νομισμα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σε διαφορα μερη (μουσεια κλπ) ειχαν αλλες τιμες για τους ντοπιους. το οτι εχεις ομως το ντοπιο νομισμα δεν σε μετατρεπει σε ντοπιο... σε μετατρεπει σε τουριστα που θα πληρωσει με ντοπιο νομισμα..
Ακριβώς, το σε ποιο νόμισμα πληρώνεις δεν παίζει ρόλο, η αξία θα είναι η ίδια. Είναι όπως όταν στην Ελλάδα υπήρχε ταυτόχρονα το ευρώ και η δραχμή, σε όποιο από τα δυο νομίσματα ήθελες πλήρωνες, αλλά η αξία δεν άλλαζε. Η ισοτιμία είναι 1cuc προς 25cup, αν ένα προϊόν κοστίζει 1cuc μπορείς να πληρώσεις είτε 25cup είτε 1cuc, είτε είσαι ντόπιος είτε ξένος, δεν υπάρχει νόμισμα για ξένους και νόμισμα για ντόπιους ούτε κερδίζεις κάτι αν πληρώσεις σε ένα νόμισμα αντί για το άλλο.

Υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες (όπως τα μουσεία και το μπαλέτο) που οι ντόπιοι -όπως σε πολλές χώρες- έχουν έκπτωση. Μέχρι εκεί.
 
  • Like
Reactions: GTS

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
@Yorgos δεν ξερω αν το εχεις αναφερει καπου αλλου, αλλα θα ηθελα να μαθω πως πηγες στην Κουβα μονιμα? αν θες μου απαντας βεβαια, προσωπικη ερωτηση!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos δεν ξερω αν το εχεις αναφερει καπου αλλου, αλλα θα ηθελα να μαθω πως πηγες στην Κουβα μονιμα? αν θες μου απαντας βεβαια, προσωπικη ερωτηση!
Πήγα πριν είκοσι χρόνια για εθελοντική εργασία και με κράτησαν, τότε δεν ήθελε να μείνει κανείς και ήταν πιο εύκολο, τώρα απαγορεύεται.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Πήγα πριν είκοσι χρόνια για εθελοντική εργασία και με κράτησαν, τότε δεν ήθελε να μείνει κανείς και ήταν πιο εύκολο, τώρα απαγορεύεται.
Γνωρίζω ότι υπάρχουν μπριγαδες μέσω του ΕλληνοΚουβανικού συνδέσμου αλλά αποτι είδα έχουν διάρκεια 1 μήνα. Αν θέλει κάποιος να έρθει στην Κούβα να εργαστεί σε άλλους κλάδους δεν μπορεί για κανένα λόγο; Για παράδειγμα αν κάποιος προγραμματιστής ήθελε να έρθει στην Κούβα να συνεισφέρει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν θα μπορούσε;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γνωρίζω ότι υπάρχουν μπριγαδες μέσω του ΕλληνοΚουβανικού συνδέσμου αλλά αποτι είδα έχουν διάρκεια 1 μήνα. Αν θέλει κάποιος να έρθει στην Κούβα να εργαστεί σε άλλους κλάδους δεν μπορεί για κανένα λόγο; Για παράδειγμα αν κάποιος προγραμματιστής ήθελε να έρθει στην Κούβα να συνεισφέρει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν θα μπορούσε;
Δεν υπάρχει κάτι για να συνεισφέρεις. Κουβανοι Εργαζόμενοι χωρίς αντικείμενο εργασίας υπάρχουν άπειροι, προγραμματιστές εξάγει η χώρα, δεν εισάγει. Ακόμη και οι μπριγαδες δεν εργάζονται και πληρώνουν και αρκετά.
 
  • Like
Reactions: GTS

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Μολις γυρισα απο Κουβα, θελω τοσο πολυ να γραψω μια ταξιδιωτικη ιστορια γιατι εμαθα τοσο πολλα πραγματα και δε μπορω επειδη δεν εχω ακομη το δικαιωμα στο φορουμ..ξενερα τρελη!
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Συγγνώμη βρε παιδια... αλλά διαβάζοντας σας μου εχει δημιουργηθει μία απορία... Εκεί δεν υπάρχουν τα αντιστοιχα Σουπερ Μαρκετ... δηλαδή θα κουβαλάμε από Ελάδα χαρτιά υγειας? και εγώ που θα έχω και την μικρή? Δεν υπάρχουν ούτε πάμπερς??? Τα δικα τους τα παιδια που τα κάνουν??? Θα τρελαθω!!!!
Επειδη ειδα τις ελλειψεις και με τα ματια μου, σας διαβεβαιωνω οτι ξεχαστε οτι ξερατε ως αυτονοητο στη Δυση. Στην Κουβα υπαρχει τεραστια ελλειψη σχεδον σε ολα τα ειδη, και η χωρα ειναι σαν εμπολεμη οσον αφορα τα προιοντα και κυριως τα βασικα. Ακομη και τα πενταστερα ξενοδοχεια ειναι εμφανως κατωτερα των αστεριων τους. Για μενα ηταν γροθια στο στομαχι και αναθεωρησα πολλα πραγματα! Οποτε παρτε οσα περισσοτερα μπορειτε και κυριως ξηρα τροφη!

Yorgo σε ευχαριστώ πολύ. Απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφει ότι μετα τα 400 χιλιόμετρα πληρώνεις ανά χιλιόμετρο... Έχεις δίκιο πάντως για τις επιλογές. Θέλουμε να νοικιάσουμε αμάξι και να φτάσουμε έως το Τρινιντάντ και μετά πάλι πίσω. Βγαίνουν γύρω στα 1000 χιλιόμετρα. Όσο για τα χρήματα διάβασα μέσα στο forum ότι έχεισ 60% κέρδος εάν τα μετατρέψεις με το ντόπιο νόμισμα. Άλλες οι τιμές για τους τουρίστες άλλες για τους ντόπιους. Ελπίζω να αποζημιωθούμε πάντως....
να υπολογιζετε επισης οτι βενζιναδικα ειναι σχεδον ανυπαρκτα στον αυτοκινητοδρομο. Εμεις καναμε με το πουλμαν τεραστιες αποστασεις και συνολικα μετρησα 3 το πολυ 4 ( σε αποσταση 5 ωρων!!) Θα αποζημιωθειτε εκατο τοις εκατο, αρκει να ειστε προετοιμασμενοι για αυτα που θα δειτε και κυριως θα αντιμετωπισετε
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.724
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom