Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Άρα θα πρέπει μέσα στην κάρτα μου να υπάρχει το πόσο των 850€ για παράδεγιμα μονο για την εγγύηση?
Η δεσμεύεται εικονικά το ανάλογο ποσό σε περίπτωση του οποιοδήποτε προβλήματος να το τραβηξουν μεσω της κάρτας?

Με μπέρδεψες λιγάκι με το "δεσμεύουν" :p
Ας πούμε ότι το μπλοκάρουν τότε αν είναι πιο αντιληπτό έτσι. Θα πρέπει να υπάρχει στη χρεωστική σου κάρτα, ή να είναι διαθέσιμο στο εναπομέιναν όριο της πιστωτικής σου. Όσο είναι δεσμευμένο δε θα μπορεί να χρησιμοποιήσετε το συγκεκριμένο ποσό για κάποια αγορά φερ'ειπείν. Δείτε το σαν την εγγύηση που ζητούν ορισμένα ξενοδοχεία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα στο φορουμ.

Εγώ με την παρέα μου ( 4 άτομα ) ετοιμαζόμαστε για ενα ταξιδάκι στο εξωτερικό τον Οκτώβρη που μας έρχεται στις Περιοχές του Βελγίου και της Ολλανδίας και έχουμε το εξής θέμα.
Πετάμε με την Ryanair και προσγειωνόμαστε Βέλγιο έξω από τις Βρυξελλες στο Σαρλερουά.
Θέλωντας να αποφύγουμε τα περιττά έξοδα-ταλαιπωρεία στα λεωφορεία-τρένα σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε ενα αυτοκινητάκι για να μετακίνηθούμε.

Στην αρχή από έρευνα στο google Και μονο βρήκα μια σελίδα την rentalcars.com.
Όμως σε κάθε αυτοκίνητο που βρήκα πέτυχα να λένε το εξής στο σημέιο:
"Important Information
Deposit at counter The car hire company will require a deposit amount of 850,00 € excluding tax at pick-up. The deposit will be returned after the rental, as long as all conditions have been met."

Δηλαδή θα πρέπει να τους πληρώσω και έξτρα 850€ στην συγκεκριμένη σαν εγγύηση και να τα πάρω πίσω στην επιστροφή του αυτοκινήτου ετσι?

Υπάρχει κάποια εταιρία που να μην έχει κάποιον όρο σαν τον παραπάνω?
Υπάρχει κάποιος που να έχει κανει κάτι αντίστοιχο για να προτείνει κάποια συγκεκριμένη εταιρίας ενοικίασης?
Τήν εγγύηση δεν μπορείς να την αποφύγεις !
Αυτό το ποσό ( 850€) ποια εταιρεία ενοικίασης το ζητάει ; Λίγο μεγάλο μου φαίνεται. Και για τι τύπο αυτοκινήτου κοιτάς ;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τήν εγγύηση δεν μπορείς να την αποφύγεις !
Αυτό το ποσό ( 850€) ποια εταιρεία ενοικίασης το ζητάει ; Λίγο μεγάλο μου φαίνεται. Και για τι τύπο αυτοκινήτου κοιτάς ;
Δεν ειναι καθολου μεγαλο. Εχει τυχει να μου δεσμευσουν και 1200, αλλα συνηθως ειναι 800 με 1000.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
είναι ανάλογα με την εταιρεία. και εμένα έχει τύχει να μου δεσμεύσουν 400 άλλοτε 850 και άλλοτε 1200.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εμένα μου δέσμευσαν 200 λίρες ( περίπου 240€ ) πρίν δύο μήνες....γι' αυτό μου φαίνεται μεγάλο ! Βέβαια δεν έχω νοικιάσει άλλη φορά στο εξωτερικό, ήταν η πρώτη. Θα δείξει στις επόμενες !
 

THANOSJ3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Εχει γινει ενα μπέρδεμα η ολη κατάσταση..Κάποια προτίμιση σε εταιρία υπάρχει?
Τι εννοώ..μέσω της http://www.rentalcars.com επιλέγοντας την AVIS σαν εταιρια η ενοικίαση ενος Citroen C3 or Similar μου εμφανίζει στο Additional information εγγύηση 850,00 € ..ενω στην εξυπηρετηση πελατων της AVIS σημερα στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι τα μονα χρηματα που δεσμεύονται απο την κάρτα ειναι τα λεφτα της ενοικίασης και ενα τεπόζιτο του αυτοκινητου.
Αλλο να μου δεσμεύσει 200 η ενοικίαση αυτοκινητου και 100 το τεποζιτο συνολο 300€ που θα τα εχει μεσα η κάρτα..
Και άλλο τα 850€ που λέει μεσω του site..που δεν θα τα εχει σαν ποσό μέσα.


Τι να περιμένω εγώ τώρα?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εχει γινει ενα μπέρδεμα η ολη κατάσταση..Κάποια προτίμιση σε εταιρία υπάρχει?
Τι εννοώ..μέσω της http://www.rentalcars.com επιλέγοντας την AVIS σαν εταιρια η ενοικίαση ενος Citroen C3 or Similar μου εμφανίζει στο Additional information εγγύηση 850,00 € ..ενω στην εξυπηρετηση πελατων της AVIS σημερα στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι τα μονα χρηματα που δεσμεύονται απο την κάρτα ειναι τα λεφτα της ενοικίασης και ενα τεπόζιτο του αυτοκινητου.
Αλλο να μου δεσμεύσει 200 η ενοικίαση αυτοκινητου και 100 το τεποζιτο συνολο 300€ που θα τα εχει μεσα η κάρτα..
Και άλλο τα 850€ που λέει μεσω του site..που δεν θα τα εχει σαν ποσό μέσα.


Τι να περιμένω εγώ τώρα?
Καλημέρα,
Τα έχεις μπερδέψει αρκετά...
Όταν κάνεις κράτηση ενός αυτοκινήτου σου δεσμεύουν το ποσό για το οποίο έκανες την κράτηση μέχρι να πάς εκεί να το παραλάβεις και αφού το παραλάβεις, τα χρήματα της κράτησης αφαιρούνται απο τη κάρτα σου, έχεις πληρώσει δλδ το αυτοκίνητο. Όταν πάς λοιπόν να το παραλάβεις, σε ενημερώνουν και για το ποσό που θα σου δεσμεύσουν απο την κάρτα σου για την εγγύσηση. Δεν παίρνεις αυτοκίνητο χωρίς να καταβάλεις ( μέσω δέσμευσης της κάρτας σου) εγγύηση. Το ποσό της εγγύησης αποδεσμεύεται απο τη κάρτα αφού παραδόσεις το αυτοκίνητο όπως το πήρες, σύμφωνα με τους όρους κράτησης που έκανες !

@THANOSJ3 Για να καταλάβεις την έννοια της δέσμευσης θα σου πώ ένα παράδειγμα.
Η κάθε κάρτα που έχουμε είναι συνδεδεμένη με έναν λογαριασμό μας στη τράπεζα. Σε αυτόν τον λογαρισμό υπάρχει το διαθέσιμο υπόλοιπο και το λογιστικό υπόλοιπο.
Έχεις πχ στο λογαριασμό σου 1500€ και το όριο της κάρτας σου είναι επίσης αυτό. Κάνεις μία κράτηση αυτοκινήτου με κάρτα πχ 300€. Τότε απο τα 1500€ δεμεύονται τα 300€ και το λογιστικό σου υπόλοιπο είναι 1500€ αλλά το διαθέσιμο είναι 1200€, δλδ μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλέον τα 1200€ για αγορές ! Όταν παραλάβεις το αυτοκίνητο τότε και το λογιστικό και το διαθέσιμο υπόλοιπο γίνεται 1200€ γιατί τότε τα 300€ έχουν μεταφερθεί απο τη κάρτα σου στο λογαριασμό της εταιρείας και έχεις πληρώσει το αυτοκίνητο, φινίτο δλδ !
Το ποσό της εγγύησης όταν στο δεσμεύσουν φαίνεται στο λογιστικό υπόλοιπο του λογαριασμού σου αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για άλλες αγορές (διαθέσιμο υπόλοιπο) ώσπου να γυρίσεις το αυτοκίνητο ακέραιο στην εταιρεία ( σύμφωνα με τους όρους που σου έχουν εξηγήσει και γραπτώς ! Να τους διαβάσεις καλά ! )
Εύχομαι να βοήθησα.
 
Last edited by a moderator:

THANOSJ3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα..σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις..
Βρήκα άκρη σημερα τηλεφωνικώς με την AVIS όπου και έκανα κράτηση.
Πληρώνοντας μόνο τα λεφτα της ενοικίασης και του ενος τεποζιτου πετρελαίου για το αυτοκίνητο.
Χωρίς εγγύηση κτλ.
Ευχαριστώ και παλι.

Κάποιο tip για το τι να προσέξω στο αυτοκίνητο κατά την παραλαβή περαν απο γρατσουνιες αν υπαρχουν ηδη υπάρχει?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλημέρα..σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις..
Βρήκα άκρη σημερα τηλεφωνικώς με την AVIS όπου και έκανα κράτηση.
Πληρώνοντας μόνο τα λεφτα της ενοικίασης και του ενος τεποζιτου πετρελαίου για το αυτοκίνητο.
Χωρίς εγγύηση κτλ.
Ευχαριστώ και παλι.

Κάποιο tip για το τι να προσέξω στο αυτοκίνητο κατά την παραλαβή περαν απο γρατσουνιες αν υπαρχουν ηδη υπάρχει?
Το αυτοκίνητο θα το παραλάβεις με γεμάτο ντεποζιτο και θα το παραδόσεις γεμάτο ;
Έχεις χιλιομετρικό περιορισμό; Τι ασφάλεια θα έχεις;
Σε ένα αυτοκίνητο κανονικά θα πρέπει να υπάρχουν, φαρμακείο, ρεζέρβα ( ότι είδους ρεζέρβα και αν είναι αυτή ), τρίγωνο, πυροσβεστήρας. Είναι θέμα δική σου ασφάλειας, γιατί το αυτοκίνητο δεν είναι παιχνίδι, το παίρνουμε και φύγαμε. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα βρείς όλα αυτά σε ένα αυτοκίνητο ! Οπότε σημειώνεις τι απο αυτά δεν έχει το αυτοκίνητο που θα πάρεις, και τους λές να τα σημειώσουν ! Γενικά ψάχνεις καλά το αυτοκίνητο για το τι ακριβώς περιέχει και τι όχι ! Αυτό κάνω εγώ πάντα, γιατί έτσι έχω μάθει και το συνιστώ σε όλους να το κάνουν.
Επίσης ελέγχεις τα φώτα του αυτοκινήτου. Και όταν με το καλό το πάρεις το αυτοκίνητο, στο πρώτο πρατήριο καυσίμων έλενξε και τον αέρα των ελαστικών !
Πάντως όταν με το καλό γυρίσεις, πές μας τελικά πως εξελίχθηκε το όλο θέμα με τις χρεώσεις.
Καλά να περάσετε !
 
Last edited:

Gk245

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο απο Μιλάνο ή Ρώμη ως Βαρκελώνη για 3-4 μέρες.
Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου τι τιμές παίζουν ανά ημέρα καθώς κ αν έχετε να προτείνετε καμιά καλή εταιρεία.
Η βασική μου απορία είναι όμως αν μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη. Απ ότι είδα έχει αναφερθεί παραπάνω πως δίνεται αυτή η δυνατότητα, αλλά κανείς δεν ανέφερε περίπου το ποσό χρέωσης. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα ήθελα να μιλήσει με αριθμούς! Ευχαριστώ πολύ :)
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο απο Μιλάνο ή Ρώμη ως Βαρκελώνη για 3-4 μέρες.
Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου τι τιμές παίζουν ανά ημέρα καθώς κ αν έχετε να προτείνετε καμιά καλή εταιρεία.
Η βασική μου απορία είναι όμως αν μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη. Απ ότι είδα έχει αναφερθεί παραπάνω πως δίνεται αυτή η δυνατότητα, αλλά κανείς δεν ανέφερε περίπου το ποσό χρέωσης. Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα ήθελα να μιλήσει με αριθμούς! Ευχαριστώ πολύ :)
Εξαρτάται από την εταιρεία ενοικίασης.
Στην Ιταλία πχ μου έτυχε κάποιες- για να μην πω πολλές- εταιρείες να μην έχουν έξτρα χρέωση για παράδοση σε άλλη πόλη. Βέβαια εδώ μιλάμε για άλλη χώρα οπότε φανταζομαι πρέπει να κάνετε την ενοικίαση με κάποια πιο intenational εταιρεία τύπου hertz, avis κλπ
Ξεκινήστε μια αναζήτηση στο ιντερνετ κ στο rentalcars.com
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom