Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε ολους.
Εχω κλεισει εισητήρια για Μπολόνια με την Ryanair για τελος Νοεμβρη. Εχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στους πυργους.
Ηθελα να σας ρωτήσω...για να παρω το λεωφορείο απο το αεροδρόμιο για κέντρο, ποια στάση βολεύει; Ειδα στο σαιτ τους οτι κανει δυο στασεις =Pontelungo.....Ospedale Maggiore ...και τέρμα Μille ;
Το τέρμα είναι ο σταθμός των τρένων, η προτελευταία στάση είναι η Mille, η οποία είναι ελάχιστα πιο κοντά στο κέντρο. Και στο τέρμα να κατεβείτε μικρό το κακό. Από εκεί θα έχετε 15' ή 20' λεπτά περπάτημα μέχρι τους πύργους.
 

adam_ksp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας, ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θα ηθελα τα φωτα σας. Εχουμε κλεισει εισητηρια για Μπολονια 12-15 Οκτωβριου και θα ηθελα τα φωτα σας οσο αφορα τα αξιοθεατα, μετακινησεις η και καποια ημερησια εκδρομη. Η πτηση ειναι με ryan και φτανει 23¨40 στην Μπολονια οποτε η πρωτη μερα εχει ηδη χαθει. Διαβασα καπου για ημερησια στη Μοντενα και θα ηθελα να μαθω αν αξιζει η αν προλαβαινουμε μεσα σε μια μερα να παμε ημερησια καπου πιο μακρυα, π.χ. Φλωρεντια.
 

chrisgr74

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα σας

τέλος Φεβρουαρίου έχω βρει φθηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
θα έχω 4 ημέρες και με βάση τη Μπολόνια λέω να κάνουμε ημερήσιες εκδρομές
Βενετία, Μιλάνο, Φλωρεντία.
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης? λεωφορείο η τραίνο?
υπάρχει κάρτα για 3 ημέρες? Κόστος εισιτήριου ? ενοικίαση αυτοκίνητου?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλησπέρα σας

τέλος Φεβρουαρίου έχω βρει φθηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
θα έχω 4 ημέρες και με βάση τη Μπολόνια λέω να κάνουμε ημερήσιες εκδρομές
Βενετία, Μιλάνο, Φλωρεντία.
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης? λεωφορείο η τραίνο?
υπάρχει κάρτα για 3 ημέρες? Κόστος εισιτήριου ? ενοικίαση αυτοκίνητου?
Καλησπέρα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις 4 μέρες, βάση τη Μπολόνια και να θέλεις να κάνεις ημερήσιες σε αυτές τις πόλεις. Ή θα μείνεις Μπολόνια και θα κάνεις ημερήσιες σρ κοντινές πόλεις πχ Πάρμα κτλ. Ή θα φύγεις κατευθείαν για κάποια άλλη πόλη, το πιο λογικο Φλωρεντία και θα χρησιμοποιήσεις αυτήν ως βάση.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
καλησπέρα σας

τέλος Φεβρουαρίου έχω βρει φθηνά εισιτήρια για Μπολόνια.
θα έχω 4 ημέρες και με βάση τη Μπολόνια λέω να κάνουμε ημερήσιες εκδρομές
Βενετία, Μιλάνο, Φλωρεντία.
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης? λεωφορείο η τραίνο?
υπάρχει κάρτα για 3 ημέρες? Κόστος εισιτήριου ? ενοικίαση αυτοκίνητου?
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, είναι δύσκολο, χρονοβόρο και ασύμφορο έχοντας ως βάση την Μπολόνια να γίνουν ημερήσιες εκδρομές σε πόλεις όπως η Βενετία ή το Μιλάνο.
Η Φλωρεντία είναι αρκετά κοντά στην Μπολόνια και είναι μια πόλη που έχει να δει κανείς σίγουρα πολλά (δεν έχω προσωπική εμπειρία), ενώ υπάρχουν σε κοντινή απόσταση πολύ ενδιαφέρουσες πόλεις.
Εναλλακτικά μπορείς να έχεις ως βάση την Μπολόνια (αυτό έκανα στο πρόσφατο ταξίδι μου) και να κάνεις εξορμήσεις σε 1-2 άλλες πόλεις της περιοχής της Εμίλια Ρομάνα, όπως στην Πάρμα (ευχάριστη έκπληξη), τη Φερράρα, τη Μόντενα ή τη Ραβέννα.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για μια μονοημερη απο Μπολονια, Παρμα ή Φερράρα καλύτερα;
 

chrisgr74

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Στην ουσία είναι 5 ημέρες.
Άφιξη Τετάρτη πρωί, αναχώρηση Κυριακή απόγευμα.
Σκέφτομαι την επόμενη μέρα για Νωρίς το πρωι αναχώρηση για Βενετία 2,5 hr και επιστροφή αργά το απόγευμα στη Μπολόνια.
Το ίδιο για την Φλωρεντία.
Για το Μιλάνο δε ξέρω ακόμα ίσως το αντικαταστήσω με Μόντενα.
Καλύτερα συμφέρει το τραίνο( trainitalia italo) η το λεωφορείο( flixbus)?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Για μια μονοημερη απο Μπολονια, Παρμα ή Φερράρα καλύτερα;
Πηγα Φερραρα και ηταν πολυ ωραια, πρεπει να διαβασεις την ιστορια του @hydronetta. Η μονη προσθηκη στην ιστορια ηταν οτι εγω μπηκα στο Castello Estense και ηταν πολυ εντυπωσιακο.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
paefstra σε ευχαριστω.την εχω διαβασει κ γι αυτο ημουν προσανατολισμενος προς ferrara
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
paefstra σε ευχαριστω.την εχω διαβασει κ γι αυτο ημουν προσανατολισμενος προς ferrara
Αν και με εξέπληξε ευχάριστα η Πάρμα, η Φερράρα είναι καταπληκτική. Εξαιρετικό το Castello Estense, πολύ ωραία τα λιθόστρωτα στενά της πόλης, εντυπωσιακή η κεντρική πλατεία (με μοναδικό μειονέκτημα ότι ο Καθεδρικός είναι καλυμμένος λόγω επισκευών-τουλάχιστον τον Ιούλιο- παραμένει όμως εντυπωσιακή).
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για μια μονοημερη απο Μπολονια, Παρμα ή Φερράρα καλύτερα;
Φερραρα κι εγώ. Αλλά σκέψου και Μόντενα, ιδίως αν θέλεις κατι πιο σύντομο και απλά για βόλτα. Μου άρεσε πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom