Ουγγαρία Βουδαπέστη 2016 (πλήρης ταξιδιωτικός οδηγός)

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
@Dina Z σε πόσα είχατε είχατε πάει; Θα με κάνεις να πάω ξανά και να πάρω τα βουνά και τα λαγκάδια να τα δω για να έχω άποψη..
Μου φαινεται ψαχνεις δικαιολογια για να ξαναπας :D
Λοιπον μας ειχαν παει στη λεγομενη Καμπη του Δουναβη. Δηλαδη: Sturovo (Σλοβακια), Esztergom, Visegrad και Szentendre.
Σε καποιον που ταξιδευει πρωτη φορα στη κεντρικη Ευρωπη νομιζω οτι θα αρεσει αυτη η διαδρομη. Για μενα ηταν χαμενος χρονος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μου φαινεται ψαχνεις δικαιολογια για να ξαναπας :D
Λοιπον μας ειχαν παει στη λεγομενη Καμπη του Δουναβη. Δηλαδη: Sturovo (Σλοβακια), Esztergom, Visegrad και Szentendre.
Σε καποιον που ταξιδευει πρωτη φορα στη κεντρικη Ευρωπη νομιζω οτι θα αρεσει αυτη η διαδρομη. Για μενα ηταν χαμενος χρονος.
Δεν συμφωνώ. Εγώ πήγα στα συγκεκριμένα μέρη που λες σε δυο διαφορετικές μέρες και μου άρεσαν. Πήγα με τα δημόσια λεωφορεία εύκολα και φτηνά. Δεν έχει να κάνει αν έχεις δει πολλή κεντρική Ευρώπη σου φαίνονται μέτρια. Προφανώς και δεν είναι κάτι τρομερό αλλά αξίζουν την ημερήσια εκδρομή για να δεις και κάτι άλλο από Ουγγαρία. Ειδικά το Visegrad με το κάστρο του και τη θέα στο Δούναβη δεν το λες αδιάφορο. Και το γραφικό Szentendre είναι ιδανικό για βόλτα αλλά και η Esztergom σαν πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας έχει σημαντικά αξιοθέατα. Γούστα είναι αυτά αλλά χαμένος χρόνος σε καμία περίπτωση.

Και για όποιον θέλει να μάθει γι' αυτές τις τρείς πόλεις, τις έχω αναλύσει στην ιστορία μου.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Δεν συμφωνώ. Εγώ πήγα στα συγκεκριμένα μέρη που λες σε δυο διαφορετικές μέρες και μου άρεσαν. Πήγα με τα δημόσια λεωφορεία εύκολα και φτηνά. Δεν έχει να κάνει αν έχεις δει πολλή κεντρική Ευρώπη σου φαίνονται μέτρια. Προφανώς και δεν είναι κάτι τρομερό αλλά αξίζουν την ημερήσια εκδρομή για να δεις και κάτι άλλο από Ουγγαρία. Ειδικά το Visegrad με το κάστρο του και τη θέα στο Δούναβη δεν το λες αδιάφορο. Και το γραφικό Szentendre είναι ιδανικό για βόλτα αλλά και η Esztergom σαν πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας έχει σημαντικά αξιοθέατα. Γούστα είναι αυτά αλλά χαμένος χρόνος σε καμία περίπτωση.

Και για όποιον θέλει να μάθει γι' αυτές τις τρείς πόλεις, τις έχω αναλύσει στην ιστορία μου.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
Για το Szentendre συμφωνώ απολύτως και το έχω ξαναγράψει. Για τα υπόλοιπα δεν θα χαλάλιζα τον χρόνο μου και γι αυτό δεν τα προτείνω.
Αλλά αν κανείς έχει άνεση χρόνου και έχει δει και τη Βουδαπέστη, καλά είναι να πάει!

@vagar78 εσένα εννοώ! ;)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πρόσθεσα κάποιες φωτογραφίες ακόμα σήμερα που είχα χρόνο και θέλω να κάτσω με ηρεμία να διαβάσω την ιστορία του @giannismits.Με ενδιαφέρει πολύ το κομμάτι των γύρω περιοχών μιας και έχω δει αρκετά μέσα στην πόλη και θέλω την επόμενη φορά που θα πάω να αφιερώσω 1-2 μέρες στα περίχωρα .
 
Last edited:

XALKIAS

Member
Μηνύματα
19
Likes
29
Καλησπέρα, 2η φορά συνεχόμενη Βουδαπέστη την οποία αγαπήσαμε στο πρώτο μας ταξίδι, τέλη Νοεμβρίου. Αυτή τη φορά με τα παιδιά μας 15 & 10 ετών. Θα ήθελα την άποψη σας για κάποιο ξενοδοχείο καθώς εκεί που μείναμε την 1η φορά (τέλειο..... Eurostars Budapest Center) δεν δίνει 4κλινο δωμάτιο. Έχω κάνει μία προκράτηση στο Medosz Hotel αλλά μου φαίνεται λίγο μακριά αν και βρίσκεται δίπλα στην στάση Octagon του μετρό. Βρίσκω πολλά κεντρικά apartments μέσω Airbnb αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει και το σκέφτομαι λόγω και των παιδιών.
Επίσης έχει επισκεφθεί κανείς το ενυδρείο Tropicarium καθώς φαίνεται πολύ καλό για το σκοπό που πάμε καθώς δεν θέλω με τίποτα να χάσω μία ημέρα στο ζωολογικό κήπο;
Κατά τα άλλα ο οδηγός του Vagar είναι πολύ καλός και μας φάνηκε πολύ χρήσιμος πέρυσι.

Τέλος, για να συμπληρώσω αυτά που γράφετε, πολύ καλά λουτρά και ανακαινισμένα με λιγότερο κόσμο και καλές τιμές τόσο για την είσοδο (προσοχή για 3 ώρες διαμονή εντός) όσο και για μασάζ είναι τα Veli Bej Baths από την μεριά της Βούδας, εντός του ξενοδοχείου Czaszar Hotel (και με σχετικά εύκολη πρόσβαση καθώς το μετρό σε αφήνει σχεδόν απ΄έξω).

Καλά ταξίδια να έχουμε...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα, 2η φορά συνεχόμενη Βουδαπέστη την οποία αγαπήσαμε στο πρώτο μας ταξίδι, τέλη Νοεμβρίου. Αυτή τη φορά με τα παιδιά μας 15 & 10 ετών. Θα ήθελα την άποψη σας για κάποιο ξενοδοχείο καθώς εκεί που μείναμε την 1η φορά (τέλειο..... Eurostars Budapest Center) δεν δίνει 4κλινο δωμάτιο. Έχω κάνει μία προκράτηση στο Medosz Hotel αλλά μου φαίνεται λίγο μακριά αν και βρίσκεται δίπλα στην στάση Octagon του μετρό. Βρίσκω πολλά κεντρικά apartments μέσω Airbnb αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει και το σκέφτομαι λόγω και των παιδιών.
Επίσης έχει επισκεφθεί κανείς το ενυδρείο Tropicarium καθώς φαίνεται πολύ καλό για το σκοπό που πάμε καθώς δεν θέλω με τίποτα να χάσω μία ημέρα στο ζωολογικό κήπο;
Κατά τα άλλα ο οδηγός του Vagar είναι πολύ καλός και μας φάνηκε πολύ χρήσιμος πέρυσι.

Τέλος, για να συμπληρώσω αυτά που γράφετε, πολύ καλά λουτρά και ανακαινισμένα με λιγότερο κόσμο και καλές τιμές τόσο για την είσοδο (προσοχή για 3 ώρες διαμονή εντός) όσο και για μασάζ είναι τα Veli Bej Baths από την μεριά της Βούδας, εντός του ξενοδοχείου Czaszar Hotel (και με σχετικά εύκολη πρόσβαση καθώς το μετρό σε αφήνει σχεδόν απ΄έξω).

Καλά ταξίδια να έχουμε...
@XALKIAS πες μου συγκεκριμένες ημερομηνιες και μπατζετ για να σου πω περισσότερα για ξενοδοχειο...Εγώ πήγα σε Ρουντας, Γκελέρτ και Σεζεζνι αλλα δεν λέω όχι στο να δοκιμάσω κ κάτι άλλο αν είναι καλό...Η πισίνα του Ρουντας στην ταράτσα με θέα τον Δούναβη πάντως τα σπάει...
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα, 2η φορά συνεχόμενη Βουδαπέστη την οποία αγαπήσαμε στο πρώτο μας ταξίδι, τέλη Νοεμβρίου. Αυτή τη φορά με τα παιδιά μας 15 & 10 ετών. Θα ήθελα την άποψη σας για κάποιο ξενοδοχείο καθώς εκεί που μείναμε την 1η φορά (τέλειο..... Eurostars Budapest Center) δεν δίνει 4κλινο δωμάτιο. Έχω κάνει μία προκράτηση στο Medosz Hotel αλλά μου φαίνεται λίγο μακριά αν και βρίσκεται δίπλα στην στάση Octagon του μετρό. Βρίσκω πολλά κεντρικά apartments μέσω Airbnb αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει και το σκέφτομαι λόγω και των παιδιών.
Επίσης έχει επισκεφθεί κανείς το ενυδρείο Tropicarium καθώς φαίνεται πολύ καλό για το σκοπό που πάμε καθώς δεν θέλω με τίποτα να χάσω μία ημέρα στο ζωολογικό κήπο;
Κατά τα άλλα ο οδηγός του Vagar είναι πολύ καλός και μας φάνηκε πολύ χρήσιμος πέρυσι.

Τέλος, για να συμπληρώσω αυτά που γράφετε, πολύ καλά λουτρά και ανακαινισμένα με λιγότερο κόσμο και καλές τιμές τόσο για την είσοδο (προσοχή για 3 ώρες διαμονή εντός) όσο και για μασάζ είναι τα Veli Bej Baths από την μεριά της Βούδας, εντός του ξενοδοχείου Czaszar Hotel (και με σχετικά εύκολη πρόσβαση καθώς το μετρό σε αφήνει σχεδόν απ΄έξω).

Καλά ταξίδια να έχουμε...
Καλησπέρα. Πριν από δυο εβδομάδες μείναμε στο Octogon. Ήταν πολύ βολική περιοχή και ζωντανή μέχρι τα ξημερώματα. Δεν μας φάνηκε καθόλου μακριά από τα σημεία ενδιαφέροντος και τα κάναμε σχεδόν όλα με τα πόδια. Αφού θα έχετε τα παιδιά σας και μπορεί να βαριούνται να περπατήσουν τόσο πολύ θα έχετε το μετρό στα πόδια σας.

Δεν μείναμε σε ξενοδοχείο αλλά σε διαμέρισμα που το κλείσαμε μέσω Booking και όχι Airbnb. Οπότε μπορείς να ψάξεις και διαμερίσματα στο Boooking.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα, 2η φορά συνεχόμενη Βουδαπέστη την οποία αγαπήσαμε στο πρώτο μας ταξίδι, τέλη Νοεμβρίου. Αυτή τη φορά με τα παιδιά μας 15 & 10 ετών. Θα ήθελα την άποψη σας για κάποιο ξενοδοχείο καθώς εκεί που μείναμε την 1η φορά (τέλειο..... Eurostars Budapest Center) δεν δίνει 4κλινο δωμάτιο. Έχω κάνει μία προκράτηση στο Medosz Hotel αλλά μου φαίνεται λίγο μακριά αν και βρίσκεται δίπλα στην στάση Octagon του μετρό. Βρίσκω πολλά κεντρικά apartments μέσω Airbnb αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει και το σκέφτομαι λόγω και των παιδιών.
Επίσης έχει επισκεφθεί κανείς το ενυδρείο Tropicarium καθώς φαίνεται πολύ καλό για το σκοπό που πάμε καθώς δεν θέλω με τίποτα να χάσω μία ημέρα στο ζωολογικό κήπο;
Κατά τα άλλα ο οδηγός του Vagar είναι πολύ καλός και μας φάνηκε πολύ χρήσιμος πέρυσι.

Τέλος, για να συμπληρώσω αυτά που γράφετε, πολύ καλά λουτρά και ανακαινισμένα με λιγότερο κόσμο και καλές τιμές τόσο για την είσοδο (προσοχή για 3 ώρες διαμονή εντός) όσο και για μασάζ είναι τα Veli Bej Baths από την μεριά της Βούδας, εντός του ξενοδοχείου Czaszar Hotel (και με σχετικά εύκολη πρόσβαση καθώς το μετρό σε αφήνει σχεδόν απ΄έξω).

Καλά ταξίδια να έχουμε...

Αγαπημένη Βουδαπέστη !..λοιπόν την πρώτη φορά που πήγα με παρέα, είχα μείνει σε διαμέρισμα στο κέντρο, Basilica apartments, πάρα πολύ όμορφο και καθαρό και ο υπεύθυνος του διαμερίσματος, ο Matthew, ευγενέστατος και πρόθυμος να βοηθήσει σε ό,τι τον χρειαστείς.
Τη δεύτερη φορά, πριν 6 μήνες περίπου, έμεινα πάλι σε διαμέρισμα σχεδόν δίπλα από το πρώτο, Royal Danube Apartments, εξαιρετικό και αυτό !... στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Και τα δύο τα έκλεισα μέσω booking.
Όσον αφορά τα λουτρά, μου άρεσαν πολύ και τα Rudas, ειδικά η πισίνα στην οροφή, είναι φανταστική... ακόμα θυμάμαι εκείνο το βράδυ, που έριχνε χιονόνερο και εμείς μέσα στη πισίνα με το καυτό νερό, με ανοιχτή οροφή να χαζεύουμε την Βουδαπέστη...ήταν και το τελευταίο μας βράδυ, οπότε καταλαβαίνεις πως ήμασταν,συναισθηματικά και σωματικά !
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
όχι στη Ρώμη δεν είχαμε το μωρό αλλά περπατούσαμε όλη μέρα.
Τώρα εννοείται ότι θα προσαρμοστούμε δε το συζητώ. Δεν έχουμε κάπου να αφήσουμε το μωρό.
Είμαστε όμως δυο χρόνια χωρίς να έχουμε πάει πουθενά και θα το τολμήσουμε! Είπαμε είμαστε τρελοί! :)
Δεν είναι σκοπός μας να δούμε τα πάααααντα. Αλλά από το ξενοδοχείο να είναι μισή ώρα περπάτημα οι γέφυρες δεν πιστεύω ότι είναι και πρωταθλητισμός!
Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.
Μπράβο σου που τολμάς και πας με το μωράκι σου, αφού δεν έχεις εναλλακτική..εγώ τους θαυμάζω τέτοιους γονείς που τολμάνε ταξίδι στο εξωτερικό μαζί με το μωρό ! Έτσι έκανα κι εγώ με την κόρη μου.. Αν δεν μπορείς να βρεις ένα πιο κεντρικό ξενοδοχείο η διαμέρισμα, δεν πειράζει.. υπάρχουν και τα λεωφορεία, που πάνε παντού και όπως έχω δει, έχουν ειδικές ράμπες πρόσβασης για καρότσια..Μην πτοείσαι, κάνε το ταξιδάκι σου, να περάσεις όμορφα και ό,τι δεις.. την επόμενη φορά θα δεις περισσότερα..Εξάλλου κι εμείς που πάμε κάπου και χωρίς μωρό και για περισσότερες μέρες, πάντα αφήνουμε μέρη που δεν έχουμε δει.. δεν εξαντλείται η Βουδαπέστη σε 2, 3 ημέρες.. Να περάσεις όμορφα και να μας γράψεις τις εμπειρίες σου.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι παντρεμένος για να έχω ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα των παιδιών αλλά πολύ θα ήθελα να έκαναν οι γονείς μου ταξίδια στο εξωτερικό και να με έπαιρναν μαζί.Να έχω όμορφες αναμνήσεις ....
Το έχω γράψει ξανά ότι αν το παιδί δεν είναι σε ηλικία που να μπορεί να καταλαβαίνει αν είχα την δυνατότητα δεν θα το έπαιρνα μαζί αλλά από την άλλη αν είναι να μην υπάρχει άλλη επιλογή προκειμένου να μην πάω καθόλου ταξίδι θα το επιχειρούσα..Οι ξένοι που έρχονται Ελλάδα μια χαρά βλέπω έχουν μαζί και νεογέννητα ακόμα :)
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΟΔΗΓΟ ΣΟΥ!!! ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΞΩ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!!ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕΣΑ ΦΛΕΒΑΡΗ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ ΑΠΟ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΜΕ ΑΜΑΞΙ Η' ΤΡΕΝΟ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ,ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ Η΄ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΟΔΗΓΟ ΣΟΥ!!! ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΞΩ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!!ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΕΣΑ ΦΛΕΒΑΡΗ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ ΑΠΟ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΜΕ ΑΜΑΞΙ Η' ΤΡΕΝΟ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ,ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΟΗΜΕΡΗ Η΄ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ?
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια...Έχω πάει Βιέννη με αεροπλάνο αλλά δεν θα σου το πρότεινα να το κάνεις από την στιγμή που η βάση σου θα είναι η Βουδαπέστη . Η απόσταση είναι 3 ώρες και άλλες τόσες να γυρίσεις αν βάλεις και κάποια ώρα αναμονής αν πας με τραίνο η λεοφωρείο δεν αξίζει....Η Βιέννη από μόνη της είναι μια εκδρομή και μια μέρα ίσα που θα σας ανοίξει την όρεξη..Μπορείτε όμως να πάτε Μπρατισλάβα μια βόλτα που για μια ημέρα ενδείκνυται ή να πάρετε μια γεύση από τα γύρω χωριά που τόσο ωραία έχει περιγράψει ο φίλος @giannismits ..Αν πάλι δεν θέλετε να μπλέξετε με άλλες εκδρομές που θα σας βγάλουν λίγο από την σειρά σας επικεντρωθείτε στην Βουδαπέστη, έτσι και αλλιώς μια επίσκεψη απλά θα σας γλυκάνει.Κάποια στιγμή στο μέλλον θα θελήσετε να την επισκεφτείτε ξανά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom