Γαλλία Μονπελιέ,Μαρσέιγ ή ...

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
2.489
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
H, μια και θα παίζει αυτοκίνητο, να επιστρέφατε από το Viaduc de Millau (και να σπάγατε ίσως τα χιλιόμετρα με μια στάση στο Le Puy-en-Velay ).
Ωχ πλάκωσαν οι Γαλλομαθείς :haha::haha: Ούτε πως προφέρονται δε ξέρω
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Μπερδεύτηκα και εγώ ,μπερδεύω και εσάς. Οι εναλλακτικές που έλεγα εγώ είναι οι εξής:

1)Ουσιαστικά η πρώτη εναλλακτική έχει μόνο Μονπελιέ και Avignon. Φτάνουμε βράδυ Παρασκευής στο Μονπελιέ κατευθείαν για ύπνο. Σάββατο τριγυρνάμε ολημερίς στο Μονπελιέ και όταν με το καλό τελειώσουμε κατευθυνόμαστε για την Avignon ώστε να κάνουμε εκεί τη 2η διανυκτεύρευση, χωρίς να δούμε κάτι. Ξυπνάμε Κυριακή πρωί τη βλέπουμε και αναχωρούμε για πίσω. Η ερώτηση μου είναι αν χωράει και η Αρλ εδώ την ίδια μέρα με την Avignon. Aν χωράει δεν έχει νόημα να πάμε στην Avignon το 2ο βράδυ. Ξυπνάμε το πρωί της Κυριακής βλέπουμε Αρλ, μετά Avignon και έπειτα πίσω.

2)Η δεύτερη εναλλακτική δεν περιλαμβάνει καθόλου την Avignon. Μένουμε 2 βράδια στο Μονπελιέ και τη Κυριακή βλέπουμε Aρλ και Νιμ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μπερδεύτηκα και εγώ ,μπερδεύω και εσάς. Οι εναλλακτικές που έλεγα εγώ είναι οι εξής:

1)Ουσιαστικά η πρώτη εναλλακτική έχει μόνο Μονπελιέ και Avignon. Φτάνουμε βράδυ Παρασκευής στο Μονπελιέ κατευθείαν για ύπνο. Σάββατο τριγυρνάμε ολημερίς στο Μονπελιέ και όταν με το καλό τελειώσουμε κατευθυνόμαστε για την Avignon ώστε να κάνουμε εκεί τη 2η διανυκτεύρευση, χωρίς να δούμε κάτι. Ξυπνάμε Κυριακή πρωί τη βλέπουμε και αναχωρούμε για πίσω. Η ερώτηση μου είναι αν χωράει και η Αρλ εδώ την ίδια μέρα με την Avignon. Aν χωράει δεν έχει νόημα να πάμε στην Avignon το 2ο βράδυ. Ξυπνάμε το πρωί της Κυριακής βλέπουμε Αρλ, μετά Avignon και έπειτα πίσω.

2)Η δεύτερη εναλλακτική δεν περιλαμβάνει καθόλου την Avignon. Μένουμε 2 βράδια στο Μονπελιέ και τη Κυριακή βλέπουμε Aρλ και Νιμ.
Στο 1 καις την Avignon (εννοείται πως Arles δε χωράει), στο δυο καις την Arles (εννοείται πως και Nimes δε χωράει).
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Άρα για να μη σας κουράσω και εσάς άλλο.

Νομίζω πως θα μείνουμε και τις 2 μέρες στο Μονπελιέ και τη Κυριακή το πρωί θα πάμε μόνο στη Νιμ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
2.489
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μπερδεύτηκα και εγώ ,μπερδεύω και εσάς. Οι εναλλακτικές που έλεγα εγώ είναι οι εξής:

1)Ουσιαστικά η πρώτη εναλλακτική έχει μόνο Μονπελιέ και Avignon. Φτάνουμε βράδυ Παρασκευής στο Μονπελιέ κατευθείαν για ύπνο. Σάββατο τριγυρνάμε ολημερίς στο Μονπελιέ και όταν με το καλό τελειώσουμε κατευθυνόμαστε για την Avignon ώστε να κάνουμε εκεί τη 2η διανυκτεύρευση, χωρίς να δούμε κάτι. Ξυπνάμε Κυριακή πρωί τη βλέπουμε και αναχωρούμε για πίσω. Η ερώτηση μου είναι αν χωράει και η Αρλ εδώ την ίδια μέρα με την Avignon. Aν χωράει δεν έχει νόημα να πάμε στην Avignon το 2ο βράδυ. Ξυπνάμε το πρωί της Κυριακής βλέπουμε Αρλ, μετά Avignon και έπειτα πίσω.

2)Η δεύτερη εναλλακτική δεν περιλαμβάνει καθόλου την Avignon. Μένουμε 2 βράδια στο Μονπελιέ και τη Κυριακή βλέπουμε Aρλ και Νιμ.
Εμ μας πέταξες την Νιμ και μας μπέρδεψες

Εγώ θα έκανα το δεύτερο, και θα είσαι πιο χαλαρός στο Μονπελιέ, και θα γλυτώσεις διαδρομές και την εναλλαγή διανυκτερεύσεων που είναι λίγο σκότωμα. Τώρα αν θες ντε και καλά να δεις Αβινιόν κράτα τη δεύτερη λύση και αντάλλαξε τη Νιμ με Αβινιόν

EDIT: ΚΑΛΕ ΟΧΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗ ΑΡΛ!!! Άκου Νιμ, μη χειρότερα σε δυο ώρες (χαλαρα) την είχα δει κ μετά την άραξα για φαϊ να περάσει η ώρα. Αν έχεις περισσότερο χρόνο στη διάθεσή σου, τράβα Αρλ αν κ μη νομίζεις δεν είναι καμιά μεγαλούπολη, μικρή είναι, απλώς θέλει να τη δεις πιο "χαλαρά" για να την απολαύσεις

Αν επιμένεις όμως στη Νιμ (λυγμός) να πας και Pont du Gard (είμαι κ γω Γαλλομαθής!) είναι ωραία για βόλτα αν έχει καλό καιρό.
 
Last edited:

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Θα προσπαθήσω να δω κάποια στιγμή τι να δούμε στο Μονπελιέ και μετά στην Νιμ ή την Αρλ. εκεί θα δείξει κατά πόσο υπάρχει χρόνος για την Αρλ.

Υ.Γ: Taver κάπου πήρε το μάτι μου thread με πληροφορίες από μία μέρα που πέρασες στο Μονπελιέ αλλά δε μου ανοίγει το link. έχει διαγραφεί?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα προσπαθήσω να δω κάποια στιγμή τι να δούμε στο Μονπελιέ και μετά στην Νιμ ή την Αρλ. εκεί θα δείξει κατά πόσο υπάρχει χρόνος για την Αρλ.

Υ.Γ: Taver κάπου πήρε το μάτι μου thread με πληροφορίες από μία μέρα που πέρασες στο Μονπελιέ αλλά δε μου ανοίγει το link. έχει διαγραφεί?
Εδω έχει και για Μονπελιέ και για Νιμ και για Αρλ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Οδοιπορικό-στη-Νότια-Γαλλία.9156/ (αν και παλιά).
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Κοίταξα εν τάχει την ιστορία σου taver. Αυτά είναι που κράτησα για τις 3 πόλεις.

  • Μονπελιέ (Place de la Comedie,Place Royale de Peyrou,Château d’ eau)
  • Αρλ(αμφιθέατρο,Notre-Dame-de-la-Major,Ρωμαϊκό θέατρο της πόλης,Place de la Republique,St-Trophime,Place du Forum)
  • Νιμ (ρωμαϊκό αμφιθέατρο ,Maison Carree,Tour Magne,Jardin de la Fontaine,place d’ Assas )

Σάββατο θα δούμε το Μονπελιέ. Τη Κυριακή πρώτη στάση θα είναι η Αρλ υποθέτω. Αναλόγως το χρόνο και τη διάθεση θα δούμε αν θα το τρέξουμε και για τη Νιμ. Πιστεύω να αποδειχθεί καλή η επιλογή!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Taver για χριστουγεννα η πρωτοχρονια ποια πολη προτεονεις για 4 μερες; Λυων,μονπελιε,μασσαλια η κατι αλλο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.924
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Αξιζει η Μασσαλια για να μεινεις η καλυτερα να μεινω κοντα στην aix de provence καλυτερα?
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Αν έχετε όρεξη για οδήγημα, πάρε ένα οδηγό Michelin πράσινο και ξεκινήστε. Οι Γαλλικές άλπεις έχουν τα άπειρα και βάλε, π.χ.: http://www.dangerousroads.org/europe/france/4467-balcony-roads-in-france.html , και ίσα που προλαβαίνετε ακόμα την καλή εποχή με όλους τους δρόμους ανοικτούς.

Μπορείτε να πάτε νότια αλλά να μη φτάσετε Μασσαλία ή Μονπελιέ. Η Αβινιόν είναι υπέροχη, και τριγύρω έχει τα άπειρα απίθανα μέρη (Arles, Nimes, Pont du Gard, Saint-Remy, Camargue, Orange, χωριά του Luberon κλπ). Σ/Κ δε φτάνει ούτε για ζήτω για την περιοχή, αλλά θα πάρετε μια ιδέα.

Μάλλον ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε για μία ακόμη βόλτα στην περιοχή! Χεχεχε :clap:
Τελικά τον Σεπτέμβρη είχαμε πάει στο Μονπελιέ και στον γυρισμό είχαμε δει και την Αρλ. Δεν προλάβαμε κάτι άλλο:haha:
Το ΣΚ που μας έρχεται σκεφτόμασταν να ξεκινήσουμε για Μασσαλία και να δούμε και κάποιες άλλες περιοχές αλλά τελικά είπαμε να μη πάμε μέχρι εκεί και να μείνουμε στην Αβινιόν και να δούμε τα τριγύρω που προτείνει ο taver. Θα φτάσουμε πάλι Παρασκευή βράδυ αλλά αυτή τη φορά θα επιστρέψουμε Δευτέρα απόγευμα οπότε έχουμε μία μέρα παραπάνω.
Τι λέτε? Να κλείσουμε όλες τις μέρες διαμονή στην Αβινιόν ώστε να την έχουμε ως βάση? Η να μείνουμε και κάποια μέρα αλλού?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom