Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Εχουν ξεκινήσει μήνες τώρα (μετά τις Βρεττανικές εκλογές). Αλλά δεν έχει αχέση με το θέμα μας αυτό.
Λάθος λέξη χρησιμοποίησα.Το σωστό είναι οι διαδικασίες(όπως έγραψα και στο Νο.121)Διαπραγματεύσεις γίνονται σε γύρους εδώ και καιρό.Και ναι είμαστε λίγο εκτός θέματος.
 

tzeni k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Ταξιδεύω για Λονδίνο συγκεκριμένα για Gatwick σε λίγες ημέρες. Δεν έχω διαβατήριο (ίσως και λάθος μου διότι ακούω για διάφορες παρατηρήσεις και προβλήματα στο αεροδρόμιο), η ταυτότητα μου είναι νέου τύπου αλλά τα στοιχεία πίσω είναι γραμμένα στο χέρι. Θα έχω πρόβλημα? Αν αντικαταστήσω την ταυτότητα θα είναι καλύτερα ή θα μου κάνουν θέμα επειδή πάω χωρίς διαβατήριο? Επίσης όσον αφορά την ημερομηνία λήξης που ζητάνε βάζω 15 χρόνια από την δημιουργία και είμαι οκ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα. Η ταυτότητα αρκεί, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση. Με το διαβατήριο θα περνούσες πιο γρήγορα.
Επίσης όσον αφορά την ημερομηνία λήξης που ζητάνε βάζω 15 χρόνια από την δημιουργία και είμαι οκ?
Ναι.
 

MarySc

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα. Η κόρη μου πρόκειται να ταξιδέψει στο Λονδίνο στις 24/11 για 5 μέρες. Εχει διαβατήριο σε ισχύ έως 17/12/2017. Υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα με αυτό;. Απ όσο γνωρίζω η 6μηνη ισχύς, χρειάζεται για κάποιες χώρες εκτός ΕΕ. Ευχαριστώ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To Ηνωμένο Βασίλειο είναι ακόμα μέλος της ΕΕ και μπορεί να μην ανήκει στη ζώνη Σένγκεν αλλά ανήκει στην Kοινή Ταξιδιωτική Περιοχή (μίνι Σένγκεν μεταξύ Ιρλανδίας-ΗΒ) που επιτρέπει σε πολίτες της ΕΕ να χρησιμοποιούν την ταυτότητά τους για είσοδο στη χώρα.
Διαβατήριο δε χρειάζεται σε καμία περίπτωση για Λονδίνο, είναι πεταμένα λεφτά.
 

MarySc

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
To Ηνωμένο Βασίλειο είναι ακόμα μέλος της ΕΕ και μπορεί να μην ανήκει στη ζώνη Σένγκεν αλλά ανήκει στην Kοινή Ταξιδιωτική Περιοχή (μίνι Σένγκεν μεταξύ Ιρλανδίας-ΗΒ) που επιτρέπει σε πολίτες της ΕΕ να χρησιμοποιούν την ταυτότητά τους για είσοδο στη χώρα.
Ευχαριστώ
Εχει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά χειρόγραφους. Εχει εκδοθεί το 2006. Προτιμά να ταξιδεύει με διαβατήριο. Εχει αγχωθεί, μήπως πρέπει να κάνει ανανέωση τώρα για τυχόν πρόβλημα με την σύντομη ημερομηνία λήξης του.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Oι νέες ελληνικές ταυτότητες είναι αποδεκτά ταξιδιωτικά έγγραφα για το ΗΒ μέχρι σήμερα. Όταν φυσικά ολοκληρωθεί η διαδικασία του brexit αυτό μπορεί να αλλάξει.
 

MarySc

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Oι νέες ελληνικές ταυτότητες είναι αποδεκτά ταξιδιωτικά έγγραφα για το ΗΒ μέχρι σήμερα. Όταν φυσικά ολοκληρωθεί η διαδικασία του brexit αυτό μπορεί να αλλάξει.
Ναι λογικό είναι αυτό που γράφετε σχετικά με τις ταυτότητες, αλλά θέλει να χρησιμοποιήσει διαβατήριο. Μπορεί με το ισχύοιν ή πρέπει να το ανανεώσει;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πρέπει να ισχύει για το σύνολο της παραμονής.

https://www.gov.uk/uk-border-control
"Your passport or identity card will be checked when you arrive at a UK port or airport to make sure you’re allowed to come into the country. It must be valid for the whole of your stay."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom