Ιταλία Bologna-Venice-Verona-Bergamo

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ όμορφη ιστορία!Και σας εύχομαι πολλά τέτοια ομορφα ταξίδια!
Μετά από πολύ ψάξιμο για προορισμό αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε Μπολόνια. 3 ημέρες.... Από αεροδρόμιο για κέντρο πως παμε;;; μετρό δεν έχει.... πληροφορίες πολλές δεν βρίσκω.... Έχω και στο μυαλό μου πως ίσως είναι πολλές 3 μέρες στη Μπολόνια. (Την διαλέξαμε σαν low cost προορισμό)
Υπάρχει λεοφωρείο που ξεκινάει απο το αεροδρόμιο και καταλήγει στον Κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Μπολόνιας.Το εισιτήριο κοστίζει 6 ευρώ.
http://aerobus.bo.it/en εδώ θα βρεις στάσεις και ωρες δρομολογίων.Υπολόγιζε περίπου 25-30 λεπτά για το κέντρο.
Αν πιστέυεις ότι σου φτάνει ο χρόνος πήγαινε ημερήσια στην Φλωρεντία. Με τρένο IC είναι περίπου 40 λεπτά η διαδρομή.Αν πας νωρίς το πρωί μπορείς να βολτάρεις και να την δεις μέχρι το βράδυ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πολύ όμορφη ιστορία!Και σας εύχομαι πολλά τέτοια ομορφα ταξίδια!
Μετά από πολύ ψάξιμο για προορισμό αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάμε Μπολόνια. 3 ημέρες.... Από αεροδρόμιο για κέντρο πως παμε;;; μετρό δεν έχει.... πληροφορίες πολλές δεν βρίσκω.... Έχω και στο μυαλό μου πως ίσως είναι πολλές 3 μέρες στη Μπολόνια. (Την διαλέξαμε σαν low cost προορισμό)
Η Μπολονια ειναι μια υπεροχη πολη. Ομως αν δεν εχετε παει Φλωρεντία, εναν απο τους σημαντικοτερους προοορισμους του κοσμου, θα προτεινα να φυγετε κατ ευθειαν για εκει. Αν νομίζεις οτι η Μπολονια θα στοιχίσει φτηνότερα απο τη Φλωρεντία, μάλλον κάνεις λάθος. Πληρώναμε τα ίδια ποσά για διαμονή και φαγητό. Αντε να βγει 10% παρα πανω. Βλέπεις η Φλωρεντία έχει αμέτρητες επιλογές σε ξενοδοχεία και εστιατόρια οπότε υπάρχουν και οικονομικές λύσεις. Ειναι κριμα να απέχεις μια ώρα και να αφήσεις τέτοια ευκαιρία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν δεν θέλετε να ακολουθήσετε την πρόταση της @paefstra μπορείτε να μείνετε Μπολόνια, η οποία πιστεύω δεν θα σας απογοητεύσει, και από εκεί να κάνετε ημερήσιες: Parma, Modena, Ferrara.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Συμφωνώ με προλαλήσασα κ εγώ θα πάω μπολόνια το νοέμβριο για 5ημερες. Επειδή εχω δει δις τη φλωρεντία θα κάνω ημερήσιες σε μόντενα-πάρμα, φεράρα κ ραβένα
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Η αλήθεια είναι πως η Φλωρεντία είναι ανεκπλήρωτος έρωτας!!!! Όλο έλεγα να πάω και όλο κάπου αλλού με έβγαζε στο τέλος...... τώρα γυρίσαμε από Βουδαπέστη και μας τρώει να πάμε και ένα τριήμερο ακόμα. Να δω στο trenitalia ; Έχει συχνά δρομολόγια;
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Για δύο άτομα 56 με επιστροφή με το γρηγορο τρενο. Πολυ πολυ φθηνότερα αν παρεις regionale αλλα προσθέσεις χρόνο.
Πόσο φθηνότερα υπολόγιζες από 13,5 ευρώ τη διάδρομή;
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Για δύο άτομα 56 με επιστροφή με το γρηγορο τρενο. Πολυ πολυ φθηνότερα αν παρεις regionale αλλα προσθέσεις χρόνο.
Πόσο φθηνότερα υπολόγιζες από 13,5 ευρώ τη διάδρομή;
Καλημέρα και καλο σαββατοκύριακο! Εγω κατάλαβα 50€ το άτομο. (Προφανώς δεν κοίταξα σωστά) εντωμεταξύ μετά τσέκαρα και την ενοικιαστή αυτοκινήτου και το δίνουν από μια εταιρία γύρω στα 30€ για 3 ημέρες...... να έχουμε σαν αφετηρία Μπολόνια και να πάμε σίγουρα Φλωρεντία (ίσως και μια διανυκτέρευση εκεί) και να πάμε μια μονοήμερη και κάπου αλλού. Για τα δωμάτια στη Φλωρεντία μου έλεγες πολύ σωστά! βρήκα καλές τιμές και δεν το περίμενα.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Διανυκτέρευση οπωσδήποτε (εγω θα τις έβαζα όλες εκεί, γιατί δεν ξεπετιέται σε μια μέρα). Η ενοικίαση αυτοκινήτου σημαίνει αρκετούς περιορισμούς (ξενοδοχείο με πάρκινγκ είτε ανεύρεση παρκινγκ στο ιστορικό κέντρο, αρκετός μπελάς κατά τη γνώμη μου. Έκανα εκδρομές με τρένα και δεν το βρήκα ιδιαίτερα δύσκολο ή χρονοβόρο ή ακριβό).
Αν θελήσεις βοήθεια στο που να φάτε οικονομικά, ριξε μια ματιά στο https://www.thefork.com/ και κλείσε εστιατόρια με έκπτωση, που καμιά φορά ειναι μεγάλη.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την πρώτη φορά που πήγα Μπολόνια ήταν απλά για να πάρω το τρένο και να πάω Φλωρεντία. Εκπληκτική πόλη. Απο εκεί κάναμε 2 εκδρομές. Μία για τον πύργο της Πίζας και η δεύτερη ήταν στο San Gimignano. Όλες οι διαδρομές έγιναν με τρένο. Πολύ καλές συνδέσεις χωρίς καθυστερήσεις. Οι Ιταλικοί σιδηρόδρομοι είναι πολύ καλοι. http://www.italotreno.it/en υπάρχει κι αυτή η εταιρία εκτός απο την trenitalia πάντως.Ρίξε μια ματιά.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά, 2.5 μέρες μόνο για Μπολόνια είναι αρκετές λέτε να δει κάποιος την πόλη άνετα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom