kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
Τον Νοεμβριο εχω κλεισει ενα προγραμμα 25 ημερων ξεκινωντας απο Cape town και μετα οδικος, Namimbia, Botswana, Zimbabwe και επιστροφη Johannesburg. Οι διανυκτερευσεις θα γινονται σε σκηνη στα διαφορα καμπινκ που θα σταματαει το λεωφορειο. Το γραφειο γενικα για Αφρικη προτεινει: Hepatitis A (Havrax), Cholera, Yellow Fever, Tetanus Booster Shot, Rabies. Για αυτες τις χωρες ειδα και για, ΤΥΦΟΕΙΔΟΥΣ ΠΥΡΕΤΟΥ.

Η κυρια στο Κεελπνο που μιλησα σημερα, μου ειπε οτι της χολερας ενδείκνυται αν επισκευτεις περιοχες εξαρσης για πανω απο ενα μηνα, και απο οτι διαβασα εχει 30% προστασια. Αντιστοιχα μου ειπε και για του τυφοειδους πυρετου.
Για την Λυσσα δεν εχει αυτη την στιγμη αλλα και παλι μου λεει οτι αν σε δαγκωσει κατι θα πρεπει να ξανακανεις.
Κιτρινο πυρετο δεν εχουν οι χωρες που θα επισκευτω. Αρα μιλαμε για αντιτετανικο και ηπατιτιδα επαναληπτικα αν χρειαστει γιατι τα εχω κανει.

Για ελονοσια θα παρω Λαριαμ. Το γραφειο λεει (You may have heard negative reports about Larium and its side effects however, it is 95% effective, while the daily tablets are only about 30% effective.)

Μου εχει διαφυγει κατι? Αποψεις για τα εμβολια στις συγκεκριμενες χωρες?
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
θελει ψαξιμο αν αποφασισεις να εμβολιαστεις με τα συνιστομενα εμβολια.. υπαρχει ελλειψη εμβολιων δυστυχως..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ξερω αν θα θεωρηθει διαφημιση και δεν επιτρέπεται αλλα αυτο εδω ειναι το λινκ
https://nomadtours.co.za/this-year/cape-to-kruger/#camping
εχει ταξιδεψει κανεις με την συγκεκριμενη εταιρεια?
Δεν ξερω αν θα θεωρηθει διαφημιση και δεν επιτρέπεται αλλα αυτο εδω ειναι το λινκ
https://nomadtours.co.za/this-year/cape-to-kruger/#camping
εχει ταξιδεψει κανεις με την συγκεκριμενη εταιρεια?

Ωραιο προγραμμα αυτο των 26 ημερων !

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι νόμισμα ειναι οι τιμες ( R ) .
Ποια είναι η αντιστοιχια σε ευρω πχ για 25000 R ;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Νοτιοαφρικάνικο ραντ, σχεδόν 1:16 η αναλογία
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Νοτιοαφρικάνικο ραντ, σχεδόν 1:16 η αναλογία

Μια χαρά βγαινει 1570 ευρω για τοσες μερες !!
Αν βρεις και οικονομικο αεροπορικο για Ν.Αφρικη ακομα καλιτερα .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βρίσκεις καλές τιμες στα αεροπορικά ... Ποια εποχη είναι καλα να πας??
Δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα , αλλά προχθες βρηκα μια προσφορα της Emirates στο φορουμ που ειχε Ν. Αφρικη με 524 ευρω.
Και περυσι θυμαμαι ειχε βγαλει η Καταρ στα 400-450 ευρω

Για εποχη δεν ξερω αλλά Φθινοπωρο ή Ανοιξη μια χαρά δεν θα ειναι ;
Ας μας απαντησει καποιος που εχει πάει .
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Τον Νοεμβριο εχω κλεισει ενα προγραμμα 25 ημερων ξεκινωντας απο Cape town και μετα οδικος, Namimbia, Botswana, Zimbabwe και επιστροφη Johannesburg. Οι διανυκτερευσεις θα γινονται σε σκηνη στα διαφορα καμπινκ που θα σταματαει το λεωφορειο. Το γραφειο γενικα για Αφρικη προτεινει: Hepatitis A (Havrax), Cholera, Yellow Fever, Tetanus Booster Shot, Rabies. Για αυτες τις χωρες ειδα και για, ΤΥΦΟΕΙΔΟΥΣ ΠΥΡΕΤΟΥ.

Η κυρια στο Κεελπνο που μιλησα σημερα, μου ειπε οτι της χολερας ενδείκνυται αν επισκευτεις περιοχες εξαρσης για πανω απο ενα μηνα, και απο οτι διαβασα εχει 30% προστασια. Αντιστοιχα μου ειπε και για του τυφοειδους πυρετου.
Για την Λυσσα δεν εχει αυτη την στιγμη αλλα και παλι μου λεει οτι αν σε δαγκωσει κατι θα πρεπει να ξανακανεις.
Κιτρινο πυρετο δεν εχουν οι χωρες που θα επισκευτω. Αρα μιλαμε για αντιτετανικο και ηπατιτιδα επαναληπτικα αν χρειαστει γιατι τα εχω κανει.

Για ελονοσια θα παρω Λαριαμ. Το γραφειο λεει (You may have heard negative reports about Larium and its side effects however, it is 95% effective, while the daily tablets are only about 30% effective.)

Μου εχει διαφυγει κατι? Αποψεις για τα εμβολια στις συγκεκριμενες χωρες?
Λογικά Δεν είναι αντιτετανικός ορός, είναι αναμνηστική δόση για τον τέτανο (το οποίο κανονικά όλοι μας πρεπει να κάνουμε ανά 10ετία, οπότε αν ειμαστε συνεπείς δε χρειάζεται εξτρα αντιτετανικός ορός με κάθε τρύπημα κλπ). Για hepA αν εχεις εμβολιασθεί στο παρελθόν σιγουρα δε χρειάζεται επαναληπτική δόση. Για μηνιγγιτιδόκοκκο (naisseria meningitidis) δε ζητούν εμβόλιο;
Για ελονοσία θα έλεγα malarone (η μεφλοκίνη-larium έχει ψυχιατρικές παρενέργειες -δε θα το ρίσκαρα ) (γιατρός εδώ αν δεν το κατάλαβες )
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Για εποχη δεν ξερω αλλά Φθινοπωρο ή Ανοιξη μια χαρά δεν θα ειναι ;
Ας μας απαντησει καποιος που εχει πάει .[/QUOTE]

Ετοιμάζομαι να πάω και εγώ τον Νοέμβριο Ν. Αφρική,ο Νοέμβριος μου έχουν πει φίλοι που μένουν εκεί ότι είναι από τους καλύτερους μήνες για να επισκεφθείς την χώρα.Είναι η δική τους έναρξη καλοκαιριού.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν ξερω αν θα θεωρηθει διαφημιση και δεν επιτρέπεται αλλα αυτο εδω ειναι το λινκ
https://nomadtours.co.za/this-year/cape-to-kruger/#camping
εχει ταξιδεψει κανεις με την συγκεκριμενη εταιρεια?
Απο το σαιτ τους μια χαρα μου φαινεται.

Πως τα τους βαλεις τα χρηματα πριν το ταξιδι ;
Δεν υπαρχει θέμα με τα καπιταλ κοντρολ ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom