Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Έτυχε να βρίσκεται Ιαπωνία κάποιος σε περίοδο που γιορτάζεται το Ομπον;
Αξίζει ως εμπειρία (η απλή παρατήρησή του μάλλον) ή μήπως οι διακοπές των ντόπιων, που συχνά συμπίπτουν, θα δημιουργούσαν κυρίως προβλήματα στη διαμονή και τις μετακινήσεις;
 
Last edited:

RETAKI

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα σας,

αν και παρακολουθώ χρόνια το site και είμαι εγγεγραμμένο μέλος, είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι σε άπαντα τα μέλη για σχετικές ταξιδιωτικές οδηγίες. Ετοιμάζω ταξίδι για Ιαπωνία για την περίοδο Hanami με παραμονή στη χώρα για 15 ημέρες.
Καθώς το ταξίδι ξεκινάει και τελειώνει στο Tokyo, θα ήθελα αρχικά να επεκταθώ στο νότιο κομμάτι της χώρας και να επισκεφθώ Hiroshima - Miyajima καθώς και τα χωριά Arita και Okawachiyama.
Θεωρώ πως η Hiroshima από το Tokyo είναι εύκολα προσβάσιμη με JR Pass, ωστόσο ακόμη και οι ταξιδιωτικοί οδηγοί δεν παρέχουν πληροφορίες μετάβασης στα άλλα χωριά που επιθυμώ να δω.
Οποιαδήποτε συμβουλή - πληροφορία θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλημέρα σας,

αν και παρακολουθώ χρόνια το site και είμαι εγγεγραμμένο μέλος, είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι σε άπαντα τα μέλη για σχετικές ταξιδιωτικές οδηγίες. Ετοιμάζω ταξίδι για Ιαπωνία για την περίοδο Hanami με παραμονή στη χώρα για 15 ημέρες.
Καθώς το ταξίδι ξεκινάει και τελειώνει στο Tokyo, θα ήθελα αρχικά να επεκταθώ στο νότιο κομμάτι της χώρας και να επισκεφθώ Hiroshima - Miyajima καθώς και τα χωριά Arita και Okawachiyama.
Θεωρώ πως η Hiroshima από το Tokyo είναι εύκολα προσβάσιμη με JR Pass, ωστόσο ακόμη και οι ταξιδιωτικοί οδηγοί δεν παρέχουν πληροφορίες μετάβασης στα άλλα χωριά που επιθυμώ να δω.
Οποιαδήποτε συμβουλή - πληροφορία θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη.
Καλησπέρα.

Λογικά δεν θα υπάρχει κάτι απευθείας από Hiroshima για τα χωριά αυτά. Δες σε αυτό το site -> https://www.japan-guide.com/e/e8303.html
Θα σε βοηθήσει σίγουρα.
Επίσης ένα άλλο πολύ χρήσιμο site για να βρίσκεις όλα τα δρομολόγια τρένων -> http://www.hyperdia.com/en/
 

RETAKI

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες, σε ευχαριστώ.
Ήδη κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό μου, με αγχώνουν κάπως τα χρονικά περιθώρια και το θέμα της εναπόθεσης αποσκευών μετά την αναχώρηση από τα επιμέρους ξενοδοχεία. Δεν είμαι σίγουρη εάν όλοι οι σταθμοί έχουν lockers και εξάλλου δεν είναι σίγουρο πως θα επιστρέφω στους ίδιους....
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Υπάρχει υπηρεσία στην Ιαπωνία που αναλαμβάνει τη μεταφορά των αποσκευών σου. Άν είναι να επισκεφτείς κάποιο χωριό για 1-2 βράδυα, δεν υπάρχει λόγος να σέρνει τη βαλίτσα ή να ψάχνεις για lockers στους σταθμούς, κρατάς λίγα ρούχα στο backpack και η βαλίτσα σου πηγαίνει στο επόμενο ξενοδοχείο και σε περιμένει.
 

RETAKI

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Υπάρχει υπηρεσία στην Ιαπωνία που αναλαμβάνει τη μεταφορά των αποσκευών σου. Άν είναι να επισκεφτείς κάποιο χωριό για 1-2 βράδυα, δεν υπάρχει λόγος να σέρνει τη βαλίτσα ή να ψάχνεις για lockers στους σταθμούς, κρατάς λίγα ρούχα στο backpack και η βαλίτσα σου πηγαίνει στο επόμενο ξενοδοχείο και σε περιμένει.
Σε ευχαριστώ evi01, υπάρχει κάποιος σύνδεσμος για αυτή την υπηρεσία για να ψάξω για πληροφορίες;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες, σε ευχαριστώ.
Ήδη κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό μου, με αγχώνουν κάπως τα χρονικά περιθώρια και το θέμα της εναπόθεσης αποσκευών μετά την αναχώρηση από τα επιμέρους ξενοδοχεία. Δεν είμαι σίγουρη εάν όλοι οι σταθμοί έχουν lockers και εξάλλου δεν είναι σίγουρο πως θα επιστρέφω στους ίδιους....
Δεν κάνει τίποτα.

Να σου πω την αλήθεια και εμένα με αγχώνει αυτό. Πετάμε για Ιαπωνία σε 1 μήνα. Πάντως σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει τα δρομολόγια που βγάζει το hyperdia είναι δρομολόγια που μπορείς να προλάβεις να κάνεις τις αλλαγές. Δλδ δεν θα σου βγάλει κάτι που είναι αδύνατο να το κάνεις. Εμείς έχουμε κάποιες μέρες στο Τόκυο για αρχή οπότε θα το εκμεταλλευτούμε για να τα μάθουμε λίγο.
Αυτό το άρθρο ίσως σε βοηθήσει -> http://www.japan-guide.com/e/e2323.html
Επίσης είχα βρει ένα site για την μεταφορά αποσκευών αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω τώρα. Μπορείς να διαβάσεις όμως και στο forum του japan guide που γράφουν πολλά για αυτό -> http://www.japan-guide.com/e/e2323.html
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Θεωρώ πως η Hiroshima από το Tokyo είναι εύκολα προσβάσιμη με JR Pass, ωστόσο ακόμη και οι ταξιδιωτικοί οδηγοί δεν παρέχουν πληροφορίες μετάβασης στα άλλα χωριά που επιθυμώ να δω.
Οποιαδήποτε συμβουλή - πληροφορία θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη.
Δηλαδή εσύ παρακολουθείς την σελίδα χρόνια και ακόμα ψάχνεις σε ταξιδιωτικούς οδηγούς ;
Κάπου έστριψες λάθος.
Διάβασε όλες τις ιστορίες εδώ με το Κυριακάτικο καφεδάκι σου. Μία απο αυτές λέει ακριβώς για αυτά τα χωριά.


Φέτος, το παζάρι στο χωριό την άνοιξη έγινε 1/4 - 3/4. Και του χρόνο κάπου εκεί θα γίνει αλλά το αποφασίζουν Ιανουάριο-Φεβρουάριο νομίζω.
Αν θες να το ψάξεις μόνη σου: 大川内山 桜まつり
(大川内山=ookawachiyama 桜=sakura まつり=matsuri=φεστιβάλ )


Αφού θέλεις να πας νότια, μείνε λίγο kyushu.

Η υπηρεσία για τις βαλίτσες που ψάχνετε είναι (και) αυτή.
Όλοι οι σταθμοί έχουν lockers αλλά όχι όλα τα μεγέθη και σε περίοδο χανάμι να είστε σίγουροι οτι τα μεγάλα μεγέθη θα είναι πιασμένα.
Τα ξενοδοχεία κρατάνε τις βαλίτσες σας και 1-2 ημέρες πριν πάτε.
Εάν θέλετε να κάνετε ενδιάμεση στάση σε μια πόλη χωρίς βαλίτσα, στείλτε την στον επόμενο προορισμό σας. Ενημερώστε το ξενοδοχείο όμως οτι θα πραλάβει την βαλίτσα σας πιο πριν. Είναι μαθημένοι. Το κάνουν όλοι.

Για τις αλλαγές στα τρένα:
Το hyperdia υπολογίζει χρόνο αλλαγής αρκετό, εάν ξέρεις τον σταθμό.
Προσοχή. Να επιλέγετε μικρούς σταθμούς χωρίς πολλές αποβάθρες για να είστε πιο χαλαροί.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δε χρειάζεσαι site για την αποστολή των αποσκευών, το αναλαμβάνει το ξενοδοχείο που θα μείνεις. Απλώς ζητάς την υπηρεσία στη υποδοχή. Σε μια πανσιόν που έμεινα στο Τόκυο, στους το ζήτησα και με έστειλαν στο mini market της γειτονιάς που αναλάμβανε τη μεταφορά.
 

RETAKI

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Δηλαδή εσύ παρακολουθείς την σελίδα χρόνια και ακόμα ψάχνεις σε ταξιδιωτικούς οδηγούς ;
Κάπου έστριψες λάθος.
Διάβασε όλες τις ιστορίες εδώ με το Κυριακάτικο καφεδάκι σου. Μία απο αυτές λέει ακριβώς για αυτά τα χωριά.


Φέτος, το παζάρι στο χωριό την άνοιξη έγινε 1/4 - 3/4. Και του χρόνο κάπου εκεί θα γίνει αλλά το αποφασίζουν Ιανουάριο-Φεβρουάριο νομίζω.
Αν θες να το ψάξεις μόνη σου: 大川内山 桜まつり
(大川内山=ookawachiyama 桜=sakura まつり=matsuri=φεστιβάλ )


Αφού θέλεις να πας νότια, μείνε λίγο kyushu.

Η υπηρεσία για τις βαλίτσες που ψάχνετε είναι (και) αυτή.
Όλοι οι σταθμοί έχουν lockers αλλά όχι όλα τα μεγέθη και σε περίοδο χανάμι να είστε σίγουροι οτι τα μεγάλα μεγέθη θα είναι πιασμένα.
Τα ξενοδοχεία κρατάνε τις βαλίτσες σας και 1-2 ημέρες πριν πάτε.
Εάν θέλετε να κάνετε ενδιάμεση στάση σε μια πόλη χωρίς βαλίτσα, στείλτε την στον επόμενο προορισμό σας. Ενημερώστε το ξενοδοχείο όμως οτι θα πραλάβει την βαλίτσα σας πιο πριν. Είναι μαθημένοι. Το κάνουν όλοι.

Για τις αλλαγές στα τρένα:
Το hyperdia υπολογίζει χρόνο αλλαγής αρκετό, εάν ξέρεις τον σταθμό.
Προσοχή. Να επιλέγετε μικρούς σταθμούς χωρίς πολλές αποβάθρες για να είστε πιο χαλαροί.
Τις ιστορίες τις έχω διαβάσει όλες - πίστεψέ με - και όχι μόνο μία φορά. Ξέρω πως η δική σου ιστορία ήταν αυτή που με ξεσήκωσε περισσότερο απ'όλες να πραγματοποιήσω το ταξίδι - επομένως νοιώσε περήφανος γι' αυτό και όταν επιστρέψω θα κάψω και τον Lonely Planet.....

Δε χρειάζεσαι site για την αποστολή των αποσκευών, το αναλαμβάνει το ξενοδοχείο που θα μείνεις. Απλώς ζητάς την υπηρεσία στη υποδοχή. Σε μια πανσιόν που έμεινα στο Τόκυο, στους το ζήτησα και με έστειλαν στο mini market της γειτονιάς που αναλάμβανε τη μεταφορά.
Είναι πραγματικά ανακουφιστικό, γιατί δεν σου κρύβω πως ήταν ένα μεγάλο αγκάθι....

Δεν κάνει τίποτα.

Να σου πω την αλήθεια και εμένα με αγχώνει αυτό. Πετάμε για Ιαπωνία σε 1 μήνα. Πάντως σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει τα δρομολόγια που βγάζει το hyperdia είναι δρομολόγια που μπορείς να προλάβεις να κάνεις τις αλλαγές. Δλδ δεν θα σου βγάλει κάτι που είναι αδύνατο να το κάνεις. Εμείς έχουμε κάποιες μέρες στο Τόκυο για αρχή οπότε θα το εκμεταλλευτούμε για να τα μάθουμε λίγο.
Αυτό το άρθρο ίσως σε βοηθήσει -> http://www.japan-guide.com/e/e2323.html
Επίσης είχα βρει ένα site για την μεταφορά αποσκευών αλλά δυστυχώς δεν το βρίσκω τώρα. Μπορείς να διαβάσεις όμως και στο forum του japan guide που γράφουν πολλά για αυτό -> http://www.japan-guide.com/e/e2323.html
Φανταστικά, θα περιμένω με ανυπομονησία επιστροφή σας για επαλήθευση των όσων πιστεύω κι εγώ για τη χώρα.
Να περάσετε καλά και καλό ταξίδι.
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Τις ιστορίες τις έχω διαβάσει όλες - πίστεψέ με - και όχι μόνο μία φορά. Ξέρω πως η δική σου ιστορία ήταν αυτή που με ξεσήκωσε περισσότερο απ'όλες να πραγματοποιήσω το ταξίδι - επομένως νοιώσε περήφανος γι' αυτό και όταν επιστρέψω θα κάψω και τον Lonely Planet.....
Άσε το γλείψιμο, ήσουν ξεκάθαρα αδιάβαστη. Και έχεις και LP.
Arita, Imari είναι απλός ο σχεδιασμός με hyperdia. Σταμάτα να αγχώνεσαι. Θα πάτε πολύ εύκολα.


Για okawachiyama ταξί και πάλι ταξί απο Ιμάρι.
Αυτό το ανά 2 ώρες λεωφορείο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γιατί τώρα που μιλάμε έχει 3 την ημέρα.
Ίσως άνοιξη/σε γιορτές βάζουν πιο συχνά, αλλά δεν το υπογράφω.
Το πρόγραμμα είναι εδώ πάντως.
Τώρα για πληροφορίες, σώθηκες. Ίσως κάποιο tourist center σε βοηθήσει. Αλλά πολύ ταλαιπωρία. Πάρε ταξί.

Αν θέλεις να πετύχεις το παζάρι στο χωριό, στείλε ένα pm τον Φεβρουάριο να το ψάξω πότε ακριβώς γίνεται (δεν το γράφουν στα αγγλικά πουθενά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom