Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

RETAKI

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Άσε το γλείψιμο, ήσουν ξεκάθαρα αδιάβαστη. Και έχεις και LP.
Arita, Imari είναι απλός ο σχεδιασμός με hyperdia. Σταμάτα να αγχώνεσαι. Θα πάτε πολύ εύκολα.


Για okawachiyama ταξί και πάλι ταξί απο Ιμάρι.
Αυτό το ανά 2 ώρες λεωφορείο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γιατί τώρα που μιλάμε έχει 3 την ημέρα.
Ίσως άνοιξη/σε γιορτές βάζουν πιο συχνά, αλλά δεν το υπογράφω.
Το πρόγραμμα είναι εδώ πάντως.
Τώρα για πληροφορίες, σώθηκες. Ίσως κάποιο tourist center σε βοηθήσει. Αλλά πολύ ταλαιπωρία. Πάρε ταξί.

Αν θέλεις να πετύχεις το παζάρι στο χωριό, στείλε ένα pm τον Φεβρουάριο να το ψάξω πότε ακριβώς γίνεται (δεν το γράφουν στα αγγλικά πουθενά).
Εντάξει, με έπιασες, ο πραγματικός λόγος που ταξιδεύω είναι η ελπίδα πως θα χαρίσουν και σε μένα αυγό δράκου για την πεθερά μου....
Κι εγώ την εναλλακτική του ταξί σκεφτόμουν γιατί το λεωφορείο φαντάζει κάπως επίφοβο με τα αραιά 2ωρα δρομολόγια.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Εντάξει, με έπιασες, ο πραγματικός λόγος που ταξιδεύω είναι η ελπίδα πως θα χαρίσουν και σε μένα αυγό δράκου για την πεθερά μου....
show-off :D

Για το παζάρι στο χωριό, εδώ πατάς τον σύνδεσμο που έχει, κάτω απο το 伊万里大川内山 桜まつり
Τώρα θα δεις οτι έχει ακόμα του 17.
Ή στείλε pm γιατί μπορεί να μην δω το ποστ.

Kumamoto μην περάσεις για το κάστρο. Είναι σχεδόν όλο κλειστό.

7 μήνες μετά, ακόμα ονειρεύομαι τα ραμενάδικα του νότου.
 

RETAKI

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
show-off :D

Για το παζάρι στο χωριό, εδώ πατάς τον σύνδεσμο που έχει, κάτω απο το 伊万里大川内山 桜まつり
Τώρα θα δεις οτι έχει ακόμα του 17.
Ή στείλε pm γιατί μπορεί να μην δω το ποστ.

Kumamoto μην περάσεις για το κάστρο. Είναι σχεδόν όλο κλειστό.

7 μήνες μετά, ακόμα ονειρεύομαι τα ραμενάδικα του νότου.
Ωραία, θα στείλω. Σε ποιο από τα χωριά θα πρότεινες διανυκτέρευση;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που θα μπορούσα να κάνω συνάλλαγμα εδώ Ελλάδα. Στα Γιάννενα δεν έχει καμία τράπεζα yen. Θα είμαστε Αθήνα για μία μέρα πριν το ταξίδι. Γνωρίζετε μήπως ποια τράπεζα θα μπορούσε να έχει? Η επόμενη επιλογή θα είναι να κάνουμε στο αεροδρόμιο για να έχουμε έστω λίγα yen για τα πρώτα μεταφορικά και μετά να κάνουμε μέσα στο Tokyo.

Ευχαριστώ πολύ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχει ωραιότατα ATM στο αεροδρόμιο μόλις φτάσετε. Μην ασχολείστε με τράπεζες και ανταλλακτήρια._
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Εχει ωραιότατα ATM στο αεροδρόμιο μόλις φτάσετε. Μην ασχολείστε με τράπεζες και ανταλλακτήρια._
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Άμα τραβήξουμε κατευθείαν από ΑΤΜ, το συνάλλαγμα από ποιον ορίζετε? Η προμήθεια της τράπεζας είναι μικρή (0,2% επί του ποσού με μέγιστο 6 ευρώ) οπότε αυτή θα ήταν και η καλύτερη λύση για να μην μπλέκουμε ούτε να ψάχνουμε ανταλλακτήρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Άμα τραβήξουμε κατευθείαν από ΑΤΜ, το συνάλλαγμα από ποιον ορίζετε? Η προμήθεια της τράπεζας είναι μικρή (0,2% επί του ποσού με μέγιστο 6 ευρώ) οπότε αυτή θα ήταν και η καλύτερη λύση για να μην μπλέκουμε ούτε να ψάχνουμε ανταλλακτήρια.
Ορίζεται από αυτόν που θα κάνει τη μετατροπή. Εξαρτάται από την κάρτα, αλλά συνήθως αυτός είναι η Visa/Mastercard και σπανιότερα η τράπεζά σου. To rate της μετατροπής είναι το βέλτιστο (interbank) +/- 1%.

To 2010 που πήγα τελευταία φορά, δε δεχόντουσαν όλα τα ATM ευρωπαϊκές κάρτες. Τα σιγουράκια ήταν τα ATM της Citibank και των 7-eleven (με μια μικρή προμήθεια ~1 ευρώ τα τελευταία).
 

Yasmin

Member
Μηνύματα
38
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία, Γη του πυρός
Φροντίστε μόνο να βγάλετε όσα λεφτά για συνάλλαγμα θέλετε μ
Ορίζεται από αυτόν που θα κάνει τη μετατροπή. Εξαρτάται από την κάρτα, αλλά συνήθως αυτός είναι η Visa/Mastercard και σπανιότερα η τράπεζά σου. To rate της μετατροπής είναι το βέλτιστο (interbank) +/- 1%.

To 2010 που πήγα τελευταία φορά, δε δεχόντουσαν όλα τα ATM ευρωπαϊκές κάρτες. Τα σιγουράκια ήταν τα ATM της Citibank και των 7-eleven (με μια μικρή προμήθεια ~1 ευρώ τα τελευταία).
Εγώ πάλι που πήγα φέτος, πρέπει να επισημάνω ότι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα πουθενά. Κοίτα μόνο να μην κάνεις πολλές αναλήψεις μετρητών και έχεις χασούρα.....Σήκωσε όλο το ποσό, που φαντάζεσαι ότι θα ξοδέψεις με μία μόνο ανάληψη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Φροντίστε μόνο να βγάλετε όσα λεφτά για συνάλλαγμα θέλετε μ

Εγώ πάλι που πήγα φέτος, πρέπει να επισημάνω ότι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα πουθενά. Κοίτα μόνο να μην κάνεις πολλές αναλήψεις μετρητών και έχεις χασούρα.....Σήκωσε όλο το ποσό, που φαντάζεσαι ότι θα ξοδέψεις με μία μόνο ανάληψη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Ο host μου στο Τόκιο με συμβούλεψε αν μπορώ να κάνω συνάλλαγμα από την χώρα μου γιατί γενικά το ευρώ δεν το βρίσκεις σε πολύ καλό συνάλλαγμα στην Ιαπωνία (αντίθετα με το δολάριο). Δυστυχώς εδώ άκρη δεν βγάζω για το ποια τράπεζα μπορεί να έχει, οπότε θα τραβήξω κατευθείαν από το ΑΤΜ να ξεμπερδεύω. Σίγουρα θα τραβούσα όλο το ποσό για να μην πληρώνω κάθε φορά την προμήθεια. Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν με τι συνάλλαγμα γίνετε η ανάληψη και αν θα έχανα πολύ από εκεί.

Εσύ Yasmin, αυτή την λύση ακολούθησες ή έκανες και κάπου αλλού συνάλλαγμα?
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλησπέρα, χωρίς να έχω σχετική εμπειρία στην Ιαπωνία...
Θα συμβούλευα να κάνεις μία βόλτα στην Αθήνα (όταν έρθεις) στα ανταλλακτήρια και να δείς τιμές.
Λογικά θα σου δώσουν πολύ καλύτερη ισοτιμία, ειδικά αν δώσεις ένα μεγάλο ποσό (πάνω από 400-500)!
Προσωπικά, σε ταξίδια στο εξωτερικό και ιδίως σε χώρες με άλλο νόμισμα προτιμώ να πηγαίνω προετοιμασμένος με το κεφάλι ήσυχο παρά να μπλέκω με ΑΤΜ, τράπεζες κλπ.
Και μιάς και το αναφέρω...μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα μίας Ιταλίδας το καλοκαίρι στην Αμοργό που πήγε να τραβήξει χρήματα και λόγω διαφορετικού στυλ ΑΤΜ δεν κατάλαβε-πρόλαβε να πάρει την κάρτα της και της την έφαγε με αποτέλεσμα να είναι σε απόγνωση. (Άντε να βρεί τρόπο να την πάρει πίσω-Η τράπεζα υποχρεούται να την στείλει πίσω στην τράπεζα και στην χώρα που εκδόθηκε)
Για εμένα, πάρε από εδώ συνάλλαγμα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, να απολαύσεις το ταξίδι σου με ηρεμία!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα, χωρίς να έχω σχετική εμπειρία στην Ιαπωνία...
Θα συμβούλευα να κάνεις μία βόλτα στην Αθήνα (όταν έρθεις) στα ανταλλακτήρια και να δείς τιμές.
Λογικά θα σου δώσουν πολύ καλύτερη ισοτιμία, ειδικά αν δώσεις ένα μεγάλο ποσό (πάνω από 400-500)!
Προσωπικά, σε ταξίδια στο εξωτερικό και ιδίως σε χώρες με άλλο νόμισμα προτιμώ να πηγαίνω προετοιμασμένος με το κεφάλι ήσυχο παρά να μπλέκω με ΑΤΜ, τράπεζες κλπ.
Και μιάς και το αναφέρω...μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα μίας Ιταλίδας το καλοκαίρι στην Αμοργό που πήγε να τραβήξει χρήματα και λόγω διαφορετικού στυλ ΑΤΜ δεν κατάλαβε-πρόλαβε να πάρει την κάρτα της και της την έφαγε με αποτέλεσμα να είναι σε απόγνωση. (Άντε να βρεί τρόπο να την πάρει πίσω-Η τράπεζα υποχρεούται να την στείλει πίσω στην τράπεζα και στην χώρα που εκδόθηκε)
Για εμένα, πάρε από εδώ συνάλλαγμα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, να απολαύσεις το ταξίδι σου με ηρεμία!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από Αθήνα, που θα μπορούσα να κοιτάξω? Από την Εθνική μου είπαν να καλέσω στο κεντρικό κατάστημα στην Αιώλου, αλλά δεν απαντούσε κανείς!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από Αθήνα, που θα μπορούσα να κοιτάξω? Από την Εθνική μου είπαν να καλέσω στο κεντρικό κατάστημα στην Αιώλου, αλλά δεν απαντούσε κανείς!
Καλύτερα στα ανταλλακτήρια γύρω από το Σύνταγμα.Αλλά να τσεκάρεις την ισοτιμία καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom