Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Αλλαγες απο 1/11 στην πολιτικη αποσκευων. Εν συντομια:
1. Τιμη αποσκευης: 25 απο 35.
2. Βαρος αυτης: 20 απο 15
3. Χειραποσκευη: θα επιτρέπεται στην καμπινα μονο η 2η μικρη, οι αλλες ολες κατω χωρις χρεωση. Εξαιρουνται οσοι εχουν priority που παίρνουν μαζι τους κ τις 2.

https://mobile.ttgitalia.com/storie...a_le_regole_per_i_bagagli_dal_primo_novembre/
Αλλαγες απο 1/11 στην πολιτικη αποσκευων. Εν συντομια:
1. Τιμη αποσκευης: 25 απο 35.
2. Βαρος αυτης: 20 απο 15
3. Χειραποσκευη: θα επιτρέπεται στην καμπινα μονο η 2η μικρη, οι αλλες ολες κατω χωρις χρεωση. Εξαιρουνται οσοι εχουν priority που παίρνουν μαζι τους κ τις 2.

https://mobile.ttgitalia.com/storie...a_le_regole_per_i_bagagli_dal_primo_novembre/
Καλησπερα! Να ρωτησω κατι ??? πεταω πρωτη φορα με ryanair και ειδα οτι εγιναν αλλαγες σχετικα με τις αποσκευες εγω εχω αγορασει 2 μπροστινες θεσεις με προτεραιοτητα οποτε παιρνω την χειραποσκευη μεσα στο αεροσκαφος απλα για την 2η μικρη που μπορουμε να εχουμε εγω θα εχω την τσαντα ο αντρας μου μπορει σαν μικρη τσαντα να εχει το τσαντακι της καμερας διαστασεις 10*15 ή πρεπει τσαντακια με φωτογραφικες κτλ να ειναι μεσα στην χειραποσκευη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα! Να ρωτησω κατι ??? πεταω πρωτη φορα με ryanair και ειδα οτι εγιναν αλλαγες σχετικα με τις αποσκευες εγω εχω αγορασει 2 μπροστινες θεσεις με προτεραιοτητα οποτε παιρνω την χειραποσκευη μεσα στο αεροσκαφος απλα για την 2η μικρη που μπορουμε να εχουμε εγω θα εχω την τσαντα ο αντρας μου μπορει σαν μικρη τσαντα να εχει το τσαντακι της καμερας διαστασεις 10*15 ή πρεπει τσαντακια με φωτογραφικες κτλ να ειναι μεσα στην χειραποσκευη?
Διάβασε και πιο κάτω https://www.travelstories.gr/community/threads/Ερωτήσεις-για-ryanair-v-2.49380/
Αφού έχεις αγοράσει προτεραιότητα θα μπορείτε να μεταφέρετε στην καμπίνα από μια χειραποσκευή και μια μικρή τσάντα που μπορεί να είναι το τσαντάκι της κάμερας.
 

Βάσω τ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας! Είμαι καινούρια στο site. Και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρια για τις χειραποσκευες της Ryanair. Έχω μια βαλίτσα με μέγεθος 55×40×22. Πιστεύετε θα την δεχτούν ή όχι;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Ως λάτρης της Ryanair...Έχω να δηλώσω τα εξής:
Το όλο θέμα είναι στο αεροδρόμιο εδώ καθώς στο εξωτερικό ούτε που ασχολούνται..
Αναφορικά με τα 2 εκατοστά που έχεις παραπάνω, αυτό ανάγεται αποκλειστικά και μόνο στον τύπο της τσάντας.
Με λίγα λόγια, αν είναι υφασμάτινη με λίγη πίεση θα μπεί και εφόσον δεν την παραφουσκώσεις.
Αν είναι πλαστική... δεν γνωρίζω αν μπορείς να την πιέσεις ώστε να μπεί στο κουτί.
Να σημειώσω, ότι στην πύλη επιβίβασης συνήθως κοιτάνε την τσάντα και αν δεν τους αρέσει κάτι σου λένε να την βάλεις στο κουτί ώστε να διαπιστωθεί αν είναι στις επιτρεπόμενες διαστάσεις.
Προσοχή: Να μετρήσεις την βαλίτσα όχι εκεί που τελειώνει το ύφασμα αλλά εκεί που τελειώνει το σίδερο-χερούλι (αν έχει).

Πάντως, σε κάθε περίπτωση (αν πάς νωρίς στην πύλη) θα σου προτείνουν να στην περάσουν κάτω χωρίς χρέωση. Φυσικά θα δεχτείς γιατί το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σε βάλει να την μετρήσεις.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ως λάτρης της Ryanair...Έχω να δηλώσω τα εξής:
Το όλο θέμα είναι στο αεροδρόμιο εδώ καθώς στο εξωτερικό ούτε που ασχολούνται..
Ασχολούνται και παρααπασχολούνται... Στη Βαρσοβία πριν μερικούς μήνες τους ανάγκασαν να ανοίξουν τις βαλίτσες και να βγάλουν αρκετά πράγματα από μέσα έτσι ώστε να μην φουσκώνουν και να είναι εντός των ορίων. Επιπλέον όσες βαλίτσες πίστευαν ότι ξεπερνούσαν τις επιτρεπόμενες διαστάσεις "περνούσαν τη δοκιμασία του κουτιού". Καταλαβαίνεις τι περίμενε τους ιδιοκτήτες όσων αποσκευών δεν χωρούσαν μέσα...
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλημέρα.

Ακριβώς αυτό έπαθα εγώ πριν λίγους μήνες επιστρέφοντας από Ρώμη.

Ενώ πριν από μένα πέρασαν αρκετοί που ήταν εμφανές ότι η χειραποσκευή τους ήταν αρκετά μεγαλύτερη από τις διαστάσεις που λένε , μόλις πήγα να περάσω εγώ με σταμάτησαν και ζήτησαν να βάλω τη βαλίτσα μου στο κουτί.

Και αντιμετώπισα πρόβλημα γιατί ήταν λίγο μεγαλύτερη και τα ροδάκια δε χώραγαν , οπότε μου είπε ότι έπρεπε να πληρώσω 50 € αλλιώς δε με άφηναν να πάρω τη βαλίτσα μου.

Τελικά για καλή μου τύχη ακριβώς πίσω μου ήταν ένας κύριος ο οποίος ταξίδευε χωρίς χειραποσκευή και με πολύ ζόρι έπεισε την υπάλληλο του αεροδρομίου να με αφήσει να περάσω και να υπολογίσει τη διαφορά στις διαστάσεις σα να είχε αυτός μαζί του αποσκευή.

Βέβαια αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν γιατί όντος έφταιγα εγώ.

Πάντως για να μη σας κουράζω θεωρώ ότι μπορεί να περάσεις και να μη γίνει τίποτα αλλά με τις ίδιες πιθανότητες μπορεί και να σε σταματήσουν.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Δεν μου έχει τύχει παρά τα 10 ταξίδια με Ryanair έλεγχος στο εξωτερικό.
Σε κάθε περίπτωση, δεν αποκλείεται σε ορισμένους προορισμούς να είναι υπερβολικά αυστηροί και παρατηρητικοί στο θέμα της διάστασης.
Γενικά, αν η βαλίτσα είναι σχεδόν στις διαστάσεις και φυσικά δέχεται πιέσης... δεν θα προκύψει κανένα πρόβλημα εκτός και αν παραφουσκωθεί.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν μου έχει τύχει παρά τα 10 ταξίδια με Ryanair έλεγχος στο εξωτερικό.
Σε κάθε περίπτωση, δεν αποκλείεται σε ορισμένους προορισμούς να είναι υπερβολικά αυστηροί και παρατηρητικοί στο θέμα της διάστασης.
Γενικά, αν η βαλίτσα είναι σχεδόν στις διαστάσεις και φυσικά δέχεται πιέσης... δεν θα προκύψει κανένα πρόβλημα εκτός και αν παραφουσκωθεί.
Ε, εντάξει, κι αν προκύψει τίποτα, να σε φωνάξουμε εσένα να πληρώσεις το πρόστιμο, ε;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Δεν είναι μόνο το πρόστιμο, είναι και η ντροπή που ένιωσα γιατί η συγκεκριμένη κυρία που μου έκανε την παρατήρηση δεν ήταν καθόλου ευγενική και όταν πήγα να απολογηθώ ανέβασε πολύ τον τόνο της φωνή της με αποτέλεσμα να μας κοιτούν όλοι που πέρναγαν για να επιβιβαστούν στην πτήση και οι περισσότεροι ήταν Έλληνες ,οπότε κάθε ένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του και ντράπηκα πολύ που έγινα θέαμα.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Δεν είναι μόνο το πρόστιμο, είναι και η ντροπή που ένιωσα γιατί η συγκεκριμένη κυρία που μου έκανε την παρατήρηση δεν ήταν καθόλου ευγενική και όταν πήγα να απολογηθώ ανέβασε πολύ τον τόνο της φωνή της με αποτέλεσμα να μας κοιτούν όλοι που πέρναγαν για να επιβιβαστούν στην πτήση και οι περισσότεροι ήταν Έλληνες ,οπότε κάθε ένας έλεγε το μακρύ του και το κοντό του και ντράπηκα πολύ που έγινα θέαμα.
Τι πάει να πεί ανέβασε τον τόνο της φωνής της?
Πολύ απλά έπρεπε να πάρεις το όνομα της και να την καταγγείλεις ή αν ήταν ελληνίδα να της κάνεις αγωγή και να την κοινοποιήσεις στην εταιρεία της ή στον Αερολιμένα προκειμένου να περάσει πειθαρχικό.
Το ότι μία τσάντα είναι 1 ή 2 κιλά περισσότερα ή 3 εκατοστά ,δεν δίδει το δικαίωμα σε κανέναν να σε προσβάλλει και να σε εξυβρίσει.

Αναφορικα με το :
Ε, εντάξει, κι αν προκύψει τίποτα, να σε φωνάξουμε εσένα να πληρώσεις το πρόστιμο, ε;
Θα αγνοήσω την επιθετική συμπεριφορά λέγοντας το εξής:
Κανένας δεν εγγυάται σε κανέναν ΤΙΠΟΤΑ. Το παραπάνω άτομο ζήτησε να εκθειάσουμε την εμπειρία μας και αυτό και έκανα. Αν τώρα είναι σύμπτωση οι 10 φορές πήγαινε-έλα τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Σε κάθε περίπτωση ΤΌΝΙΣΑ ότι όλα έγκεινται στον παράγοντα της τύχης.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κανένας δεν εγγυάται σε κανέναν ΤΙΠΟΤΑ. Το παραπάνω άτομο ζήτησε να εκθειάσουμε την εμπειρία μας και αυτό και έκανα. Αν τώρα είναι σύμπτωση οι 10 φορές πήγαινε-έλα τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Σε κάθε περίπτωση ΤΌΝΙΣΑ ότι όλα έγκεινται στον παράγοντα της τύχης.
Εσύ μπορεί να εκθειάζεις (!) την εμπειρία σου αλλά δεν μπορείς να λες του άλλου να παραβεί τον κανονισμό γιατί εσένα δεν σου έτυχε να σου κάνουν έλεγχο. Δεν είναι θέμα τύχης. Δεν μπορείς να στηριχθείς στην (ενδεχόμενη) ανοχή του υπαλλήλου. Εάν ο υπάλληλος κάνει σωστά τη δουλειά του κι εγώ όχι (επειδή στηρίχτηκα στη δική σου "τύχη"), θα πληρώσω και θα το βουλώσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom