Ταξιδευοντας με παιδι!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@Krazykat, εγώ πάντως για να τους κινήσω το ενδιαφέρον κατά την επίσκεψη μας σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία, από πολύ μικρή ηλικία, ακολούθησα της εξής τακτική: Κάθε φορά προσπαθούσα να συνδυάσω κάποιο αξιοθέατο με κάποια ιστορία, μύθο ή θρύλο. Στους αρχαιολογικους χωρους της Ελλάδας συνδυαζα το αξιοθέατο με την ελληνικη μυθολογία και προσπαθουσα να διηγηθώ καποια σχετική ιστορία με συναρπαστικό τρόπο. Στο εξωτερικό βέβαια πήγα τα παιδιά μεγαλύτερα και η μικρή μου ηταν σχεδον 9 ετών.
Π.χ. Μπροστά στο σύμπλεγμα του Λαοκόοντα σε κάστρο της Ρόδου αφηγήθηκα τον μύθο που συνδεόταν με το Λαοκόοντα και η τετράχρονη κόρη μου εντυπωσιάστηκε τόσο που αναγνώρισε το άγαλμα σε εξώφυλλο περιοδικού μετά από 2 χρόνια και θυμόταν και που το είδε, αλλά και τον μύθο!
Εσύ με την Ιορδανία εχεις να αφηγήθεις τόσο ενδιαφερουσες ιστορίες σχετικες με τις θεότητες τους που ειναι πολυ διαφορετικές απο τις δικες μας.
Βέβαια δεν ξερω εαν ένα τοσο κουραστικό και απαιτητικό ταξίδι ενδείκνυται για 5 χρονο παιδί και πως θα ανταποκριθεί σε αυτά που βλέπει.
Καλη επιτυχία πάντως!!
 
Last edited:

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Ναι, ναι, έτσι θα το κάνω κι εγώ, θα τον μπάσω λίγο στην ιστορία μήπως και του εξάψω το ενδιαφέρον και την χαρά της προσμονής. Με τον Λαοκόοντα πολύ αντιπροσωπευτικό αυτό που γράφεις, εάν πράγματι κάτι τα συναρπάσει, δεν το ξεχνάνε, είναι τρομερή η μνήμη τους! Κατά τα λοιπά τι να πω, εγώ τα παιδιά τα αντιμετωπίζω στα ταξίδια (όπως και στη ζωή) - πώς να το θέσω - σαν κανονικούς ανθρώπους. Αυξημένων αναγκών μεν (αλλά και τους γονείς μου να πάω στη Ρώμη, αυξημένων αναγκών θα είναι σε κάποια θέματα, π.χ. ώρες γευμάτων, διαλείμματα από το περπάτημα κλπ.), με προσλαμβάνουσες και αντίληψη, δε. Το αν θα τα θυμάται, ουδόλως με απασχολεί. Μου αρκεί ο ενθουσιασμός και η χαρά του εκείνη τη στιγμή που τα ζει. Κι εγώ δεν θυμάμαι καν τι λένε κάποια από τα σπουδαιότερα βιβλία που έχω διαβάσει, ούτε τον ουρανό και τη μυρωδιά της Αφρικής την πρώτη φορά που πήγα, ούτε το πρώτο μου μπάνιο στη θάλασσα και το πρώτο λουλούδι που μύρισα - αλλα βεβαίως και όλα αυτά έχουν αφήσει το αποτύπωμά τους.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι, ναι, έτσι θα το κάνω κι εγώ, θα τον μπάσω λίγο στην ιστορία μήπως και του εξάψω το ενδιαφέρον και την χαρά της προσμονής. Με τον Λαοκόοντα πολύ αντιπροσωπευτικό αυτό που γράφεις, εάν πράγματι κάτι τα συναρπάσει, δεν το ξεχνάνε, είναι τρομερή η μνήμη τους! Κατά τα λοιπά τι να πω, εγώ τα παιδιά τα αντιμετωπίζω στα ταξίδια (όπως και στη ζωή) - πώς να το θέσω - σαν κανονικούς ανθρώπους. Αυξημένων αναγκών μεν (αλλά και τους γονείς μου να πάω στη Ρώμη, αυξημένων αναγκών θα είναι σε κάποια θέματα, π.χ. ώρες γευμάτων, διαλείμματα από το περπάτημα κλπ.), με προσλαμβάνουσες και αντίληψη, δε. Το αν θα τα θυμάται, ουδόλως με απασχολεί. Μου αρκεί ο ενθουσιασμός και η χαρά του εκείνη τη στιγμή που τα ζει. Κι εγώ δεν θυμάμαι καν τι λένε κάποια από τα σπουδαιότερα βιβλία που έχω διαβάσει, ούτε τον ουρανό και τη μυρωδιά της Αφρικής την πρώτη φορά που πήγα, ούτε το πρώτο μου μπάνιο στη θάλασσα και το πρώτο λουλούδι που μύρισα - αλλα βεβαίως και όλα αυτά έχουν αφήσει το αποτύπωμά τους.
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα γράφεις!! Τα παιδιά δε θυμούνται πολλές λεπτομέρειες από τα ταξίδια τους πριν τα 7 χρόνια αλλά μοιραζόμαστε μαζί τους εικόνες, εμπειρίες και ενθουσιασμό για τις ιστορίες που τα συνοδεύουν.
Εγώ έχω και μια υπερβολή όταν τους παρουσιάζω ένα έκθεμα που μου αρέσει και το θεωρώ σημαντικό που τους παρασύρω με τον ενθουσιασμό μου...
Πάντως με την τακτική μου αυτή πέτυχα να αγαπήσουν τα παιδιά μου τα μουσεία και μάλιστα να μου ζητάνε να τα συμπεριλάβουμε στα ταξίδια μας. Χαρακτηριστικά να σου αναφέρω το επικό που άκουσα πριν 4 χρόνια όταν τους έκανα ένα roadtrip στη Βόρεια Ιταλία και ήταν η μοναδική φορά που δεν μπήκαμε σε κανένα κλασσικό μουσείο, παρά μόνο σε εκκλησίες και στο αρχαίο θέατρο της Βερόνα. "Ωραία ήταν... αλλά δεν είδαμε και κανένα σημαντικό μουσείο ή κάτι το εντυπωσιακό, όπως είδαμε στη Ρώμη!" Μου την είπαν δηλαδή, γιατί δεν είδαν μουσεία... Κόκκαλο η μάνα!
 

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
73
Ειμαστε από εκείνους τους γονείς που θελουμε τη βολή μας και μέχρι τώρα ταξιδεύαμε στο εξωτερικό χωρίς παιδιά.Έπισης δίνουμε την ευκαιρία στον παππού και στη γιαγια να περασουν ποιοτικό χρόνο με τα εγγονάκια τους χωρις να μας έχουν μέσα στα πόδια τους. 😂😂😂
Πριν λίγες μερες λοιπόν ρωτησα τον γιο μου που θα κλείσει τα 7 τον Απρίλιο τι δώρο θέλει για τα γενέθλια του και η απάντηση ήταν να πάμε μαζί ένα ταξίδι στην Ευρώπη.
Θα το τολμήσω! Θεωρώ ότι μεγάλωσε αρκετά ώστε να μπορούμε να περάσουμε καλά όλοι.
Θα ηθελα λοιπόν να μάθω πόσες περίπου μερες κάνει ένα διαβατήριο παιδιού να εκδοθεί,αν εκτός από το διαβατήριο χρειάζεται να έχω μαζί μου και κάποιο αλλο έγγραφο και πως σας φαίνεται η Βαλένθια για ένα τέτοιο ταξίδι (μπαμπάς,μαμα,7χρονο).
Η δεύτερη μας επιλογή είναι η Βουδαπέστη οδικώς (από Βόρεια Ελλάδα)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ειμαστε από εκείνους τους γονείς που θελουμε τη βολή μας και μέχρι τώρα ταξιδεύαμε στο εξωτερικό χωρίς παιδιά.Έπισης δίνουμε την ευκαιρία στον παππού και στη γιαγια να περασουν ποιοτικό χρόνο με τα εγγονάκια τους χωρις να μας έχουν μέσα στα πόδια τους. 😂😂😂
Πριν λίγες μερες λοιπόν ρωτησα τον γιο μου που θα κλείσει τα 7 τον Απρίλιο τι δώρο θέλει για τα γενέθλια του και η απάντηση ήταν να πάμε μαζί ένα ταξίδι στην Ευρώπη.
Θα το τολμήσω! Θεωρώ ότι μεγάλωσε αρκετά ώστε να μπορούμε να περάσουμε καλά όλοι.
Θα ηθελα λοιπόν να μάθω πόσες περίπου μερες κάνει ένα διαβατήριο παιδιού να εκδοθεί,αν εκτός από το διαβατήριο χρειάζεται να έχω μαζί μου και κάποιο αλλο έγγραφο και πως σας φαίνεται η Βαλένθια για ένα τέτοιο ταξίδι (μπαμπάς,μαμα,7χρονο).
Η δεύτερη μας επιλογή είναι η Βουδαπέστη οδικώς (από Βόρεια Ελλάδα)
Τελεια κανατε ως τωρα, δεν θα θυμοταν τιποτε εξαλλου.
Πηγαινετε μια Ιταλια να εξασφαλισετε οτι θα τρωει τα παντα. Ποσα αεροπλανα θα παρετε για Βαλενθια? Υποθετοντας οτι θα πατε σε σχολικες διακοπες θα σας σκισουν τα εισιτηρια.
Υπολογισε καμια εβδομαδα για το διαβατηριο. Αμεσως μετα δωρεαν καρτα ευρωπαικης ασφαλισης. Τιποτε αλλο.
 

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
73
Τελεια κανατε ως τωρα, δεν θα θυμοταν τιποτε εξαλλου.
Πηγαινετε μια Ιταλια να εξασφαλισετε οτι θα τρωει τα παντα. Ποσα αεροπλανα θα παρετε για Βαλενθια? Υποθετοντας οτι θα πατε σε σχολικες διακοπες θα σας σκισουν τα εισιτηρια.
Υπολογισε καμια εβδομαδα για το διαβατηριο. Αμεσως μετα δωρεαν καρτα ευρωπαικης ασφαλισης. Τιποτε αλλο.
Η πρώτη
Τελεια κανατε ως τωρα, δεν θα θυμοταν τιποτε εξαλλου.
Πηγαινετε μια Ιταλια να εξασφαλισετε οτι θα τρωει τα παντα. Ποσα αεροπλανα θα παρετε για Βαλενθια? Υποθετοντας οτι θα πατε σε σχολικες διακοπες θα σας σκισουν τα εισιτηρια.
Υπολογισε καμια εβδομαδα για το διαβατηριο. Αμεσως μετα δωρεαν καρτα ευρωπαικης ασφαλισης. Τιποτε αλλο.
Αν τελικα επιλέξουμε την Βαλένθια,η πτήση θα είναι 1 γιατί θα πετάξουμε από το αεροδρόμιο της Σόφιας. Μένουμε Σερρες,η Σόφια είναι 2,5 ώρες με το αυτοκίνητο ενώ το αεροδρόμιο της Θεσσαλονικης είναι κάτι παραπανω από 1 ώρα (και τώρα με το fly over …κανείς τον σταυρό σου και ξεκινάς).
Για την Ιταλία έχεις δίκιο,η Ρωμη ήταν ο πρώτος προορισμός που σκέφτηκα αλλά πιστευω πως η Ισπανία θα του αρέσει περισσότερο.Ενυδρεία,ποδήλατο,θάλασσα…Άσε που ισχυρίζεται ότι στη Ρώμη ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ κρυμμένος μέσα στην κοιλια μου (πήγα έγκυος όπως κατάλαβες) 😂
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
πως σας φαίνεται η Βαλένθια για ένα τέτοιο ταξίδι (μπαμπάς,μαμα,7χρονο).
Η δεύτερη μας επιλογή είναι η Βουδαπέστη οδικώς (από Βόρεια Ελλάδα)
Ωραίες επιλογές και οι 2 πόλεις!
Μια πρώτη σκέψη μου είναι ο καιρός που θα συναντήσετε Απρίλη μήνα. Απ’ αυτή την άποψη καλύτερα να διαλέξετε Βαλένθια καθώς στην Βουδαπέστη θα έχετε περισσότερες πιθανότητες για κρύο.
Για τον μικρό επίσης είναι πιθανό να του αρέσει περισσότερο η Βαλένθια. Εκτός του τεράστιου ενυδρείου (λίγο τσουχτερή η τιμή, στα 35€) υπάρχει η μεγάλη παιδική χαρά του πάρκου Γκιούλιβερ και ίσως να του αρέσουν τα εκθέματα του μουσείου των fallas (συνθέσεις που μοιάζουν με τα αποκριάτικα άρματα, παραδοσιακές της πόλης). Επιπλέον τεράστια πάρκα με ποδηλατόδρομους και χώρους χαλάρωσης σε όλη την πόλη).
 

katerinouk

Member
Μηνύματα
11
Likes
73
Ωραίες επιλογές και οι 2 πόλεις!
Μια πρώτη σκέψη μου είναι ο καιρός που θα συναντήσετε Απρίλη μήνα. Απ’ αυτή την άποψη καλύτερα να διαλέξετε Βαλένθια καθώς στην Βουδαπέστη θα έχετε περισσότερες πιθανότητες για κρύο.
Για τον μικρό επίσης είναι πιθανό να του αρέσει περισσότερο η Βαλένθια. Εκτός του τεράστιου ενυδρείου (λίγο τσουχτερή η τιμή, στα 35€) υπάρχει η μεγάλη παιδική χαρά του πάρκου Γκιούλιβερ και ίσως να του αρέσουν τα εκθέματα του μουσείου των fallas (συνθέσεις που μοιάζουν με τα αποκριάτικα άρματα, παραδοσιακές της πόλης). Επιπλέον τεράστια πάρκα με ποδηλατόδρομους και χώρους χαλάρωσης σε όλη την πόλη).
Ευχαριστώ! Ναι νομίζω ότι η Βαλένθια είναι η καλύτερη επιλογή για το πρώτο μας ταξιδι οικογενειακως! ❤
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πολύ ωραία ιδέα η Ισπανία. Κι εμείς σε αυτή την ηλικία ξεκινήσαμε τα ταξίδια με την κόρη μας.
Για πρώτο είχαμε επιλέξει Παρίσι κ Disneyland, νομίζω ότι όσα πήγε από εκεί κ πέρα τα συγκρίνει με αυτό.
Βουδαπέστη πήγαμε στα 8 της (Απρίλη μήνα) και της άρεσε εξίσου πολύ (τα πάρκα, το νησί της μαργαρίτας, λουτρα, Budapest eye). Επίσης ένας λόγος που της άρεσε η Βουδαπέστη είναι ότι είναι μικρότερη κ πιο ευκολη. Γενικά είναι μια πόλη που την προτείνω με παιδί.
Από την άλλη η Ρώμη δεν την συγκίνησε τόσο, νομίζω τελικά ότι είναι για κάπως μεγαλύτερη ηλικία, λόγω πολλών αξιοθέατων.
Βασικά πλέον στα ταξίδια με παιδί, κοιτάω να έχει μια καλή δόση δραστηριοτήτων, πάρκων, θεαμάτων του γούστου της μικρής για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εγω παλι ειμαι απο αυτους τους γονεις που δεν διανοουμαι να παω εξωτερικο χωρις τα παιδια μου, θελω να τα δουν ΟΛΑ!
Η Βαλενθια ειναι μια καλη επιλογη για 7χρονα, με την προϋποθεση οτι θα πατε στο Ciudad de las Artes y las Ciencias (οχι μονο στο ενυδρειο, αλλα και στο science museum και σε ολα). Γενικα η συμβουλη μου ειναι να υπαρχουν και καποια πραγματα στα ταξιδια αποκλειστικα για παιδια. Αν θελετε προτασεις και για αλλες πολεις στην Ευρωπη πειτε μας. Καλα να περασετε!
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Είμαστε και εμείς από εκείνους που δεν ταξιδεύουμε χωρίς τον μικρό μας (από τα 2,5 έως τώρα κοντά 10...) και ελπίζω για καιρό ακόμη.
Θεωρώ καλύτερη επιλογή κι εγώ τη Βαλένθια (την Ισπανία γενικότερα), λόγω κλίματος, διάρκειας ημέρας, φαγητού και δραστηριοτήτων, κυρίως υπαίθριων. Φροντίστε όμως για μια καλή ισορροπία μεταξύ δραστηριοτήτων για το παιδί αλλά και για τους γονείς. Έτσι, θα συνηθίζει και ο μικρός ότι και για την παιδική χαρά του θα υπάρχει χρόνος αλλά και για την πινακοθήκη πχ που θέλουν οι γονείς και θα είναι ευέλικτος και "εύκολος" σε μελλοντικά ταξίδια. Μην ξεχνάτε, ταξιδεύετε ΜΕ το παιδί, όχι ΓΙΑ το παιδί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom