Μετανάστευση στο Καναδά - Διαδικασίες

Nikitas74

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα.

Έκανα το ΤΕΣΤ για το Express Entry (E.E.) και δεν έπιασα ούτε τη βάση. Στη συνέχεια, είδα τα κριτήρια της μοριοδότησης, και διαπίστωσα (για παράδειγμα) πως λόγω ηλικίας δεν έχω σχεδόν καθόλου μόρια (στα 43 παίρνεις μόνο 17 μόρια, και στα 44 παίρνεις 6) από το κομμάτι της ηλικίας. Ενώ, όσοι είναι από 20 έως 29 χρόνων, παίρνουν 110 μόρια για το E.E. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, γιατί είναι τόσο δύσκολο να πάρω κάποιο Valid Job Offer (V.J.O.) από κάποιον εργοδότη; Δηλαδή, ποια είναι τα γενικά δύσκολα σημεία; Φαντάζομαι πως το δυσκολότερο είναι, να βρεθεί κάποιος εργοδότης που να έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια στο να βρει κάποιον εργαζόμενο από την εγχώρια αγορά του Καναδά, ώστε - να αναγκαστεί - στη συνέχεια, να καλέσει κάποιον με V.J.O. και LMIA.

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, αν κάποιος εργοδότης σου προσφέρει V.J.O. από αυτή και μόνο την προσφορά παίρνεις 600 μόρια, και έχοντας σπουδές, προϋπηρεσία και πιστοποίηση με καλή βαθμολογία σε Αγγλικά (και ακόμα καλύτερα και σε Γαλλικά) απο Ελλάδα, ενδεχομένως μπορεί να βρεθείς πάνω από τη βάση κατά την μοριοδότηση για E.E., και τότε δεν είναι απαραίτητο να έχει αποκτήσει ο εργοδότης σου για σένα, την LMIA αλλά μπαίνεις στην αναμονή μήπως τελικά καταφέρεις να επιλεγείς στη διαδικασία E.E. και τελικά να μεταναστεύσεις. Σωστά;

Από μεριάς μου, εννοείται, πως όταν θα είμαι έτοιμος (με το IELTS), θα στείλω βιογραφικά, και αν υπάρξει αλληλογραφία με κάποιον εργοδότη που ενδιαφέρεται πραγματικά για τη περίπτωση μου, θα φροντίσω να κάνω κάποιο προπαρασκευαστικό ταξίδι για να συναντηθώ μαζί του και για να συζητήσουμε από κοντά, αλλά θα σου ήμουν ευγνώμων να μου πεις, αν ξέρεις, μήπως υπάρχουν και άλλες δυσκολίες εκτός από αυτή που αναφέρω παραπάνω, για το V.J.O.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις, και γενικά για όλο το άρθρο σου που βοήθησε θεωρώ πολλούς από εμάς, να εξετάσουμε με σοβαρότητα και ρεαλισμό, το ενδεχόμενο της μετανάστευσης στον Καναδά.

Νικήτας
 
Last edited:

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καλησπέρα.

Έκανα το ΤΕΣΤ για το Express Entry (E.E.) και δεν έπιασα ούτε τη βάση. Στη συνέχεια, είδα τα κριτήρια της μοριοδότησης, και διαπίστωσα (για παράδειγμα) πως λόγω ηλικίας δεν έχω σχεδόν καθόλου μόρια (στα 43 παίρνεις μόνο 17 μόρια, και στα 44 παίρνεις 6) από το κομμάτι της ηλικίας. Ενώ, όσοι είναι από 20 έως 29 χρόνων, παίρνουν 110 μόρια για το E.E. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, γιατί είναι τόσο δύσκολο να πάρω κάποιο Valid Job Offer (V.J.O.) από κάποιον εργοδότη; Δηλαδή, ποια είναι τα γενικά δύσκολα σημεία; Φαντάζομαι πως το δυσκολότερο είναι, να βρεθεί κάποιος εργοδότης που να έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια στο να βρει κάποιον εργαζόμενο από την εγχώρια αγορά του Καναδά, ώστε - να αναγκαστεί - στη συνέχεια, να καλέσει κάποιον με V.J.O. και LMIA.

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, αν κάποιος εργοδότης σου προσφέρει V.J.O. από αυτή και μόνο την προσφορά παίρνεις 600 μόρια, και έχοντας σπουδές, προϋπηρεσία και πιστοποίηση με καλή βαθμολογία σε Αγγλικά (και ακόμα καλύτερα και σε Γαλλικά) απο Ελλάδα, ενδεχομένως μπορεί να βρεθείς πάνω από τη βάση κατά την μοριοδότηση για E.E., και τότε δεν είναι απαραίτητο να έχει αποκτήσει ο εργοδότης σου για σένα, την LMIA αλλά μπαίνεις στην αναμονή μήπως τελικά καταφέρεις να επιλεγείς στη διαδικασία E.E. και τελικά να μεταναστεύσεις. Σωστά;

Από μεριάς μου, εννοείται, πως όταν θα είμαι έτοιμος (με το IELTS), θα στείλω βιογραφικά, και αν υπάρξει αλληλογραφία με κάποιον εργοδότη που ενδιαφέρεται πραγματικά για τη περίπτωση μου, θα φροντίσω να κάνω κάποιο προπαρασκευαστικό ταξίδι για να συναντηθώ μαζί του και για να συζητήσουμε από κοντά, αλλά θα σου ήμουν ευγνώμων να μου πεις, αν ξέρεις, μήπως υπάρχουν και άλλες δυσκολίες εκτός από αυτή που αναφέρω παραπάνω, για το V.J.O.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις, και γενικά για όλο το άρθρο σου που βοήθησε θεωρώ πολλούς από εμάς, να εξετάσουμε με σοβαρότητα και ρεαλισμό, το ενδεχόμενο της μετανάστευσης στον Καναδά.

Νικήτας
Ακριβώς όπως σου τα είπα λοιπόν. Αν έχεις job offer παίρνεις τα 600 πονταλάκια και είσαι κύριος. Δε σε ενδιαφέρει η Ηλικία σου. Αν όμως δεν έχεις τότε η ηλικία σου είναι ένας καθοριστικά αρνητικός παράγοντας. Η βάση ήταν 430 στην τελευταία επιλογή οπότε για εσένα η μόνη ελπίδα με βάση την ηλικία σου είναι να έχεις valid job offer. Μπορείς να τσεκάρεις τη διαδικασία για το LMIA εδώ: https://www.canadianimmigration.com/working-in-canada/labour-market-impact-assessment/
Διάβασε το αρθρο και θα δείς πόσο δύσκολο είναι να πάρεις το LMIA (απαραίτητο για το v.j.o.).
Ίσως θα βοηθούσε αν είσαι LMIA excempt ( http://www.canadianimmigration.net/work/lmia-exemptions/ ). Εγώ για παράδειγμα ήμουν στην κατηγορία PhD students pursuing a post-doctoral fellowship at a Canadian university. Διάβασε προσεκτικά τα αρθρα αυτά, δες πως είναι η αγορά εργασίας στον τομέα σου, ψάξε για πιθανούς εργοδότες.

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για μετανάστευση στο Καναδά πλέον. Πρέπει να είσαι σε συγγεκριμένη ηλικία, να έχεις κατάλληλη εκπαίδευση κ.α.
 

Nikitas74

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ακριβώς όπως σου τα είπα λοιπόν. Αν έχεις job offer παίρνεις τα 600 πονταλάκια και είσαι κύριος. Δε σε ενδιαφέρει η Ηλικία σου. Αν όμως δεν έχεις τότε η ηλικία σου είναι ένας καθοριστικά αρνητικός παράγοντας. Η βάση ήταν 430 στην τελευταία επιλογή οπότε για εσένα η μόνη ελπίδα με βάση την ηλικία σου είναι να έχεις valid job offer. Μπορείς να τσεκάρεις τη διαδικασία για το LMIA εδώ: https://www.canadianimmigration.com/working-in-canada/labour-market-impact-assessment/
Διάβασε το αρθρο και θα δείς πόσο δύσκολο είναι να πάρεις το LMIA (απαραίτητο για το v.j.o.).
Ίσως θα βοηθούσε αν είσαι LMIA excempt ( http://www.canadianimmigration.net/work/lmia-exemptions/ ). Εγώ για παράδειγμα ήμουν στην κατηγορία PhD students pursuing a post-doctoral fellowship at a Canadian university. Διάβασε προσεκτικά τα αρθρα αυτά, δες πως είναι η αγορά εργασίας στον τομέα σου, ψάξε για πιθανούς εργοδότες.

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για μετανάστευση στο Καναδά πλέον. Πρέπει να είσαι σε συγγεκριμένη ηλικία, να έχεις κατάλληλη εκπαίδευση κ.α.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ, ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ!!!
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καλημέρα στην πατρίδα,

Μόλις πριν από μισή ώρα κατέθεσα το προφίλ μου για το Express Entry μετά από ένα χρόνο που είμαι στο Καναδά με temparary work permit. Γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποια μέλη του forum που ενδιαφέρονται για την διαδικασία αυτή γιαυτό και θα σας κρατάω ενήμερους για τα βήματα που θα ακολουθήσω μέχρι να πάρω το PR.

Η βαθμολογία που πήρε το προφίλ μου είναι 465 με τη βάση στις τελευταίες διαλογές να είναι συνεχώς κάτω από 440 ( http://www.cic.gc.ca/english/express-entry/past-rounds.asp ) . Αυτό πρακτικά θα πεί ότι κατά πάσα πιθανότητα θα επιλεγώ στις αμμέσως επόμενη διαλογή. Διαλογές γίνονται συνήθως Τετάρτη σχεδόν 2 φορές το μήνα. Το Σεπτέμβριο έχει γίνει ήδη μία φορά (6 Σεπτεμβρίου) οπότε περιμένω λογικά την επόμενη διαλογή την ερχόμενη Τεταρτη η το αργότερο την πρώτη Τετάρτη του Οκτώμβρη.

Το γεγονός ότι θα πάρω το Invitation to Apply (ITA) σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα έχει σαν άμμεση συνέπεια ότι θα πρέπει να αρχίσω από τώρα να μαζεύω τα απαιτούμενα έγγραφα. Τα έγγραφα αυτά είναι:

1. Police certificate (Από Ελλάδα αλλά και Καναδά αφού ζώ εδώ πάνω από 6 μήνες ή από όποια άλλη χώρα έχω μείνει για τουλάχιστον 6 μήνες ώντας ενήλικος)

2. Marriage certificate (Ευτυχώς επιστρέφοντας το καλοκαίρι αυτό στην Ελλάδα για να παντρευτώ σκέφτηκα και έβγαλα μερικά από αυτά και τα πήρα μαζί μου). Αν απλά ζητε μαζί κάποια αποδεικτικά ότι είστε μαζί (λογαριασμοί κ.α.)

3. Birth certificate (already got it :) )

4. Medical exams (Θα ξεκινήσω μετά που θα πάρω το ITA)

5. Proof of work experience (Το έχω ήδη από τον πρώην εργοδότη μου στην Ελλάδα και θα ζητήσω και από το Πανεπιστήμιο που δουλεύω τώρα).

Θα ποστάρω κάθε φορά που θα έχω νέα σχετικά με την διαδικασία.
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Γεια σας και πάλι.

Πριν από μία ώρα πήραμε το ITA για το PR. Στο λογαριασμό μου στο CIC έχει πλέον εμφανιστεί η επιλογή να συμπληρώσω την αίτηση (φυσικά ηλεκτρονικά). Αύριο θα δώ ότι έγγραφα χρειάζονται και θα κάνω νέο ποστ σχετικά με αυτό.
 

Yanissub

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας,

Συγχαρητήρια σε όλους για Τις αναρτήσεις σας που είναι αρκετά κατατοπιστικές.

Γνωρίζει κάποιος πόσο διαρκεί η διαδικασία μετανάστευσης στη Μανιτόμπα μέσω του επαρχιακού προγράμματος για τα Ελληνικά διαβατήρια.

Σας ευχαριστώ
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Γειά σας,

Συγχαρητήρια σε όλους για Τις αναρτήσεις σας που είναι αρκετά κατατοπιστικές.

Γνωρίζει κάποιος πόσο διαρκεί η διαδικασία μετανάστευσης στη Μανιτόμπα μέσω του επαρχιακού προγράμματος για τα Ελληνικά διαβατήρια.

Σας ευχαριστώ
Η διαδικασία μετανάστευσης στη Μανιτόμπα δεν είναι διαφορετική από αυτή που περιγράφω (Express Entry). H μόνη διαφορά είναι ότι έχεις τους επιπλέον πόντους που σου εξασφαλίζουν ότι σίγουρα θα πάρεις το ITA για το PR λόγο του προγράμματος αυτού.
Αυτό σημαίνει ~4 μήνες για το Express Entry + το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να πάρεις το provincional nomine (Φαντάζομαι θέλει κάποιο σεβαστό αριθμό μηνών, ρώτα εδώ: http://www.hiic.ca ).
 

Marios Cy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω εκ μέρος πολλών πιστεύω ατόμων που βρίσκονται στην Ελλάδα του σήμερα και ενώ είσαι στον Καναδά δίνεις με τον τρόπο σου βοήθεια και ελπίδα σε νεαρά παιδιά αλλά και σε άτομα που έχουν τελειώσει κάτι εδώ στην Ελλάδα αλλά δεν μπορούν να το αξιοποιήσουν.
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω και αν ξέρεις να μου απαντήσεις. Εγώ τελειώνω του χρόνου τον Νοέμβριο την ιδιόκτητα μου στα Δημόσια ΙΕΚ Hotel Managment και θα ήθελα να ξέρω αν αναγνωρίζετε κατ'αρχας η πιστοποίηση μου εκεί. Και κατα 2ον αν ισχύουν τα ίδια και για εμένα που είμαι Κύπριος.(Παντρεμένος στην Ελλάδα). Έχω ψάξει για εργασία στον τομέα μου και υπάρχουν πάμπολλες ευκαιρίες. Απλά σχεδόν όλες οι αγγελίες λένε ¨must be legal to work in Canada¨. Με την πείρα σου, πια κίνηση είναι η καλύτερη για μένα να κάνω αυτή τη στιγμή ώστε να μπορώ να έρθω και να μπορώ να δουλέψω εκεί νόμιμα ?
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω εκ μέρος πολλών πιστεύω ατόμων που βρίσκονται στην Ελλάδα του σήμερα και ενώ είσαι στον Καναδά δίνεις με τον τρόπο σου βοήθεια και ελπίδα σε νεαρά παιδιά αλλά και σε άτομα που έχουν τελειώσει κάτι εδώ στην Ελλάδα αλλά δεν μπορούν να το αξιοποιήσουν.
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω και αν ξέρεις να μου απαντήσεις. Εγώ τελειώνω του χρόνου τον Νοέμβριο την ιδιόκτητα μου στα Δημόσια ΙΕΚ Hotel Managment και θα ήθελα να ξέρω αν αναγνωρίζετε κατ'αρχας η πιστοποίηση μου εκεί. Και κατα 2ον αν ισχύουν τα ίδια και για εμένα που είμαι Κύπριος.(Παντρεμένος στην Ελλάδα). Έχω ψάξει για εργασία στον τομέα μου και υπάρχουν πάμπολλες ευκαιρίες. Απλά σχεδόν όλες οι αγγελίες λένε ¨must be legal to work in Canada¨. Με την πείρα σου, πια κίνηση είναι η καλύτερη για μένα να κάνω αυτή τη στιγμή ώστε να μπορώ να έρθω και να μπορώ να δουλέψω εκεί νόμιμα ?
Ότι έχει περιγραφεί παραπάνω ισχύει ανεξαρτήτος χώρας. Ποιά είναι η καλύτερη δίοδος για να πάει κάποιος Καναδά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά εδώ: http://www.cic.gc.ca και να μελετήσεις όλες τις δυνατές επιλογές. Προσωπικά ακολουθώ το Express Entry αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές. Κάνε την έρευνα και γράψε ξανά πιο συγγκεκριμένες απορίες και να τις συζητήσουμε.
Αν ήμουν στην θέση σου θα έψαχνα κάτι εντός Ευρώπης σε πρώτη φάση και μετά θα έψαχνα σε Καναδά/USA/Αυστραλία.
 

GeSoDi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας.
Πριν ξεκινήσω την ανάληση της κατάστασής μου θέλω να πω πως διάβασα όλα τα σχόλια, κατατοπιστικότατα μπορώ να πω! Εμένα δυστηχώς δεν με βοηθάνε.. παρόλα αυτά θέλω να σας συγχαρώ!!

Περνάω κατευθείαν στο θέμα μου ωστε να μην γίνω κουραστικός.

Σκεφτόμαστε λοιπόν μαζί με την κοπέλα μου να μεταναστεύσουμε μόνημα στο Μόντρεαλ.
Η κοπέλα έχει Καναδική υποκοότητα απο την μητέρα της και υπάρχουν συγγενείς που μένουν εκεί.
Το πρόβλημα είναι πως δυστηχώς δεν έχει πάει ποτέ στον Καναδά (γεννήθηκε στην Ελλάδα) οπότε υποθέτω πως δεν θεωρείται Καναδός πολίτης (ή μήπως κάνω λάθος?). Πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία (Θεσσαλονίκη) προσπαθόντας να ξεκινήσω απο κάπου και μου είπαν πως "ότι χρειάζομαι θα το βρώ στο ίντερνετ"... Μπορώ να πω πως έχω φάει πολλές ώρες αλλά άκρη δεν βγάζω.
Λαμβάνοντας υπόψην πως εκείνη άνετα μπορεί να πάει, καταλήγω στα παρακάτω ερωτήματα:
Παντού διαβάζω πως για να μου κάνει sponsorship θα πρέπει να είναι μόνημος κάτοικος. Τι ισχύει τελικά, μπορεί να μου κάνει και ας μην μένει εκεί ή όχι?
Για να ξεκινήσω να εργάζομαι εγώ εκεί τι πρέπει να κάνω? Διάβασα πως στην περίπτωσή μου γίνετε με open work permit. Αυτό μπορώ να το κάνω απο Ελλάδα εφόσον μπορέσει να μου κάνει sponsorship?

Όσο τυχερός είμαι λοιπόν, άλλο τόσο μπερδεμένος!
Δεν γνωρίζω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει αλλά πραγματικά δεν ξέρω που να απευθυνθώ και απο που να ξεκινήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καλησπέρα σε όλους σας.
Πριν ξεκινήσω την ανάληση της κατάστασής μου θέλω να πω πως διάβασα όλα τα σχόλια, κατατοπιστικότατα μπορώ να πω! Εμένα δυστηχώς δεν με βοηθάνε.. παρόλα αυτά θέλω να σας συγχαρώ!!

Περνάω κατευθείαν στο θέμα μου ωστε να μην γίνω κουραστικός.

Σκεφτόμαστε λοιπόν μαζί με την κοπέλα μου να μεταναστεύσουμε μόνημα στο Μόντρεαλ.
Η κοπέλα έχει Καναδική υποκοότητα απο την μητέρα της και υπάρχουν συγγενείς που μένουν εκεί.
Το πρόβλημα είναι πως δυστηχώς δεν έχει πάει ποτέ στον Καναδά (γεννήθηκε στην Ελλάδα) οπότε υποθέτω πως δεν θεωρείται Καναδός πολίτης (ή μήπως κάνω λάθος?). Πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία (Θεσσαλονίκη) προσπαθόντας να ξεκινήσω απο κάπου και μου είπαν πως "ότι χρειάζομαι θα το βρώ στο ίντερνετ"... Μπορώ να πω πως έχω φάει πολλές ώρες αλλά άκρη δεν βγάζω.
Λαμβάνοντας υπόψην πως εκείνη άνετα μπορεί να πάει, καταλήγω στα παρακάτω ερωτήματα:
Παντού διαβάζω πως για να μου κάνει sponsorship θα πρέπει να είναι μόνημος κάτοικος. Τι ισχύει τελικά, μπορεί να μου κάνει και ας μην μένει εκεί ή όχι?
Για να ξεκινήσω να εργάζομαι εγώ εκεί τι πρέπει να κάνω? Διάβασα πως στην περίπτωσή μου γίνετε με open work permit. Αυτό μπορώ να το κάνω απο Ελλάδα εφόσον μπορέσει να μου κάνει sponsorship?

Όσο τυχερός είμαι λοιπόν, άλλο τόσο μπερδεμένος!
Δεν γνωρίζω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει αλλά πραγματικά δεν ξέρω που να απευθυνθώ και απο που να ξεκινήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!!


Γειά σου φίλε μου,

Τα πράγματα είναι πολύ απλά για εσένα. Εφόσον η κοπέλα είναι Καναδή πολίτης θα σε κάνει σπονσορ. Τις λεπτομέρειες θα τις βρείς σε αυτό το λινκ: https://www.canada.ca/en/immigratio...mily-sponsorship/spouse-partner-children.html

Αν δεν είστε παντρεμένοι δεν πειράζει, η κοπέλα μπορεί να σε κάνει σπονσορ και σε αυτή την περίπτωση. Θα πρέπει να κάνετε κάτι που λέγεται αν θυμάμαι καλά statutory decleration of common law relationship που θα το ζητήσετε να το κάνετε στην καναδική πρεσβεία (υπάρχει ειδική φόρμα που συμπληρώνεται).

Αν θέλεις διάβασε το link και αν έχεις ακόμη απορίες μπορούμε να μιλίσουμε μέσω skype για περισσότερη ευκολία (στείλε μου pm και θα σου δώσω το username μου).

Αν αποφασήσετε να πάτε Καναδά θα είναι πολύ εύκολο για εσάς αλλά θέλει υπομονή γιατί οι διαδικασίες αν και πιο απλες για εσάς θα είναι χρονοβόρες.
 

Alex_Tstr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, εγώ βρίσκομαι και εργάζομαι ήδη στο Τοροντο με work permit 1 έτους. Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα στο να πάρω βεβαίωση εργασίας από τον πρώην εργοδότη μου στην Ελλάδα. Βλέπεται είναι μέλος ενός μεγάλου δικτύου HR και η δουλειά που έκανα ήταν ναι μεν στο αντικείμενο μου αλλά στην σύμβαση με ειχανε γραμμένο ως υπάλληλος γραφείου. Αν παρω βεβαίωση εργασίας από φίλο μου που έχει δική του εταιρία και γράψω ότι ακριβώς έκανα στην κανονική μου δουλειά υπάρχει περίπτωση να το ελεγξουν?
Ουσιαστικά όπως πάει το πράγμα θα έχω και job offer όταν κάνω την αίτηση αλλά πρέπει κάπως να αποδείξω την προϋπηρεσία στην ελλαδα.
Αν μπορεί και γνωρίζει κάποιος τι διαδικασία χρειάζεται ας αλαντξσεο. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.354
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom