Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

billfryd

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμη δεν ξέρω
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ πολύ !!!!
Για τα free tour δεν το είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια....Καλή ιδέα...Θα το ψάξω!!!
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Κ εγω τα ξεκινησα στην ΠΟΛΩΝΙΑ πρωτη φορα και απο τοτε οπου και εαν παω, απο τα πρωτα πραγματα που κάνω είναι να παρω μερος σε free tour. Μαθαίνεις ιστορια, τοπογραφια και χρησιμα tips για την πολη , χωρια που ρωτας οτι θες...πολυ καλος θεσμος!!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που είχατε 6 μέρες την άνοιξη (5 βράδια διαθέσιμα) τι θα κάνατε :

α) Βαρσοβία - Κρακοβία (3 διανυκτ. 7 2 διανυκτ.)
β) Βαρσοβία με εκδρομές (προτεινόμενα μέρη ;) (με ενοικίαση Ι.Χ.)
γ) Κρακοβία με εκδρομές (προτεινόμενα μέρη ;) (με ενοικίαση Ι.Χ.)

Εγώ ψήνομαι για το 1ο αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ οι μέρες...
Rίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις: https://www.travelstories.gr/community/threads/roadtrip-in-poland.56935/
Το α αλλά θα έβαζα άλλη μια μέρα στο πρόγραμμά σου για να χωρέσω το Βρότσλαβ που είναι μικρό και πανέμορφο.
 

Sophiafen

Member
Μηνύματα
22
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα παιδιά! Έχουμε κλείσει για 1-6 Νοεμβρίου ταξίδι για Πολωνία!Συγκεκριμένα λέμε να μείνουμε σίγουρα 3 βράδια Κρακοβία και τα υπόλοιπα 2 να τα μοιράσουμε μεταξύ Βαρσοβίας και μάλλον Βρότσλαβ. Θα ήθελα να μου πείτε αρχικά αν είναι καλή η σκέψη μας. Μήπως αντί για Βρότσλαβ αξίζει καλύτερα κάποια άλλη κοντινή πόλη? Αν τελικά καταλήξουμε Βρότσλαβ, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει για το πώς να μετακινηθώ μεταξύ των πόλεων? Προτιμώ τρένο..Είναι όμορφες οι διαδρομές? Γενικά είναι ευπρόσδεκτη όποια πληροφορία μπορείτε να δώσετε σχετικά με σταθμούς, εισητήρια, τιμές κτλ! Ευχαριστώ!!
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Καλησπέρα παιδιά! Έχουμε κλείσει για 1-6 Νοεμβρίου ταξίδι για Πολωνία!Συγκεκριμένα λέμε να μείνουμε σίγουρα 3 βράδια Κρακοβία και τα υπόλοιπα 2 να τα μοιράσουμε μεταξύ Βαρσοβίας και μάλλον Βρότσλαβ. Θα ήθελα να μου πείτε αρχικά αν είναι καλή η σκέψη μας. Μήπως αντί για Βρότσλαβ αξίζει καλύτερα κάποια άλλη κοντινή πόλη? Αν τελικά καταλήξουμε Βρότσλαβ, μπορεί κάποιος να με κατευθύνει για το πώς να μετακινηθώ μεταξύ των πόλεων? Προτιμώ τρένο..Είναι όμορφες οι διαδρομές? Γενικά είναι ευπρόσδεκτη όποια πληροφορία μπορείτε να δώσετε σχετικά με σταθμούς, εισητήρια, τιμές κτλ! Ευχαριστώ!!
Δεν ξέρω τι ώρες ακριβώς είναι οι πτήσεις σας, αλλά γενικά πιστεύω ότι η Βαρσοβία θέλει δύο μέρες, υποθέτοντας ότι θέλετε να επισκεφτείτε και κάποιο μουσείο.Η Κρακοβία αξίζει 3/3.5 μέρες αν σκοπεύετε να πάτε και στο Άουσβιτς και στα αλατωρυχεία. Για το Βρότσλαβ μία μέρα είναι αρκετή. Υπάρχουν συχνά δρομολόγια τραίνων ανάμεσα σε όλες τις πόλεις, αλλά καλό θα ήταν να κλείσετε τα εισιτήρια από πριν γιατί συνήθως τελευταία στιγμή είναι πιο ακριβά. Η ryanair έχει (ή τουλάχιστον είχε πέρυσι) πάμφθηνες πτήσεις από Βρότσλαβ σε Βαρσοβία που ξεκινάνε από 3 ευρώ! Όμως, κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο να πάτε οδικώς γιατί η διαδρομή από και πώς το αεροδρόμιο θα σας φάει πολύ ώρα, ενώ όλοι οι σταθμοί του τραίνου είναι ουσιαστικά μέσα στην πόλη. Οι διαδρομές του τραίνου είναι ευχάριστες χωρίς να είναι κάτι το συγκλονιστικό. Μια άλλη οικονομική επιλογή είναι το polski bus, που έχει απευθείας δρομολόγια ανάμεσα σε όλες τις πόλεις και πολύ καλές τιμές. Γενικά, το τραίνο είναι για μένα ο καλύτερος τρόπος μετακίνησης, αλλά αν τα εισιτήρια σας φανούν ακριβά, μπορείτε να στραφείτε προς το polski bus
 

Sophiafen

Member
Μηνύματα
22
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ!Χρήσιμες οι πληροφορίες σου! :)Τελικά θα μείνουμε 4 βράδια Κρακοβία και το τελευταίο βράδυ Βαρσοβία από όπου επιστρέφουμε πίσω για Αθήνα αργά το απόγευμα οπότε έχουμε και αρκετές ώρες τη τελευταία μέρα!Βρότσλαβ δε θα πάμε γιατί θα χάσουμε πολύ χρόνο στους σταθμούς και στα τρένα!Τρένο θα πάρουμε μόνο από Κρακοβία για Βαρσοβία γιατί θέλουμε να ζήσουμε και την εμπειρία του τρένου!Τα εισιτήρια από Intercity μπορώ να τα κλείσω μέσω internet και να τα τυπώσω κατευθείαν? Γιατί διάβασα ότι πρέπει να ταχυδρομηθούν και παίρνει 15 μέρες! Εμείς 1/11 ταξιδεύουμε οπότε κάτι τέτοιο δε το προλαβαίνουμε με τίποτα!
Επίσης γνωρίζετε κάποια καλή σελίδα να κλείσουμε τα tour για Άουσβιτς-Μπίρκεναου και αλατωρυχεία? Γιατί μέχρι τώρα έχουμε βρει μόνο κάτι πανάκριβα και μου φαίνεται παρακινδυνευμένο να πάμε χωρίς να έχουμε κλείσει από πριν! :shock: Σας ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Ευχαριστώ!Χρήσιμες οι πληροφορίες σου! :)Τελικά θα μείνουμε 4 βράδια Κρακοβία και το τελευταίο βράδυ Βαρσοβία από όπου επιστρέφουμε πίσω για Αθήνα αργά το απόγευμα οπότε έχουμε και αρκετές ώρες τη τελευταία μέρα!Βρότσλαβ δε θα πάμε γιατί θα χάσουμε πολύ χρόνο στους σταθμούς και στα τρένα!Τρένο θα πάρουμε μόνο από Κρακοβία για Βαρσοβία γιατί θέλουμε να ζήσουμε και την εμπειρία του τρένου!Τα εισιτήρια από Intercity μπορώ να τα κλείσω μέσω internet και να τα τυπώσω κατευθείαν? Γιατί διάβασα ότι πρέπει να ταχυδρομηθούν και παίρνει 15 μέρες! Εμείς 1/11 ταξιδεύουμε οπότε κάτι τέτοιο δε το προλαβαίνουμε με τίποτα!
Επίσης γνωρίζετε κάποια καλή σελίδα να κλείσουμε τα tour για Άουσβιτς-Μπίρκεναου και αλατωρυχεία? Γιατί μέχρι τώρα έχουμε βρει μόνο κάτι πανάκριβα και μου φαίνεται παρακινδυνευμένο να πάμε χωρίς να έχουμε κλείσει από πριν! :shock: Σας ευχαριστώ!
Ναι, είχα κλείσει αρκετές φορές εισιτήρια τραίνου μέσω ίντερνετ και τα τύπωσα αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω αυτή είναι η σελίδα https://www.intercity.pl/en/site/for-passengers/information/journey-planner.html. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Δυστυχώς σχετικά με τα τουρ για Άουσβιττς και αλατωρυχεία δε μπορώ να βοηθήσω.
 

AteNo

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα. Κλείστηκε το ταξίδι για Πολωνία και η εκκρεμότητα που έχει μείνει, είναι η επίσκεψη στο Άουσβιτς. Δε βγάζω άκρη τι πρέπει να κάνω για να το επισκεφτούμε. Γίνεται να πάω εκεί χωρίς να έχω κλείσει εισιτήρια online?
 

NikosKoul

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλησπέρα σε όλην την παρέα :)
Ψάχνω με την κοπέλα μου να πάμε κάπου μέσα Δεκεμβρίου. Σκεφτήκαμε για Πολωνία (Βαρσοβία). Πιστεύετε ότι αξίζει για Δεκέμβρη; Δεν θα είναι άδεια η πόλη έτσι; Έχει χριστουγεννιάτικες αγορές κλπ; Μας αρέσει πολύ η Γερμανία τα Χριστούγεννα και ψάχνουμε κάτι διαφορετικό για εκείνην την περίοδο αλλά πάλι με Χριστουγεννιάτικο κλήμα.
Επειδή βρέθηκα πρόπερσι τα Χριστούγεννα στη Βαρσοβία, να ξέρεις ότι έχει μεν το Χριστουγεννιάτικο κλίμα που θες πολύ έντονο, αλλά πολλά μαγαζιά είναι κλειστά εκείνες τις ημέρες. Ακόμα και εστιατόρια που κανονικά θα ήταν ανοιχτά, κλείνουν.

TIP: Κλείσε από εδώ αν θες να φάτε κάτι καλό σε κάποιο καλό εστιατόριο (λόγω ημερών).
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλημερα. Ας θεωρηθει χαζη η ερωτηση μου αλλα φυλαγε τα ρουχα σου που λενε... Για Βαρσοβια θελουμε διαβατηριο ή παμε και με ταυτοτητα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom