Aegean Airlines Ryanair Γενικά Συζήτηση για αεροπορικές εταιρείες στην Ελλάδα.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω εξ'αρχής είναι αυτη η διάθεση για καταστροφολογια και η επιβολη μιας αποψης. Μου θυμιζει(εναρξη off-topic) τους vegan που οποτε καθονται σε τραπεζι με την υποψια κρεατος προσπαθουν να σε κανουν να αισθανεσαι ασχημα και μειονεκτικα που τρως κρεας.. Ασε με χριστιανε μου να φαω, σε πειραζω;; (τελος off-topic)

Επειδη δηλαδη η AEGEAN με το μονοπωλιο ειχε πολυ υψηλες τιμες (βλ. κανονες ελευθερης αγορας) σημαινει οτι τωρα εαν βρω εισιτηρια σε καλη τιμη με AEGEAN θα της κρατησω μουτρακια που καποτε δεν εβρισκα ενα ρημαδοεισιτηριο κατω απο 100 ευρω;

Προσφατα ΣΚ στη Ρωμη με Ryanair με 70 ευρω και πτηση Δευτερα πρωι που με βολευε αφανταστα. Επισης προσφατα εκλεισα Βουκουρεστι με Aegean 100 ευρω ΣΚ την ιδια στιγμη που τα εισιτηρια της Ryanair κανανε 130 και πιο αβολες ωρες (για εμενα παντα). Τι θελω να πω με αυτο; Κερδισμενοι ειμαστε μονο εμεις(σαν επιβατικο κοινο) με την υπαρξη πολλων αεροπορικων εταιρειων για τα ιδια δρομολογια. Απο εκεί και πέρα ο καθενας επιλεγει να ταξιδεψει οπως τον βολευει.. Θες παιδι μου να ταξιδεψεις με 3ωρη ανταποκριση μεσω Γερμανιας με τα ιδια λεφτα που θα ταξιδευες απευθειας; Με γεια σου με χαρα σου. Θες να μαυριζεις την AEGEAN για τις τιμολογιακες πολιτικες του παρελθοντος; Μαυριζε την. Γιατι να πρεπει να κανουν και οι υπολοιποι το ιδιο;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Απλά για την ιστορία.. θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποιά η διαφορά της Go light της Aegean και της Ryanair.
Για την ακρίβεια... με την ryanair η χειραποσκευή δεν έχει περιορισμό κιλών όπως η Go light.
Επίσης... ένας ακόμη λόγος που επέλεξα lufthansa ήταν ότι η αποσκευή είχε χρέωση 50 ευρώ (πήγαινε-έλα) και όχι 60 όπως η Aegean + το γεγονός ότι δεν είχα θέμα να κάνω μία βόλτα στην Φρανφούρτη.
Μου φαίνεται πώς μερικοί επειδή έχετε βολευτεί (καλώς φυσικά) με την χρυσή-ασημένια κάρτα και έχετε υπερπαροχές νομίζετε πώς η Aegean είναι ότι καλύτερο υπάρχει και για τους υπόλοιπους.
Go light : 8 κιλά, χωρίς αποσκευή (χρέωση 60 ευρώ) και χωρίς επιστροφή χρημάτων.
Lufthansa: 8 κιλά, χωρίς αποσκευή (χρέωση 50 ευρώ), σνάκ και χωρίς επιστροφή χρημάτων.
Ryanair: 8-11 κιλά, χωρίς αποσκευή (η χρέωση ποικίλει συνήθως από 40 εώς 60) και χωρίς επιστροφή χρημάτων.
Αναρωτιέμαι ποια είναι η διαφορά μεταξύ του κλασσικού πακέτου της Ry και της Aegean.
Η διαφορά είναι ότι στην μία περίπτωση θα δώσεις 140 ευρώ επειδή πετάς με την Aegean και στην άλλη θα δώσεις 80-100 ευρώ επειδή πετάς με ''low cost'' ενώ οι παροχές είναι οι ίδιες ή ακόμη και χειρότερες στην μία περίπτωση. Εντάξει μπορεί να πετάς στις 7 το πρωί αντί για τις 9-10. Αν αυτό μπορεί να επηρεάσει τόσο πολύ τότε πάω πάσο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Βλεπεις,αυτο ειναι το προβλημα, οτι με τα σχολια του τυπου "εχετε βολευτει" (παρεπιπτοντως δεν ειμαι silver/gold member), "η AEGEAN θα υποστει τις συνεπειες", "Αν η Aegean έχει γίνει ''φθηνή'' και την χαίρεστε αυτό οφείλεται στην Ry που ανατίναξε τις μονοπωλιακές τακτικές." "Εγώ ως καταναλωτής θα σε ΜΑΥΡΙΣΩ και είτε θα σε κλείσω είτε θα σε κάνω να συμμορφωθείς" (βαριεμαι να κανω τις παραθεσεις, κανω copy-paste αυτα που εχει γραψει) δειχνεις μια παντελης ελλειψη αντικειμενικου διαλογου, απλα προσπαθεις να επιβαλεις την γνωμη σου...

Αν δεις το μηνυμα μου παραπανω εγραψα οτι πηγα Ρωμη με Ryan γιατι εμενα προσωπικα με βολευε το οτι πετουσε 6 το πρωι γιατι πηγα σερι στο αεροδρομιο απο εξοδο, κοιμηθηκα στο αεροπλανο και πηγα στη δουλεια μου το πρωι. Ολα ειναι θεμα επιλογων, μην μπερδευεσαι και μην μαυριζεις.

Και οπως προειπα παραπανω, σαν καταναλωτες, μονο καλο μας κανει να υπαρχουν πολλες αεροπορικες εταιρειες για το ιδιο δρομολογιο. Τωρα το πως θα επιλεξει ο καθενας να ταξιδεψει ειναι δικο του κουμαντο.

Εχεις την αποψη σου και εχω την δικη μου, αποδεκτά και end of story.

Φιλικα,

Ορεστης
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οταν όλα πάνε καλά όλες οι αεροπορικές ειναι καλές και η καλύτερη ειναι αυτή που είναι η φτηνότερη ή αυτη με τις βολικότερες κατα περίπτωση ώρες.
Οι διαφορές ξεκινάνε όταν αρχίζουν τα προβλήματα.
Πριν 4-5 χρόνια πετούσα χειμώνα απο Θεσ/νικη για Αθηνα και στη συνέχεια για Ντουμπαι με aegean και Emirates. Λογω ομίλχης δεν μπορούσε να προσγειωθεί κανένα αεροπλάνο. Αυτα όμως που ήδη ηταν στο έδαφος μπορούσαν να φύγουν.
Ειχαμε πολύ μεγάλη καθυστέρηση για Αθήνα και ήταν δεδομένο οτι θα έχανα την πτήση για Ντουμπαι. Τελικά με έβαλαν σε πτηση της Aegean για Λάρνακα ώστε να πάρω απο εκει πτήση της Emirates για Ντουμπάι χωρις φυσικα να πληρώσω έστω και 1 ευρω.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
To Condé Nast Traveler έδωσε στη δημοσιότητα την λίστα της κατάταξης με τις καλύτερες αεροπορικές εταιρίες της χρονιάς σύμφωνα με τα Readers' Choice Awards. Στην λίστα με τις 20 κορυφαίες εταιρίες βρίσκεται και η Aegean Airlines. Πηγή: www.lifo.gr
http://www.lifo.gr/now/greece/164823#comment
;)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Απλά για την ιστορία.. θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποιά η διαφορά της Go light της Aegean και της Ryanair.
Για την ακρίβεια... με την ryanair η χειραποσκευή δεν έχει περιορισμό κιλών όπως η Go light.
Επίσης... ένας ακόμη λόγος που επέλεξα lufthansa ήταν ότι η αποσκευή είχε χρέωση 50 ευρώ (πήγαινε-έλα) και όχι 60 όπως η Aegean + το γεγονός ότι δεν είχα θέμα να κάνω μία βόλτα στην Φρανφούρτη.
Μου φαίνεται πώς μερικοί επειδή έχετε βολευτεί (καλώς φυσικά) με την χρυσή-ασημένια κάρτα και έχετε υπερπαροχές νομίζετε πώς η Aegean είναι ότι καλύτερο υπάρχει και για τους υπόλοιπους.
Go light : 8 κιλά, χωρίς αποσκευή (χρέωση 60 ευρώ) και χωρίς επιστροφή χρημάτων.
Lufthansa: 8 κιλά, χωρίς αποσκευή (χρέωση 50 ευρώ), σνάκ και χωρίς επιστροφή χρημάτων.
Ryanair: 8-11 κιλά, χωρίς αποσκευή (η χρέωση ποικίλει συνήθως από 40 εώς 60) και χωρίς επιστροφή χρημάτων.
Αναρωτιέμαι ποια είναι η διαφορά μεταξύ του κλασσικού πακέτου της Ry και της Aegean.
Η διαφορά είναι ότι στην μία περίπτωση θα δώσεις 140 ευρώ επειδή πετάς με την Aegean και στην άλλη θα δώσεις 80-100 ευρώ επειδή πετάς με ''low cost'' ενώ οι παροχές είναι οι ίδιες ή ακόμη και χειρότερες στην μία περίπτωση. Εντάξει μπορεί να πετάς στις 7 το πρωί αντί για τις 9-10. Αν αυτό μπορεί να επηρεάσει τόσο πολύ τότε πάω πάσο.
Με την Ryanair η χειραποσκευή δεν έχει περιορισμό κιλών;Από που βγαίνει αυτό;Ξέχασες και το σνάκ στην go light:(

Στα σοβαρά φυσικά και υπάρχει(κάποιες φορές και όχι πάντα) διαφορά τιμής.Αυτήν την διαφορά τιμής αποφασίζει ο καθένας να την πληρώσει ή όχι ανάλογα με τις ανάγκες του(ώρες,αναμονές,κάλυψη σε περίπτωση προβλήματος κτλ).Απλά είναι τα πράγματα,ούτε η μια είναι Θεός ούτε η άλλη Διάβολος.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
orestcrete Δεν αναφερόμουν σε εσένα.
Είπαμε, ο καθένας επιλέγει την εταιρεία που τον βολεύει.
Ουδέποτε δεν παρότρυνα κανέναν να με ακολουθήσει ούτε και να σαμποτάρει την εταιρεία.
Όλοι θέλουμε καλύτερες υπηρεσίες με το λιγότερο κόστος.
Η συζήτηση έχει χάσει το νόημα της πλήρως από την στιγμή που παρερμηνεύθηκαν πράγματα που έγραψα.
Δεν είπα σε κανέναν να μαυρίσει οιαδήποτε εταιρεία, είπα ότι το κάνω εγώ ενθυμούμενος τις πρακτικές του παρελθόντος. Συμφωνήσαμε ότι στην ελεύθερη οικονομία ο καθείς ορίζει όσο θέλει το προιόν του και όσο το σηκώνει η αγορά. Επισήμανα ότι σε αυτό το ''όσο θέλει'' έχει ψιλά γράμματα , ανάλογα με την υπηρεσία που προσφέρει ο επιχειρηματίας (εν προκειμένω διατημημένο προιόν στις άγονες περιοχές). Επιπλέον, αυτό το ''όσο θέλει'' έχει και κάποιους άλλους κανονισμούς καθώς η αεροπορική μεταφορά αποτελεί έναν ιδιόμορφο τομέα της οικονομίας. (για διάφορους λόγους π.χ. Εθνική άμυνα/Αεράμυνα, εσωτερική ασφάλεια κλπ).
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, όλοι οι παίχτες οφείλουν να σέβονται το διεθνές, ευρωπαικό και εγχώριο δίκαιο.

Για να το κάνω πιό απλό, επειδή υπήρξε μία προσπάθεια επερμηνείας όσον έγραψα, με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι φάσκω και αντιφάσκω...
Το υπερβατικό παράδειγμα των 1000 ευρώ αφορούσε προφανώς συγκεκριμένους τομείς της οικονομίας και σε καμία περίπτωση τα ΜΜΜ ή την αερομεταφορά.
Προφανώς, ο επιχειρηματίας Α που έχει κατάστημα ρούχων μπορεί να ορίζει 1000 ευρώ το προίον του.
Ο επιχειρηματίας Β που έχει αεροπορική εταιρεία, που μάλιστα έχει μονοπώλιο στις άγονες γραμμές ΔΕΝ μπορεί και δεν πρέπει να του επιτρέπεται να διαθέτει όσο θέλει το προιόν του γιατί υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που πρέπει να τηρηθούν. (εκτός και αν κάποιος υποστηρίζει ότι δεν πρέπει να τηρούνται οι κανόνες)

Και για να αρθεί κάθε διαφορά μεταξύ μας...ανακαλώ τις εκφράσεις ''μαυρίζω'' και ''κλεφτο..''.
Σε κάθε περίπτωση έχω τονίσει επανειλημμένα ότι δεν παροτρύνω κανέναν να με ακολουθήσει καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Δεν προτιμώ Aegean για να ικανοποιήσω το ηθικό μου. Τουλάχιστον, ας χαρείτε που έχει μείνει και κάποιος σε αυτόν τον τόπο που θέλει να τα έχει καλά με ηθικό του ανάστημα.

Συμπληρωματικά, να σημείωσω ότι δεν είμαι φανατικός ryanairιστας ούτε και αντικειμενικός κριτής (δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στον άνθρωπο).
Προτιμάω ryanair γιατί μαζί της έχω ζήσει όμορφες στιγμές που μάλλον δεν θα ζούσα, αντιπαθώ την Aegean γιατί εξακολουθεί και σήμερα να είναι πολύ πίσω στις τιμές, δεν είμαι απαιτητικός αερο- ταξιδιώτης οπότε δεν με ενδιαφέρει το φαγητό, το νερό και ο καφές. Ο μόνος παράγοντας που με ενδιαφέρει είναι ο σεβασμός πρός το πρόσωπο μου και η ασφάλεια μου και αυτά μου τα παρέχει η RY άρα καλύπτομαι πλήρως. Ξέρω ότι η RY δεν είναι αθώα και δεν είναι λίγες φορές που έχει κρεμάσει κόσμο. (μου έχει μετακινήσει και εμένα ταξίδι αντί για τις 11 το πρωί πήγα 8-9 το βράδυ- άρα έχασα μία ημέρα αναψυχής. Ωστόσο, όλοι γνωρίζουμε ότι όταν κλείνουμε εισιτήρια 6 μήνες πρίν, όλα μπορούν να συμβούν. (τότε το είχα κλείσει)

Πράγματι, η Aegean έχει αναδειχθεί σε μία αρκετά καλή -από πλευράς παροχών και brandname- εταιρεία.
Ως σοβαρή εταιρεία, οφείλει να αποκαταστήσει τις σχέσεις τις με τους παλιούς δυσαρεστημένους επιβάτες.
Γιατί στην τελική εκείνη χάνει, ειδικά σήμερα που κάθε λίγες εβδομάδες εμφανίζεται μία low fare με τρελές τιμές (τύπου 3 ευρώ- λές και θα πάρουμε εισιτήριο λεωφορείου).

Τέλος, εάν είχα διαφορετικές εμπειρίες ΔΕΝ αποκλείω να ήμουν πελάτης της Aegean αλλά έτσι έχουν έρθει τα πράγματα και δεν την συμπαθώ.
Αυτά για να λήξει οριστικά η οποιαδήποτε διαφορά-λογομαχία αναπτύσσεται τις τελευταίες μέρες.

*Μου φαίνεται πώς πρέπει να αρχίσουν να μας δίνουν ποσοστά με τόσο σθένος που τους υποστηρίξαμε...
 
Last edited:

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Εδω και μερικές σελίδες ο καθένας καταθέτει την άποψη του ωραία μεχρι εδώ, απο εκει και πέρα προσπαθούν οι ετζιοναιοι(των οποίων η άποψη είναι η πιο σωστή) να επιβαλουν την αποψη τους στους ραιανεους(τον οποίων η άποψη ειναι η πιο σωστή) :xalara:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εδω και μερικές σελίδες ο καθένας καταθέτει την άποψη του ωραία μεχρι εδώ, απο εκει και πέρα προσπαθούν οι ετζιοναιοι.... στους ραιανεους...
Αντι να καταθέσεις μια αποψη κατεθεσες ενα ψηγμα σοφιας που θα μου επιτρεψεις να σχολιασω...για να μην παρεξηγηθουμε..δεν υπαρχουν οι φυλες που ανεφερες. Η ραιαν δεν έχει οπαδους, οι τιμες της εχουν. χωρις τις χαμηλες τιμες δεν εχει οπαδους. Κ η αλλη χωρις την ταυτοτητα της ρεγκιουλαρ εταιρείας δεν εχει οπαδους περαν λιγων με φιλοελληνικα αισθηματα μια κ στηριζει παραπανω απο την αλλη τη χωρα. Θεωρητικα παντα...
 

travelsgeo

Member
Μηνύματα
29
Likes
37
Αντι να καταθέσεις μια αποψη κατεθεσες ενα ψηγμα σοφιας που θα μου επιτρεψεις να σχολιασω...για να μην παρεξηγηθουμε..δεν υπαρχουν οι φυλες που ανεφερες. Η ραιαν δεν έχει οπαδους, οι τιμες της εχουν. χωρις τις χαμηλες τιμες δεν εχει οπαδους. Κ η αλλη χωρις την ταυτοτητα της ρεγκιουλαρ εταιρείας δεν εχει οπαδους περαν λιγων με φιλοελληνικα αισθηματα μια κ στηριζει παραπανω απο την αλλη τη χωρα. Θεωρητικα παντα...
Έχω καταθέσει την άποψη μου στην ΠΡΩΤΗ σελίδα απο εκει και πέρα είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς θα σε παρακαλούσα όταν γράφεις κάτι προς εμένα να το κάνεις με σεβασμό, αν δεν σκοπεύεις να το κάνεις αυτό υπάρχουν χιλιάδες αλλά μέλη να ασχοληθείς και να σχολιάσεις αυτά που γράφουν. Καλό σου βράδυ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω καταθέσει την άποψη μου στην ΠΡΩΤΗ σελίδα απο εκει και πέρα είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς θα σε παρακαλούσα όταν γράφεις κάτι προς εμένα να το κάνεις με σεβασμό, αν δεν σκοπεύεις να το κάνεις αυτό υπάρχουν χιλιάδες αλλά μέλη να ασχοληθείς και να σχολιάσεις αυτά που γράφουν. Καλό σου βράδυ.
Κουλ νταουν αμιγκο. Σχολιασα με τον ιδιο "σεβασμο" που χωρισες τους ποστερ σε ετζιονεους κ ραιανεους. Δηλ με χαλαροτητα που φαινεται να λειπει στο τελευταιο ποστ σου. Σε ενα θεμα που όλοι γραφουν χαλαρα. Ουτε ασχολουμαι μαζι σου, ουτε με κανενα αλλον. Μονο με γραφομενα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Απλά για την ιστορία.. θα ήθελα να μου πεί κάποιος ποιά η διαφορά της Go light της Aegean και της Ryanair.
Αν μετράς τις εταιρείες με το σνακ σημαίνει ότι έχεις πετάξει ελάχιστα (και δε σου έχει τύχει καμία στραβή).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom