ΗΠΑ VISA H' ESTA???

fotast

Member
Μηνύματα
9.340
Likes
14.201
Η απάντηση είναι μερικά πόστ πιο πάνω.Δεν χρειάζεται βίζα.Μόνον η ηλεκτρονική αίτηση για ESTA.
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να ταξιδέψω το καλοκαίρι του 2018 στις ΗΠΑ (συγκεκριμένα Φιλαδέλφεια) για ένα γάμο και ήθελα να μάθω τι χαρτιά χρειάζονται για αυτό. Βλέπω παραπάνω ότι χρειάζεται ESTA και διαβατήριο. Κατάλαβα σωστά ή χρειάζεται και VISA (διευκρινίζω ότι θα μείνω για 2 βδομάδες περίπου). Σε μια έρευνα μου στο Internet δεν βρήκα σαφείς απαντήσεις... Από εισιτήρια τι μου προτείνετε, να πάω σε ταξιδιωτικό ή να κλείσω μόνη μου και με ποιες εταιρείες?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει διάθεση να μου απαντήσει.:)
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Ακριβώς αυτά....με ανάποδη σειρά.Πρώτα διαβατήριο και μετα κάνεις την αίτηση για την Esta.
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως γνωρίζεις τι διάρκεια έχουν διαβατήριο και ESTA? Δηλαδή αν τα κάνω από τώρα να ξεμπερδεύω θα είμαι καλά ή πρέπει να τα κάνω αργότερα?
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως γνωρίζεις τι διάρκεια έχουν διαβατήριο και ESTA? Δηλαδή αν τα κάνω από τώρα να ξεμπερδεύω θα είμαι καλά ή πρέπει να τα κάνω αργότερα?
Για διαβατήριο αν πάς αύριο πρωί θα το πάρεις σε 7 μέρες, για εστα θέλει κάνα 24 ώρες η λίγο παραπάνω
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως γνωρίζεις τι διάρκεια έχουν διαβατήριο και ESTA? Δηλαδή αν τα κάνω από τώρα να ξεμπερδεύω θα είμαι καλά ή πρέπει να τα κάνω αργότερα?
Το διαβατηριο ισχύει για 5 χρόνια και η esta,γνωρίζω ότι ισχύει για 2 χρόνια....αν έχει αλλάξει κάτι,ας μας πεί κάποιος άλλος.


για εστα θέλει κάνα 24 ώρες η λίγο παραπάνω
Από μερικά λεπτά της ώρας μέχρι και 72 ώρες (λένε επίσημα)
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Σας ευχαριστώ και τους δυο! Καμία πρόταση για τα εισιτήρια κάποιος?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σαν τουρίστρια δεν χρειάζεσαι visa. H αίτηση για ESTA γίνεται ηλεκτρονικά https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ εκδίδεται σχεδόν αμέσως (πρέπει να έχει εκδοθεί το αργότερο μέχρι 72 ώρες πριν το ταξίδι) και ισχύει για ένα χρόνο. Η διάρκεια παραμονής που μπορεί να έχεις σε κάθε ταξίδι σου στις ΗΠΑ είναι 3 μήνες. Σημειωτέον ότι οι κάτοχοι ESTA όταν φθάνουν ή φεύγουν σε/απο αμερικάνικο αεροδρόμιο δεν περιμένουν στις ουρές του security γιατί είναι "TSA pre-approved". Ψάξε τον αντίστοιχο διάδρομο για να μην ταλαιπωρηθείς.

Σχετικά με τα εισιτήρια μπορείς να βάλεις στο skyscanner τις ημερομηνίες που θέλεις και να αποθηκεύσεις τις ημερομηνίες να σου στέλνει alert για αύξηση ή μείωση της τιμής. Πρότασή μου, επειδή για Νέα Υόρκη βγαίνουν συνεχώς προσφορές, να κοίταζες μήπως σε βολεύει να πας απο εκεί
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Σαν τουρίστρια δεν χρειάζεσαι visa. H αίτηση για ESTA γίνεται ηλεκτρονικά https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ εκδίδεται σχεδόν αμέσως (πρέπει να έχει εκδοθεί το αργότερο μέχρι 72 ώρες πριν το ταξίδι) και ισχύει για ένα χρόνο. Η διάρκεια παραμονής που μπορεί να έχεις σε κάθε ταξίδι σου στις ΗΠΑ είναι 3 μήνες. Σημειωτέον ότι οι κάτοχοι ESTA όταν φθάνουν ή φεύγουν σε/απο αμερικάνικο αεροδρόμιο δεν περιμένουν στις ουρές του security γιατί είναι "TSA pre-approved". Ψάξε τον αντίστοιχο διάδρομο για να μην ταλαιπωρηθείς.

Σχετικά με τα εισιτήρια μπορείς να βάλεις στο skyscanner τις ημερομηνίες που θέλεις και να αποθηκεύσεις τις ημερομηνίες να σου στέλνει alert για αύξηση ή μείωση της τιμής. Πρότασή μου, επειδή για Νέα Υόρκη βγαίνουν συνεχώς προσφορές, να κοίταζες μήπως σε βολεύει να πας απο εκεί
Χμμμ σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα, θα το εφαρμόσω!;)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
ESTA ισχύει για ένα χρόνο. Η διάρκεια παραμονής που μπορεί να έχεις σε κάθε ταξίδι σου στις ΗΠΑ είναι 3 μήνες....Σημειωτέον ότι οι κάτοχοι ESTA όταν φθάνουν ή φεύγουν σε/απο αμερικάνικο αεροδρόμιο δεν περιμένουν στις ουρές του security γιατί είναι "TSA pre-approved". Ψάξε τον αντίστοιχο διάδρομο για να μην ταλαιπωρηθείς.
Επειδή έχω χάσει μάλλον τεύχη...είναι για ένα χρόνο τώρα η esta ε;...
Για το δεύτερο που λες...όταν κάποιος πάει για πρώτη φορά, δεν περιμένει ουρά για έλεγχο;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επειδή έχω χάσει μάλλον τεύχη...είναι για ένα χρόνο τώρα η esta ε;...
Για το δεύτερο που λες...όταν κάποιος πάει για πρώτη φορά, δεν περιμένει ουρά για έλεγχο;
Ναι η ESTA ισχύει για ένα χρόνο. Τώρα σχετικά με την ουρά για έλεγχο ισχύει για όλες τις μετακινήσεις στα αεροδρόμια (για άφιξη, εσωτερική πτήση, αναχώρηση). Κι εγω δεν το ήξερα όταν πέρσυ κατά την αφιξή μου στη Νέα Υόρκη τυχαία βρέθηκα σε ένα διάδρομο που τον είδα χωρίς κόσμο, όταν στους άλλους διαδρόμους δίπλα γινόταν πανζουρλισμός. Τελικά κατάλαβα ότι στην αρχή των διαδρόμων υπάρχει ταμπέλα "TSA pre-approved". Αυτή τη φράση θα τη δεις γραμμένη στο boarding pass σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom