ΗΠΑ There and Back Again: A New York Tale

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ όμορφη η ιστορία σου για μια πολυαγαπημένη πόλη. Θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την μετακίνηση απο το Buffalo airport στο Niagara?
Φυσικα θα δώσω!! ☺☺ αν μπορείς κάνε υπομονή 2-3 μέρες και θα τις έχεις μέσα απ την ιστορία μου!! Ευχαριστώ για την κατανόηση
 

cenestya

New Member
Μηνύματα
3
Likes
8
Καλησπέρα, καταπληκτικές φωτογραφίες!
Όνειρο ζωής ένα ταξίδι στη ΝΥ, το οποίο για μένα θα πραγματοποιηθεί την πρώτη μέρα του νέου έτους. Δεν θα κάτσουμε πολλές μέρες, ουσιαστικά θα πεταχτούμε για ένα τριήμερο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θες και μπορείς, να μου πεις budget-wise πόσο σας πήγε τη μέρα φαΐ + μουσεία + μεταφορικά; Έχουμε κλείσει ξενοδοχείο και μεταφορικά οπότε πρέπει να δούμε πόσα πρέπει να αποταμιευτούν μέχρι τότε. :eek:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, καταπληκτικές φωτογραφίες!
Όνειρο ζωής ένα ταξίδι στη ΝΥ, το οποίο για μένα θα πραγματοποιηθεί την πρώτη μέρα του νέου έτους. Δεν θα κάτσουμε πολλές μέρες, ουσιαστικά θα πεταχτούμε για ένα τριήμερο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θες και μπορείς, να μου πεις budget-wise πόσο σας πήγε τη μέρα φαΐ + μουσεία + μεταφορικά; Έχουμε κλείσει ξενοδοχείο και μεταφορικά οπότε πρέπει να δούμε πόσα πρέπει να αποταμιευτούν μέχρι τότε. :eek:
Καλησπέρα !! Η μεταφορά στη Νεα Υορκη στοιχίζει 2,75$ η διαδρομη ειτε ειναι subway,ειτε bus, ειτε ferry!! Αν σκοπευεις να μετακινηθεις πολυ τοτε παρολο που θα μεινεις 3 μερες αξιζει η εβδομαδιαια κάρτα στα 33 ή 34$ αν θυμαμαι καλά!!
Σε μουσεια στη Νεα Υορκη στα γνωστα όπως Metropolitan Museum of Art & National History Museum το αντιτιμο κρινεται στην ευχερεια σου!! Αυτοι προτεινουν 24$ αλλα μπορεις να δωσεις και 1$ ή και καθολου!! Στο ΜΟΜΑ ειναι 24$ αλλα Παρασκευη εχει δωρεαν εισοδο!! Παντως γνωμη μου ειναι αν πας μονο για 3 μερες στην Νεα Υορκη μην σπαταλησεις χρονο για μουσεια!! Ειναι λιγος χρονος και χρησιμοποιησε τον για να αντλησεις τον αερα της πολης!!
Για το φαγητο δεν μπορω να σου απαντησω!! Εχει κομματια πιτσα με 1$,εχει bagel με 10-12$,εχει burger με 12-16$ ,εχει foodtrucks με 3-5$ και εχει και εστιατορια που ξεκινανε απο 40-50$ το ατομο! Αναλογα λοιπον τις επιλογες σου!! Αν γινεις πιο συγκεκριμενη ισως μπορεσω να σε βοηθησω καλυτερα!! Γενικα παντως θεωρειται ακριβη πολη οσον αφορα το φαγητο!!
Ευχομαι να περασεις υπεροχα!!
 

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα !! Η μεταφορά στη Νεα Υορκη στοιχίζει 2,75$ η διαδρομη ειτε ειναι subway,ειτε bus, ειτε ferry!! Αν σκοπευεις να μετακινηθεις πολυ τοτε παρολο που θα μεινεις 3 μερες αξιζει η εβδομαδιαια κάρτα στα 33 ή 34$ αν θυμαμαι καλά!!
Σε μουσεια στη Νεα Υορκη στα γνωστα όπως Metropolitan Museum of Art & National History Museum το αντιτιμο κρινεται στην ευχερεια σου!! Αυτοι προτεινουν 24$ αλλα μπορεις να δωσεις και 1$ ή και καθολου!! Στο ΜΟΜΑ ειναι 24$ αλλα Παρασκευη εχει δωρεαν εισοδο!! Παντως γνωμη μου ειναι αν πας μονο για 3 μερες στην Νεα Υορκη μην σπαταλησεις χρονο για μουσεια!! Ειναι λιγος χρονος και χρησιμοποιησε τον για να αντλησεις τον αερα της πολης!!
Για το φαγητο δεν μπορω να σου απαντησω!! Εχει κομματια πιτσα με 1$,εχει bagel με 10-12$,εχει burger με 12-16$ ,εχει foodtrucks με 3-5$ και εχει και εστιατορια που ξεκινανε απο 40-50$ το ατομο! Αναλογα λοιπον τις επιλογες σου!! Αν γινεις πιο συγκεκριμενη ισως μπορεσω να σε βοηθησω καλυτερα!! Γενικα παντως θεωρειται ακριβη πολη οσον αφορα το φαγητο!!
Ευχομαι να περασεις υπεροχα!!
Παντως για το φαι πιστευω οτι αν θελει καποιος μπορει να την βγαλει και ποιοτικα και οικονομικα,πχ με ειπε φιλος που χει παει οτι υπαρχουν και τα σουπερ μαρκετ που πουλαν φρεσκο φαγητο,σε πολυ καλες τιμες,και ολα τα ειδη και λογω του δολλαριου εχουμε κερδος,ειδικα εγω που θα κατσω 12 μερες ολοκληρες,ε αν τρωω ολο εξω σε εστιατορια θελω πολλα!!!Και για τα αξιοθεατα εχω καταληξει στο new york pass που για 10 μερες χρησης εχει παρα πολλα να κανεις στην πολη,και σε πολυ καλη τιμη + την προσφορα -20% που συνεχεια σου βγαζει στο site τους,me 329 δολλαρια!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παντως για το φαι πιστευω οτι αν θελει καποιος μπορει να την βγαλει και ποιοτικα και οικονομικα,πχ με ειπε φιλος που χει παει οτι υπαρχουν και τα σουπερ μαρκετ που πουλαν φρεσκο φαγητο,σε πολυ καλες τιμες,και ολα τα ειδη και λογω του δολλαριου εχουμε κερδος,ειδικα εγω που θα κατσω 12 μερες ολοκληρες,ε αν τρωω ολο εξω σε εστιατορια θελω πολλα!!!Και για τα αξιοθεατα εχω καταληξει στο new york pass που για 10 μερες χρησης εχει παρα πολλα να κανεις στην πολη,και σε πολυ καλη τιμη + την προσφορα -20% που συνεχεια σου βγαζει στο site τους,me 329 δολλαρια!
Ναι σιγουρα υπαρχουν επιλογες και για φθηνο φαγητο!! Απλα εγω επειδη ειμαι λατρης του φαγητου και η Νεα Υορκη θεωρω οτι ειναι μια απ τις πρωτευουσες του φαγητου,αφιερωσα ενα πολυ μεγαλο μπατζετ για να δοκιμασω καποια πραγματα που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα ή τα φτιάχνουμε με τελειως διαφορετικο τρόπο!! Οσο για τα αξιοθεατα,,εγω προσωπικα πληρωσα μονο για να ανεβω στους 2 ουρανοξυστες One και Rockfeller!! Στα υπολοιπα αξιοθεατα που ηθελα εκμεταλευτηκα δωρεαν μερες και βολεψε απιστευτα
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ξημέρωμα της Κυριακής ήταν σχετικά ήσυχο για τα δεδομένα της Νέας Υόρκης! Εγώ συνηθίζω στη Θεσσαλονίκη κάθε Κυριακή πρωί να πηγαίνω για τρέξιμο στην παραλία,οπότε μιας και ξύπνησα σχετικά νωρίς είπα "Γτ όχι? "
Σκεφτόμουν να πάω προς το Central Park αλλά επειδή ήταν μακριά προτίμησα το Hudson River PArk που ήταν κοντα στο διαμέρισμα μας!! Μια υπέροχη διαδρομή παράλληλα στον ποταμό Hudson και θέα το New Jersey και πολλους Νεουορκέζους (μάλλον) να ακολουθούν την ίδια διαδρομή μαζί μου,είτε τρέχοντας,είτε κάνοντας ποδήλατο,είτε βγάζοντας βόλτα τα σκυλάκια τους!!

7D3BD1EC-3FC2-4965-97EF-BBD54875B5E5.jpeg


Μετά από 40-45 λεπτά τρέξιμο είχα φτάσει στο ύψος του Meatpacking District οπότε αποφάσισα να κάνω μια παράκαμψη μπαινοντας μέσα και προσεγγίζοντας το Dominique Ansel Bakery!! Το συγκεκριμενο μαγαζι εχει δημιουργήσει το διάσημο cronut (Donut με ζύμη κρουασαν) και είχα διαβάσει πολλάκις για τις ουρές του και την περιορισμενη ποσοτητα που πουλουσε καθε μερα!! Η ώρα ήταν 8.20.....το μαγαζί άνοιγε στις 9,,,η ουρά αποτελούταν ήδη από 15-20 άτομα αλλά το αρνητικό ήταν ότι ειχε αρχισει να βρεχει!!περιεργαστηκα αρκετη ωρα τι θα ηταν καλυτερο να κανω,,,και βλεποντας οτι και σπιτι να γυρνουσα,,,λογω της βροχης το πιθανοτερο ηταν να μην καναμε κατι αμεσως,,,αποφασισα να περιμενω στην ουρα,,,,,βοηθησε βεβαια οτι οι ανθρωποι μας μοιρασαν ομπρελες και μας διναν δειγματα απ τα προιοντα τους!!! 9.10 ήμουν μεσα και πραγματικα απ την πρωτη μπουκια που εκανα δεν μετανιωσα καθολου για την επιλογη μου!!! Ηταν οτι καλυτερο εχω φαει στο συγκεκριμενο ειδος γλυκου!!! Πηρα και ενα για το διαμερισμα,,,και με το μετρο ακολουθησα το δρομο του γυρισμου...


C9BA609D-9CD2-42D7-91A1-5CE300E86CFE.jpeg


Ο καιρος ειχε φτιαξει οποτε μετα απο ενα μπανακι ξεχυθηκαμε στην πολη....αποφασισαμε να παμε στο 2ο (και πιο αγνωστο) Century 21 στο Colombus Circle!! Εκεί οφείλω να ομολογήσω ότι κάναμε πραγματικα πολλά ψώνια και σπαταλήσαμε αρκετές ώρες!!! Μας άρεσε κιολας γτ ο καιρος εξω αν και ειχε φτιαξει ηταν ακομα λιγο μουντος!!
Βγαινοντας ,μπήκαμε στο central park για μια βόλτα με σκοπό να βγούμε στην άλλη πλευρά και στην είσοδο του Metropolitan Museum of Modern Art! Αυτη τη φορα η βολτα δεν ηταν τοσο ευχαριστη λογω της υγρασίας,αλλά έπρεπε να γίνει γτ δημοσια μεταφορα δαμέσου του πάρκου δεν υπάρχει!!!

Φτανοντας στο μουσείο γύρω στις 14.30 συναντησαμε πολυ κοσμο αλλά η ουρά δεν ήταν υπερβολική!! Μας έγινε ενας τυπικός έλεγχος και ξεκινησαμε την περιηγηση μας,,σχετικα γρηγορα,,γτ 17.00 το μουσείο έκλεινε!!
Πηγαμε στα ελληνικα εκθεματα που ηταν αρκετα εντυπωσιακα,,,αν και οι αναγραφες δειχνανε οτι τα αγαλματα ηταν του 1400-1500,πραγμα που με ξενερωσε λιγο!! αυτο που αυτοι θεωρουν ιστορια,,,για μας νομιζω δεν είναι!! Τέλος πάντων, γενικα παντως απ τα τρία μουσεία που επισκέφθηκα,την καλύτερη εντύπωση μου εκανε το Metropolitan,ειδικοτερη η πινακοθήκη του με εντυπωσιακα εκθέματα!!

67CDBFD5-F00D-49E0-9268-09DD1B0AD84F.jpeg


Βρισκομενοι στην περιοχη του West Upper Side,υπαρχει ενα ελληνικο εστιατόριο το Koralli! Τώρα θα μου πείτε,καλα πηγες στην Νεα Υόρκη να φας ελληνικη κουζίνα? Ο λόγος ήταν άλλος!! Ο ιδιοκτητης του ,ειναι αδερφος της θειας μου, που εχει να ερθει στην Ελλαδα 20 και βάλε χρόνια,,,,φθασμένος πλέον επιχειρηματίας,και η θεία μου ηθελε να παω!! Φυσικα η χαρα του ανθρωπου δεν περιγραφεται,εγκαρδιος,μας εκανε να νιωσουμε βασιλιαδες και μας προσφερε ενα λουκουλειο και φανταστικο ,ακομα και για τα δεδομενα της Ελλαδας, γευμα!! Και φυσικα μετα απο παρακληση του,δεν θα ηταν η μοναδικη μας συναντηση μαζι του :):)

Όση ώρα ημασταν στο Koralli είπαμε να κοιταξουμε μηπως μπορουσαμε να κλεισουμε ιντερνετικα εισητηρια για το Top of the Rock! Έιχε περιπου σε μια ώρα οπότε τα κλεισαμε,μιας και η αποσταση απ το εστιατοριο ως το Rockfeller δεν ηταν πανω απο μισή ώρα! Φτανοντας στο top of the Rock ανεβηκαμε στο παρατηρητηριο (βραδυ πλεον) και η θεα μας εκοψε την ανασα....οι φωτισμενοι ουρανοξυστες ειναι πραγματικα ενα θεαμα που δεν πρεπει να χασει κανεις!!! Το φωτισμενο empire,το σκοτεινο central park,οι πινακιδες της Times Square! Ολα δενανε μεταξυ τους τοσο μα τοσο αρμονικα!! Το κομιστρο στα 37$ και γενικα θελει ψιλοοργανωση για να μην πετυχεις ουρες...

Ειχε παει 21.30 ,,ορεξη για κατι παραπανω δεν υπήρχε,,,,ημασταν και φουσκωμενοι απ το φαγητο,,οπότε γυρισαμε σχετικα νωρις στο σπίτι για ανάπαυση!!! Οι μέρες πραγματικά στη Νεα Υόρκη είναι τόσο γεμάτες ,που απορείς στο τέλος της ημέρας πως έχεις κάνει τόσα πράγματα!!!

13CB8C87-B269-4BD4-85E0-857F1F38108C.jpeg


013EC855-82DF-4D29-A6C5-9BA72C3F9200.jpeg


BCAF22A4-41D7-4463-BCD5-5C49C5C2639F.jpeg
 
Last edited:

cenestya

New Member
Μηνύματα
3
Likes
8
Καλησπέρα !! Η μεταφορά στη Νεα Υορκη στοιχίζει 2,75$ η διαδρομη ειτε ειναι subway,ειτε bus, ειτε ferry!! Αν σκοπευεις να μετακινηθεις πολυ τοτε παρολο που θα μεινεις 3 μερες αξιζει η εβδομαδιαια κάρτα στα 33 ή 34$ αν θυμαμαι καλά!!
Σε μουσεια στη Νεα Υορκη στα γνωστα όπως Metropolitan Museum of Art & National History Museum το αντιτιμο κρινεται στην ευχερεια σου!! Αυτοι προτεινουν 24$ αλλα μπορεις να δωσεις και 1$ ή και καθολου!! Στο ΜΟΜΑ ειναι 24$ αλλα Παρασκευη εχει δωρεαν εισοδο!! Παντως γνωμη μου ειναι αν πας μονο για 3 μερες στην Νεα Υορκη μην σπαταλησεις χρονο για μουσεια!! Ειναι λιγος χρονος και χρησιμοποιησε τον για να αντλησεις τον αερα της πολης!!
Για το φαγητο δεν μπορω να σου απαντησω!! Εχει κομματια πιτσα με 1$,εχει bagel με 10-12$,εχει burger με 12-16$ ,εχει foodtrucks με 3-5$ και εχει και εστιατορια που ξεκινανε απο 40-50$ το ατομο! Αναλογα λοιπον τις επιλογες σου!! Αν γινεις πιο συγκεκριμενη ισως μπορεσω να σε βοηθησω καλυτερα!! Γενικα παντως θεωρειται ακριβη πολη οσον αφορα το φαγητο!!
Ευχομαι να περασεις υπεροχα!!
Για αρχή thanks για την απάντηση!
Κατά δεύτερον είμαστε (νέοι) κάτοικοι αμερικής και αυτό είναι το πρώτο μας ταξίδι έξω από εδώ που μένουμε - και φυσικά δε θα μπορούσε να είναι αλλού παρά στην αγαπημένη ΝΥ. Σίγουρα θα ξαναπάμε δηλαδή κάποια στιγμή (εύχομαι!) αλλά θα ήθελα σίγουρα να πάμε τώρα σε ένα φυσικής ιστορίας ή μετροπόλιταν όπως είπες.

Βλέπω τις φωτογραφίες και ζηλεύω απίστευτα. Έκανες ταξίδι ζωής ακριβώς με τον τρόπου που πρέπει, με καλό budget για να μη χάσεις τίποτα. Εύχομαι να πέρασες όσο υπέροχα φαίνεται ότι πέρασες και ακόμα καλύτερα. Και αν ποτέ αποφασίσεις να μας ξανάρθεις Αμερική, εύχομαι να μπορώ εγώ να σου προτείνω κάτι για κάποιον προορισμό.;)
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για αρχή thanks για την απάντηση!
Κατά δεύτερον είμαστε (νέοι) κάτοικοι αμερικής και αυτό είναι το πρώτο μας ταξίδι έξω από εδώ που μένουμε - και φυσικά δε θα μπορούσε να είναι αλλού παρά στην αγαπημένη ΝΥ. Σίγουρα θα ξαναπάμε δηλαδή κάποια στιγμή (εύχομαι!) αλλά θα ήθελα σίγουρα να πάμε τώρα σε ένα φυσικής ιστορίας ή μετροπόλιταν όπως είπες.

Βλέπω τις φωτογραφίες και ζηλεύω απίστευτα. Έκανες ταξίδι ζωής ακριβώς με τον τρόπου που πρέπει, με καλό budget για να μη χάσεις τίποτα. Εύχομαι να πέρασες όσο υπέροχα φαίνεται ότι πέρασες και ακόμα καλύτερα. Και αν ποτέ αποφασίσεις να μας ξανάρθεις Αμερική, εύχομαι να μπορώ εγώ να σου προτείνω κάτι για κάποιον προορισμό.;)
Είμαστε όλοι μια παρέα οπότε φυσικά και θα σου απαντούσα !! Καλη αρχη λοιπον στην Αμερικη!! Αλλαζει το πραγμα εφοσον σας ειναι ευκολο να ξαναπατε!!! Χαιρομαι που σ αρεσε το προγραμμα μου!! Γενικως το ψαχνω αρκετα και προσπαθω να κανω πολλα και διαφορετικα πραγματα εκτος απ τα τουριστικα !! Οσο για πληροφοριες για το επομενο,,,ελπιζω να μετακομισεσατε καπου προς Καλιφορνια γτ προς τα εκει το βλεπω να ειναι το επομενο ταξιδι
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η Δευτέρα ήταν ίσως η πιο ανούσια μέρα του ταξιδιού μας...Σε όλο αυτό φυσικά έπαιξε ρόλο ένα μπέρδεμα που είχε γίνει με τα εισητήρια του αγώνα NBA που είχαμε κλείσει να δούμε το απόγευμα,,,,και μια ασταμάτητη βροχή!! Για να μην τα πολυλογώ,το όλο θέμα με τα εισητηρια ξεκινησε στο ότι είχαμε κλεισει τα εισητηρια απ την ελληνικη εκδοση του Stubhub (ενός πασίγνωστου site εισητηριων εκδηλώσεων) και δεν εμφανιζόντουσαν πουθενα! Ευτυχως που το Stubhub είχε κατάστημα στην Broadway ,και έναν απίστευτα εξυπηρετικο υπάλληλο ,γτ λογικα θα έπρεπε να αγοράσουμε καινούρια εισητήρια!

Το πρωινό μας λοιπόν έφυγε στο κατάστημα του Stubhub με την βροχή να μην λέει να σταματήσει!! Αφού βγάλαμε άκρη και μην ξέροντας τι να κάνουμε για να γεμίσουμε τη μέρα μέχρι τον αγώνα,,,,αποφασίζουμε να πάμε μια βόλτα με το μετρό στην Astoria! Μας είχαν πει για μια ελληνική καφετέρια ,την Avenue,αλλά δυστυχώς μόλις φτάσαμε ήταν κλειστή λόγω ανακαίνισης , οπότε κάτσαμε σε μια άλλη επίσης ελληνική! Η Αστόρια βρίσκεται στο Queens,στα σύνορα με Brooklyn,και γενικα αν εξαιρέσεις το έντονο ελληνικό στοιχείο,δεν έχει τπτ ιδιαίτερο σαν περιοχή! εμείς πάντως ήπιαμε έναν φρεντο καπουτσίνο επιτέλους,μιλήσαμε ελληνικά με τους σερβιτόρους,ακούσαμε ελληνικά και μόλις με το καλό σταμάτησε η βροχή,ξεκινήσαμε για πίσω ,πρώτα στο Stubhub για να παραλάβουμε τα εισητήρια μας, μετά για ένα γρήγορο burger στο Shake Shack (έτσι νομίζαμε μέχρι να δούμε την ουρά ) και αμέσως μετά στο διαμέρισμα για να αλλάξουμε και να ετοιμαστούμε για τον αγώνα NBA που είχαμε προγραμματίσει να δούμε!

B77AED95-4DF0-45C6-A666-F4E104BAFCFF.jpeg



36B26F4C-9944-46E0-A34D-CEE6D1C71B4F.jpeg


Ο αγώνας ήταν στις 19.30 ,οπότε στις 18.00 ήμασταν έξω απ το γήπεδο για να χαζέψουμε την όλη φάση! Το γήπεδο μεγαλοπρεπές, κόσμος έσφυζε παντού,φυσικά αυστηρός έλεγχος και με την είσοδο μας ορμήξαμε στη μπουτίκ όπου ψωνίσαμε και μεις το κατιτίς μας! Μ αυτά και μ αυτά πήγαμε στα καθίσματα μας ,και ειδαμε οτι οι ομάδες είχαν βγει ήδη για ζέσταμα!! Ο αγώνας ήταν φιλικός ανάμεσα στους Knicks και στους Rockets! Το ότι ήταν φιλικός φυσικά δεν πτόησε κανέναν ,γτ σε τέτοια θεάματα πας πρωτίστως για το show,,,,το θέαμα φυσικά μας αντάμειψε και με το παραπάνω ,καθώς και τα διάφορα show που υπήρχαν στις διακοπές! Πραγματικά μια εμπειρία αξέχαστη και την προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Μετά από 2 ώρες περίπου και γεμάτοι από αυτήν την εμπειρία,κατευθυνθήκαμε προς το διαμέρισμα,τσιμπώντας ένα κομμάτι πίτσα στο χέρι!!! Δεν υπήρχε δυνατότητα για κάτι παραπάνω, γτ την επόμενη μέρα είχαμε αυθημερόν ταξίδι στους καταρράκτες του Νιαγάρα και πολύ πρωινό ξύπνημα!!!

9D51436D-5021-4B79-97D1-FC6E84237DFE.jpeg


F6923FC6-863D-4E00-889A-F702107B50EA.jpeg
 
Last edited:

myrt.aki

Member
Μηνύματα
44
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού !
Χαίρομαι πολύ που όλα πήγαν καλά με το ταξίδι σου κι ακόμα περισσότερο για την ιστορία σου!! Πολύ ωραίες επιλογές φαγητού, ειδικά αυτό το κρόνατ με συγκίνησε!! Περιμένω την συνέχεια! :clap:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαίρομαι πολύ που όλα πήγαν καλά με το ταξίδι σου κι ακόμα περισσότερο για την ιστορία σου!! Πολύ ωραίες επιλογές φαγητού, ειδικά αυτό το κρόνατ με συγκίνησε!! Περιμένω την συνέχεια! :clap:
Εγώ σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!! Είχα την καλύτερη δασκάλα ☺☺!! Εύχομαι και η δικιά μου ιστορία να αποτελέσει οδηγό για μελλοντικούς ταξιδευτές της λατρεμένης αυτής πόλης!! Η συνέχεια δεν θα αργήσει
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Την επόμενη ημέρα είχαμε πάρα πολύ πρωινό ξύπνημα!!! Η πτήση μας αναχωρούσε στις 7 απ το La Guardia Airport ,και παρόλο που ήταν το πιο κοντινό αεροδρόμιο στο κέντρο της Νέας Υόρκης,ξυπνήσαμε απ' τις 4 για να είμαστε σίγουροι (γτ οσο ναναι δεν ήμασταν και στην πόλη μας)....Το μεγάλο θετικό αυτής της πόλης είναι η 24ωρη εξυπηρετηση στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς!!! Έτσι με subway και λεωφορείο από Queens ,γύρω στις 5.30 ήμασταν στο αεροδρόμιο!! Με μια μικρή καθυστέρηση της πτήσης,λόγω κίνησης στον αεροδιάδρομο και μετά από 50 λεπτά πτήσης περίπου,στις 9 παρά βρισκόμασταν στο αεροδρόμιο Buffalo/Niagara Airport!

Είχα διαβάσει ότι η μεταφορά στους καταρράκτες γινόταν μέσω shuttle buses αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω σε κάποιο εμφανές σημείο τα λεωφορεία,με το που φτάσαμε!!! Τελικά μετά από ερωτήσεις,μας είπαν ότι η μεταφορά γίνεται με ιδιωτικά van και όχι λεωφορεία! Η τιμή στα 24$ ανά διαδρομή το άτομο,για μεταφορά στα αμερικάνικα σύνορα και 36$ για μεταφορά στην καναδική πλευρά,ενώ η διάρκεια ήταν περίπου 30-40 λεπτά !!! Άλλες επιλογές για μεταφορά στο Νιαγάρα είναι μέσω public transport ,που είναι πολύ φθηνή (γύρω στα 4 δολάρια) αλλά κάνει περίπου 2 ώρες λόγω μετεπιβίβασης στο Buffalo, και φυσικά με ταξί που είναι αρκετά πιο ακριβά και κάνει την ίδια ώρα με τα van!! Γενικώς πάντως ,διαπίστωσα ότι υπάρχει δυνατότητα για παζάρι και καλύτερες τιμές,όπως φυσικά και deal καλύτερης τιμής, ανάλογα τον αριθμό των ατόμων!!!

Η πρώτη εικόνα καθώς πλησιάζεις στο Νιαγάρα, είναι ένα τεράστιο νέφος νερού στον αέρα!! Το van μας άφησε στην αμερικάνικη πλευρά,όπου βγάλαμε τις πρώτες φωτογραφίες μαγεμένοι ήδη!! Βέβαια δεν ξέραμε τι θα επακολουθούσε καθώς θα περνούσαμε στην καναδική πλευρά!! Διασχίζοντας τη γέφυρα,φτάσαμε στην καναδική πλευρά,όπου περάσαμε έλεγχο για να μας επιτραπεί η είσοδος στον Καναδά! ESTA δεν μας ζητήθηκε,αλλά καλό είναι για σιγουριά να την έχει κάποιος μαζί του!!

Για τις έξι περίπου ώρες που περάσαμε στην καναδική πλευρά θα αφήσω μερικές εικόνες να μιλήσουν!! Νομίζω ότι και να γράψω δεν θα απεικονισθεί καλύτερα,απ τις παρακάτω εικόνες!!:clap::clap:

D0AF2567-B669-4359-8042-5F99EB2E2E0A.jpeg


CD2C1402-EE93-40FC-B4D7-ED3D5638E18A.jpeg


3A98B770-920D-430E-8198-0CD39E82345D.jpeg


1CA49008-1B31-45E1-93C9-E2939C41535F.jpeg


A2182D94-1166-4CC4-80E0-F3E9292DAE53.jpeg


EF948EE8-0003-454C-BEDB-071704824647.jpeg

Αφού χορτάσαμε τους καταρράκτες,κάναμε μια βόλτα στην πόλη του Νιαγάρα! Ανεβήκαμε στο Clifton Hill,κάναμε μια γρήγορα επίσκεψη στο ένα απ τα 2 μεγάλα καζίνο της περιοχής,θαυμάσαμε τα τεράστια ξενοδοχεία μιας άλλης εποχής ,και μετά από μια μπύρα στο Hard Rock Cafe τραβήξαμε για το γυρισμό!! Περάσαμε τον έλεγχο γύρω στις 3 το μεσημέρι και η πτήση μας ήταν στις 18.00!! Καλό είναι να είστε λίγο πιο άνετοι με τους χρόνους,γτ στον έλεγχο για είσοδο στην Αμερική υπήρξε μια καθυστέρηση και απο πίσω μας άρχισε να σχηματίζεται ουρά!! Κάνοντας μια συμφωνία να πληρώσουμε την ίδια τιμή (24$) με ένα ταξί που συναντήσαμε (μπορεί και να μην ήταν ταξί βασικά) ήμασταν στην ώρα μας στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής!!

9F6EA7BA-761C-4189-A906-5F7F096E7C25.jpeg


D86355B9-769E-47EA-973F-BFEE3042F175.jpeg


435A0C94-E12B-44B4-9BFD-711093DC21D6.jpeg

Παρόλη την κούραση και μιας και ήμασταν ήδη στο δρόμο,αποφασίσαμε να σταματήσουμε με το μετρό κατευθείαν στο Katz Deli και να δοκιμάσουμε το διάσημο σάντουιτς με παστράμι!! Ημασταν τυχεροι γτ ουρά δεν συναντήσαμε καθόλου,οπότε απολαύσαμε ένα πραγματικά διαφορετικό σάντουιτς από όσα έχουμε φάει!! Η τιμή απαγορευτική αν σκεφτείς ότι πρόκειται απλά για ένα σάντουιτς (με tip και φόρο αγγίζει τα 25$) αλλά για μια φορά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!!

Το βράδυ μας έκλεισε με ένα ποτάκι ,σε ένα μπαράκι του East Village απέναντι απ το Tompkins Square Park ,όπου έσφυζε από κόσμο,συζητώντας για την απίστευτη εμπειρία που είχαμε ζήσει εκείνη τη μέρα!!!

029DCD86-48B0-4456-A0D7-972A4EE71EF8.jpeg
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom