Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα 27/11 με 1/12 θα βρεθώ στην Βενετία κ είμαι σε αναζήτησή ξενοδοχείου κ ήθελα να μου πείτε η περιοχή cannaregio αξίζει;η απόσταση δεν με απασχολεί γιατί περπατάμε πολύ.για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που κοιτάω έχει κάνεις εμπειρία;
https://www.booking.com/hotel/it/residenzacannaregio.el.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQOYAQi4AQfIAQ3YAQHoAQH4AQuSAgF5qAID;sid=3e93e7e6ce00c5d14b6a701a198b5555;checkin=2017-11-27;checkout=2017-12-01;ucfs=1;srpvid=83007776e02000b1;srepoch=1506531566;room1=A,A;dest_type=city;dest_id=-132007;hapos=21;highlighted_blocks=8047409_91462345_0_2_0;all_sr_blocks=8047409_91462345_0_2_0;nflt=pri%3D2%3Bdi%3D621;srfid=9262040f426af0b0b65696bcae18e0d03159bd51X21
Το Cannaregio είναι μια πολύ όμορφη και σχετικά ήσυχη περιοχή. Θα έκλεινα εκεί άνετα. Για το ξενοδοχείο δεν έχω άποψη.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα 27/11 με 1/12 θα βρεθώ στην Βενετία κ είμαι σε αναζήτησή ξενοδοχείου κ ήθελα να μου πείτε η περιοχή cannaregio αξίζει;η απόσταση δεν με απασχολεί γιατί περπατάμε πολύ.για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που κοιτάω έχει κάνεις εμπειρία;
https://www.booking.com/hotel/it/residenzacannaregio.el.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQOYAQi4AQfIAQ3YAQHoAQH4AQuSAgF5qAID;sid=3e93e7e6ce00c5d14b6a701a198b5555;checkin=2017-11-27;checkout=2017-12-01;ucfs=1;srpvid=83007776e02000b1;srepoch=1506531566;room1=A,A;dest_type=city;dest_id=-132007;hapos=21;highlighted_blocks=8047409_91462345_0_2_0;all_sr_blocks=8047409_91462345_0_2_0;nflt=pri%3D2%3Bdi%3D621;srfid=9262040f426af0b0b65696bcae18e0d03159bd51X21
Για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο δεν εχω αποψη αλλα η περιοχη ειναι ομορφη και μακρια απο την βαβουρα.Η Βενετια περπατιεται ευκολα οποτε αφου περπατατε δεν θα εχετε κανένα θέμα.
 

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Καλημερα σας. Εχω κλεισει ταξιδι 6 με 10 Νοεμβρη για Βενετια, εγω με την γυναικα μου. Εχω καποιες ερωτησεις και θα θελα την βοηθεια των ειδικων.

Ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος μεταφορας απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο μας? Βρισκεται στο μεγαλο καναλι, SANTA CROCE.
Θα χρειαστει να βγαλουμε καποιο πασο για να μετακινουμαστε καθημερινα με τα πλοιαρια? Αξιζει τον κοπο? Γιατι εχω καταλαβει οτι μεγαλο μερος της το γυρνας με τα ποδια
Θα θελα προτασεις για κοντινες ημερησεις εκδρομες με το τραινο. Εχω ξεχωρισει την Βερονα που νομιζω αξιζει να πας. Κατι αλλο?

Οποιεσδηποτε αλλες πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες

Ευχαριστω
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
2.489
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λοιπόν:

Το ευκολότερο, γρηγορότερο και φτηνότερο μέσο να φτάσεις κέντρο είναι με το λεωφορείο από αεροδρόμιο (Μιλάμε για το αεροδρόμιο της Βενετίας πάντα έτσι? Όχι περιφερειακά. Αν κ έχει κ από Treviso, εγώ γι΄αυτό γνωρίζω προσωπικά να σου πω) που σε αφήνει Piazzale Roma http://www.atvo.it/index.php?lingua=en. To link που σου δίνω είναι για το express, μπορείς να βγάλεις online εισιτήριο με επιστροφή. Σου ζητάει μόνο ημερομηνία, δεν έχει περιορισμό ώρας, ώστε αν χάσεις το ένα να πάρεις το επόμενο. Έχει κάθε 20 λεπτά. Νομίζω έχει και απλό λεωφορείο που κάνει στάσεις, αλλά πάνω-κάτω ίδιος χρόνος κ δε θυμάμαι αν κοστίζει λιγότερο. Από κεί η Santa Croce δεν είναι μακριά με τα πόδια. Εξαρτάται βέβαια κ σε ποιο σημείο μένεις

Πιστεύω δεν αξίζει να βγάλεις εισιτήριο για βαπορέτα αφού θα μετακινείσαι κυρίως με τα πόδια (πίστεψέ με όσο κ να κουραστείς θα το απολαύσεις!! Η Βενετία είναι ξεχωριστή περίπτωση). Χώρια που είναι κ πανάκριβο. Να βγάλεις ένα ημερήσιο μόνο όταν πας στα νησάκια, Μουράνο, Μπουράνο και Τορτσέλο. Δε ξερω για Λίντο ή Giudecca αν αξίζουν δε πήγα ποτέ. Ειδικά το Νοέμβρη που θα πας εσύ το Λίντο δεν ενδείκνυται ίσως, πάνε εκεί κυρίως για μπάνιο κλπ.

Βερόνα στάνταρ ημερήσια!! Μη το χάσεις

Δε χρειάζεται άλλη εκδρομή. Αφιέρωσε όλες τις άλλες μέρες στη Βενετία + νησιά λιμνοθάλασσας να το φχαριστηθείς κ να το πάρεις λίγο χαλαρά, μη τρέχεις. Η Βενετία θέλει να την απολαύσεις όχι να τη ξεπετάς
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εχω ακουσει για ημερησια στη Βενετία από Ρώμη, που την εχω κανει κιολας, απο Μιλανο από, από...αλλα να κανεις ημερησια από Βενετία προς αλλου...αυτο δεν το ακους συχνά.
καμμία ημερήσια. ούτε προς Βερόνα. απολαύστε την πόλη, όνειρο όλου του πλανητη. δεν πας ευκολα στη Βενετία κ να μενεις μεσα, εχει τοσα πολλα που 5 μερες ειναι οριακα. θα πληρωσετε για να φυγετε? να πατε να ταλαιπωρηθειτε για να ξεπεταξετε σε 2-3 ωρες τη Βερονα? ουτε γι αστειο. συνδυαστε τη Βερόνα με αλλη εκδρομη στον ιταλικο βορρα, μην πετατε τα χρηματα κ το χρονο σας απο τη Βενετία.
καλη διαμονή.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
2.489
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
εχω ακουσει για ημερησια στη Βενετία από Ρώμη, που την εχω κανει κιολας, απο Μιλανο από, από...αλλα να κανεις ημερησια από Βενετία προς αλλου...αυτο δεν το ακους συχνά.
καμμία ημερήσια. ούτε προς Βερόνα. απολαύστε την πόλη, όνειρο όλου του πλανητη. δεν πας ευκολα στη Βενετία κ να μενεις μεσα, εχει τοσα πολλα που 5 μερες ειναι οριακα. θα πληρωσετε για να φυγετε? να πατε να ταλαιπωρηθειτε για να ξεπεταξετε σε 2-3 ωρες τη Βερονα? ουτε γι αστειο. συνδυαστε τη Βερόνα με αλλη εκδρομη στον ιταλικο βορρα, μην πετατε τα χρηματα κ το χρονο σας απο τη Βενετία.
καλη διαμονή.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ συμφωνώ. Απλά πιστεύω το έχει στο νου του γιατί ίσως 5 μέρες του φαίνονται πολλές για Βενετία.. Όταν πάει εκεί κ δε θα θέλει να φύγει, θα το ξανασκεφτεί! Γι΄αυτό @giospy μη βιαστείς να βγάλεις εισιτήρια με τρένο για ημερήσια Βερόνα ή αλλού, άστο φλου κι όπως σας έρθει εκείνη τη στιγμή...

Α κ υπόψη το 2018 η Volotea θα βάλει απευθείας πτήσεις για Βερόνα! Ήδη μπορείς να κλείσεις εισιτήριο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όπως σας έρθει εκείνη τη στιγμή...
σωστα. θυμιζω οτι η ημερησια προς Βερονα φαινεται δίπλα αλλά σημαινει >3ωρες σε τραινα, σταθμό και 40-100Ε/ζευγαρι. να εισαι στο Μιλανο, οκ, αλλα να εισαι στη Βενετία, τριζουν τα νευρα μας..
 

giospy

Member
Μηνύματα
16
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχολμη
Λοιπόν:

Το ευκολότερο, γρηγορότερο και φτηνότερο μέσο να φτάσεις κέντρο είναι με το λεωφορείο από αεροδρόμιο (Μιλάμε για το αεροδρόμιο της Βενετίας πάντα έτσι? Όχι περιφερειακά. Αν κ έχει κ από Treviso, εγώ γι΄αυτό γνωρίζω προσωπικά να σου πω) που σε αφήνει Piazzale Roma http://www.atvo.it/index.php?lingua=en. To link που σου δίνω είναι για το express, μπορείς να βγάλεις online εισιτήριο με επιστροφή. Σου ζητάει μόνο ημερομηνία, δεν έχει περιορισμό ώρας, ώστε αν χάσεις το ένα να πάρεις το επόμενο. Έχει κάθε 20 λεπτά. Νομίζω έχει και απλό λεωφορείο που κάνει στάσεις, αλλά πάνω-κάτω ίδιος χρόνος κ δε θυμάμαι αν κοστίζει λιγότερο. Από κεί η Santa Croce δεν είναι μακριά με τα πόδια. Εξαρτάται βέβαια κ σε ποιο σημείο μένεις

Πιστεύω δεν αξίζει να βγάλεις εισιτήριο για βαπορέτα αφού θα μετακινείσαι κυρίως με τα πόδια (πίστεψέ με όσο κ να κουραστείς θα το απολαύσεις!! Η Βενετία είναι ξεχωριστή περίπτωση). Χώρια που είναι κ πανάκριβο. Να βγάλεις ένα ημερήσιο μόνο όταν πας στα νησάκια, Μουράνο, Μπουράνο και Τορτσέλο. Δε ξερω για Λίντο ή Giudecca αν αξίζουν δε πήγα ποτέ. Ειδικά το Νοέμβρη που θα πας εσύ το Λίντο δεν ενδείκνυται ίσως, πάνε εκεί κυρίως για μπάνιο κλπ.

Βερόνα στάνταρ ημερήσια!! Μη το χάσεις

Δε χρειάζεται άλλη εκδρομή. Αφιέρωσε όλες τις άλλες μέρες στη Βενετία + νησιά λιμνοθάλασσας να το φχαριστηθείς κ να το πάρεις λίγο χαλαρά, μη τρέχεις. Η Βενετία θέλει να την απολαύσεις όχι να τη ξεπετάς
Για αεροδρομιο Βενετιας λεμε ναι. Απ ο,τι ειδα με επιστροφη κοστιζει 15 ευρω. Κ γω αυτο ελεγα να μην κλεισω εισιτηριο για βαπορετα. Με επιβεβαιωνεις για Βερονα, ευχαριστω!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημερα σας. Εχω κλεισει ταξιδι 6 με 10 Νοεμβρη για Βενετια, εγω με την γυναικα μου. Εχω καποιες ερωτησεις και θα θελα την βοηθεια των ειδικων.

Ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος μεταφορας απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο μας? Βρισκεται στο μεγαλο καναλι, SANTA CROCE.
Θα χρειαστει να βγαλουμε καποιο πασο για να μετακινουμαστε καθημερινα με τα πλοιαρια? Αξιζει τον κοπο? Γιατι εχω καταλαβει οτι μεγαλο μερος της το γυρνας με τα ποδια
Θα θελα προτασεις για κοντινες ημερησεις εκδρομες με το τραινο. Εχω ξεχωρισει την Βερονα που νομιζω αξιζει να πας. Κατι αλλο?

Οποιεσδηποτε αλλες πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες

Ευχαριστω
Για από/προς το αεροδρόμιο:

http://www.veniceairport.it/en/transport/venice.html

ROUTES 5 AEROBUS, 15, 45
8,00 € - 75 MINUTE TICKET

15,00 € - ROUND-TRIP TICKET: 75 MINUTE VALIDITY ON BOTH FORWARD AND RETURN TRIPS

14,00 € - AEROBUS + SHIP TICKET
Valid for 90 minutes, allows the use of navigation service and Aerobus route 5, to and from the Marco Polo Airport and Venice. One piece of hand luggage is included in the cost. The sum of its three dimensions must not exceed 150 cm. 150.

Για τις μετακινήσεις με vaporetto (και τα εισιτήρια 1-2-3 ημερών):

http://actv.avmspa.it/en

Για την κάρτα :

http://www.veneziaunica.it/

Αν επισκεφτείτε μουσεία, συμφέρει το εισιτήριο των 24 ευρώ.

Εκτός από το παλάτι των δόγηδων και την εκκλησία του Σαν Μάρκο που έτσι κι αλλιώς αξίζουν να επισκεφθείτε, κάντε τον κόπο και πηγαίνετε να δείτε και την εκκλησία του Αγίου Παντελεήμονα (S. Pantalon) στο Dorsoduro. Θα με θυμηθείτε...

Και για τα καλύτερα ίσως χειροποίητα ζυμαρικά της πόλης (χωρίς να χρειαστεί να ληστέψετε Τράπεζα για το λογαριασμό), εδώ: A LE TOLE. Καλό είναι να κάνετε κράτηση από πριν (ανάλογα και την μέρα και ώρα, φυσικά).

Καλά να περάσετε (αυτό είναι βέβαιο).

Edit: Προσυπογράφω με @Samion. Πριν μια βδομάδα ήμασταν εκεί. Μείναμε 4 βράδυα και δεν πήγαμε ούτε καν σε Μουράνο, Μπουράνο και Τορτσέλο. Κι αυτά που είδαμε δεν ήταν ούτε τα μισά απ' όσα θέλαμε να δούμε. Τ' αφήσαμε για την επόμενη φορά. Εννοείται ότι διαμονή οπωσδήποτε μέσα στην πόλη. Και οι μετακινήσεις γίνονται κυρίως με τα πόδια. Μπορείτε να βγάλετε ένα ημερήσιο εισιτήριο των 20 ευρώ (24 ωρών για την ακρίβεια) για το βαπορέττο και να κάνετε τη βόλτα στο Gran Canale αντί να πληρώσετε το εκατόευρο για μισή ώρα με τη γόνδολα. Και μπορείτε μ' εκείνο να πάτε και στα νησάκια.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μείναμε 4 βράδυα και δεν πήγαμε ούτε καν σε Μουράνο, Μπουράνο και Τορτσέλο. .
πες τα...η βερόνα δεν έχει τιποτε που να μοιαζει στα χαιλαιτ της Βενετίας...ε δεν τ αφηνεις να τρεχεις αλλου..

Burano:
o-159765572-facebook.jpg
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.072
Likes
2.489
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βρε παιδιά, τώρα που θίξατε το θέμα για βαπορέτο να ρωτήσω κάτι άσχετο? Μόνο εγώ δεν είδα να γίνεται έλεγχος πουθενά στο βαπορέτο? Ειδικά σε αυτά που κάνανε τις διαδρομές στα νησιά ένιωσα λίγο χαζή με το εισιτήριο ανά χείρας, δεν είδα πολλούς να κρατάνε ή να βγάζουν εισιτήριο.. Ναι, ΟΚ, δεν είναι σωστό να μη βγάζουμε, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά τη πρώτη φορά που πήγα να βγάλω το ημερήσιο, πήγα στην αφετηρία που είχε ένα μηχάνημα αλλά δεν έβγαζε κ ρώτησα τον υπεύθυνο στην αφετηρία κ μου είπε να βγάλω μέσα στο βαπορέτο.. Αμ δε ούτε που πλησίασε κανείς που να βγάλω να πάω μπροστά στον καπετάνιο? Ντε καταλαβαίνει. Αναγκαστικά έβγαλα όταν έφτασα Μπουράνο χαχα που είχε ταμείο

Σορρυ για το οφ τόπικ αλλά είχα απορία
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Βρε παιδιά, τώρα που θίξατε το θέμα για βαπορέτο να ρωτήσω κάτι άσχετο? Μόνο εγώ δεν είδα να γίνεται έλεγχος πουθενά στο βαπορέτο? Ειδικά σε αυτά που κάνανε τις διαδρομές στα νησιά ένιωσα λίγο χαζή με το εισιτήριο ανά χείρας, δεν είδα πολλούς να κρατάνε ή να βγάζουν εισιτήριο.. Ναι, ΟΚ, δεν είναι σωστό να μη βγάζουμε, αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά τη πρώτη φορά που πήγα να βγάλω το ημερήσιο, πήγα στην αφετηρία που είχε ένα μηχάνημα αλλά δεν έβγαζε κ ρώτησα τον υπεύθυνο στην αφετηρία κ μου είπε να βγάλω μέσα στο βαπορέτο.. Αμ δε ούτε που πλησίασε κανείς που να βγάλω να πάω μπροστά στον καπετάνιο? Ντε καταλαβαίνει. Αναγκαστικά έβγαλα όταν έφτασα Μπουράνο χαχα που είχε ταμείο

Σορρυ για το οφ τόπικ αλλά είχα απορία
Στο βαπορέττο το εισιτήριο στο βγάζει αυτός/ή που ανοιγοκλείνει την πόρτα. Αλλά πρέπει να του το πεις. Εμείς είδαμε ανθρώπους να τρέχουν να μπουν και μόλις μπήκαν έβγαλαν εισιτήριο κανονικά. Και μια φορά είδαμε και ελεγκτή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom