Γενικά Ποτε να παω στη νοτιοανατολικη Ασια (καιρός)??

Nektarakos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Καλησπερα παιδια, ειμαι 19 χρονων και θελω το καλοκαιρι να κανω το πρωτο μου καθαρα backpacking ταξιδακι μοναχος. Το θεμα ειναι οτι οι μονοι μηνες που με βολευουν ειναι ο Ιουλιος και ο Αυγουστος για τους οποιους αυτα που ακουσα δεν ειναι και τα πιο ενθαρρυντικα. Παρακαλω οσοι εχετε παει σε τετοιες εποχες η γενικα γνωριζετε, ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα τοτε, θα με πιασει καμια καταθλιψη με τον καιρο, θα χασω καποια must πραματα? Γενικα δε με νοιαζουν ιδιαιτερα οι παραλιες(δε πειραζει καν αν δεν παω) και οι χωρες συγκεκριμενα που με ενδιαφερουν και ζητω βοηθεια ειναι οι Λαος, Καμποτζη, Ταυλανδη, Ινδονησια και γτ οχι Μαλαισια(προφανως και οχι ολα μαζι αλλα θα γινει επιλογη). Λαβετε και υποψη οτι ειναι το πρωτο ταξιδι!!!:clap:
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ Βιετνάμ πήγα τέλη Αυγούστου και ήταν μια χαρά. Γυρνούσαμε όλη μέρα και έκανε πολλή ζέστη, κουφόβραση και υγρασία, αλλά ήταν ανεκτά και ανυπομονούσες να βρέξει για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα. Και όταν έβρεχε, η βροχή κράταγε ελάχιστα και δεν σε ενοχλούσε και να βραχείς λίγο, γιατί ούτως ή άλλως έκανε ζέστη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έχω πάει 4 καλοκαίρια σε Μαλαισία, Ταυλάνδη, Καμπότζη, Ινδονησία. Κανένα πρόβλημα. Έχει πιο πολύ ζέστη σε σχέση με το χειμώνα και μπορεί να βρέξει μισή ώρα το απόγευμα. Εξαρτάται βέβαια και πού θα πας στη Ταυλάνδη πχ τα νησιά στα δυτικά επηρεάζονται περισσότερο από τις βροχές από τα ανατολικά (Σαμούι Πανγκάν, Ταο). Για την Ινδονησία το καλοκαίρι είναι η ιδανική εποχή. Πήγαινε άφοβα, θα περάσεις τέλεια (κατάθλιψη θα πάθεις όταν γυρισεις, εγγυημένα), μακάρι κι εγώ στα 19 να είχα ανακαλύψει αυτούς τους παράδεισους.
 
Last edited:

Nektarakos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το motivation παιδια, πραγματικα το φορουν ειναι αυτο που μου εχει δωσει περισσοτερη ορεξη για ταξιδι απο καθε τι;)
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλησπέρα. Το καλοκαίρι θα εχω στη διάθεσή μου γύρω στις 25 μέρες άδεια και η πρωτη μου σκέψη ειναι ενα ταξιδι σε Βιετναμ, Καμποτζη και Λαος.
Σκεφτομουν να διαθεσω 10 μερες για το Βιετναμ και απο μια εβδομαδα για τους αλλους δυο προορισμους. Κανοντας ομως μια πρωτη αναζητηση, διαβασα ορισμενα ποστ για τον καιρο εκεινης της εποχης και αποθαρυνθηκα αρκετα, κυριως γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα να πραγματοποιησω το ταξιδι καποια αλλη χρονικη περιοδο και ισως δεν μου δωθει η ευκαιρια να το πραγματοποιησω καποια αλλη στιγμη στο μελλον.
Δεν θα με πειραζε να συναντησω ενδεχομενες βροχοπτωσεις κατα τη διαρκεια, ομως θα με χαλουσε εαν τις περισσοτερες μερες συνεβαινε κατι τετοιο με αποτελεσμα να μην εχω τη δυνατοτητα να γυρισω και να δω αυτα που θελω.(Εχω ταξιδεψει 2 φορες ταυλανδη και 1 φορα Μπαλι και συναντησα και μουσωνες.)
Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια οσων εχουν τις γνωσεις και την εμπειρια στο πως θα μπορουσα να φτιαξω το ταξιδι μου ωστε να μπορεσω να το ευχαριστηθω το καλυτερο δυνατο. Π.χ. ποια περιοδο του καλοκαιριου τα πραγματα θα ηταν πιο ηπια, σε ποιες περιοχες της καθε χωρας επισης θα ηταν οι καιρικες συνθηκες ποιο ηπιες και πιθανες τροποποιησεις στους προορισμους η στις μερες..
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.334
Το καλοκαίρι είναι 3 μήνες, ιούνης με αύγουστο (ή 15 Ιούνη με 15 Σεπτέμβρη ανάλογα από ποια χώρα μετράς). Πότε ακριβώς θα πας;

Στη wikipedia συνήθως υπάρχει η στατιστική θερμοκρασιών/βροχόπτωσης για κάθε πόλη/περιοχή. Μπορεί να σε βοηθήσει να σχεδιάσεις την διαδρομή αλλά με την αλλαγή του κλίματος πια δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο. Σε γενικές γραμμές το μέσο και βόρειο Βιετνάμ και το Λάος επηρεάζεται από τις καταιγίδες του ειρηνικού που φτάνουν ξηρά από Φιλιππίνες ενώ το νότιο Βιετνάμ-Καμπότζη έχει περισσότερη βροχή γιατί επηρεάζεται και από αυτά που έρχονται από Ινδονησία αλλά περισσότερο από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη.
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω το περιθώριο της επιλογής 25 ημερών απο ολόκληρο το καλοκαίρι, δεν δεσμεύονται από συγκεκρενες ημερομηνίες, οπότε εάν π.χ. τα πράγματα είναι καλύτερα τον Ιούνιο, μπορώ να προγραμματίσω για τότε, εάν πάλι είναι καλύτερα προς τέλος καλοκαιριού, πράττω αναλόγως. Απ' ότι κατάλαβα , οπως κ να χει τις βροχοπτώσεις δεν τις γλιτώνω σε όποιο κομμάτι των Βιετνάμ-Καμποτζη κ να πάω...
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ πήγα Βιετνάμ Αύγουστο. Κι εγώ προβληματιζόμουν για τον καιρό πριν το αποφασίσω, αλλά τελικά δεν ήταν πρόβλημα. Είχε πάρα πολλή ζέστη με υγρασία όλη μέρα και γι' αυτή η βροχόπτωση όχι μόνο δεν ενοχλούσε αλλά χαιρόσουν όταν έβρεχε γιατί καθάριζε η ατμόσφαιρα και έπεφτε η ζέστη. Και όταν έβρεχε κρατούσε 15-20 λεπτά, οπότε και πάλι δεν ενοχλούσε γιατί καθόσουν κάπου μέχρι να σταματήσει. Για Καμπότζη δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι θα είναι παραπλήσια.
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Εγώ πήγα Βιετνάμ Αύγουστο. Κι εγώ προβληματιζόμουν για τον καιρό πριν το αποφασίσω, αλλά τελικά δεν ήταν πρόβλημα. Είχε πάρα πολλή ζέστη με υγρασία όλη μέρα και γι' αυτή η βροχόπτωση όχι μόνο δεν ενοχλούσε αλλά χαιρόσουν όταν έβρεχε γιατί καθάριζε η ατμόσφαιρα και έπεφτε η ζέστη. Και όταν έβρεχε κρατούσε 15-20 λεπτά, οπότε και πάλι δεν ενοχλούσε γιατί καθόσουν κάπου μέχρι να σταματήσει. Για Καμπότζη δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι θα είναι παραπλήσια.
Ποιο κομμάτι του Βιετνάμ επισκέφθηκε?
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Ανόι, Σάπα, Χουέ, Χόι Αν, Χο Τσι Μινχ και πέριξ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom