Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ, fotast.

Ελπίζω να βρω εκεί κάτι. Αυτή τη στιγμή η ισοτιμία είναι 1 ευρώ - 133,7 yen περίπου. Οπότε θα δω τι θα μπορέσω να βρω
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από Αθήνα, που θα μπορούσα να κοιτάξω? Από την Εθνική μου είπαν να καλέσω στο κεντρικό κατάστημα στην Αιώλου, αλλά δεν απαντούσε κανείς!
Προσωπικά, προτείνω τα πέριξ του σταθμού Ομονοίας.
Του Σύνταγματος απευθύνονται κυρίως σε τουρίστες.
Υπάρχει ένα εξαιρετικό ακριβώς πάνω στον σταθμό του μετρό της Ομόνοιας .
Λέγεται κατι exchange money(νομιζω) δίπλα σε ένα Everest ή γρήγορης ( δεν θυμάμαι)
Πάντοτε δίνει πολύ καλές ισοτιμίες.
(Έχω αλλάξει και λίρες και ευρώ σε ουγγρικα με την καλύτερη τιμή της αγοράς που είδα)
Επιπλέον, δίνει απόδειξη και ανταλλάσσει μόνο κατόπιν επιδείξης της ταυτότητάς.
Το αναφέρω για να μην υπάρξει προβληματισμός για τις καλές τιμές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για εμένα, πάρε από εδώ συνάλλαγμα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, να απολαύσεις το ταξίδι σου με ηρεμία!
Πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις γι αυτή την ηρεμία; Γιατί το φέσι στην περίπτωση αυτή θα αγγίξει το 10%.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις γι αυτή την ηρεμία; Γιατί το φέσι στην περίπτωση αυτή θα αγγίξει το 10%.
Δεν μπορώ να καταλάβω το φέσι από που προκύπτει.
Εκτός και αν καταβάλλεται κάποιου είδους φόρος όταν εισέρχεται κάνεις στην Ιαπωνία με μετρητά.
Αλλά και πάλι δεν θα σε ψάξει κάνεις αν έχεις λεφτά στην τσέπη σου.
Εάν έχεις άλλη πληροφόρηση ή γνώση θα βοηθούσε πολύ να του έγραφες γιατί να μην ανταλλάξει από εδώ και όχι απλά να αναφέρεσαι σε φεσια.
Φιλικά.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Δεν θα είχα πρόβλημα να τα τραβήξω και από εκεί σε ΑΤΜ. Η προμήθεια της Πειραιώς δεν είναι τραγική ( ευρώ το μέγιστο που θα μπορούσε να χρεώσει) απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να έχω στο νου κάποια άλλη χρέωση από το ΑΤΜ και αν το συνάλλαγμα είναι της αγοράς (πχ 1 ευρώ = 133yen) ή κάτι πολύ κοντά σε αυτό.
Σε ανταλλακτήριο η αλήθεια είναι δεν έχω ξανα κάνει συνάλλαγμα οπότε δεν ξέρω πως λειτουργούν και τι προμήθειες θέλουν.

Πάντως αν βοηθάει αυτό εδώ μου το έγραψε ο host Μου στο Τόκιο.
In fact, the exchange rate received by the ATM is not very good, in addition to the cost of 1.5 international organizations, but also by the bank to collect processing fees. (Make sure your debit card must have an "international withdrawal" function.)

Δεν πολύ κατάλαβα το 1,5 international organizations η αλήθεια είναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν μπορώ να καταλάβω το φέσι από που προκύπτει.
Εκτός και αν καταβάλλεται κάποιου είδους φόρος όταν εισέρχεται κάνεις στην Ιαπωνία με μετρητά.
Αλλά και πάλι δεν θα σε ψάξει κάνεις αν έχεις λεφτά στην τσέπη σου.
Εάν έχεις άλλη πληροφόρηση ή γνώση θα βοηθούσε πολύ να του έγραφες γιατί να μην ανταλλάξει από εδώ και όχι απλά να αναφέρεσαι σε φεσια.
Φιλικά.
Τα έχουμε γράψει δεκάδες φορές στο travelstories, ας τα γράψουμε μια ακόμα για τον επόμενο που βαριέται να ψάξει.
Interbank exchange rate: X .
Typical Credit/Debit card rate: X+ 1.5%
Typical rate χρεώσεων που μεσολαβεί άνθρωπος (π.χ. εμβάσματα): 3%
Typical rate ανταλλακτηρίων: 5% (το βλέπετε ως διαφορά τιμής πώλησης/τιμής αγοράς).
Typical rate ανταλλακτηρίων για high risk currencies (π.χ. για αυτά που δεν κρατάνε απόθεμα και θα φέρουν ειδικά για σένα): 7-8%.
Σ' αυτά πρέπει να προσθέσετε και την όποια προμήθεια (στα γκισέ τραπεζών μπορεί να φτάσει και τα €10).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Δεν θα είχα πρόβλημα να τα τραβήξω και από εκεί σε ΑΤΜ. Η προμήθεια της Πειραιώς δεν είναι τραγική ( ευρώ το μέγιστο που θα μπορούσε να χρεώσει) απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να έχω στο νου κάποια άλλη χρέωση από το ΑΤΜ και αν το συνάλλαγμα είναι της αγοράς (πχ 1 ευρώ = 133yen) ή κάτι πολύ κοντά σε αυτό.
Σε ανταλλακτήριο η αλήθεια είναι δεν έχω ξανα κάνει συνάλλαγμα οπότε δεν ξέρω πως λειτουργούν και τι προμήθειες θέλουν.

Πάντως αν βοηθάει αυτό εδώ μου το έγραψε ο host Μου στο Τόκιο.
In fact, the exchange rate received by the ATM is not very good, in addition to the cost of 1.5 international organizations, but also by the bank to collect processing fees. (Make sure your debit card must have an "international withdrawal" function.)

Δεν πολύ κατάλαβα το 1,5 international organizations η αλήθεια είναι.
Με μια μικρή αναζήτηση βλέπεις τιμές από 122 μέχρι 131 Γιέν.Και όποια επιπλέον προμήθεια υπάρχει(αν υπάρχει σε όλα).Για αυτό προηγούμενως έγραψα να προσέξεις τις ισοτιμίες.΄Ετσι προκύπτουν και τα φέσια.Ξαναρώτησε την χρέωση της κάρτας από την Τράπεζα σου και μόνον για πρακτικούς λόγους και για τα πρώτα έξοδα ίσως χρειάζεται ένα μικρό ποσό να έχεις από ανταλλακτήριο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θα είχα πρόβλημα να τα τραβήξω και από εκεί σε ΑΤΜ. Η προμήθεια της Πειραιώς δεν είναι τραγική ( ευρώ το μέγιστο που θα μπορούσε να χρεώσει) απλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να έχω στο νου κάποια άλλη χρέωση από το ΑΤΜ και αν το συνάλλαγμα είναι της αγοράς (πχ 1 ευρώ = 133yen) ή κάτι πολύ κοντά σε αυτό.
Σε ανταλλακτήριο η αλήθεια είναι δεν έχω ξανα κάνει συνάλλαγμα οπότε δεν ξέρω πως λειτουργούν και τι προμήθειες θέλουν.

Πάντως αν βοηθάει αυτό εδώ μου το έγραψε ο host Μου στο Τόκιο.
In fact, the exchange rate received by the ATM is not very good, in addition to the cost of 1.5 international organizations, but also by the bank to collect processing fees. (Make sure your debit card must have an "international withdrawal" function.)

Δεν πολύ κατάλαβα το 1,5 international organizations η αλήθεια είναι.
Αυτό που σου λέει είναι ότι συνήθως τα ATM εκεί χρεώνουν περίπου $1,5 ακόμα ανά συναλλαγή, επιπλέον από αυτά που σε χρεώνει η Πειραιώς (η Εθνική παρεμπιπτόντως χρεώνει τα μισά).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
μόνον για πρακτικούς λόγους και για τα πρώτα έξοδα ίσως χρειάζεται ένα μικρό ποσό να έχεις από ανταλλακτήριο.
Υπάρχουν ATM στο αεροδρόμιο, και χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες είναι δεκτές παντού.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Και βέβαια έχει ΑΤΜ και γίνονται δεκτές οι κάρτες.Αλλά πολλοί για πρακτικούς λόγους(μήπως κάτι δεν λειτουργήσει με τις κάρτες) αισθάνονται πιο άνετα να έχουν μαζί τους ένα ποσό στο νόμισμα της χώρας που ταξιδεύουν προκαταβολικά και μαζί τους.Μιλάμε φυσικά για μικρό ποσό γιατί όπως είπαμε δεν συμφέρει γενικά.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Λογικά θα κάνω ανάληψη κατευθείαν από ΑΤΜ εκεί. Αν προλάβω στην Αθήνα ίσως ρωτήσω και σε κάποιο ανταλλακτήριο.
Το ποσό είναι μεγάλο μιας και θα είμαστε 34 μέρες εκεί, γιαυτό και αγχώνομαι μην χάσουμε τίποτα 100+ ευρώ απλά σε συνάλλαγμα.
Με οτιδήποτε πάνω από 131 yen νομίζω είμαστε καλά. Θέλω να πιστεύω ότι τα ΑΤΜ δεν θα δίνουν χαμηλότερο συνάλλαγμα
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Πήγαινε σε ανταλλακτήριο, δές την ισοτιμία και μετά κάνε την πράξη σύγκρισης μεταξύ ΑΤΜ και ανταλλακτηρίου να δείς με ποιό θα είσαι κερδισμένος. (στην τελική μόνο αυτό σε ενδιαφέρει και όχι τόσο ο τρόπος)
Πάντως, τα ανταλλακτήρια θα θέλουν να ξεφορτωθούν τα γιεν οπότε να ξές ότι μπορείς να διαπραγματευτείς μαζί τους το ποσό. Να θυμάσαι όσο πιό μεγάλο το ποσό τόσο καλύτερο ντιλ μπορείς να πετύχεις και φυσικά χωρίς να σου πάρουν προμήθεια.
Σε αυτήν την περίπτωση η δύναμη σου είναι το ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom