Γερμανία Που να μείνω Βερολίνο???

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Γεια σε όλους!

Προς τους συνφορουμίτες που ήδη έχουν εμπειρία από Βερολίνο και των αποστάσεών του:
Έχω ψάξει για ξενοδοχείο στο mitte, αλλά δεν έχω βρει κάποιο που να ικανοποιεί τα κριτήριά μου, τα οποία είναι να κοστίζει μάξιμουμ 100€ αλλά να περιλαμβάνει και πρωινό στη τιμή. Η περίοδος είναι 30 Δεκέμβρη με 6 Γενάρη, 7 νύχτες. Επομένως προσανατολίζομαι στο να βρω κάποιο αξιοπρεπές κατάλυμμα όσο το δυνατό πιο κοντά στο κέντρο.

Για την ώρα είμαι ανάμεσα στα εξής 2 ξενοδοχεία:

1) Alex Hotel, Greifswalder Str. 3, 10405 Berlin, Germany (7.9 βαθμολογία)
και
2) Nu Hotel, Gubener Straße 46/47, Friedrichshain-Kreuzberg (8.2 βαθμολογία)

Μου κάνεις εντύπωση που στο πρώτο, αν και φαίνεται να είναι ένα τσιγάρο περπάτημα από την Alexanderplatz, αναφέρεται ότι απέχει 15 λεπτά με τραμ από αυτή.

Έχετε άποψη για το ποια τοποθεσία μπορεί να είναι καλύτερη;

Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μου κάνεις εντύπωση που στο πρώτο, αν και φαίνεται να είναι ένα τσιγάρο περπάτημα από την Alexanderplatz, αναφέρεται ότι απέχει 15 λεπτά με τραμ από αυτή.
Είναι 15' με τα πόδια.
Για πρώτη φορά Βερολίνο, θα έλεγα το πρώτο.
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Είναι 15' με τα πόδια.
Όντως, έχεις δίκιο katkats.

Το δεύτερο βρίσκεται ακριβώς πάνω στα ανατολικά σύνορα του Mitte με το Friedrichshain. Δεν ξέρω πόσοι από το φόρουμ έχουν επισκέφθεί τις γειρονιές του τελευταίου, καθώς απ'ότι βλέπω οι πιο πολλοί (φαίνεται να) επικεντρώνονται στο Mitte. Πάντως τα σχόλια στο tripadvisor μιλάνε για περιοχή με πολλή ζωή και δη "εναλλακτική". Μπαρ, καφέ, εστιατόρια, ανεξάρτητα μαγαζιά με ρούχα, ...buena onda, που θα έλεγε και ο Yorgos :D
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA roadtrip
Καλησπερα σε ολους!
Θα επισκεφτουμε οικογενειακως το Βερολινο μεσα Νοεμβρη για (κατι λιγοτερο απο) 48 ωρες και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 διαμερισματα:

https://www.airbnb.gr/rooms/9747869?s=51

https://www.airbnb.gr/rooms/13990153?s=51

Ποιο θεωρειτε οτι εχει την καλυτερη τοποθεσια δεδομενου οτι λογω περιορισμενου χρονου θελουμε να ειμαστε οσο πιο κοντα γινεται σε αξιοθεατα/εστιατορια κτλ ;

Σας ευχαριστω πολυ!
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
@gnrfreak
για το πρωτο και με το τραμ ιδιο χρονο θα κανεις γιατι δεν παει ευθεια απο αλεξαντερπλατζ, με περπατημα χαλαρο θελεις τουλαχιστον 20λεπτο.
για τη νυχτερινη ζωη αυτα που διαβαζεις μην τα συγκρινεις με την ελλαδα, το τι ειναι "εναλλακτικο" στο βερολινο πλεον επισης δυσκολα συγκρισιμο.
καλυτερα αποφασισε ποια νυχτερινα μαγαζια θελεις οπωσδηποτε να επισκεφθεις και μετα διαλεξε ξενοδοχειο (αν θελεις να γυριζεις με τα ποδια εννοειτε)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το δεύτερο βρίσκεται ακριβώς πάνω στα ανατολικά σύνορα του Mitte με το Friedrichshain. Δεν ξέρω πόσοι από το φόρουμ έχουν επισκέφθεί τις γειρονιές του τελευταίου, καθώς απ'ότι βλέπω οι πιο πολλοί (φαίνεται να) επικεντρώνονται στο Mitte. Πάντως τα σχόλια στο tripadvisor μιλάνε για περιοχή με πολλή ζωή και δη "εναλλακτική". Μπαρ, καφέ, εστιατόρια, ανεξάρτητα μαγαζιά με ρούχα, ...buena onda, που θα έλεγε και ο Yorgos :D
Έτσι είναι. Αν το ζητούμενο είναι να έχεις τέτοια μαγαζιά σε κοντινή απόσταση, κλείστο. Απλά τέτοιες περιοχές το Βερολίνο έχει αρκετές, κι έχεις το θέμα ότι δεν έχεις μετρό κοντά (το κοντινότερο μετρό είναι στα 700 μέτρα και επιπλέον είναι γραμμή που σε πάει μόνο μέχρι Alexanderplatz, μετά θες αλλαγή για οπουδήποτε).
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
καλησπέρα!! Μετά απο μεγάλο δίλημμα ...Βιέννης..Βουδαπέστης...κέρδισε το Βερολίνο (δεν ξέρω πως έγινε) χαχα..βασικά βρήκα φθηνά εισιτήρια και ήταν μέσα στους υποψήφιους προορισμούς (ίσως τον παραμέρισα λόγω τρομοκρατικών) ελπίζω να πάμε και να έρθουμε καλά!!
λοιπόν αγαπημένοι μου ταξιδιώτες!! τα "φώτα" σας στα ξενοδοχεία αρχικά..διάβασα και όλοι λέτε mitte περιοχή ε....εναλάκτικά;
πάμε 31/12-6/1/2018...

@gnrfreak πάμε τις ίδιες μέρες! που κλείσατε??

(για αεροδρόμια και άλλες πληροφορίες σε μεταγενέστερο στάδιο)!!

thanks thanks
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
που είναι καλύτερα να μείνω Mitte ή potsdamer platz ?
ευχαριστώ...πρώτη φορά θα πάω και ειλικρινά δεν ξέρω που να μείνω...
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
50
Likes
117
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Εγω οταν ειχα παει φιλοξενηθηκα,οποτε δε με απασχολησε η περιοχη διαμονης,αλλά να σου πω μια γνωμη μεχρι να βρεθει ενδεχομενως καποιος πιο εμπειρος ή που τα θυμαται καλυτερα. Και τα δυο ευκολα προσβασιμα ειναι σε γενικες γραμμες, εξαρταται κι απο το σε τι προτιμας να εισαι κοντα. Προσωπικα θα επελεγα καποιο μερος της Mitte αναμεσα στα δυο,η Potsdammer Platz δε με συγκινησε τοσο σαν μερος,λαβε υποψη κι οτι Mitte χαρακτηριζεται μια μεγαλη περιοχη,ο χαρτης βγαζει τα ορια της να φτανουν μεχρι τη συγκεκριμενη πλατεια.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
σε ευχαριστώ @wanderwoman ..
σε τι θέλω να είμαι κοντά...χμμ.. να έχει κανένα caffee/ εστιατόριο όχι μόνο μαγαζιά..και για το βράδυ δηλαδή να μπορώ να φάω κάτι εκεί κοντά...μην είμαστε μακρυά μέσα στην νύχτα και το κρύο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom