Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! :)τελικά που το έψαξα καλύτερα το θέμα δεν είναι ακριβώς με την ηλικία αλλά με το δίπλωμα! δηλαδή ο οδηγός είναι 26 χρονών και έχει το δίπλωμα της μηχανής 7 χρόνια τώρα αλλά το δίπλωμα του αυτοκινήτου το έχουμε και οι 2 λιγότερο από χρόνο οπότε σύμφωνα με τους όρους τυπικά δεν μπορούμε να νοικιάσουμε αμάξι αν και το θέλαμε πολύ!!!
Κατάλαβα...αφου οδηγεί μηχανή ο ένας 7 χρονια όλα ΟΚ☺. Ρώτησα πριν για την ηλικία σας επειδή δεν έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου...οποτε θεώρησα ότι είστε πιο πιτσιρικάδες! Και όπως και να το κάνουμε οι δρόμοι του νησιού θέλουν προσοχή κ οι αποστάσεις δεν είναι κ μικρές για έναν πιο άπειρο οδηγο μηχανής που απλά οδηγεί παπάκι . Μου βγήκε με άλλα λογια λίγο ο "μπαμπάς"☺. Να περάσετε τέλεια στο νησί.
Υ.Γ. Συνηγορω με το φιλο πιο πάνω. Εάν βρείτε κανένα φτηνό εισιτήριο με Ryanair στείλτε τη μηχανή ασυνοδευτη με το πλοίο
 

ΖΤΕΟ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σκοπευω αρχες Αυγουστου να παω στο Φαληρακι για 5 μερες διακοπες.Δυο πληροφοριες θα ηθελα.
1.Ενα καλο ξενοδοχειο με πρωινο που να μην ξεπερναει το συνολικο κοστος τα 500 ευρω η διαμονη.
2.Υπαρχει λεοφωρειο μεταξυ αεροδρομιου και φαληρακι?
 

anna-danah

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Αν εχετε μηχανη στην Αθηνα και υποθεσουμε πως θα πατε αεροπορικως,μπορειτε να στειλετε τη μηχανη με το καραβι. Ετσι ειχα κανει εγω και φυσικα βολευει πολυ καο γυρνας ανετα το νησι.
Ναι αεροπορικώς από αθήνα πάμε και ναι όντως είναι καλή ιδέα αυτη!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Κατάλαβα...αφου οδηγεί μηχανή ο ένας 7 χρονια όλα ΟΚ☺. Ρώτησα πριν για την ηλικία σας επειδή δεν έχετε δίπλωμα αυτοκινήτου...οποτε θεώρησα ότι είστε πιο πιτσιρικάδες! Και όπως και να το κάνουμε οι δρόμοι του νησιού θέλουν προσοχή κ οι αποστάσεις δεν είναι κ μικρές για έναν πιο άπειρο οδηγο μηχανής που απλά οδηγεί παπάκι . Μου βγήκε με άλλα λογια λίγο ο "μπαμπάς"☺. Να περάσετε τέλεια στο νησί.
Υ.Γ. Συνηγορω με το φιλο πιο πάνω. Εάν βρείτε κανένα φτηνό εισιτήριο με Ryanair στείλτε τη μηχανή ασυνοδευτη με το πλοίο
Ναι λογικό έστι όπως το έγραψα και εγώ όντως φαίνεται πιο μικρή η ηλικία!! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες να'σαι καλα!!
 
Last edited by a moderator:

SoulHunter

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα στην Παρέα φεύγουμε σήμερα για Ρόδο για 10 μέρες διάβασα το ποστ σχετικα με το που να πάμε αλλα επειδή κάποια ήταν αρκετα παλιά ισχύουν ακόμα ? αν έχει κάποιος και προτάσεις για φαεί ποτό κλπ ας ρίξει εν heads up ....μας αρέσει να δοκιμάζουμε καινούργις γεύσεις αν έχει καμιά παράξενη ταβέρνα κλπ και επίσης μας αρέσει αρκετά το περπάτημα.
 

panos athina

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
καλησπερα σε ολα τα παιδια.
Φευγω για Ροδο απο 22/12-26 εως 26/12/2017,για Χριστουγεννα δλδ και θα μεινω σε ενα Διαμερισμα που βρηκα στην παλια πολη.Ειμαι εγω η γυναικα μου και τους 2 γιους μου 19 χρονων περιπου.Θα ηθελα να με βοηθησετε (επειδη ειναι μια ιδιαιτερη περιοδος) . Που μπορω να κινηθω (θα εχω νοικιασει και αυτοκινητο),τα καλυτερα μερη για φαγητο εξοδους και γενικα τις αποψεις σας για αυτες τις Χριστουγεννιατικες μερες.Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα

panos athina

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
παιδια ζητω συγνωμη αλλα ειχα χασει την διευθυνση της σελιδας που ειχα ζητησει πληροφοριες και γιαυτο το ξαναεστειλα.
Ευτυχως μου την εστειλε ο φιλος παραπανω (e-mitsus) και ειμαι οκ.Και παλι συγνωμη για την οποια αναστατωση
 
Μηνύματα
6
Likes
20
σχετικά με τα μηνύματα στις πρώτες σελίδες,ένα πολύ θετικό έργο που έγινε ήταν η παραλιακή στα κρητικά,αρνητικό το μάντρωμα του σταδίου(που πάει λογικά να μπεί εισιτήριο)
επίσης η ωραία(επειδή ακριβώς είναι τεράστια και ανεκμετάλλευτη σε σημαντικό βαθμό από τις λίγες τέτοιες στο νησί) αφάντού τελικά παραχωρήθηκε ,εννοώ΄εκείνα τα γνωστά οικόπεδα στο παλιό γκολφ

κατα τα λοιπά
ειδήσεις ανησυχητικές
Ν. Σαντορινιός: Ξεφυτρώνουν νέα αυθαίρετα στη Ρόδο χωρίς λογοδοσία και με ατιμωρησία
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
σχετικά με τα μηνύματα στις πρώτες σελίδες,ένα πολύ θετικό έργο που έγινε ήταν η παραλιακή στα κρητικά,αρνητικό το μάντρωμα του σταδίου(που πάει λογικά να μπεί εισιτήριο)
επίσης η ωραία(επειδή ακριβώς είναι τεράστια και ανεκμετάλλευτη σε σημαντικό βαθμό από τις λίγες τέτοιες στο νησί) αφάντού τελικά παραχωρήθηκε ,εννοώ΄εκείνα τα γνωστά οικόπεδα στο παλιό γκολφ

κατα τα λοιπά
ειδήσεις ανησυχητικές
Ν. Σαντορινιός: Ξεφυτρώνουν νέα αυθαίρετα στη Ρόδο χωρίς λογοδοσία και με ατιμωρησία
Δυστυχώς διαχρονικότατο το πρόβλημα με τις αυθαίρετες οικοδομές, όχι μόνο στη Ρόδο αλλά σε όλες τις τουριστικές (και όχι μόνο) περιοχές της χώρας μας. Και διαχρονικά οι εκάστοτε πολεοδομίες είτε κωφεύουν, είτε πολύ απλά αποδεικνύουν τη διαφθροά που υπάρχει στα γρανάζια των μηχανισμών τους. Συμφωνώ απόλυτα για όσα λές τόσο για την αξιοποίηση στα Αφάντου (άραγε αυτή η υπέροχη παραλία η Τραουνού πως να είναι σε μερικά χρόνια? Μακάρι να εκπλαγούμε ευχάριστα, αν και....:shock:), όσο και για τα Κρητικά. Είναι υπέροχο να κάνεις τη βόλτα σου απόγευμα στα Κρητικά, να βλέπεις το ηλιοβασίλεμα, και να σε χτυπάει το αεράκι που φυσάει πάντα εκεί. Και επιπλέον πόσο ιδιαίτερα είναι αυτά τα προσφυγικά σπίτια που έχτισε ο Σουλτάνος για τους τουρκοκρητικούς που κατέφυγαν στη Ρόδο (και σε άλλα μέρη της Μεσογείου, όπως στο Χαμιντιέ της Συρίας, στη Βεγγάζη της Λιβύης, στις μικρασιατικές ακτές, κλπ) μετά την κρητική επανάστασση του 1897. Ωραία δείγματα λαικής αρχιτεκτονικής και ευτυχώς τα περισσότερα ακόμα κατοικούνται. Θυμάμαι πέρσι το καλοκαίρι περπάτησα σε αυτό το κομμάτι και έριχνα κλεφτές ματιές στο εσωτερικό των σπιτιών και τις αυλές τους, ενώ αρκετές γιαγιάδες στεκόντουσαν με τις καρέκλες τους έξω και μάλιστα με χαιρετούσαν (κάποιες παρατήρησα μιλούσαν τούρκικα, αν και φυσικά οι παλιοί τουρκοκρητικοί γλωσσικά δεν είχαν καμία διαφορά από τους χριστιανούς κρητικούς). Πιο ψηλά στην πλαγιά υπάρχει ακόμα ο μιναρές από το παλιό τζαμί του χωριού. Γενικότερα αξίζει κάποιος που θα επισκεφθεί τη Ρόδο να δει και να περπατήσει σε αυτό το σημείο, και γιατί όχι να μάθει κάποια πράγματα για την ιστορία της χώρας μας που δυστυχώς (ίσως και εσκεμμένα) δεν μάθαμε ποτέ....
 
Last edited:
Μηνύματα
6
Likes
20
δεν ξέρω αν είναι διαχρονικό το πρόβλημα(υποθέτω ναι) ,αλλά τόσο έντονο και σε τόσο καίρια σημεία του νησιού(ακόμα και μέσα στην πόλη!) μόλις τα τελευταία χρόνια παρουσιάζεται
τα κρητικά είναι συμπαθητικά λαικά σπίτια,αλλά για να είμαι ειλικρινής όχι και τίποτα ιδιαίτερο αρχιτεκτονικά(αν και αυτή η απλότητα που συναντάς και στα χωριά της επαρχίας σε ξεκουράζει!),το κυριοτερο αβανταζ που δίνουν στο νησί(περαν του ιστορικού του πράγματος) είναι οτι μια περιοχή τόσο κοντά στην πόλη γλύτωσε την άναρχη δόμηση και τουριστική ανάπτυξη ,διεσώθη και η παραλιακή σε εκείνο το σημείο και με τον πεζόδρομο γίνεται μια ωραία βόλτα(πολύ ωραία τα χρώματα της θαλασσας!άλλο να το λες και αλλο να το βλέπεις).οι μουσουλμάνοι της ρόδου παρεμπιπτόντως είναι απολύτως ενταγμένοι στην κοινωνία του νησιού,σαρξ εκ της σαρκός της.
γενικά θαυμάσιο εκείνο το κομμάτι,ας ελπίσουμε δεν θα στενάξει και αυτό από τουριστική αξιοποίηση μελλοντικά,εχει απολυτη αναγκη τετοια κομματια ενα νησι τοσο επιβαρυμενο απο τις συνεπειες του μαζικου τουρισμου(όπως και της θαυμασιας παραλιας της αφαντου,ας εχουμε μια ελπιδα πως οι επεμβασεις δεν θα ειναι καταλυτικες και αρνητικές,αν και με τοσο μαζικο τουρισμο που θα εχει,δεν νομιζω να ξαναδουμε ποτε την εικόνα που έχουμε συνηθίσει,εκείνο το απόκοσμο και αχανές που τη χαρακτηρίζουν)
να σημειώσω μια ακόμα ωραία περιπατητική διαδρομή αυτή τη φορά από την άλλη άκρη του νησιού,στον πεζόδρομο προς καλλιθέα,παράλληλα με το δρόμο
και φυσικά η ακτή μιαούλη μέσα στην πόλη
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
πεζόδρομο προς καλλιθέα
Όλη η περιοχή της Καλλιθέας (αναφέρομαι στο κομμάτι πριν τα ξενοδοχεία) είναι όνειρο....βλέπεις το πράσινο να κατεβαίνει μέχρι τη θάλασσα, στο βάθος οι ιταλικοί θόλοι των ιαματικών λουτρών (αξίζουν φυσικά επίσκεψης) και μετά ο απέραντος θαλασσινός ορίζοντας της ανατολικής Μεσογείου.
Όσο για τα σπίτια στα Κρητικά, ως προσφυγικός χαρακτήρας κατοικιών θεωρείται σημαντικός, όπως για παράδειγμα θεωρείται ενδιαφέρων (και για αυτό διατηρητέος) ο χαρακτήρας των προσφυγικών κατοικιών στους Αμπελόκηπους στην Αθήνα και αντίστοιχα σε άλλες μεγάλες πόλες της Ελλάδος.
Να προσθέσω επίσης για τη Ρόδο, ότι ένας άλλος ενδιαφέρων τύπος κατοικίας που συναντάμε στη νέα πόλη, είναι και τα μαράσια, τα οποία είναι λαικά σπίτια του 19ου αιώνα. Τα βλέπει κανείς κυρίως προς την περιοχή της Αγίας Αναστασίας (πίσω από το στάδιο του Διαγόρα) και είναι τύπος λαικής κατοικίας που έφτιαξαν οι ντόπιοι Έλληνες (επηρεασμένα από τα χωριάτικα σπίτια του νησιού) όταν τους έδιωξαν οι Τούρκοι από την παλιά πόλη (την περιόδο της Οθωμανικής κατοχής, οι Τούρκοι ουσιαστικά έδιωξαν τους Έλληνες εκτός των τειχών και ουσιαστικά στην παλιά πόλη έμειναν μόνο οι μουσουλμάνοι και οι Εβραίοι- σταδιακά επανήλθαν αργότερα στην Ιταλοκρατία και κάποιοι Ελληνες χριστιανοί).
 

GoumGoum

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα αγαπητοί συνταξιδιώτες, ελπίζω να είστε όλοι σας πολύ καλά! Θέλουμε να επισκεφθούμε με τον καλό μου τη Ρόδο, ωστόσο, θέλουμε να μείνουμε σε μία περιοχή ήσυχη (όσο ήσυχη μπορεί να είναι για τα δεδομένα του νησιού), δίπλα στη θάλασσα, με αμμουδιά οπωσδήποτε και κατά προτίμηση σχετικά οργανωμένη (τονίζω το σχετικά). Έχετε να προτείνετε κάποια περιοχή και κάποιο κατάλυμα; Περιορισμός στο budget δεν υπάρχει σχετικά (ξανατονίζω το σχετικά :haha:). Θέλουμε να μείνουμε συνολικά 10 μέρες, 3-4 εκ των οποίων θέλουμε να πάμε Καστελόριζο (αν βρούμε κατάλυμα) και τις υπόλοιπες θέλουμε να είμαστε κάπου δίπλα στο κύμα, να είμαστε όλη μέρα στη θάλασσα και να έχει 1-2 ταβερνούλες με φρέσκο φαγητό, ιδανικά αυτοκίνητο δε σκοπεύουμε να νοικιάσουμε, μιας κι έχουμε πάει πολλές φορές στη Ρόδο στο παρελθόν, ίσως νοικιάσουμε 1-2 μέρες. Έχετε κάποια πρόταση για περιοχή και καταλύματα; Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων. Καλά ταξίδια σε όλους σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom