Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Σίγουρα συμφέρει να πληρώνεις σε ζλότυ αντί για ευρώ; Εμένα μια φίλη μου που είχε πάει erasmus Πολωνία μου είπε όταν έχω τη δυνατότητα να διαλέξω ευρώ ή ζλότυ να πληρώνω σε ευρώ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.038
Μεγάλη προσοχή για τις συναλλαγματικές ισοτιμίες στα ανταλλακτήρια, κυρίως της Κρακοβίας, στα οποία προσπαθούν να μπερδέψουν τον καταναλωτή γράφοντας στις ταμπέλες την τιμή αγοράς και όχι αυτή της πώλησης. Το συνάλλαγμα είναι προϊόν. Πωλείται και αγοράζεται. Το κέρδος προέρχεται από τη διαφορά αγοράς και πώλησης του εκάστοτε νομίσματος. Π.χ. buy 4.45, sell 4,026. Εμείς αγοράζουμε PLN με τα ευρωπουλάκια μας. Συνεπώς για ένα ευρώ θα μας δώσουν 4,026PLN. Αν ζητήσουμε όμως να μας ανταλλάξουν από PLN σε ευρώ, για να πάρουμε ένα ευρώ θα πρέπει να δώσουμε 4,45PLN. Συνεπώς, ο μνημονικός κανόνας είναι ότι η τιμή που μας ενδιαφέρει είναι η χαμηλότερη από τις αναγραφόμενες (με την προϋπόθεση βέβαια ότι θέλουμε να αγοράσουμε το νόμισμα για το οποίο βλέπουμε τις τιμές).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σίγουρα συμφέρει να πληρώνεις σε ζλότυ αντί για ευρώ; Εμένα μια φίλη μου που είχε πάει erasmus Πολωνία μου είπε όταν έχω τη δυνατότητα να διαλέξω ευρώ ή ζλότυ να πληρώνω σε ευρώ.
Απολύτως σίγουρα. Δεν ξέρει τι λέει η φίλη σου._
(Ψάξε για το γιατί σε προηγούμενη σελίδα)
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Απολύτως σίγουρα. Δεν ξέρει τι λέει η φίλη σου._
(Ψάξε για το γιατί σε προηγούμενη σελίδα)

Ποο κι εγώ τόσο καιρό πλήρωνα σε ευρώ.. Τεσπα, στο μηχάνημα που λέει αν θέλω η συναλλαγή να γίνει σε ευρώ να πατήσω yes αν πατήσω no θα γίνει αυτόματα η πληρωμή σε ζλότυ ή ακυρώνει τη συναλλαγή, σε ρωτάω γιατί δεν παίζει να συννενοηθώ με τον/την ταμεία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ποο κι εγώ τόσο καιρό πλήρωνα σε ευρώ.. Τεσπα, στο μηχάνημα που λέει αν θέλω η συναλλαγή να γίνει σε ευρώ να πατήσω yes αν πατήσω no θα γίνει αυτόματα η πληρωμή σε ζλότυ ή ακυρώνει τη συναλλαγή, σε ρωτάω γιατί δεν παίζει να συννενοηθώ με τον/την ταμεία.
Θα γίνει σε τοπικό νόμισμα. Αν μιλάμε για Πολωνία, σε Ζλότυ (πάντως ο κανόνας ισχύει για όλες τις χώρες εκτός ευρώ).
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Οπως σου απαντησε και ο taver ακριβως αυτο μου ειπε και η τραπεζα.πληρωστε στο εκαστοτε νομισμα αφηστε το εκαστοτε πιστωτικο ιδρυμα να κανει την μετστροπη νομισματων σας συμφερει περισσοτερο!
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Σχετικά με την τράπεζα Πειραιώς ρώτησα σήμερα και έμαθα τα εξής: Για χρεωστική κάρτα εάν κάνεις ανάληψη από atm είναι 4€ ανά ανάληψη +2% για μετατροπή νομίσματος.

Για χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας στα μαγαζιά κατευθείαν είναι 2% επί του ποσού κάθε φορά. Επίσης διαλέγουμε να πληρώσουμε στο εκάστοτε τοποικό νόμισμα αν το ζητάει στο μηχάνημα. (μου έχει τύχει καποιες φορές να το ζητήσει κάποιες όχι)

Επίσης δηλώνουμε το ταξίδι στην τράπεζα για να μην θεωρηθούν κακόβουλες ενέργειες οι αγορές και μας μπλοκάρουν την κάρτα.

( ακριβώς τα παραπάνω ίσχυσαν για Αμερική σε μενα)

Από το λίγο που έιδα για ανταλλακτήρια θεωρώ όποιος το αποφασίζει καλύτερα να κάνει στην χώρα που θα πάει (σήμερα πάνω κάτω είδα διαδιαφορά της τάξεως στα 7-8 ζλότι ανά ευρώ)

Εμείς μάλλον θα προτιμήσουμε να κάνουμε λίγα ευρώ εδώ για τα πρώτα έξοδα και μετά καρτούλα. Δεν μπορώ να κατανοήσω με τόση λεπτομέρεια προμήθεια τραπέζης και προμήθεια ανταλλακτηρίου αλλα μάλλον πρέπει να είναι μικρή η διαφορά ή η χασούρα.
Σημερα που μιλησα με Πειραιως μου ειπαν οτι εχει 4,00 ευρω προμηθεια ανα αναληψη ανεξαρτητως ποσου και το 2% ειναι επι ποσου συναλλαγης με μεγιστη προμηθεια 6 ευρω. Δεν μου εδωσε να καταλαβω οτι εχει και η αναληψη εξτρα 2%.
Βασικα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να μην γινονται εκει αναληψεις. Μιλησα με Εθνικη,Eurobank,Alpha και πειραιως. Ολες εχουν προμηθεια αναληψης.
Αυτες με τη λιγοτερη προμηθεια ανα συναλλαγη απο τις 4 ειναι η Alpha με 0-2% (αναλογα τη συμφωνια που εχει κανει το εκαστοτε καταστημα με την τραπεζα) και η Εθνικη με 1%.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Πηρα την εθνικη τηλεφωνο και πραγματι οπως αναφερεται παραπανω πλεον υπαρχει χρεωση 1% για πληρωμες με χρεωστικη καρτα. Ωστοσο ειπε πως και για αναληψη "κραταει" 3-5 €, δεν ηξερε να πει ποσο αναλογα με το ποσο. Μηπως μπερδευτηκε τωρα που το σκεφτομαι και ηθελε να πει 3-5% και οχι €; πολυ δεν ειναι 3-5€;
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Πηρα την εθνικη τηλεφωνο και πραγματι οπως αναφερεται παραπανω πλεον υπαρχει χρεωση 1% για πληρωμες με χρεωστικη καρτα. Ωστοσο ειπε πως και για αναληψη "κραταει" 3-5 €, δεν ηξερε να πει ποσο αναλογα με το ποσο. Μηπως μπερδευτηκε τωρα που το σκεφτομαι και ηθελε να πει 3-5% και οχι €; πολυ δεν ειναι 3-5€;
κι εμενα αυτο μου ειπαν. κρατανε 1% επι του ποσου αναληψης ,με ελαχιστη χρεωση τα 3 € και μεγιστη τα 5 €.
δηλαδη δεν σε συμφερει να βγαλεις πχ 100 ευρω αλλα 300 ή και περισσοτερα .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom