Γαλλία Στην Αλσατια...

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
για να το γυρίσετε θέλει 1 με 1,5 ώρα όποτε καθίστε καλύτερα απ έξω που έχει ένα μικρο καφέ (μην πάτε σκ έχει πολύ κίνηση και έναν δρόμο για να πας και να γυρίσεις. πιο πολύ μου άρεσε που έχει πιο πριν το πάρκο με τους πιθήκους La Montagne des Singes.
ενα αλλο μερος που πανε πολυ οι γαλλοι ειναι αυτο http://www.centredereintroduction.fr/

PS μην παραλείψετε να ανεβείτε στον καθεδρικό στην πλατφόρμα(είσοδος από τα δεξιά όπως κοιτάς τον ναό απ έξω).. αξίζει τα σκαλοπάτια..

οτι άλλο θες μπορείς να ρωτήσεις..
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
προσωπικα,δεν ειμαι των μουσειων, εσωτερικων χωρων κλπ κι απλα θαυμασα την θεα, εκτος καστρου.
Εξ'αλλου οι χρονοι δεν προεβλεπαν ξεναγησεις, γιατι προτεραιοτητα ειχαν οι περιηγησεις των χωριων.
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Είπα να μην ανοίξω και εγώ νέο thread... Αφού μελέτησα πολύ θέλω να μου πείτε μια γνώμη.

Έχουμε τα εξής:
SKG-Baden Baden και έχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο να το έχουμε όλες τις μέρες. Έχω κλείσει και ξενοδοχεία αλλά είναι ολα refundable οποτε μας παίρνει για αλλαγές! Η σκέψη είναι η εξής...Να δούμε πράγματα αλλά να μην υπερ-κουραστούμε. Θα είμαστε 2 ενήλικες και ένα 5χρονο.
1η ημέρα - Παραμονή πρωτοχρονίας: Άφιξη πρωί στο Baden, και απο εκεί με το αυτοκίνητο Χαϊδελβέργη και βόλτες στην πόλη
2η ημέρα - Ανήμερα Πρωτοχρονιά: Χαλαρά Χαϊδελβέργη
3η ημέρα - Αναχώρηση απο Χαϊδελβέργη προς Κολμάρ. Στον δρόμο να δούμε Στρασβούργο και ίσως Europa Park. Υπνος στην Κολμάρ
4η ημέρα - Βόλτα στα χωριά του δρόμου του κρασιού. Υπνος στην Κολμάρ
5η ημέρα - Βόλτα στον Μέλανα δρυμό : Triberg/Freiburg/λίμνη Titisee και καταλήγουμε Baden Baden για διανυκτέρευση.
6η ημέρα - Αναχώρηση αξημέρωτα.

Διαβασα για το europa park πριν 2-3 μέρες, δεν το είχα υπόψη μου. Αξίζει να πάμε με ένα παιδί που μόλις έγινε 5 χρονών? Τα εισιτήρια "τσούζουνε" και δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάμε αν δεν μπορεί να κάνει πολλά. Έχει πολύ πιο φθηνά αν πάμε μετά τις 4 (κλείνει στις 7 -Ο ήλιος δύει στις 16:40), αλλά μήπως είναι πολύ αργά?

Ξέρετε αυτό που λένε οτι "ότι κάνεις την πρωτοχρονιά το κάνεις όλο τον χρόνο!". Γι αυτο και ταξιδεύουμε τοτε...
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Είπα να μην ανοίξω και εγώ νέο thread... Αφού μελέτησα πολύ θέλω να μου πείτε μια γνώμη.

Έχουμε τα εξής:
SKG-Baden Baden και έχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο να το έχουμε όλες τις μέρες. Έχω κλείσει και ξενοδοχεία αλλά είναι ολα refundable οποτε μας παίρνει για αλλαγές! Η σκέψη είναι η εξής...Να δούμε πράγματα αλλά να μην υπερ-κουραστούμε. Θα είμαστε 2 ενήλικες και ένα 5χρονο.
1η ημέρα - Παραμονή πρωτοχρονίας: Άφιξη πρωί στο Baden, και απο εκεί με το αυτοκίνητο Χαϊδελβέργη και βόλτες στην πόλη
2η ημέρα - Ανήμερα Πρωτοχρονιά: Χαλαρά Χαϊδελβέργη
3η ημέρα - Αναχώρηση απο Χαϊδελβέργη προς Κολμάρ. Στον δρόμο να δούμε Στρασβούργο και ίσως Europa Park. Υπνος στην Κολμάρ
4η ημέρα - Βόλτα στα χωριά του δρόμου του κρασιού. Υπνος στην Κολμάρ
5η ημέρα - Βόλτα στον Μέλανα δρυμό : Triberg/Freiburg/λίμνη Titisee και καταλήγουμε Baden Baden για διανυκτέρευση.
6η ημέρα - Αναχώρηση αξημέρωτα.

Διαβασα για το europa park πριν 2-3 μέρες, δεν το είχα υπόψη μου. Αξίζει να πάμε με ένα παιδί που μόλις έγινε 5 χρονών? Τα εισιτήρια "τσούζουνε" και δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάμε αν δεν μπορεί να κάνει πολλά. Έχει πολύ πιο φθηνά αν πάμε μετά τις 4 (κλείνει στις 7 -Ο ήλιος δύει στις 16:40), αλλά μήπως είναι πολύ αργά?

Ξέρετε αυτό που λένε οτι "ότι κάνεις την πρωτοχρονιά το κάνεις όλο τον χρόνο!". Γι αυτο και ταξιδεύουμε τοτε...
Γεια σου! Ταξίδεψα καλοκαίρι στην περιοχή και πάνω κάτω ακολούθησα το πρόγραμμά που σκέφτεσαι!
Πιστεύω είναι αρκετά καλό, βλέπετε αρκετά πράγματα χωρίς να κουραστείτε!
Έχω όμως μια διαφωνία ως προς την τρίτη ημέρα. Νομίζω ότι το Europa Park θέλει μια μέρα ολόκληρη ώστε να το απολαύσετε περισσότερο. Το Στρασβούργο επίσης καλό θα ήταν να έχετε μια μέρα ολόκληρη για να το επισκεφθείτε, είναι παραμυθένιο!! Ειδικά αφού θα είναι και στολισμένο πιστεύω αξίζει να το χαρείτε χωρίς να βιάζεστε!
Επομένως θα πρότεινα την τρίτη μέρα να διαλέξετε τι από τα δύο θέλετε να δείτε περισσότερο!
Οτιδήποτε άλλο θελήσεις ευχαρίστως να σε βοηθήσουμεε! :D
Μου θύμισες ότι είναι και ώρα να ολοκληρώσω την ιστορία μου με θέμα την εκδρομή μου στη συγκεκριμένη περιοχή..:p
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Έχω όμως μια διαφωνία ως προς την τρίτη ημέρα. Νομίζω ότι το Europa Park θέλει μια μέρα ολόκληρη ώστε να το απολαύσετε περισσότερο. Το Στρασβούργο επίσης καλό θα ήταν να έχετε μια μέρα ολόκληρη για να το επισκεφθείτε, είναι παραμυθένιο!! Ειδικά αφού θα είναι και στολισμένο πιστεύω αξίζει να το χαρείτε χωρίς να βιάζεστε!
Επομένως θα πρότεινα την τρίτη μέρα να διαλέξετε τι από τα δύο θέλετε να δείτε περισσότερο!
:p
Ναι αυτό πρέπει να αποφασίσουμε. Και τα δυο λες δεν γίνεται ε? Δεν νομιζω και ο μικρός να αντέξει τόσες ώρες στο πάρκο, και (οσο και να το πεις) σκέφτομαι και το οικονομικό αν δεν μπορέσει να το ευχαριστηθεί λογω ηλικίας/περιορισμών στο ύψος κρίμα το 100αρι
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Ναι αυτό πρέπει να αποφασίσουμε. Και τα δυο λες δεν γίνεται ε? Δεν νομιζω και ο μικρός να αντέξει τόσες ώρες στο πάρκο, και (οσο και να το πεις) σκέφτομαι και το οικονομικό αν δεν μπορέσει να το ευχαριστηθεί λογω ηλικίας/περιορισμών στο ύψος κρίμα το 100αρι
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Και τα δύο πιστεύω σίγουρα δεν γίνεται σε μία μέρα!! Αν όντως αποφασίσετε και πάτε στο Europa Park, αφού θα τα δώσετε τα λεφτά δεν αξίζει να κάτσετε και αρκετές ώρες;;
Επίσης το Στρασβούργο απέχει μια ώρα από το Europa Park οπότε υπολόγισε και το χρόνο της διαδρομής...
Ανάμεσα στα δύο πάντως εγώ θα επέλεγα το Στρασβούργο! Θα έχετε ολόκληρη τη μέρα να κάνετε βόλτες, να πάτε σε χριστουγεννιάτικες αγορές, να χαλαρώσετε σε κανένα κουκλίστικο καφέ..;)
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Είπα να μην ανοίξω και εγώ νέο thread... Αφού μελέτησα πολύ θέλω να μου πείτε μια γνώμη.

Έχουμε τα εξής:
SKG-Baden Baden και έχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο να το έχουμε όλες τις μέρες. Έχω κλείσει και ξενοδοχεία αλλά είναι ολα refundable οποτε μας παίρνει για αλλαγές! Η σκέψη είναι η εξής...Να δούμε πράγματα αλλά να μην υπερ-κουραστούμε. Θα είμαστε 2 ενήλικες και ένα 5χρονο.
1η ημέρα - Παραμονή πρωτοχρονίας: Άφιξη πρωί στο Baden, και απο εκεί με το αυτοκίνητο Χαϊδελβέργη και βόλτες στην πόλη
2η ημέρα - Ανήμερα Πρωτοχρονιά: Χαλαρά Χαϊδελβέργη
3η ημέρα - Αναχώρηση απο Χαϊδελβέργη προς Κολμάρ. Στον δρόμο να δούμε Στρασβούργο και ίσως Europa Park. Υπνος στην Κολμάρ
4η ημέρα - Βόλτα στα χωριά του δρόμου του κρασιού. Υπνος στην Κολμάρ
5η ημέρα - Βόλτα στον Μέλανα δρυμό : Triberg/Freiburg/λίμνη Titisee και καταλήγουμε Baden Baden για διανυκτέρευση.
6η ημέρα - Αναχώρηση αξημέρωτα.

Διαβασα για το europa park πριν 2-3 μέρες, δεν το είχα υπόψη μου. Αξίζει να πάμε με ένα παιδί που μόλις έγινε 5 χρονών? Τα εισιτήρια "τσούζουνε" και δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάμε αν δεν μπορεί να κάνει πολλά. Έχει πολύ πιο φθηνά αν πάμε μετά τις 4 (κλείνει στις 7 -Ο ήλιος δύει στις 16:40), αλλά μήπως είναι πολύ αργά?

Ξέρετε αυτό που λένε οτι "ότι κάνεις την πρωτοχρονιά το κάνεις όλο τον χρόνο!". Γι αυτο και ταξιδεύουμε τοτε...
Θα τολμήσω να σου ΠΡΟΤΕΙΝΩ μια πόλη.Εαν ΠΑΤΕ πρωί στο Baden Baden να κάνετε μια διανυκτέρευση στο Rothenburg ob der tauber και όχι δυο διανυκτερεύσεις στην Χαιδεμβεργη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα τολμήσω να σου ΠΡΟΤΕΙΝΩ μια πόλη.Εαν ΠΑΤΕ πρωί στο Baden Baden να κάνετε μια διανυκτέρευση στο Rothenburg ob der tauber και όχι δυο διανυκτερεύσεις στην Χαιδεμβεργη.
Μάλλον κάτι άλλο έχεις στο μυαλό σου. Το Rothenburg ob der tauber είναι σε άλλη περιοχή της Γερμανίας, 225 χιλιόμετρα από το Baden Baden (και 150 χιλιόμετρα από τη Χαιδελβέργη). Άλλο ταξίδι, άλλωστε έχει τόσα μέρη η περιοχή που πάει.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ξέρω πολύ καλά τι λέω.Αφου μέχρι την Χαιδεμβεργη που έτσι και αλλιώς θα πάει ειναι 90 χιλιόμετρα,άρα το Χαιδεμβεργη ροθενμπουργκ ειναι 160 χλμ.Εχεις υπόψιν σου αυτή η πόλη τα Χριστούγεννα ποσό μαγευτική ειναι;άσε που θα εχει μαζί της και μικρό παιδί όταν εχει ένα απο τα μεγαλύτερα μαγαζιά της Ευρώπης σε χριστουγεννιάτικα παιχνίδια.
IMG_0540.JPG


IMG_0539.JPG
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Εχω εναν φοβο οτι επειδη φτανω σχεδον πρωτοχρονια θα ειναι σαν να εχουν τελειωσει τα χριστούγεννα. Ας πουμε Χαϊδελβεργη η χριστουγεννιατικη αγορα κλεινει 30/12 κ δεν ξανανοιγει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχεις υπόψιν σου αυτή η πόλη τα Χριστούγεννα ποσό μαγευτική ειναι;
Τα Χριστόύγεννα. Στη Γερμανία οι χριστουγεννιάτικες αγορές (και το χριστουγεννιάτικο κλίμα) τελειώνει 25/12 (24/12 βράδυ συνήθως). Οπότε αδιάφορο....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom