Γαλλία Στην Αλσατια...

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
IMG_0542.JPG
IMG_0541.JPG
Καλώς ,λέτε ότι θέλετε.Αυτο το μουσείο-μαγαζί δεν κλείνει ποτέ όλο τον χρόνο.Απλα τα Χριστούγεννα ειναι άπαιχτο.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
:-/ πφφφ... Καλα οτι και να εκανα πριν τις 22/12 δεν μπορουσαμε να παμε :-(
Θα σου ΠΡΟΤΕΙΝΩ και άλλο ένα χωριό.Πηγαινοντας απο το Triberg προς Baden Baden κάνε μια ΣΤΑΣΗ και στο GENGENBACH για καφέ.Ειναι επάνω στον δρομο σου.


Ότι γράφουμε και προτείνουμε εδώ δεν σημαίνει ότι πρέπει και να πάμε οπωσδήποτε.Τα γράφουμε για σκέψη ,αλλα και σε κάποιον που τα διαβάζει,εαν πάει σε αυτά τα μέρη να τα συμπεριλάβει.Δεν θα σου έγραφα να πας σε αυτά τα μέρη εαν δεν είχα διαβάσει το ταξίδι σου στηνΡουμανια.Καλο σου ταξίδι και καλά να περάσετε,αλλωστε αυτό το ταξίδι τα Χριστούγεννα ειναι παραμυθένιο.Και Χριστούγεννα σε αυτά τα μέρη δεν ειναι μόνο ο στολισμός.Ειναι η μαγεία των πόλεων σε συνδυασμό με τον χειμωνιάτικο σκηνικό.
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@ka8y έκανα παρόμοιο ταξίδι φέτος το τετραήμερο της Κ. Δευτέρας. Μόνο που εμείς πετάξαμε προς και από Φρανκφούρτη και δεν είχαμε παιδί μαζί. Έχε υπόψη σου πως νυχτώνει νωρίς οπότε δεν σας παίρνει την ίδια μέρα να δείτε Στρασβούργο και Europa Park + τις διαδρομές. Σου παραθέτω το δικό μας πρόγραμμα μαζί με κάποιες σημειώσεις και πληροφορίες που είχα συγκεντρώσει ώστε να πάρεις μια ιδέα και για ό,τι θέλεις εδώ είμαστε.


ΑΛΣΑΤΙΑ - ΜΕΛΑΣ ΔΡΥΜΟΣ - ΧΑΪΔΕΛΒΕΡΓΗ

1η μέρα: Από Φρανκφούρτη ξεκινάμε αμέσως για Στρασβούργο (210 χλμ). Αφού περιηγηθούμε στην πόλη καταλήγουμε στο κατάλυμά μας στο Ομπερναί (28 χλμ). Σε κοντινή απόσταση από δω βρίσκεται το χωριό Mittelbergheim (11 χλμ) το οποίο συγκαταλέγεται στη λίστα με τα 100 ωραιότερα χωριά της Γαλλίας κι επίσης είναι γαστρονομικό κέντρο της περιοχής. Αξίζει να κάνουμε μια βόλτα.

Αξιοθέατα στο Στρασβούργο:

1. Ο γοτθικός Καθεδρικός Ναός (Notre-Dame de Strasbourg) με το ηλιακό ρολόι http://www.cathedrale-strasbourg.fr/english.aspx (Ωράριο: 7.00-11.20 & 12.30-19.00) και το καμπαναριό-παρατηρητήριο με τα 332 σκαλιά (Ωράριο: 10.00-17.15 Είσοδος: 4,60 Ευρώ) για πανοραμική θέα της πόλης.

2. Η Μικρή Γαλλία (Petite France), γραφική συνοικία στο ιστορικό κέντρο της πόλης το οποίο είναι Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Ουνέσκο απ’ το 1988. Εδώ μπορούμε να δούμε το φράγμα Vauban (17ου αι.) και τις μεσαιωνικές γέφυρες Ponts Couverts με τους 4 πύργους του 14ου αι.

3. Το Ανάκτορο Ροάν (Palais Rohan) όπου στεγάζονται το Μουσείο Διακόσμησης, το Αρχαιολογικό Μουσείο και το Μουσείο Καλών Τεχνών.

4. Η πλατεία Κλεμπέρ (Place Kléber) με το άγαλμα του στρατηγού Κλεμπέρ.

5. Η πλατεία Δημοκρατίας (Place de la Republique) στην γερμανική συνοικία, η οποία περιβάλλεται από μεγαλοπρεπή κτήρια (όπως το Εθνικό Θέατρο, το Παλάτι του Ρήνου και η Εθνική Βιβλιοθήκη) και στο κέντρο της βρίσκεται το Μνημείο Πολέμου.

6. Οι Ευρωπαϊκοί θεσμοί: Ευρωκοινοβούλιο, Συμβούλιο της Ευρώπης και Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

7. Το πάρκο Orangerie που βρίσκεται κοντά στους Ευρωπαϊκούς Θεσμούς.

*Προτείνεται να κάνουμε βαρκάδα ώστε να δούμε την πόλη και τα αξιοθέατα και από μια άλλη οπτική. (Ώρες: 14.15, 15.00, 15.45, 16.30 - Διάρκεια: 70’ – Κόστος: 13 Ευρώ) https://www.batoramashop.com/presta...of_history_be12064698998030336.html?process=1

Φαγητό: AU BRASSEUR http://www.aubrasseur.fr/ 22 Rue des Veaux, 67000 Strasbourg Συνεχές ωράριο, Happy hour 17.00-19.00 οι καλύτερες tartes flambées

AU PONT SAINT MARTIN http://www.pont-saint-martin.com/en/home 15 Rue des Moulins, 67000 Strasbourg

CHRISTIAN http://www.christian.fr/home.html 10 Rue Mercière, 67000 Σοκολατερί με διάφορες γεύσεις σοκολάτας και ζαχαροπλαστείο Ώρες: 7.30-18.30

ΑU FOND DU JARDIN http://aufonddujardin.fr/en/ 6 Rue de la Râpe, 67000 Τσαγιερί με πολλές γεύσεις τσαγιού, αλλά και διάφορα αμυγδαλωτά Ώρες: 14.30-18.00

L'EPICERIE 6 Rue du Vieux Seigle, 67000 Ώρες 11.30-01.30 Σε στυλ μπακάλικου για σνακ και πρόχειρο φαγητό


2η μέρα: Αφιερωμένη στην επαρχία της Αλσατίας. Ξεκινάμε με επίσκεψη στο κάστρο Haut-Kœnigsbourg (37 χλμ) http://www.haut-koenigsbourg.fr/en/ (Ωράριο: 9.30-12.00 & 13.00-16.30, Είσοδος: 9 Ευρώ) και συνεχίζουμε κάνοντας στάσεις και βόλτες στα γνωστά χωριά της περιοχής, τα οποία βρίσκονται σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους (από το κάστρο μέχρι το Eguisheim και περνώντας διαδοχικά από Ribeauvillé, Riquewihr, Kaysersberg, Turckheim και Eguisheim συνολικά η απόσταση είναι 45 χλμ). Καταλήγουμε στην Colmar, όπου κάνουμε βόλτα στο κέντρο και στην γραφική περιοχή Μικρή Βενετία (La Petite Venise). Έξω απ’ την Κολμάρ κοντά στο αεροδρόμιο και πάνω στον δρόμο μας (D83) βρίσκεται το άγαλμα της Ελευθερίας, ένα αντίγραφο 12 μ., το οποίο φτιάχτηκε για τα επέτειο των 100 χρόνων απ’ το θάνατο του γλύπτη Ωγκύστ Μπαρτολντί, δημιουργού του γνωστού αγάλματος ο οποίος γεννήθηκε στην Κολμάρ. Επιστρέφουμε βραδάκι πια στον ξενώνα (48 χλμ).


*Σε κοντινή απόσταση από το Ομπερναί (15 χλμ) και σε καταπληκτική δασώδη τοποθεσία πάνω στο βουνό στα 760μ. βρίσκεται το μοναστήρι Sainte-Odile. Από δω έχεις πανοραμική θέα της αλσατικής πεδιάδας.


3η μέρα: Θα περιηγηθούμε στον Μέλανα Δρυμό, με πρώτη στάση στο Gengenbach (52 χλμ) και από κει στο Triberg (46 χλμ). Βόλτα στο χωριό κι επίσκεψη στους καταρράκτες. Μετά θα συνεχίσουμε για τη λίμνη Titisee (43 χλμ). Τελευταίος προορισμός στην περιοχή θα είναι το Φράιμπουργκ (32 χλμ) κι από κει επιστροφή στη βάση μας (82 χλμ).

MARTIN'S BRÄU http://www.martinsbräu-freiburg.de/ Μπυραρία στη παλιά πόλη του Φράιμπουργκ Ώρες: 11.00-23.00 Kaiser-Joseph-Straße 237, 79098

4η μέρα: Αναχωρούμε απ' το κατάλυμά μας με προορισμό το Μπάντεν-Μπάντεν (88 χλμ). Μπορούμε να κάνουμε μια παράκαμψη ώστε να πάρουμε τον Schwarzwaldhochstraße (Β500) που θεωρείται μια απ’ τις πιο όμορφες διαδρομές στο βόρειο τμήμα του Μ. Δρυμού και να περάσουμε απ’ τη λίμνη Mummelsee. Αφού κάνουμε τις βόλτες μας στο Μπάντεν-Μπάντεν, θα καταλήξουμε στη Χαϊδελβέργη (90 χλμ) όπου και θα διανυκτερεύσουμε.

5η μέρα: Βόλτα στην πόλη να δούμε την παλιά γέφυρα και επίσκεψη στο κάστρο http://www.schloss-heidelberg.de/en/home/ (Ωράριο: 8.00-18.00, Είσοδος: 7 Ευρώ (περιλαμβάνεται το τελεφερίκ) + 5 για την ξενάγηση η οποία γίνεται στα αγγλικά στις 11.15 και 12.15). Το μεσημέρι θα αναχωρήσουμε για το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (80 χλμ) καθώς πετάμε στις 18.00 για Αθήνα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πηγαινοντας απο το Triberg προς Baden Baden κάνε μια ΣΤΑΣΗ και στο GENGENBACH για καφέ.Ειναι επάνω στον δρομο σου.
Κι εγώ προτείνω το Gengenbach. Μου έκανε αίσθηση το γεγονός ότι ήταν πολύ ζωντανό μέρος, μπορεί βέβαια να παίζει ρόλο ότι πέσαμε και στο καρναβάλι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Επίσης θα έλεγα να μην ζοριστείτε χρονικά για να δείτε την Titisee. Πιθανότατα τότε που θα πάτε να είναι παγωμένη η λίμνη και προσωπικά εξαιτίας αυτού δεν μου έκανε και ιδιαίτερη εντύπωση. Για να είμαι δίκαιη όμως, η διαδρομή απ' το Τρίμπεργκ μέχρι την Τίτιζε είναι πολύ όμορφη.

IMG_0479.JPG
IMG_0484.JPG
IMG_0488.JPG
IMG_0490.JPG
IMG_0495.JPG
IMG_0498.JPG
IMG_0502.JPG
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αντίθετα η Mummelsee, παρόλο που κι αυτή ήταν παγωμένη μου άρεσε πολύ. Είναι πιο μικρή και πιο γραφική από την Τίτιζε και έχεις τη δυνατότητα να κάνεις μια ευχάριστη, βατή και αναζωογονητική πεζοπορία γύρω από τη λίμνη. Φυσικά και οι δυο λίμνες είναι ανεπτυγμένες τουριστικά και θα βρείτε μαγαζια να καθίσετε για καφε και φαγητό αλλά και καταστήματα με είδη δώρων, ρουχα κλπ

IMG_0641.JPG
IMG_0654.JPG
IMG_0657.JPG
IMG_0658.JPG
IMG_0664.JPG
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Οπωσήποτε να κάνετε μια διαδρομή στον Schwarzwaldhochstraße (Β500) http://www.schwarzwaldhochstrasse.d...sse---Paradise-of-nature-and-experiences.html. Eμείς κάναμε τη διαδρομή Oppenau - Mummelsee - Baden Baden και ήταν απίστευτη. Ειδικά το κομμάτι του L92 που πήραμε από το Oppenau για να βγούμε στον Β500 μάς έχει μείνει αξέχαστο. Όλη η διαδρομή μέσα στο δάσος και σε κάποιο σημείο ξέφωτο με θέα.

IMG_0634.JPG
IMG_0635.JPG
IMG_0638.JPG
IMG_0640.JPG
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ότι γράφουμε και προτείνουμε εδώ δεν σημαίνει ότι πρέπει και να πάμε οπωσδήποτε.Τα γράφουμε για σκέψη ,αλλα και σε κάποιον που τα διαβάζει,εαν πάει σε αυτά τα μέρη να τα συμπεριλάβει.Δεν θα σου έγραφα να πας σε αυτά τα μέρη εαν δεν είχα διαβάσει το ταξίδι σου στηνΡουμανια.Καλο σου ταξίδι και καλά να περάσετε,αλλωστε αυτό το ταξίδι τα Χριστούγεννα ειναι παραμυθένιο.Και Χριστούγεννα σε αυτά τα μέρη δεν ειναι μόνο ο στολισμός.Ειναι η μαγεία των πόλεων σε συνδυασμό με τον χειμωνιάτικο σκηνικό.
Αναφορές στο Rothenburg ob der Τauber υπάρχουν μπόλικες στο forum. Είναι ίσως η ομορφότερη στάση στη διαδρομή της Ρομαντικής οδού και ασφαλώς αξίζει, και το χειμένα. Όποιος ενδιαφέρεται να αναζητήσει ή να αναρτήσει πληροφορίες γι αυτό, μπορεί και είναι και ευπρόσδεκτος να το κάνει, αλλά στα κατάλληλα θέματα, όχι σε θέμα για την Αλσατία....
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Αναφορές στο Rothenburg ob der Τauber υπάρχουν μπόλικες στο forum. Είναι ίσως η ομορφότερη στάση στη διαδρομή της Ρομαντικής οδού και ασφαλώς αξίζει, και το χειμένα. Όποιος ενδιαφέρεται να αναζητήσει ή να αναρτήσει πληροφορίες γι αυτό, μπορεί και είναι και ευπρόσδεκτος να το κάνει, αλλά στα κατάλληλα θέματα, όχι σε θέμα για την Αλσατία....
Με όλον τον σεβασμό προς το σάιτ και σε σένα προσωπικά για τις πληροφορίες που μας δίνεις.Η KA8H μας είπε ότι θα ειναι για δυο ημέρες στην Χαιδεμβεργη ,γιαυτο και τις πρότεινα να ταξιδέψει αλλα 150χλμ και να πάει στο Ροθενμπουργκ.Η Χαιδεμβεργη δεν ανήκει στην Αλσατία ,όπως και το Ροθενμπουργκ.Απο εδώ και πέρα πρέπει να βάλουμε έναν περιορισμό για ποσά χιλιόμετρα απόσταση θα πρέπει να γράφουμε για πόλεις απο τον προορισμό μας.Π.Χ μέχρι ποσά χιλιόμετρα απόσταση απο την Χαιδεμβεργη και την Αλσατία πρεπει να γράφουμε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γεια σου! Ταξίδεψα καλοκαίρι στην περιοχή και πάνω κάτω ακολούθησα το πρόγραμμά που σκέφτεσαι!
Πιστεύω είναι αρκετά καλό, βλέπετε αρκετά πράγματα χωρίς να κουραστείτε!
Έχω όμως μια διαφωνία ως προς την τρίτη ημέρα. Νομίζω ότι το Europa Park θέλει μια μέρα ολόκληρη ώστε να το απολαύσετε περισσότερο. Το Στρασβούργο επίσης καλό θα ήταν να έχετε μια μέρα ολόκληρη για να το επισκεφθείτε, είναι παραμυθένιο!! Ειδικά αφού θα είναι και στολισμένο πιστεύω αξίζει να το χαρείτε χωρίς να βιάζεστε!
Επομένως θα πρότεινα την τρίτη μέρα να διαλέξετε τι από τα δύο θέλετε να δείτε περισσότερο!
Οτιδήποτε άλλο θελήσεις ευχαρίστως να σε βοηθήσουμεε! :D
Μου θύμισες ότι είναι και ώρα να ολοκληρώσω την ιστορία μου με θέμα την εκδρομή μου στη συγκεκριμένη περιοχή..:p
@ka8y θα συμφωνήσω με την @marianna k. Δεν αφιερώνεις στο Στρασβούργο τον χρόνο που του αρμόζει για την περίοδο που πας. Και εγώ το έχω επισκεφτεί καλοκαίρι, αλλά αυτές τις μέρες θα έχει σίγουρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα, οπότε αξίζει να του αφιερώσεις τουλάχιστον μία ολόκληρη μέρα.
H Χαϊδελβέργη είναι πανέμορφη και της αξίζει μία τουλάχιστον ημέρα για να την δεις. Η μόνη μου ένσταση είναι για το Colmar που το επιλέγεις για 2 διανυκτερεύσεις και αφετηρία για εξορμήσεις. Νομίζω ότι θα ήταν πιο καλή επιλογή να κάνετε τις διανυκτερεύσεις στο Στρασβούργο και από εκεί να δείτε 2-3 χωριά της Αλσατίας και το Colmar σε ημερήσια εκδρομή.
Για το europapark δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει, αλλά δεν νομίζω ότι ένα πεντάχρονο παιδί μπορεί να απολαύσει και πολλά παιχνίδια του μέσα στο χειμώνα και με δεδομένη την πολύ μικρή μέρα. Υποθέτω ότι θα υπάρχουν και οι γνωστοί περιορισμοί πρόσβασης λόγω ύψους και ηλικίας σε αρκετά παιχνίδια. Ίσως θα ήταν καλύτερα να το επισκεφτείτε άλλη εποχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom