Γερμανία: Σε «καραντίνα» οι επιβάτες από την Ελλάδα μέχρι και τον Μάιο του 2018

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έλεγχο δεν κάνουν μονο στους Έλληνες αλλά σε όλους στις πτήσεις από Ελλάδα προς Γερμανία.
Τις ταυτότητες τις ξέρουν, συμφώνησαν πως δεν υπάρχει θέμα ως προς τον έλεγχο και τη γνησιότητα και τώρα το παίζουν δύσκολοι

Αντι λοιπόν να κατακρίνουμε αυτους που, αντε και το κάνουν αυτό, έχουν ενα γκισέ για έλεγχο ταυτοτήτων αλλά και διαβατηρίων και ουσιαστικά καταργούν τη Σένγκεν από Ελλάδα λέμε για τις δικές μας ταυτότητες, για τους δικούς μας αστυνομικούς κτλ κτλ.

Προφανώς όμως και θα υπάρχει θέμα αφού τα 2/3 των προσφύγων περνάνε από Ελλάδα καιβπανω σε αυτό έχει αναπτυχθεί μια ολόκληρη παραοικονομία την οποία οι σύμμαχοι μας δεν θέλουν να τη χτυπήσουν, ούτε καν να σταματήσουν τις ροές προσφύγων προς την Ελλάδα.

Αντί λοιπόν να επικεντρωθούμε στην ουσία προσπαθούμε να βρούμε ποιος απο τους τελευταίους φταίει και δεν κοιτάμε το κεφάλι.
Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε τα έξοδα για τις νέες ταυτότητες, σε μία χώρα που δεν έχει λεφτά να προσλάβει νέους γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό. (Διαβάστε λίγο τι κάνει για να καλύψει και αυτό το θέμα).
Μα δεν ειναι χθεσινο το θεμα με τις ταυτότητες... Ειναι απο τους βασικους λογους που δεν εμπαινε η χωρα στο ESTA...και ακομα απειλειται με εξοδο απο αυτο. Οταν ολοι σου λενε οτι υπαρχει θεμα ασφαλειας, πλαστογραφουνται εύκολα, συλλαμβανουν με πλαστες στα συνορα τους κι εσυ δεν συμμορφωνεσαι, κανουν αριστα κ καταργουν μονομερως τη Σενγκεν. Αντι να διορθωθεις τοσα χρόνια φυσικα φταινε οι αλλοι. Οι ροες μεταναστων, η ελλειψη φαρμακων, οι κακες τραπεζες...πλην της Καρεκλας μας που πρεπει να πληρώνεται κ αλλων προτεραιοτητων.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το να κάνει η Γερμανία ελέγχους στο έδαφος της είναι η εύκολη λύση, αν ήθελε να αντιμετωπίσει δραστικά το πρόβλημα θα φρόντιζε να προστατέψει τα ανατολικά σύνορα της κοινότητας που ανήκει στέλνοντας τουλάχιστον στρατό στη φύλαξη των συνόρων της Ελλάδας. Και γιατί εγώ να υποστώ αυτή τη ταλαιπωρία όταν μπορώ να χρησιμοποιήσω το διαβατήριο μου που και ασφαλές ως προς την ταυτότητα μου είναι και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τις τραγικές μας ταυτότητες;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν ήθελε να αντιμετωπίσει δραστικά το πρόβλημα θα φρόντιζε να προστατέψει τα ανατολικά σύνορα της κοινότητας που ανήκει στέλνοντας τουλάχιστον στρατό στη φύλαξη των συνόρων της Ελλάδας.
στρατο? μα τι λες? θα σε λιθοβολησουν απαντες οι θιασωτες της ανεξαρτητης ελλαδας και του απελευθερωτικου (γενικα) αγωνα. εδω θετεις αλλα θεματα που δεν εχουν καμμια σχεση με ενα εξτρα ελεγχο εντος Σενγκεν.
Και γιατί εγώ να υποστώ αυτή τη ταλαιπωρία όταν μπορώ να χρησιμοποιήσω το διαβατήριο μου που και ασφαλές ως προς την ταυτότητα μου είναι και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τις τραγικές μας ταυτότητες;
γιατι ετσι τροποποιεις τη συνθηκη, η οποια επιβαλλει να ταξιδευεις μονο με ID αν το θελεις. ε δεν θα υποχρεωσεις ολους να αποκτησουν διαβατηριο ετσι απλα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
στρατο? μα τι λες? θα σε λιθοβολησουν απαντες οι θιασωτες της ανεξαρτητης ελλαδας και του απελευθερωτικου (γενικα) αγωνα. εδω θετεις αλλα θεματα που δεν εχουν καμμια σχεση με ενα εξτρα ελεγχο εντος Σενγκεν.
Η λαθρομετανάστευση είναι ένα πρόβλημα της Ε.Ε και όχι μόνο της Ελλάδας, αν θέλουν να διαφυλάξουν τα σύνορα τους ας βρουν την αρχή του κακού. Δεν τους κάνει ο στρατός γιατί θα ενοχληθούν οι θιασώτες της ανεξάρτητης Ελλάδας, ας μας δώσουν την τεχνογνωσία τους, αυτή της "καλοκουρδισμένης" Γερμανικής μηχανής.
γιατι ετσι τροποποιεις τη συνθηκη, η οποια επιβαλλει να ταξιδευεις μονο με ID αν το θελεις. ε δεν θα υποχρεωσεις ολους να αποκτησουν διαβατηριο ετσι απλα.
Εδώ ταιριάζει η παροιμία με τα ξερά και τα χλωρά. Δεν είναι ταλαιπωρία μόνο των Ελλήνων αλλά του κάθε ταξιδιώτη, ας κάνουν κάτι επιτέλους με τις αστείες ταυτότητες μας.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τη Τριτη 14.11 επεστρεψα στη Φρανκφουρτη με το συζυγο μου, η πτηση μου ηταν με την Aegean. Στις 13.11 το πρωι ελαβα email απο την Aegean τοσο εγω στα ελληνικα, οσο και ο συζυγος μου στα αγγλικα, οτι θα γινουν εξτρα ελεγχοι ταξιδιωτικων εγγραφων στο Ελ. Βενιζελος και στο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης.

Φτανοντας στην πυλη Β3 απο οπου εφευγε το δικο μας αεροπλανο, μας σταματησε ενας υπαλληλος και μας ρωτησε αν πεταμε για φρανκφουρτη και να του δειξουμε τα ταξιδιωτικα μας εγγραφα, σε αυτον εδειξα ταυτοτητα. Την ωρα της επιβιβασης παλι ειχε τον συνηθισμενο ελεγχο ταξιδιωτικων εγγραφων.

Φτασαμε στο Terminal 1, αιθουσα Α, στο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης. Το αεροπλανο σταματησε στην Α28, οσοι πετατε Φρανκφουρτη θα εχετε παρατηρησει οτι συνηθως βγαινουμε στις πυλες Α32 με Α36. Η πρωτη ανακοινωση για την αποβιβαση ηταν οτι θα γινει απο την μπροστινη πορτα, κλασσικα δηλαδη φυσουνα. Μετα απο 2 με 3 λεπτα, βγηκε η δευτερη ανακοινωση οτι θα βγουμε απο την πισινη πορτα. Εμεις ημασταν καθισμενοι στις πρωτες σειρες, αρα θα βγαιναμε απο τους τελευταιους. Οταν βγηκαμε απο το αεροπλανο, επιβιβαστηκαμε στο λεωφορειο. Εκλεισαν οι πορτες, προχωρησε στην κυριολεξια 10 μετρα, και μας ειπανε να ανεβουμε τις σκαλες, ημασταν πια στην πυλη Α26. Στο τερμα των σκαλων ειχε μια ουρα, μικρη και τοτε μονο καταλαβαμε οτι μας εκαναν ελεγχο. Υπηρχαν 2 αστυνομικοι που ελεγχαν τα ταξιδιωτκα εγγραφα. Εγω εδειξα διαβατηριο, εβαλε το μεγεθυντικο του φακο και με αφησε να φυγω. Ο συζυγος του εδειξε την ισπανικη του ταυτοτητα, η οποια ειναι τυπου Mastercard, Visa, και του ειπε να περασει απο 2ο ελεγχο, εκει σκαναρε ο αστυνομικος τη ταυτοτητα και τον αφησε. Ειδα ομως οτι μετα τον 2ο ελεγχο αν δεν σε αφηναν, σε οδηγουσαν σε 3ο ελεγχο, ηδη ηταν 5 ατομα που περιμεναν για μαλλον περαιτερω ελεγχο. Ολο το αεροπλανο περασε απο ελεγχο, ανεξαρτητως εθνικοτητας. Ο ελεγχος στην ουσια δεν κρατησε πολυ, το πολυ 5 με 10 λεπτα, και μεσα σε αυτο το χρονο ειναι και ο 2ος ελεγχος του συζυγου. Την εικονα της στουτγαρδης εγω παντως δεν την αντικρυσα. Η ταλαιπωρια ηταν οχι για μενα, αλλα για καποια ατομα, οπως ηλικιωμενα, να κατεβουν τις σκαλες και μετα να τις ανεβουν παλι.

Επειδη παω πολυ συχνα αθηνα, ποτε δεν ειχα δει αυτο ξανα, ναι μας εκαναν σποραδικα ελεγχους ειτε 5 επιβατες, ειτε ολο το αεροπλανο, αλλα παντα στο τερμα της φυσουνας και ξαφνιαστηκα. Το αρθρο κυκλοφορησε την επομενη του ταξιδιου μου.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
σε μία χώρα που δεν έχει λεφτά να προσλάβει νέους γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό
Οτι η Ελλαδα δεν εχει χρηματα ειναι το λιγοτερο αστειο.. Μην μπαινετε στο τρυπακι τους.. Off topic βεβαια...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Εγω εδειξα διαβατηριο, εβαλε το μεγεθυντικο του φακο και με αφησε να φυγω. Ο συζυγος του εδειξε την ισπανικη του ταυτοτητα, η οποια ειναι τυπου Mastercard, Visa, και του ειπε να περασει απο 2ο ελεγχο, εκει σκαναρε ο αστυνομικος τη ταυτοτητα και τον αφησε.
Καταλαβα ποςη ωρα θα κανουν στο αεροδρομιο της γερμανιας αυτοι που εχουν ελληνικη ταυτοτητα....και μεσα σε αυτους δυστυχως θα ειμαι και εγω.

Θα μας περασουν απο 15 ελεγχους!!
 
Last edited:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καταλαβα ποσοι ωρα θα κανουν στο αεροδρομιο της γερμανιας αυτοι που εχουν ελληνικη ταυτοτητα....και μεσα σε αυτους δυστυχως θα ειμαι και εγω.

Θα μας περασουν απο 15 ελεγχους!!

Στην ουσια εγω ημουνα το τελευταιο λεωφορειο που εφτασε για ελεγχο, αρα ειχε ηδη περασει απο ελεγχο πανω απο το μισο αεροπλανο, μονο 5 ατομα ειδα να περιμενουν για περαιτερω ελεγχο. Δε ξερω ποσοι εδειξαν διαβατηριο ή ταυτοτητα. Δε θελω να ''περασει'' η ιδεα οτι αν εχεις ταυτοτητα θα περασεις 15 ελεγχους, ουτε ξερω με τι κριτηριο σε περνανε για 3ο ελεγχο. Μιλαω παντα για το αεροδρομιο της Φρανκφουρτης και οτι εγινε στις 14.11. Δε ξερω πως ειναι στα αλλα αεροδρομια.
Μου εχει τυχει σε αλλη πτηση να δειξω ταυτοτητα και εκανε το ιδιο, μεγεθυντικο φακο και με αφησε. Εγω απλα σας εγραψα τι ειδα και τι εζησα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.340
Likes
14.203
Ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική και κατατοπιστική ενημέρωση.Οι σποραδικοί ή δειγματοληπτικοί έλεγχοι στην φυσούνα υπήρχαν εδώ και 2-3 χρόνια τουλάχιστον.Και ψιλο-δυσανασχετήσουμε με αυτούς.Τώρα τα πράγματα είναι πιο συστηματικά και βέβαια πιο χρονοβόρα.΄Ισως οι ουρές εξαρτώνται από τους επιβάτες της κάθε πτήσης και τι χαρτιά δείχνουν.Τώρα το ποιος φταίει για την κατάσταση ας το αφήσουμε...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μα δεν ειναι χθεσινο το θεμα με τις ταυτότητες... Ειναι απο τους βασικους λογους που δεν εμπαινε η χωρα στο ESTA...και ακομα απειλειται με εξοδο απο αυτο. Οταν ολοι σου λενε οτι υπαρχει θεμα ασφαλειας, πλαστογραφουνται εύκολα, συλλαμβανουν με πλαστες στα συνορα τους κι εσυ δεν συμμορφωνεσαι, κανουν αριστα κ καταργουν μονομερως τη Σενγκεν. Αντι να διορθωθεις τοσα χρόνια φυσικα φταινε οι αλλοι. Οι ροες μεταναστων, η ελλειψη φαρμακων, οι κακες τραπεζες...πλην της Καρεκλας μας που πρεπει να πληρώνεται κ αλλων προτεραιοτητων.
Οι Αμερικάνοι δεν μετράνε για εμένα, θεωρούν τρομοκρατία μέχρι και μια άγρια γατούλα.Έχουν τους λόγους τους που τα ζητάνε ολα αυτά.Ας δουν την εσωτερική τρομοκρατία με τον καθε redneck που αρπάζει όπλο και όποιον πετύχει.

Προφανώς και θα προσπαθούν να βγάζουν ταυτότητες ή δδιαβατήρια της Ελλάδας ή κάποιας χώρας πρωτης εισόδου. Τι θα βγάζουν του Λουξεμβούργου;

Να θυμίσω πως οι τρομοκράτες στις χώρες τους είχαν διαβατήρια δικα τους. Τους παρακολουθούσαν,τους έχασαν,χτύπησαν,τους ξαναεχασαν. Και μιλάνε για ασφάλεια... Και μη μιλήσω για τα συμμαχικά πλοία στο θέμα των προσφύγων. Γιατί κάποιος μίλησε να στείλουν στρατό.

Φυσικά και πρέπει να αλλάξει η ταυτότητα αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν μου φταίνε άλλοι, μου φταίνε αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα και κοιτάνε με ημίμετρα να αντιμετωπίσουν μια κατάσταση που δεν έχει τέλος.

Η δική μας η καρέκλα μας πάντως δεν πληρώνεται.Ας ειναι καλά οι ΜΚΟ και τα λεφτά που αρπάζουν στην υγειά των μεταναστών.

Τα πράγματα είναι απλά, σας έχουμε σπάσει στα μνημόνια και στις μειώσεις,δημιουργήσαμε τους πρόσφυγες,έχουμε πρόβλημα με πλαστογραφιες, δεν έχετε λεφτα, παρτε ενα κονδύλι να δώσουμε τέλος στο πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom