Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Μηνύματα
31
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορώ κάθε χρόνο Κούβα;;;
Όχι Viazul εννοώ. To Viazul είναι στις 9 κι έλεγα μήπως μπορούσα να πάρω shared taxi πιο νωρίς.
Έχω διαβάσει σε διάφορα forum ότι τα ταξί collectivo παίζουν τις ώρες που παίζουν και τα λεωφορεία και γενικά πρωί
Ισχύει αδερφέ. Τα colectivos ξεκινάνε πρωί, ειδικά από Vinales για Cienfuegos και Trinidad που η απόσταση είναι τεράστια. Από Havana είναι εύκολο να βρεις taxi να σε πάει νωρίς στο Vinales. Το δύσκολο είναι να βρεις συνεπιβάτες ώστε το taxi να γίνει colectivo. Κανένας ταξιτζής στην Havana δεν πρόκειται να ασχοληθεί, όπως κάνουν στο Vinales. Θα πρέπει να έχετε φτιάξει ήδη την ομάδα. Σε διαφορετική περίπτωση, απλά θα το πληρώσεις (αρκετά) παραπάνω από τη Viazul.

"Δύσκολο" με την έννοια ότι θα πρέπει να ασχοληθείς και να ψάξεις μόνος σου υποψήφιους συνεπιβάτες, αντί να απολαμβάνεις χωρίς άγχος τις ομορφιές της πρωτεύουσας. Πάντως νομίζω ότι το 60-70% Vinales πάει μετά την Havana. Μπορεί να σταθείς τυχερός και να βρεις μέσα σε ένα μισάωρο.
 
Last edited by a moderator:

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Εγώ πάντως όταν είχα πάει Αβάνα είχα ενημερώσει εκ των προτέρων τη "σπιτονοικοκυρά μου" ότι την τάδε ημερομηνία ήθελα να πάω με taxi compartido στο Viñales κ μου τα είχε κανονίσει όλα αυτή.. Οk όχι για τις 8 που ήθελα αλλά για τις 9 το πρωί.
 

nattono1988

Member
Μηνύματα
16
Likes
11
Το Σαββατο πεταω επιτελους για Κουβα, σας ευχαριστω όλους πολυ για τη συνομιλια μας, ηταν ενα απο τα πιο χρησιμα φορουμ που εχω συνατησει στο διαδικτυο. Νοικιασα αμαξι και ελπιζω να μην εχω κανενα προβλημα με βενζινη και τους δρομους. Καλη συνεχεια σε ολους.
 

NikosKoul

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Χαιρετώ άπαντες. Την επόμενη εβδομάδα φεύγουμε με τη γυναίκα μου και εμείς για Κούβα για 14 ημέρες. Το πρόγραμμα μας είναι το εξής:

4 διανυκτερεύσεις Havana
2 διανυκτερεύσεις Trinidad
3 διανυκτερεύσεις Cayo Sta Maria
2 διανυκτερεύσεις Varadero
1 διανυκτέρευση Havana

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων (ειδικά του Γιώργου, μιας και είναι ειδικός πλέον για Κούβα). Θα ήθελα να ρωτήσω τι ποσό πιστεύετε ότι χρειάζεται να κάνω συνάλλαγμα για τις μέρες μας εκεί (μόνο φαγητό, ποτό και όποιες αγορές μπορεί να κάνουμε από αναμνηστικά, δώρα (πούρα) κτλ... Επίσης αναρωτιέμαι αν έκανα καλά που έκλεισα στο Cayo 3 ημέρες και σε τι κατάσταση θα το βρούμε μετά τις πρόσφατες καταστροφές από τους τυφώνες...
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
κ για εμενα παιδια αν μπορείτε να μου προτείνετε τι να δω μιας κ θα έχω μόλις 7 ημέρες στη διάθεση μου και θα κινηθώ με λεωφορείο βασικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.451
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χαιρετώ άπαντες. Την επόμενη εβδομάδα φεύγουμε με τη γυναίκα μου και εμείς για Κούβα για 14 ημέρες. Το πρόγραμμα μας είναι το εξής:

4 διανυκτερεύσεις Havana
2 διανυκτερεύσεις Trinidad
3 διανυκτερεύσεις Cayo Sta Maria
2 διανυκτερεύσεις Varadero
1 διανυκτέρευση Havana

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες όλων (ειδικά του Γιώργου, μιας και είναι ειδικός πλέον για Κούβα). Θα ήθελα να ρωτήσω τι ποσό πιστεύετε ότι χρειάζεται να κάνω συνάλλαγμα για τις μέρες μας εκεί (μόνο φαγητό, ποτό και όποιες αγορές μπορεί να κάνουμε από αναμνηστικά, δώρα (πούρα) κτλ... Επίσης αναρωτιέμαι αν έκανα καλά που έκλεισα στο Cayo 3 ημέρες και σε τι κατάσταση θα το βρούμε μετά τις πρόσφατες καταστροφές από τους τυφώνες...
Kαι Βαραδέρο και Σάντα ΜΑρία, too much για μένα, είναι 5 βράδια χωρίς καμία επαφή με τη χωρα. Και άντε στο Βαραδέρο έχει και πολλούς Κουβανούς (αν και όχι τέτοια εποχή), αλλά στο Κάγιο είστε εσείς και οι Γερμανοί.
Από καταστροφές δε θα δείτε και πολλά, μερικά σπασμένα κλαδιά από φοίνικες και μικροζημιές.

Τελευταία νέα:
1. Έπεσε η γέφυρα στη Gunia Miranda. Αυτό σημαίνει πως πια από Τρινιδάδ για Σάντα Κλάρα πας μόνο μέσω Σάνκτι Σπίριτους, λιγότερο εντυπωσιακή και μακρύτερη διαδρομή.
2. Απίθανα μέτρα Τραμπ... Θέλω 5 ποστ για να τα αναλύσω, αλλά τα άτομα έφτιαξαν μια λίστα με εταιρείες που επειδή και καλά ανήκουν στο στρατό δεν επιτρέπεται στους Αμερικανούς να τις πλησιάζουν. Είναι πολλές ντοζυίνες και περιλαμβάνει από το ξενοδοχείο Κεμπίνσκι μέχρι... δύο αναψυκτικά (μπορείς να πίνεις π.χ. tukola αλλά όχι tropicola!), το κατάστημα που πουλάει βεντάλιες στην παλιά πόλη (κομουνιστικές βεντάλιες κάνουν τζιζ), ένα μαγαζί που πουλάει κούκλες και ξωτικά (!!!!) και άλλα τέτοια εμπριμέ. Η λογική είναι να μην πηγαίνουν τα λεφτά στο στρατό αλλά στους πολίτες, το οποίο είναι ηλίθιο αφού:
1. όλα τα μαγαζιά ανήκουν στην κυβέρνηση.
2. εύκολα κυβέρνηση αλλάζει το όνομα του μαγαζιού αύριο και η απαγορευση ακυρώνεται
3. και σε μαγαζί που να μην ανήκει στο στρατό να πας, μετά η κυβέρνηση αν θέλει διαθέτει τα έσοδά τους στο στρατό. Μποϊνκ.
4. Απαγόρευσαν στους Αμερικανούς να ταξιδεύουν ανεξάρτητα. Αυτό σημαίνει ότι χάνουμε τους Αμερικανούς που θα έμεναν σε σπίτια, θα έτρωγαν σε παλαδάρ και θα έπαιρναν ταξί (δηλαδή τα έσοδα του απλού Κουβανού) και θα έχουμε μόνο Αμερικανούς που θα τρώνε σε κρατικά εστιατόρια, θα μένουν σε κρατικά ξενοδοχεία και θα χρησιμοποιούν τα κρατικά λεωφορεία. ΒΡΕΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.
5. Κάθε αμρικάνικο γκρουπ θα στνοδεύεται από υπέυθυνο του πρακτορείου του που θα πρέπει να συνοδεύει το γκρουπ σε όλες τις δραστηριότητες και να βεβαιώνεται πως δεν καταναλώνουν τα εν λόγω προϊόντα. Μάλιστα. Δηλαδή ένας καημένος θα τρέχει να δει αν το κουμπαλίμπρε του κάθε τουρίστα έγινε με τροπικόλα ή τουκόλα, από ποιο κατάστημα αγόρασαν βεντάλια κι αν έχουν κανένα ξωτικό στις βαλίτσες τους.

Ομπάμα γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα.
 

NikosKoul

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Kαι Βαραδέρο και Σάντα ΜΑρία, too much για μένα, είναι 5 βράδια χωρίς καμία επαφή με τη χωρα. Και άντε στο Βαραδέρο έχει και πολλούς Κουβανούς (αν και όχι τέτοια εποχή), αλλά στο Κάγιο είστε εσείς και οι Γερμανοί.
Από καταστροφές δε θα δείτε και πολλά, μερικά σπασμένα κλαδιά από φοίνικες και μικροζημιές.

Τελευταία νέα:
1. Έπεσε η γέφυρα στη Gunia Miranda. Αυτό σημαίνει πως πια από Τρινιδάδ για Σάντα Κλάρα πας μόνο μέσω Σάνκτι Σπίριτους, λιγότερο εντυπωσιακή και μακρύτερη διαδρομή.
2. Απίθανα μέτρα Τραμπ... Θέλω 5 ποστ για να τα αναλύσω, αλλά τα άτομα έφτιαξαν μια λίστα με εταιρείες που επειδή και καλά ανήκουν στο στρατό δεν επιτρέπεται στους Αμερικανούς να τις πλησιάζουν. Είναι πολλές ντοζυίνες και περιλαμβάνει από το ξενοδοχείο Κεμπίνσκι μέχρι... δύο αναψυκτικά (μπορείς να πίνεις π.χ. tukola αλλά όχι tropicola!), το κατάστημα που πουλάει βεντάλιες στην παλιά πόλη (κομουνιστικές βεντάλιες κάνουν τζιζ), ένα μαγαζί που πουλάει κούκλες και ξωτικά (!!!!) και άλλα τέτοια εμπριμέ. Η λογική είναι να μην πηγαίνουν τα λεφτά στο στρατό αλλά στους πολίτες, το οποίο είναι ηλίθιο αφού:
1. όλα τα μαγαζιά ανήκουν στην κυβέρνηση.
2. εύκολα κυβέρνηση αλλάζει το όνομα του μαγαζιού αύριο και η απαγορευση ακυρώνεται
3. και σε μαγαζί που να μην ανήκει στο στρατό να πας, μετά η κυβέρνηση αν θέλει διαθέτει τα έσοδά τους στο στρατό. Μποϊνκ.
4. Απαγόρευσαν στους Αμερικανούς να ταξιδεύουν ανεξάρτητα. Αυτό σημαίνει ότι χάνουμε τους Αμερικανούς που θα έμεναν σε σπίτια, θα έτρωγαν σε παλαδάρ και θα έπαιρναν ταξί (δηλαδή τα έσοδα του απλού Κουβανού) και θα έχουμε μόνο Αμερικανούς που θα τρώνε σε κρατικά εστιατόρια, θα μένουν σε κρατικά ξενοδοχεία και θα χρησιμοποιούν τα κρατικά λεωφορεία. ΒΡΕΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.
5. Κάθε αμρικάνικο γκρουπ θα στνοδεύεται από υπέυθυνο του πρακτορείου του που θα πρέπει να συνοδεύει το γκρουπ σε όλες τις δραστηριότητες και να βεβαιώνεται πως δεν καταναλώνουν τα εν λόγω προϊόντα. Μάλιστα. Δηλαδή ένας καημένος θα τρέχει να δει αν το κουμπαλίμπρε του κάθε τουρίστα έγινε με τροπικόλα ή τουκόλα, από ποιο κατάστημα αγόρασαν βεντάλια κι αν έχουν κανένα ξωτικό στις βαλίτσες τους.

Ομπάμα γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα.
Ρε φίλε τι τρελά είναι αυτά. Μιλάμε γ αιχμαλωσία κανονική!! Γίνονται πράγματα...ΔΕΝ!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι εγινε Γιωργο ;
Τωρα επεσε η γεφυρα ;
και στο Βαραδερο και Σαντα μαρια γιατι ειναι χωρις επαφή ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι εγινε Γιωργο ;
Τωρα επεσε η γεφυρα ;
και στο Βαραδερο και Σαντα μαρια γιατι ειναι χωρις επαφή ;
Χαχα
τωρα εβαλα γυαλια και διαβασα πάλι την απάντηση σου .
Εννοειται η δευτερη ερωτηση μου οτι ειναι άκυρη !
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Σαμοθράκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
ωωωω χανω την ωραια διαδρομη για Σαντα Κλαρα :(
 

ErmisP

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σε όλους,

Πάμε Κούβα για 2 βδομάδες χωρίς να νοικιάσουμε αμάξι...σκοπός είναι να γυρίσουμε χαλαρά και όχι τόσο να πάμε σε πολλά μέρη.

Εχουμε κάνει το εξής πρόγραμμα:
3 μέρες Αβάνα
2 μέρες Βινιάλες
2 μέρες Σιενφουέγος
2 μέρες Τρινιδάδ
2 μέρες Αβάνα

Είναι 3 μέρες που δεν τις έχουμε ακόμα αποφασίσει, ψάχνουμε μέρη που να είναι αυθεντική Κούβα.
Χρειαζόμαστε τα φώτα σας! Τί γνώμη έχετε για τα παρακάτω: Καϊμπαριέν, Σιέγο ντε Άβιλα, Πλάγια Χιρόν (Giron), Σάνκτι Σπίριτους
Ματάνσας και Κάρδενας αξίζει τον κόπο; γιατί είναι κοντά στο Βαραδέρο και φαίνονται τουριστικά
Τέλος, αν πάς 3 μέρες στο Τρινιδάδ έχεις τι να δεις;

Ευχαριστούμε πολύ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.484
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom