Ελβετία Ζυρίχη

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Θα ειμαι ζυριχη τελος απριλιου για 3 μερες.για κοντινη εξορμηση προτεινετε λουκερνη η κατι αλλο; επισης τι επιλογες μεταφορας υπαρχουν απο το αεροδρομιο στο κεντρο;ταξι μαλλον οχι φανταζομαι λογω κοστους....
Βέρνη, 1 ώρα με το τρένο και είναι πανέμορφη.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Aν είχα αυτό το δίλημμα θα επέλεγα καταρράκτες χωρίς δισταγμό. Πόλεις βεληνεκούς της Λουκέρνης θα δεις πολλές στην Ευρώπη. Τους μεγαλύτερους σε πλάτος καταρράκτες της Ευρώπης δενθα του δεις αλλού,είναι μοναδικοί.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Καλησπέρα, επειδή μου στείλανε προσφορά για black Friday 80 ευρώ Αθήνα-Ζυρίχη τον Μάρτιο...
Μπορεί κάποιος να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες, για τα οικονομικά ώστε να αποφασίσω αν θα αξιοποιήσω την προσφορά?
Τα βασικά που με ενδιαφέρουν είναι:
-Ποιες περιοχές να κοιτάξω για διαμονή?
-Τι κόστος έχουν τα ημερήσια εισιτήρια στα μμμ για πέντε ημέρες?
- Οι εκδρομές που είδα σε καταρράκτες και λοιπά, σε τι λεφτά κυμαίνονται περίπου?

Ουσιαστικά, Θέλω να δω πόσο μπορεί να βγει το ταξίδι για να αποφασίσω αν θα κλείσω τα αεροπορικά ή όχι..
Η ιδέα πάντως είναι, low budget ταξίδι. (Μην γελάσετε)
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα, επειδή μου στείλανε προσφορά για black Friday 80 ευρώ Αθήνα-Ζυρίχη τον Μάρτιο...
Μπορεί κάποιος να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες, για τα οικονομικά ώστε να αποφασίσω αν θα αξιοποιήσω την προσφορά?
Τα βασικά που με ενδιαφέρουν είναι:
-Ποιες περιοχές να κοιτάξω για διαμονή?
-Τι κόστος έχουν τα ημερήσια εισιτήρια στα μμμ για πέντε ημέρες?
- Οι εκδρομές που είδα σε καταρράκτες και λοιπά, σε τι λεφτά κυμαίνονται περίπου?

Ουσιαστικά, Θέλω να δω πόσο μπορεί να βγει το ταξίδι για να αποφασίσω αν θα κλείσω τα αεροπορικά ή όχι..
Η ιδέα πάντως είναι, low budget ταξίδι. (Μην γελάσετε)
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Εγώ έκλεισα για Απρίλιο από θεσσαλονίκη. Τα ξενοδοχεία που έψαχνα όλα πανάκριβα αλλά ευτυχώς είχε μία προσφορά που έληξε πριν 2-3 ημέρες η accorhotels για όλες τις πόλεις της Ελβετίας στην 1 διανυκτέρευση άλλη 1 δώρο και σώθηκα με τα Ibis......
Με την έρευνα που έκανα για τις μετακινήσεις κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν βγάλεις το εισιτήριο του τρένου 1 μήνα νωρίτερα και για συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα το πληρώνεις στη μισή τιμή.
Επίσης δες και το Saver day pass που αν το αγοράσεις και αυτό 1 μήνα νωρίτερα κοστίζει 52 φράγκα για μετακινήσεις 1 ημέρας και νομίζω καλύπτει και τη διαδρομή του Αλπικού Chur-St Moritz χωρίς να περιλαμβάνει την αγορά θέσης που είναι έξτρα. https://www.sbb.ch/en/travelcards-a...tzerland/1-day-travelpass/saver-day-pass.html

Από οτι φαίνεται εσύ θα πας πιο νωρίς από εμένα επομένως περιμένουμε πληροφορίες...

Εννοείται όποιος έχει πληροφορίες σχετικές από πρόσφατο ταξίδι ας μας ενημερώσει....
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
@escursione Έχω βρει σε airbnb διαμονή στα 320 ευρώ 4.5 χλμ από τις γέφυρες-κέντρο. Δεν ξέρω εάν αυτό θεωρείται μακριά ή κοντά και αν οι περιοχές θεωρούνται επικίνδυνες.
Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν θα πάω, αναζητώ πληροφορίες μέχρι τις 27 που λήγει το κουπόνι που έχω για την swiss.
Τα 50 ευρώ την ημέρα για τις μετακινήσεις μου φαίνεται υπερβολικά πολλά.
Είδα κάπου εδώ μέσα κάποιος να αναφέρεται σε 8 ελβετικά φράγκα την ημέρα για απεριόριστες διαδρομές.

Επειδή, μόλις επέστρεψα από το Παρίσι και τα οικονομικά είναι ανύπαρκτα.. αν είναι να πάω στην Ζυρίχη δεν θα πάω το καθιερωμένο ταξίδι που κάνουν οι περισσότεροι. Περισσότερο, θα γίνει ως χειμερινό ταξίδι ανάτασης, ξεκούρασης και αλλαγής παραστάσεων.
Αναφορικά με το low κομμάτι: Δεν ενδιαφερόμαστε για εστιατόρια. Θα αρκεστούμε στα fast food. Δεν έχουμε σκοπό να γυρίσουμε όλη την Ελβετία και τις Άλπεις (θα επανέλθουμε μελλοντικά με περισσότερα χρήματα). Το ταξίδι αυτό το φαντάζομαι κάπως έτσι: Βόλτες στην εξοχή, άπλετος χρόνος να χαζέψουμε τις Άλπεις, να απολαύσουμε χιόνι (Αλήθεια έχει τον Μάρτιο χιόνι?) και κυρίως περίπατος στα παγωμένα τοπία.

Το ταξίδι αυτό, δεν ήταν καν στο νου να γίνει. Απλά, συνωμοτεί το σύμπαν. Έχουμε 30 ευρώ κουπόνι από το airbnb που λήγει τέλος του χρόνου, μας επιστράφηκαν κάποια χαμένα χρήματα από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει παλαιότερα και πέσαμε θύματα απάτης και τέλος μας εστάλει κουπόνι 60 ευρώ μέχρι τις 27/11 για Swiss.
Με όλα αυτά, Πώς να μην αρχίσουμε να αναζητάμε πληροφορίες για την Ζυρίχη?

Οπότε, όποιος γνωρίζει κάτι για τις μετακινήσεις στην Ζυρίχη Και θέλει να βοηθήσει ας μας το παραθέσει. Για εμένα όλα θα εξαρτηθούν από τις μετακινήσεις. Αν είναι πάνω από 10 την ημέρα δυστυχώς ακυρώνεται..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
@escursione Έχω βρει σε airbnb διαμονή στα 320 ευρώ 4.5 χλμ από τις γέφυρες-κέντρο. Δεν ξέρω εάν αυτό θεωρείται μακριά ή κοντά και αν οι περιοχές θεωρούνται επικίνδυνες.
Για την ακρίβεια δεν ξέρω αν θα πάω, αναζητώ πληροφορίες μέχρι τις 27 που λήγει το κουπόνι που έχω για την swiss.
Τα 50 ευρώ την ημέρα για τις μετακινήσεις μου φαίνεται υπερβολικά πολλά.
Είδα κάπου εδώ μέσα κάποιος να αναφέρεται σε 8 ελβετικά φράγκα την ημέρα για απεριόριστες διαδρομές.

Επειδή, μόλις επέστρεψα από το Παρίσι και τα οικονομικά είναι ανύπαρκτα.. αν είναι να πάω στην Ζυρίχη δεν θα πάω το καθιερωμένο ταξίδι που κάνουν οι περισσότεροι. Περισσότερο, θα γίνει ως χειμερινό ταξίδι ανάτασης, ξεκούρασης και αλλαγής παραστάσεων.
Αναφορικά με το low κομμάτι: Δεν ενδιαφερόμαστε για εστιατόρια. Θα αρκεστούμε στα fast food. Δεν έχουμε σκοπό να γυρίσουμε όλη την Ελβετία και τις Άλπεις (θα επανέλθουμε μελλοντικά με περισσότερα χρήματα). Το ταξίδι αυτό το φαντάζομαι κάπως έτσι: Βόλτες στην εξοχή, άπλετος χρόνος να χαζέψουμε τις Άλπεις, να απολαύσουμε χιόνι (Αλήθεια έχει τον Μάρτιο χιόνι?) και κυρίως περίπατος στα παγωμένα τοπία.

Το ταξίδι αυτό, δεν ήταν καν στο νου να γίνει. Απλά, συνωμοτεί το σύμπαν. Έχουμε 30 ευρώ κουπόνι από το airbnb που λήγει τέλος του χρόνου, μας επιστράφηκαν κάποια χαμένα χρήματα από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει παλαιότερα και πέσαμε θύματα απάτης και τέλος μας εστάλει κουπόνι 60 ευρώ μέχρι τις 27/11 για Swiss.
Με όλα αυτά, Πώς να μην αρχίσουμε να αναζητάμε πληροφορίες για την Ζυρίχη?

Οπότε, όποιος γνωρίζει κάτι για τις μετακινήσεις στην Ζυρίχη Και θέλει να βοηθήσει ας μας το παραθέσει. Για εμένα όλα θα εξαρτηθούν από τις μετακινήσεις. Αν είναι πάνω από 10 την ημέρα δυστυχώς ακυρώνεται..

Πάρε μαζι κονσερβες και ξηρά τροφή !
Ημουν την περασμένη εβδομαδα και η Ζυριχη ηταν πανάκριβη ειδικά στο φαγητό .
2 μπεργκερ στο χέρι απο απλό μαγαζι 19 ευρω ! Με πατατες που δεν πηρα γιατι ειχα μαζι μόνο 20 ευρω , 27 ευρω !! Ο καφες 5,50 ευρω και με ενα μικρουτσικο κρουασανακι 6.50 .

Επειδη κινηθηκα στα κεντρικα ειδα πολυ ακριβες τιμες σε ολα , αλλά ειδικα στο φαγητο που ειναι βασικο επαθα σοκ .
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Τα 52 φράγκα που σου είπα για 1 ημέρα είναι ημερήσιο για τρένα για να πας σε άλλες πόλεις (καταράκτες , St Moritz) και όχι για αστικές μετακινήσεις.
Για τα ημερήσια εισιτήρια για αστικές μετακινήσεις δες εδώ (τιμές μέχρι τέλος του 2017)
https://www.zvv.ch/zvv-assets/abos-und-tickets/zvv_tickets_and_prices_e_2017.pdf
Για το αεροδρόμιο διάβασα ότι χρειάζεσαι εισιτήριο για 3 ζώνες που κοστίζει 13,60 φράγκα
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Πάρε μαζι κονσερβες και ξηρά τροφή !
Ημουν την περασμένη εβδομαδα και η Ζυριχη ηταν πανάκριβη ειδικά στο φαγητό .
2 μπεργκερ στο χέρι απο απλό μαγαζι 19 ευρω ! Με πατατες που δεν πηρα γιατι ειχα μαζι μόνο 20 ευρω , 27 ευρω !! Ο καφες 5,50 ευρω και με ενα μικρουτσικο κρουασανακι 6.50 .

Επειδη κινηθηκα στα κεντρικα ειδα πολυ ακριβες τιμες σε ολα , αλλά ειδικα στο φαγητο που ειναι βασικο επαθα σοκ .
Τα McDonald's από ότι είδα έχουν καλές τιμές. Τουλάχιστον η ενδεικτική που δίνει το επίσημο δεν ξεπερνάει τα 8-9 ελβετικά φράγκα.

@escursione σε ευχαριστώ. Το είχα και χθες αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως χωρίζονται οι ζώνες.
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα πατε νωριτερα απο μενα..(τελος Απριλιου)
Οποτε θα με ενημερωσετε!
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Θα πατε νωριτερα απο μενα..(τελος Απριλιου)
Οποτε θα με ενημερωσετε!
Δεν παίρνω και όρκο ότι τελικά θα τα κλείσουμε. Όλα θα εξαρτηθούν από το αν μας ενημερώσει κάποιος για τις μετακινήσεις και για το πώς χωρίζονται οι ζώνες. Από ότι κατάλαβες, οι μετακίνησεις για εμένα είναι το Α και το Ω ενός ταξιδιού. Είναι το πρώτο έξοδο που υπολογίζω σε κάθε ταξίδι που κάνω. Με κακό φαγητό ή λίγο φαγητό την βγάζεις, χωρίς μετακινήσεις με τίποτα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom