Τρομοκρατία και ταξίδια

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Για ποια μέτρα μιλάς; Στις Βρυξέλλες που υποτίθεται ότι υπήρχαν έξτρα περιπολίες στρατού και αστυνομίας μια χαρά περπάταγες στις κατάμεστες χριστουγεννιάτικες αγορές χωρίς κανένα απολύτως έλεγχο (πώς να γίνει άλλωστε αυτό σε μια ανοικτή πλατεία στο κέντρο της πόλης, να την περιφράξουν?) και μια χαρά έμπαινες στην κύρια γραμμή του μετρό (πχ απ'το σταθμό Trone που δεν έχει καν μπάρες ή άλλο έλεγχο) με ένα μπακμπάκ γεμάτο οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Αν θέλουν να ξαναχτυπήσουν είναι πολύ ευκολότερο απ' ότι πιστεύουν κάποιοι και ας ελπίσουμε ότι τώρα που σταδιακά το ISIS εξολοθρεύεται στη Μ. Ανατολή να σταματήσει και η χρηματοδότηση επιθέσεων.
Καταρχήν δεν μιλάω για τις Βρυξέλλες. Μιλάω για το Βερολίνο και μιλάω υποθετικά βασιζόμενη στην εικόνα που συνάντησα στο Παρίσι πέρσι τον Αύγουστο του 2016 αμέσως μετά το τρομοκρατικό χτύπημα στη Νίκαια (7ος 2016).
Σε όλα τα μέρη με συνωστισμό κόσμου (π.χ. στην πλατεία της Παναγίας των Παρισίων), όπου υπήρχαν ουρές (π.χ Βερσαλλίες) και έξω από το μουσείο του Λούβρου υπήρχαν διάσπαρτοι αστυνομικοί και στρατιώτες με όπλα! Ένιωθες μια ασφάλεια παντού... ακόμη και σε περιφερειακές πλατείες π.χ. Πλατεία Ιταλίας. Υπήρχαν παντού ένστολοι!
Το ίδιο ελπίζω ότι θα γίνει και φέτος στο Βερολίνο μετά το περσινό τρομοκρατικό χτύπημα. Προφανώς και θα υπάρχουν μέτρα στις χριστουγεννιάτικες αγορές. Αλλά και προφανώς δεν είναι δυνατόν να φυλάσσονται όλοι οι σταθμοί του μετρό και όλες οι πλατείες.
Ας ελπίσουμε ότι θα λάβουν ανάλογα μέτρα και στις άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες ή μεγάλες πόλεις αυτές τις γιορτινές μέρες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
ευχαριστώ @katkats στολισμένα τουλάχιστο θα είναι; π.χ. alexander Plaz που έχει και καρουσελ και τέτοια δεν θα υπάρχουν άραγε;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Από το Link που έστειλες προκύπτει ότι στις 31/12 /2017 που φτάνει η PEN δυστυχώς κλείνουν και οι τελευταίες χριστουγεννιάτικες αγορές και απομένει μόνο ένα "Christmas garden"στο Βοτανικό κήπο που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.
Οπότε ότι προλάβει η φίλη μας μέχρι το βράδυ της Παραμονής. Πάντως η πόλη παραμένει στολισμένη από ότι μου μετέφερε μια φίλη που επισκέφτηκε πέρσι το Βερολίνο ακριβώς μετά την Πρωτοχρονιά.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
31/12 να βάλουμε αθλητικά τότε και βρρρρ!!! :) σας ευχαριστώ όλους!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
31/12 να βάλουμε αθλητικά τότε και βρρρρ!!! :) σας ευχαριστώ όλους!
βρρρ δε λες τιποτα!! Τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο, κράνη στο κεφάλι για τυχόν τρομοκράτες και βουρ στις χριστουγεννιάτικες αγορές για ζεστό κρασί! Καλά να περάσετε και μην "μασάτε"! :xalara:
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
αλεξίσφαιρα γιλέκα νομίζω!! χαχαχα!! λέτε να βάλουμε και καμιά μπούρκα..μπάς και την γλυτώσουμε!! :haha:
 

porcelain

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Πάμε Βερολίνο σε 10 μέρες και ως γνήσια φοβητσιαρα που τρέμει και την σκιά της έχω χάσει τον ύπνο μου. Μία η πτήση, μία η σκέψη της τρομοκρατικής επίθεσης έχω φτάσει σε σημείο να μην θέλω να πάω. Στις δε Χριστουγεννιάτικες αγορές, μάλλον θα πρέπει να μου τάξουν τσάμπα ψώνια για να πάω που και πάλι ακόμα και τότε δύσκολο!! Και δεν φτάνει ο φόβος ο δικός μου έχω και τους πάντες γύρω μου να μου λένε τα γνωστά "Που θα πάτε με αυτά που γίνονται" κ.λπ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πάμε Βερολίνο σε 10 μέρες και ως γνήσια φοβητσιαρα που τρέμει και την σκιά της έχω χάσει τον ύπνο μου. Μία η πτήση, μία η σκέψη της τρομοκρατικής επίθεσης έχω φτάσει σε σημείο να μην θέλω να πάω. Στις δε Χριστουγεννιάτικες αγορές, μάλλον θα πρέπει να μου τάξουν τσάμπα ψώνια για να πάω που και πάλι ακόμα και τότε δύσκολο!! Και δεν φτάνει ο φόβος ο δικός μου έχω και τους πάντες γύρω μου να μου λένε τα γνωστά "Που θα πάτε με αυτά που γίνονται" κ.λπ.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πηγαίνετε αφού φοβάστε τόσο...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν θέλουμε να πάμε στο εξωτερικό γιατί φοβόμαστε κάποιο τρομοκρατικό χτύπημα. Ας μείνουμε μέσα στα σπίτι μας λοιπόν και να παρακαλάμε μόνο να μην βρέξει...
 

porcelain

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Γιατι δυστυχως παμε για δουλεια και δεν γινεται να μην παμε και γιατι η λυση οπως ειπωθηκε ξανα δεν ειναι να κλειστουμε σπιτι μας. Αυτο δεν αναιρει τις φοβιες μου ομως..που ενισχυκαν οταν κοντινο μου προσωπο που ζει στη Γαλλία εζησε ολο το χαος της νυχτας του Bataclan και πολυ καλη μου φιλη κλειδωθηκε σε υπογειο εστιατοριου στην Ιταλια με αλλους 20 σε κατασταδη σοκ λογω συναγερμου..Μακρυα απο μας..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom