Βουλγαρία Ιταλία Ποιο προορισμό να επιλέξω από τους δυο

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ήθελα να νιώσω μέρος του συνόλου..
θα με κανεις να ψαχνω τα μνμ σου πρωι πρωι? εχω και ενα cappuccino μπροστα μου να πιω...
αποφασισε πότε θελεις να εισαι μερος του συνόλου, συμβιβασμενος, και πότε όχι...;)

Όσο για την Αβάνα,...
Χμμ...δεν ταιριάζουν τα γούστα μου με την πλειοψηφία;; Να το πάρω ως κοπλιμέντο, ασυμβίβαστος κι έτσι;;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
θα με κανεις να ψαχνω τα μνμ σου πρωι πρωι? εχω και ενα cappuccino μπροστα μου να πιω...
αποφασισε πότε θελεις να εισαι μερος του συνόλου, συμβιβασμενος, και πότε όχι...;)

Όσο για την Αβάνα,...
Χμμ...δεν ταιριάζουν τα γούστα μου με την πλειοψηφία;; Να το πάρω ως κοπλιμέντο, ασυμβίβαστος κι έτσι;;
Βασικά, πώς μπορώ να ψάξω τα μηνύματα κάποιου; Πάντα το είχα απορία πώς βρίσκετε αρκετοί μηνύματα ετών από άλλους συμφορουμίτες εδώ. :lol:
Πέρα από την πλάκα, δύο πραγματάκια, τρία μάλλον.
Πρώτον, το να είναι μια πόλη όμορφη αρχιτεκτονικά, με μουσεία, με ποιότητα ζωής, με οτιδήποτε θεωρείται όμορφο από τον περισσότερο κόσμο, δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάποιος περνάει αναγκαστικά όμορφα εκεί. Για διάφορους λόγους. Η βαθμολογία μου είχε να κάνει με το ότι είναι όμορφη, ναι. Αντίστοιχα, η Αβάνα δε μας άρεσε πολύ λόγω ίσως και της σύγκρισης με την υπόλοιπη Κούβα, άλλο αυτό και άλλο αν πέρασα όμορφα. Ούτε το Βελιγράδι το θεωρώ πολύ ωραία πόλη, αλλά έχω περάσει τρομερά και τις 6 φορές εκεί.
Δεύτερον, τα γούστα αλλάζουν με τον καιρό, τη διάθεση, το αν έχεις κοπέλα ή όχι, αν έχασε η ομάδα τον τελικό της Ευρωλίγκας. Νομίζω το έχω πει, ότι η Ρώμη έχει εκπληκτικά μνημεία να δεις, να περπατήσεις κτλ, πιστεύω θα μου αρέσει περισσότερο σε κάμποσα χρόνια από τώρα, για τους δικούς μου λόγους.
Στο θέμα του ανθρώπου τώρα, δεν μπορείς να συγκρίνεις τη Ρώμη με τη Σόφια ή το Μπάνσκο, απλά δε γίνεται. Αυτό που δε μου αρέσει προφανώς στην όλη φάση, είναι η προσπάθεια απαξίωσης οτιδήποτε άλλου μπαίνει στην άτυπη κόντρα με τη Ρώμη, σε λίγο θα ζητάνε οι άνθρωποι χειμερινό προορισμό για σκι και θα πρέπει να σκεφτόμαστε τι έχει κοντά στη Ρώμη (έχει αλήθεια; :rolleyes: ). Αν κάποιος θέλει πιο πολλή χαλάρωση, πιο πολύ από φύση, και δεν καίγεται για περπάτημα σε μνημεία, μουσεία κτλ, ε, δεν πιστεύω ότι θα περάσει άσχημα στη Βουλγαρία. Εξαρχής το ερώτημα ήταν χωρίς απάντηση, γιατί πολύ απλά αν γραφόταν ο στόχος του ταξιδιού, δε θα υπήρχε κουβέντα νομίζω. ;)

Edit: Πιες την καφεδάρα σου, χωρίς να ψάχνεις παλιά μηνύματα, ένα καλό έχει η Ιταλία, μην το αφήσουμε. :D:D:D
 
Last edited by a moderator:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Πάντως, εγώ θά'θελα αυτός που έγραψε ότι στη Ρώμη θες 15 ευρώ για το γεύμα να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος και να μας δώσει ένα παράδειγμα του τι μπορεί να περιλαμβάνει ένα τέτοιο γεύμα. Αντίστοιχα, και για τα 5 ευρώ στη Σόφια (και όχι έτσι γενικά 'στη βουλγαρία').
Μια πιτσα ή μακαροναδα συν νερο εβγαινε καπου στα 15 ευρω και τις 3 φορες που εκατσα για φαγητο. Αντε να ηταν 13. Στη σοφια σε αντιστοιχα κεντρικα εστιατορια για το ιδιο φαγητο, αν οχι 5 πανω απο 6 δεν ηταν. Εκτος αν συγκρινουμε τα... 5στερα της σοφιας με το... street food της ρωμης...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μια πιτσα ή μακαροναδα συν νερο εβγαινε καπου στα 15 ευρω και τις 3 φορες που εκατσα για φαγητο. Αντε να ηταν 13.
Σ' αυτό συμφωνούμε απολύτως. Εγώ μάλιστα θά'λεγα ότι αν κάποιος επιλέξει ένα από τα πολλά και πολύ καλά μαγαζάκια που πουλάνε εκπληκτικά τυριά και αλλαντικά (στους Ιταλούς μόνιμους κατοίκους και όχι στους τουρίστες, από τις 7:30 το πρωί - έχει ένα φοβερό κοντά στη Φοντάνα ντι Τρέβι) μπορεί να φτιάξει ανώτερης ποιότητας σάντουϊτς με πανίνι με 10 ευρώ για δύο άτομα. Και η ποιότητά τους δεν θα έχει καμμία σχέση με την οποιαδήποτε πίτσα ή μακαρονάδα του δρόμου.

Σ' αυτό που δεν συμφωνούμε (μάλλον) είναι ότι αυτό δεν είναι γεύμα. Τρως κάτι, ΟΚ, καλό ή κακό, φτηνό ή ακριβό, αλλά δεν γευματίζεις - όπως τουλάχιστον το εννοώ εγώ.
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Εγώ μάλιστα θά'λεγα ότι αν κάποιος επιλέξει ένα από τα πολλά και πολύ καλά μαγαζάκια που πουλάνε εκπληκτικά τυριά και αλλαντικά (στους Ιταλούς μόνιμους κατοίκους και όχι στους τουρίστες, από τις 7:30 το πρωί - έχει ένα φοβερό κοντά στη Φοντάνα ντι Τρέβι) μπορεί να φτιάξει ανώτερης ποιότητας σάντουϊτς με πανίνι με 10 ευρώ για δύο άτομα. Και η ποιότητά τους δεν θα έχει καμμία σχέση με την οποιαδήποτε πίτσα ή μακαρονάδα του δρόμου.
Στο συγκεκριμένο που αναφέρεις φαγαμε και μεις και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Το προτείνω και γω ανεπιφύλακτα!!!Μηπως θυμάσαι και πως λεγόταν;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στο συγκεκριμένο που αναφέρεις φαγαμε και μεις και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι. Το προτείνω και γω ανεπιφύλακτα!!!Μηπως θυμάσαι και πως λεγόταν;
Salumeria F.lli Ciavatta
Via del Lavatore, 31


https://www.tripadvisor.it/Restaura...s-Salumeria_Fratelli_Ciavatta-Rome_Lazio.html

http://www.allrome.it/list/negozi-prodotti-gastronomici-a-roma/salumeria-f-lli-ciavatta/
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Αυτό ήταν ναι!!!Ευχαριστώ πολύ..!!!Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν ξαναεπισκεφτούμε την Ρώμη θα περάσουμε από εκεί ξανά..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απο τη Σοφια δεν εχω χειροτερο...Οχι πως τρελαινομαι για Ρωμη. Προτεινω Βουλγαρια για σκι που θα αποτελεσει για σενα μια εμπειρια ζωης. Εμπειρια που μπορει να μην πραγματοποιηθει ποτε αν δεν πας τωρα Βουλγαρια. Μετα αν θελετε πεταχτειτε μια Ρωμη με την Ryanair (5-10 ευρω εχει το εισιτηριο) και συνεχιστε το ταξιδι σας.

Πάντως, εγώ θά'θελα αυτός που έγραψε ότι στη Ρώμη θες 15 ευρώ για το γεύμα να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένος και να μας δώσει ένα παράδειγμα του τι μπορεί να περιλαμβάνει ένα τέτοιο γεύμα. Αντίστοιχα, και για τα 5 ευρώ στη Σόφια (και όχι έτσι γενικά 'στη βουλγαρία').
Ψαροσουπα διχως ψαρια...Και παλι δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.



Αν και το θεμα ειναι για τρολαρισμα η γελιο...δραττομαι της ευκαιριας...
Θυμιζω συγκρινουμε ενα χωριο (μπανσκο)κ ενα μεγαλύτερο χωριο (σοφια) με μια πόλη που τυγχανει αποτις ωραιοτερες του πλανητη. Κ μαλιστα εκατομμυριων...
Η νυχτερινή ζωη απογοητευτικη? Εχεις παει παρισι? Η σε μια αλλη γαλλικη πολη?
http://www.nightlife-cityguide.com/...ta-notturna-roma-nightlife-discoteche-locali/
Προς τι η απορια; Στο Παρισι τα μαγαζια εστιασης και διασκεδασης δεν κλεινουν συνηθως πριν τις 2 και κοσμος κυκλοφορει ολο το 24ωρο. Σε αντιθεση με τη Ρωμη που 10 βαρια 11pm εχουν κλεισει τα παντα και δεν κυκλοφορει ανθρωπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom