Ερωτηση για charter

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Εκδρομη δεν αλλαζω- παει τελειωσε! Για την φιλη... ποτε δε ξερεις!
Δεν υπαρχει λογος να φοβαμαι μου λετε ε?
Εχω κανει πολλα ταξιδια αλλα με charter ποτε! Η πτηση ουτως η αλλως θα γινει αργα, στις 00:00
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Είναι πιλότος; Μηχανικός αεροσκαφών; Φαν της αεροποριάς;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια καλησπερα!
Να σας κανω μια ερωτηση!
Πεταω λιγο πριν τα χριστουγεννα (με γκρουπ) απο Πραγα για Αθηνα, με τις τσεχικες αερογραμμες. Η πτηση θα γινει μεσω πρακτορειου, με ναυλωμενη πτηση charter.
Ειναι ασφαλεις αυτες οι πτησεις? Γιατι με το που το ανεφερα σε μια φιλη, αρχισε να λεει διαφορα, κ φοβηθηκα λιγο!
Γνωμες?
Τι νομίζεις ότι είναι η πτήση Charter; Ότι ξέρω γω υπάρχουν τα Μπόιγκ, τα Ερμπας, τα ελικοφόρα και τα τσάρτερ;

Charter είναι μια πτήση από κανονικό αεροπλάνο που πετάει κανονικά στις ίδιες χώρες, με τους ίδιους πιλότους και αεροσυνοδούς, που περνάει κανονικά τους ίδιους ελέγχους και όλα, και απλώς τη συγκεκριμένη μέρα κάποιος το έχει νοικιάσει ολόκληρο για να κάνει μια πτήση. Και τα αεροπλάνα της Aegean προσφέρονται προς τέτοια εννοικίαση, τα ίδια που πετάνε στα κανονικά δρομολόγια.
Γιατί να μην είναι ασφαλείς αυτές οι πτήσεις και να είναι ασφαλείς οι υπόλοιπες;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Επίσης να έχεις υπ'όψιν σου ότι οι Τσέχοι χρησιμοποιούν καμιά φορά και αεροπλάνο
της Travel service.Μου έτυχε μια φορά και ταξίδεψα μαζί τους.Μια χαρά αεροπλάνα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Νομίζω Θανάση τότε ήταν Travel service.(πριν δυο-τρία χρόνια) Κάπου εδώ κοντά πρέπει να άλλαξαν το όνομα και να πετάνε με το smartwings.Από την άλλη μπορεί να μην θυμάμαι καλά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Είχα κλείσει να πάω Πράγα και έφυγα με τις τσέχικες από το τέρμιναλ 1 και γύρισα με το travel
sto τέρμιναλ 2.Ψαχνόμουν να δω τι βλακεία είχα κάνει!!!!
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Φιλε taver χωρις να θελω να γινω αγενης, δεν εχω ειδικες γνωσεις επι των ειδων των αεροπλανων! Ξερω μονο να τα παιρνω για να με πανε καπου!
Αυτο που καπου διαβασα ειναι οτι ειναι παλαιοτερα κ μικροτερα! Σιγουρα θα ξερουν κ να πετανε ομως! Απλα ο συνδυασμος αυτων με τις κακες καιρικες συνθηκες.. ε πως να το κανουμε, με τρομαξε οσο να 'ναι!
Εμενα με νοιαζει μονο να ειμαστε ασφαλεις! Αν λετε οτι ειναι οκ, κατι θα ξερετε παραπανω, που θα το μαθω κ γω! Ελπιζω δηλαδη
Τωρα παιδια... για την Travel service κ SmartWings.. λυπαμαι αλλα δεν εχω ιδεα για τι μιλατε!
Εμεις πεταμε με Czech airlines
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Και η Qatar και Etihad πετανε με 320 απο Αθηνα για Ντοχα και Αμπου Νταμπι αντιστοιχα, 4-4μιση ωρες πτηση, αντιστοιχου μεγεθους ειναι και τα 737 των Smartwings - Travel service... Ειτε μικρα, ειτε μεγαλα, με τον ιδιο τροπο "δουλευουν" και το ιδιο ασφαλη ή μη ειναι - θεωρω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φιλε taver χωρις να θελω να γινω αγενης, δεν εχω ειδικες γνωσεις επι των ειδων των αεροπλανων! Ξερω μονο να τα παιρνω για να με πανε καπου!
Αυτο που καπου διαβασα ειναι οτι ειναι παλαιοτερα κ μικροτερα! Σιγουρα θα ξερουν κ να πετανε ομως! Απλα ο συνδυασμος αυτων με τις κακες καιρικες συνθηκες.. ε πως να το κανουμε, με τρομαξε οσο να 'ναι!
Εμενα με νοιαζει μονο να ειμαστε ασφαλεις! Αν λετε οτι ειναι οκ, κατι θα ξερετε παραπανω, που θα το μαθω κ γω! Ελπιζω δηλαδη
Τωρα παιδια... για την Travel service κ SmartWings.. λυπαμαι αλλα δεν εχω ιδεα για τι μιλατε!
Εμεις πεταμε με Czech airlines
Γίνε ελεύθερα αγενής.

Δε σου λείπουν μόνο οι ειδικές γνώσεις. Σου λείπουν ακόμα και οι πάρα πάρα πάρα πολύ γενικές. Fair, δεν τα ξέρουμε όλοι όλα. Ρωτάμε για να μάθουμε, κι αυτό κάνεις κι εσύ. Όλοι από το μηδεν ξεκινήσαμε κάποτε.

Ενδιαφέρει αυτό το "κάπου διάβασα". Μπορείς να το εντοπίσεις, για να αρχίσουμε να μαζεύουμε τα fake news που κυκλοφορούν; Γιατί άλλου να σου είπε κάποιος κάτι σε μια παρέα, κι άλλο να το βρήκες κάπου γραμμένο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πετάξεις εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης και να είσαι ανασφαλής (από αίτια που σχετίζονται με τα τεχνικά του αεροσκάφους). Είναι τόσο εντατικοί οι έλεγχοι την τελευταία δεκαετία, σε όλα τα αεροπλάνα, που περισσότερο χρειάζεται να ανησυχείς για καθυστέρηση λόγω των ελέγχων
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Τωρα παιδια... για την Travel service κ SmartWings.. λυπαμαι αλλα δεν εχω ιδεα για τι μιλατε!
Εμεις πεταμε με Czech airlines
Συνεργαζόμενα μαγαζιά είναι.Όπως λέμε (στο περίπου) κλείνεις εισιτήριο με aegian και πετάς με Ολυμπιακή.
Δεν είναι κάτι που να σε ανησυχήσει.Καλά να περάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom