ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

Stelt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
UR absolutely right. O κανονισμος/διαταγη/νομος λεει unique ability στην ικανοτητα (καλιτεχνης/κατοχος διδακτορικου/επιστημονας) η οποια θα πρεπει να ειναι καταγεγραμμενη (σε δημοσιευσεις κλπ). Το 1981 πολυ πριν να γεννηθητε πολλοι απο εσας θυμαμαι οτι και βοσκοι (αιγοπροβατων) μπορουσαν να κανουν αιτηση για πρασινη καρτα. Υπαρχουν και οι λοταριες μεσω ιντερνετ & το πιο ευκολο οπως το βλεπω (στην εποχη μου ηταν 6 μηνες max) να παντρευτει καποιος αν ειναι τυχερος. Και ο εργοδοτης να σε κανει θα σου'χει λιγοτερο μισθο για να πληρωσει τον immigration lawyer. Tελος αν δεν εχει τα προσοντα κανεις γαμος & ξερο ψωμι. Σε 2-3 χρονια θα χεις την καρτα. Περισσοτερα στο https://www.uscis.gov/
χαχαχαχα τι λέτε ρε παιδια κάνατε μπιζνα τον γάμο Το να σε πληρώνει λιγότερα ο εργοδότης έμενα προσωπικά δεν μου λέει κάτι εαν το συγκρίνεις με τους μισθούς της Ελλάδας! Και βέβαια μιλάω για έμενα προσωπικά που έχω εκεί εξασφαλισμένα διαμονή κλπ μέσω του αδερφού μου!! Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει κάποιον ο οποίος θα πρέπει να πληρώνει μόνος του ενοίκιο,φόρους κλπ να πάει να δουλέψει εκεί! Ένα και το αυτό νομίζω βγαίνει σε σχέση με την Ελλάδα!! Εκτός αν πάει σε καμια υψηλόβαθμη θέση που θα παίρνει απο 5000$ και άνω!!Anyway ελπίζω όταν πάω εκεί να καταφέρω να βρω κάποιον τρόπο για να μείνω μόνιμα (μόνο μέσω κάποιου γνωστού μας εργοδότη, το σκεφτόμαστε)
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.318
Απλως σου ειπα την γνωμη μου, με 1,2,3 διπλωματα Ελληνικα εαν δεν εισαι αυτη με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ, δεν σου δινουν την βιζα για να καταληξει μελλοντικα μετα απο 2-3 χρονια στην πρασινη καρτα. Αν δεν εισαι στις κατηγοριες που σου ανεφερα, η πρεσβεια βεβαια ειναι σε θεση να σε πληροφορηση η o δικτυακος τοπος του homeland security, αυτοι ειναι τα αφεντικα, το ΙNS και το ICE ειναι κατω απο αυτους. Μια τελευταια ερωτηση πολλες μορφες βιζας απαιτουν να βγεις απο την χωρα, το ξερεις αυτο; Ευχομαι να παρεις βεβαια την εξαμηνη visa απο την πρεσβεια γιατι απο οτι διαβαζω ΕΔΩ & μονο απο αυτο το φορουμ εχουν δυσκολεψει τα πραγματα. Βεβαια με ESTA θα πρεπει να βγεις εκτος Αμερικης για να γινει η αλλαγη. Καλη σου τυχη. Α! Και κατι αλλο μεχρι να την παρεις (το καιρο που θα τρεχει η αιτηση σου) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ! Ειναι τεραστια γραφειοκρατικη διαδικασια!
 

Stelt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Απλως σου ειπα την γνωμη μου, με 1,2,3 διπλωματα Ελληνικα εαν δεν εισαι αυτη με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ, δεν σου δινουν την βιζα για να καταληξει μελλοντικα μετα απο 2-3 χρονια στην πρασινη καρτα. Αν δεν εισαι στις κατηγοριες που σου ανεφερα, η πρεσβεια βεβαια ειναι σε θεση να σε πληροφορηση η o δικτυακος τοπος του homeland security, αυτοι ειναι τα αφεντικα, το ΙNS και το ICE ειναι κατω απο αυτους. Μια τελευταια ερωτηση πολλες μορφες βιζας απαιτουν να βγεις απο την χωρα, το ξερεις αυτο; Ευχομαι να παρεις βεβαια την εξαμηνη visa απο την πρεσβεια γιατι απο οτι διαβαζω ΕΔΩ & μονο απο αυτο το φορουμ εχουν δυσκολεψει τα πραγματα. Βεβαια με ESTA θα πρεπει να βγεις εκτος Αμερικης για να γινει η αλλαγη. Καλη σου τυχη. Α! Και κατι αλλο μεχρι να την παρεις (το καιρο που θα τρεχει η αιτηση σου) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ! Ειναι τεραστια γραφειοκρατικη διαδικασια!
Πρόσφατα πήρε μία φίλη μου την τουριστική βίζα την οποία της την δώσανε με 10 χρόνων διάρκεια! Δεν μπορεί όμως να κάτσει πάνω απο 6 μήνες συνεχόμενα στην Αμερική και βεβαίως δεν έχει κανένα παραπάνω δικαίωμα απο εναν απλό τουρίστα! Αυτής κάνει το διδακτορικό το αγόρι της εκεί και απο ότι μου είπε δεν ήταν κάτι δύσκολο να πάρει την τουριστική βίζα ακόμα και για 10 χρόνια που αυτοί έκριναν ότι έπρεπε να της την δώσουν! Βέβαια όπως και με την δική μου περίπτωση εγγυήθηκε το αγόρι της για την διαμονή της κλπ (αντίστοιχα και έμενα ο αδερφός μου) Τώρα συμπληρώνει το εξάμηνο και πρέπει να επιστρέψει βεβαια αλλά έχει βρει κάποιους δρόμους μέσω ενός πανεπιστημίου εκεί και ίσως του χρόνου πάει για σπουδές! Με αυτό θέλω να πω ότι αν κάποιος επιθυμεί να μείνει μόνιμα εκεί καλό είναι να πάει αρχικά εάν έχει κάποιον δικό του εκεί να δει αν του αρέσει καταρχάς και μετά μπορεί να ψαχτεί και να βρει κάτι που θα του εξασφαλίσει την μόνιμη και νόμιμη διαμονή του εκεί όσο δύσκολο και να φαίνεται αυτό!!
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.318
Το μονο ευκολο ειναι να παει κανεις κανενα μεταπτυχειακο, ΜS, MA, MBA κλπ η κανα ΜS η πραμα Phd/Dr προγραμμα για να σου δωσουν πραμα assistantship, in state tuition, κλπ. Αλλα και παλι μετα ειναι δρομος πολυ μεγαλος & ανηφορκος, εκτος αν το thesis/dissertation ειναι με καμμια !@#$%^&* εταιρεια και θελουν να σε κρατησουν. Εδω λοιπον οτι σου λεγα παραπανω, ειχα ενα φιλο Ινδο, πηγε για intership καπου στη Florida, ο μεσος ορος εθνικα των ΗΠΑ ηταν $25000-26000 και του δρομολογησανε τα χαρτια & πληρωνανε immigration attorney και επαιρνε μισθο $18,000, σε ετησια βαση, για 5 χρονια, δεν μπορουσε να φυγει απο αυτους. Το αλλο φιλο Ελληνα, πηρε Dr in Electrical Engineering (OXI Phd) προσφερανε δουλεια στο ιδιο Πανεπιστημιο, μολις τελειωσε η ερευνα (αυτη που ειχε αρχισει) και δεν βρηκε αλλη ερευνα (δεν εφερε αλλη ερευνα στο Πανεπιστημιο) τον @#$%^. Τωρα ειναι καθηγητης σε ενα ΤΕΙ στην Ελλαδα! Αυτα λοιπον!
 

Stelt

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Το μονο ευκολο ειναι να παει κανεις κανενα μεταπτυχειακο, ΜS, MA, MBA κλπ η κανα ΜS η πραμα Phd/Dr προγραμμα για να σου δωσουν πραμα assistantship, in state tuition, κλπ. Αλλα και παλι μετα ειναι δρομος πολυ μεγαλος & ανηφορκος, εκτος αν το thesis/dissertation ειναι με καμμια !@#$%^&* εταιρεια και θελουν να σε κρατησουν. Εδω λοιπον οτι σου λεγα παραπανω, ειχα ενα φιλο Ινδο, πηγε για intership καπου στη Florida, ο μεσος ορος εθνικα των ΗΠΑ ηταν $25000-26000 και του δρομολογησανε τα χαρτια & πληρωνανε immigration attorney και επαιρνε μισθο $18,000, σε ετησια βαση, για 5 χρονια, δεν μπορουσε να φυγει απο αυτους. Το αλλο φιλο Ελληνα, πηρε Dr in Electrical Engineering (OXI Phd) προσφερανε δουλεια στο ιδιο Πανεπιστημιο, μολις τελειωσε η ερευνα (αυτη που ειχε αρχισει) και δεν βρηκε αλλη ερευνα (δεν εφερε αλλη ερευνα στο Πανεπιστημιο) τον @#$%^. Τωρα ειναι καθηγητης σε ενα ΤΕΙ στην Ελλαδα! Αυτα λοιπον!
Καλα ναι δεν είναι και εκεί όλα ρόδινα ( ο Τραμμπ θέλει να περάσει τώρα νομό που θα τριπλασιασει στους διδακτορικούς τους φόρους π.χ εαν πληρώνεις τώρα φόρο 3000$ ετησίως θέλει να το πάει στα 9000$, ελπίζω να μην συμμερίζονται και οι άλλοι τις απόψεις του ) αλλά σου λέω πάντα μιλάω συγκριτικά με την Ελλάδα του σήμερα! Επίσης δεν έχω κάποιο κόλλημα με την Αμερική απλά επειδή εκεί μένει ο αδερφός όποτε εκεί έχω εξασφαλισμένο σπίτι γι'αυτο θέλω να πάω εκεί αλλιώς δεν θα είχα κανένα πρόβλημα και για πολλές Ευρωπαϊκές χώρες που η διαμονή μου και η νόμιμη εργασία μου εκεί θα ήταν πολύ πιο εύκολη! Αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω όπου και να πας ακόμα και δουλειά να βρεις αν πληρώνεις τα πάντα μόνος σου δεν σου μένει κάτι το ιδιαίτερο!! Γι'αυτο και σκέφτομαι λίγο πιο συνδυαστικά!!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
ειμαι μονιμος υπαξιωματικος στο ΣΞ στην ελλαδα εδω και 7 χρονια απο σχολη, επειδή τα χρηματα που περνω εστω και στο δημοσιο πραγματικα ειναι γελοια και δεν υπαρχει καμια σωτηρια απο οτι φενεται θα ηθελα να ρωτησω καποιον, επειδη ειδα οτι αναφερθηκαν καποια στοιχεια για τον αμερικανικο στρατο πχ απο το μελλος
arabickostas που ηταν και πρωην στρατιωτικος, τι παιζει με εκει, τι δουλεια θα μπορουσα να βρω εαν παω για ενα χρονο αρχικα με αδεια ανευ αποδοχων απο τους δικους μας? και τι παιζει με τον αμερικανικο στρατο, δηλαδη πως μπορεις να μπεις, απο ελλαδα ή απο κει και με απολαβες κλπ... τωρα αν ξερει καποιος να απαντηση καλως!!
αα και για εναν μεταναστευτικο δικηγορο που διαβασα, αν ξερει καποιος καποιον στην Β.Ελλαδα θεσσαλονικη κοντα θα ηταν μεγαλη βοηθεια!!
ευχαριστω για τον χρονο σας
Φίλε moikan21 περιπου οπως τα λες ειναι τα πραγματα. Ο αμερικανικος στρατος ειναι οπως μια ιδιωτικη επιχειρηση . Εχει σαιτ μεσω του οποιου μπορεις να ελεγξεις ολες τις λεπτομερειες που ενδιαφερεσαι να μαθεις. Δεν ξερω πολλες λεπτομερειες γιατι δεν ασχοληθηκα ποτε να καταταγω στον Αμερικανικο στρατο σαν airman, οποτε δε μπορω να σου πω πολλα. Αλλωστε πιστευω οτι και εσυ σαν αποφοιτος της ΣΜΥ θα ειχες αλλα ονειρα και οχι να καταταγεις στον Αμερικανικο Στρατο... Προσωπικα εφυγα επειδη κατειχα Αμερικανικο διαβατηριο που στην ουσια, σε συνδυασμο με την εμπειρια στην Πολεμικη Αεροπορια, μου ανοιξε τον δρομο. Αναλογα με την επαγγελματικη σου εμπειρια κανε ενα ψαξιμο να δεις πως αντιστοιχιζεται στο εξωτερικο. Την αποφαση εσυ θα την παρεις...
 

moikan21

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
μηπως σου ειναι ευκολο να μου στειλεις ενα λινκ με το σαιτ μου αναφερεσαι? γιατι με ενα search στο google, βρηκα απο το west point μεχρι ενα σωρο αλλα
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.318
Καλημερα, ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ! Δεν μου αρεσει η παραπληροφορηση εν ετη 2017. Παιδια στην 6η δεκαετια που πλησιαζω χθες δεν ειχαμε internet, καναμε ερωτησεις στην γειτονια, στο καφενειο και η crippled Maria να στο πω εν Αγγλιστι, μας ελεγε το μακρυ & το κοντο της. Ο μονος τροπος τοτες ητανε η πρεσβεια, τωρα ειναι και το internet.
Διαβαζε η βαλε το κοπελι του γειτονα που κανει Αγγλικα & καμαρωνει ο γειτονας σαν τον κοκορα να σε βοηθησει:

https://www.thebalance.com/us-military-enlistment-standards-3354003
http://work.chron.com/join-us-marines-foreigner-19967.html
http://stories.avvo.com/rights/immi...-us-military-8-rules-non-citizen-service.html
https://www.quora.com/If-Im-from-a-foreign-country-can-I-join-the-US-Army?redirected_qid=9448650
http://www.military.com/join-armed-...us-military-helps-naturlize-non-citizens.html

Ειδ αλλως Η ΠΡΕΣΒΕΙΑ! Εχει και recruiters (κατι σαν στρατολογους για τους πολιτες της που μενουν στην αλλοδαπη και θελουν να ρωτησουν) & ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ η ΠΗΓΗ! Δεν ειμαι εγω, ο Μανωλης, η Κατινα, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ. Το φορουμ σεβαστο να σου πει πως και τι σε ενα ταξιδι καπου, ανταλλαγη πληροφοριων & οχι μονο, αλλα δεν εχει και δικηγορους του Αμ. Δικαιου στην Μεταναστευση! Ε, μα!

Χωρις πρασινη καρτα=γιοκ στρατος, νομιζω & ξερω κατα 95%
Prior Military Service in Another Country=γιοκ στρατος!
κλπ κλπ.
Δυστυχως ολα τα URL ειναι .com, καλα θα'τανε να ειχα βρει .gov η .mil, δυστυχως δεν βρηκα! Προσπαθησε εσυ, ειδ' αλλως η πρεσβεια!
Βεβαια ο στρατος (εφ οσον εχεις πρασινη καρτα) ειναι το μονοπατι για την υπηκοοτητα, γινεται σε πιο συντομο διαστημα, δεν δινεις εξετασες κλπ κλπ.
Επισης ειναι και το clearance, αν δεν το'χεις θα εισαι περιορισμενων δυνατοτητων! Και αυτη την παιρνεις μονο με ηπηκοοτητα, γιαυτο σου εγραψα την παραπανω προταση! Με πρασινη καρτα μπαινουνε και σε κανενα χρονο παιρνουνε την υπηκοοτητα! ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΑΡΤΑ η Immigration visa ξεχασε το!
Καλη σου τυχη.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Το επίσημο σάιτ του US Army . https://www.army.mil. Όπως λέει ο agmi απαιτείται πρασινη καρτα η immigration βίζα για καταταγή. Παρόλα αυτά έχω ακούσει και φοιτητές που πήραν βίζα για σπουδές και τότε κατατάχθηκαν. Το ότι ήσουν στρατιωτικός, εφόσον έχεις νόμιμη παραμονή δεν τους απασχολεί, είχα ρωτήσει recruiter του US Air force όταν πρώτο ήρθα. Ψάξε και στείλε κανένα email με τις απορίες σου.
 

agmi

Member
Μηνύματα
496
Likes
2.318
Εδω μια παρενθεση, η αεροπορια (που θεωρειται το 'κολεγιο') παιρνει μεχρι και 39 ετων. Η περισσοτερη μορφωση τοσο καλιτερα (μιλαμε σε επιπεδο ΤΕΙ/ΑΕΙ), ειδ'αλλως Στρατος, Ναυτικο, Πεζοναυτες, Ακτο Φυλακη. Τωρα Στρατος/Ναυτικο το οριο ειναι 34-36 ακριβως δεν θυμαμαι, οι ενδιαφερομενοι ας ψαξουν. Το φοιτητες που καταταχτηκαν που αναφερεται παραπανω, με F/J/M ειναι παραμυθια και πρασινα αλογα! Το αναφερω με μια εμπερια συνεχη εργαζομενος σαν πολιτης σε στρ. σωμα των ΗΠΑ πανω απο 16 χρονια και κατευθειαν της Αμερικης αλλα 10 χρονια. Υπηρχε μια τρυπα στον Ελληνικο νομο εν ετη (1983-1990), απαλλαγη απο στρατιωτικη θητεια μετα εφ'οσον υπηρετησει κανεις πανω απο 90 μερες σε οιανδηποτε στρατο του ΝΑΤΟ, βεβαια το υπολοιπο το εξαγοραζες. Ο ιδιος προσπαθησα και μου δωσανε πορτα, αλλοι συμφοιτητες μου που ειχαν ηδη πρασινη καρτα τοτες, υπηρετησαν στρατο>ειδικοτητα πλυντηρια (active duty και μετα απο 91-92 μερες μπηκανε σε προγραμμα reservist για τα υπολοιπα 4 χρονια, ο ενας μαλιστα ειναι γενικος διευθυντης σε μεγαλη ιδιωτικη κλινικη με φρου φρου & αρωματα στην Αθηνα). Οσο για μενα μου απαγορεψαν την εξοδο απο την χωρα καποια πρωϊα απο τον Δυτ. Αερ. του Ελληνικου & εκανα 9 μηνες! Στο 7ο μηνο θητειας μου περασε ο νομος για μονιμους κατ. εξωτερικου! Αυτα, το πιο σημαντικο ειναι αν δεχτουν καποιο με PRIOR MILITARY SERVICE! Διοτι αλλοι μου λενε οχι και στο internet βλεπω πως μερικοι γραφουν ΝΑΙ!
Ενοω θητεια σε αλλη χωρα εκτος ΗΠΑ, γιατι απο σωμα σε σωμα στην Αμερικη γινεται! Και το αλλο εχω φιλο εφυγε απο το ενα σωμα στα 35, αποτελειωσε τις σπουδες της νοσηλευτικης στο Πανεπιστημιο στα 38, 39 πηγε στην αεροπορια σαν αξιωματικος και τωρα ειναι στο αρχιπελαγος των νησιων Chacos & δη στο Diego Garcia σαν λοχαγος, στα 46του!
 

Anna_1004

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μου κανανε προταση να παω για δουλειά στην αμερικη
Χρειαζομαι εργατικη βιζα;ποσο κοστιζει για 6 μηνες; τι είναι το βιομετρικο (;) διαβατηριο;ποσο καιρό θα χρειαστεί για να τα βγαλω και τα δυο; τι πρεπει να προσεξω στο αεροδρομιο; και ποιο είναι το οριο βάρους για τις αποσκευές μου;;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ώπα ώπα φρενο. Πώς σου κάνανε πρόταση για δουλειά; πήρες δηλαδή επίσημο offer από κάποια εταιρεία; η εταιρεία αυτή σου έκανε επίσημο offer γνωρίζοντας ότι δεν έχεις δικαίωμα εργασίας στις ΗΠΑ? (υποθέτω ότι μιλάς για τις ΗΠΑ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom