Κινηματογραφική κουβέντα....

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος, είδα χτες -και άργησα- το The Killing of a sacred deer, του Λάνθιμου.
Μου άρεσε πολύ,με καθήλωσε θα έλεγα, παρότι πήγα σε βραδινή προβολή που τελείωσε στη μία.
Η δράση κλιμακώνεται σταθερά,τα στοιχεία ελληνικής τραγωδίας είναι έντονα, οι κλασσικοί πλέον υπαινιγμοί για την ελληνική οικογένεια δε λείπουν αλλά είναι πιο διακριτικοί από το τρανταχτό θέμα του Αστακού λχ που δε μου άρεσε. Ο κεντρικός ήρωας αντιμέτωπος με την αλαζονεία του καλείται στο τέλος να δώσει την πιο "συμφέρουσα" λύση.Νομίζω πως ο Λάνθιμος βρίσκει σιγά σιγά τη βάση του,δοκιμάζοντας παράλληλα και νέα στοιχεία,με επιτυχία.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευελπιστούσα ότι η ταινία θα μου άρεζε και ότι η κριτική δε μπορεί μάλλον θα ήταν υπερβολικά αιχμηρή...αλλά βλέποντας την ταινία δε μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα....Πολύ μέτριο το αποτέλεσμα,φτωχότατο σκηνοθετικά,είναι δυνατόν να περιγράφεις τα ταξίδια του Καζαντζάκη σε διάφορες χώρες και τα πλάνα σου να είναι κατά κύριο λόγο μέσα στους 4 τοίχους ενός γραφείου;;κλπ κλπ,πολλά κενά στο σενάριο,κακές ερμηνείες,καθόλου πειστικός ο Παπασπηλιόπουλος στο ρόλο του Καζαντζάκη...μόνο στο τελευταίο μισάωρο με την εξέλιξη και κορύφωση κάποιων γεγονότων αποκτά κάποια αξία το έργο.Από ερμηνείες αυτές που με άγγιξαν ήταν της Μαρίνας Καλογήρου στο ρόλο της συζύγου και...τα 2-3 λεπτά (εμφάνισης)του συγχωρεμένου Στάθη Ψάλτη!(και να φαντασθείτε δεν ήταν ποτέ του γούστου μου αυτός ο ηθοποιός)σ έναν τελείως κόντρα ρόλο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κι εγώ διάβασα μια κριτική χθες για την ταινία που δεν μου αρεσε καθόλου! Χασιμο χρόνου και χρηματων.
Αναρωτιεμαι υπαρχει κριτική της ταινίας που να την επαινεί;
https://pantimo.gr/index.php/compon...os-metamorfonetai-se-linaio-mesa-se-ena-xrono
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και μια αλλη κριτικη. Δωστε βαση.
Φως φανάρι ότι είναι τρολιά. "...τα δάκρυά μας την επόμενη μέρα είχαν ενυδατώσει το πρόσωπό μας" Ντάξει, δεν περιγράφω άλλο! :bleh:

Πάντως δεν το βρίσκω παράξενο που δεν έχει καλές κριτικές η συγκεκριμένη ταινία. Εδώ που τα λέμε τι το τόσο σπουδαίο έχει κινηματογραφήσει ο Σμαραγδής ώστε να έχουμε αξιώσεις και για τον Καζαντζάκη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει ελληνική ταινία στα κινηματογραφικά χρονικά με χειρότερες κριτικές; Στα σοβαρά ρωτάω.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.265
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δε ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος, είδα χτες -και άργησα- το The Killing of a sacred deer, του Λάνθιμου
Συμφωνώ πολύ με την κριτική σου. Κι εμένα με αναστάτωσε η ταινία. Μου θύμισε εκτός από αρχαία τραγωδία (θεία δίκη) και λίγο σκηνές απο ταινίες με αυτοδικία του Κιμ Λι Ντιουκ. Η με θέμα την εκδίκηση όπως η Λευκή ταινία του Κισλόφσκι. Πάντα όμως με το ξεχωριστό ύφος του Λάνθιμου.

Επίσης είχε εξαιρετική μουσική και ήχους κατά τις στιγμές κορύφωσης των συναισθημάτων (αγωνίας, φόβου).

Δεν κατάλαβα όμως τί εννοούσε ο πιτσιρικάς όταν έλεγε αυτό για τα μακαρόνια." Του λέγανε ότι τα έτρωγε με τον ίδιο τρόπο με τον μπαμπά του, και μετά κατάλαβε ότι όλοι τα τρώγανε έτσι". Μήπως το κατάλαβε κανείς;
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Υπάρχει ελληνική ταινία στα κινηματογραφικά χρονικά με χειρότερες κριτικές; Στα σοβαρά ρωτάω.
Δες εδώ το κοινό την θάβει http://www.athinorama.gr/cinema/movieratings.aspx?id=10058610
κι όχι άδικα. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα βλέποντας το τρέιλερ. Λάβε υπόψη πως είχε 10 υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου και κέρδισε το α' γυναικείου ρόλου. Βουαλά:

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.498
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες εδώ το κοινό την θάβει http://www.athinorama.gr/cinema/movieratings.aspx?id=10058610
κι όχι άδικα. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα βλέποντας το τρέιλερ. Λάβε υπόψη πως είχε 10 υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου και κέρδισε το α' γυναικείου ρόλου. Βουαλά:

Δεν ανοίγει το λινκ. Κρίμα γιατί πρέπει να ήταν πολλά υποσχόμενες οι κριτικές...:lol:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δες εδώ το κοινό την θάβει http://www.athinorama.gr/cinema/movieratings.aspx?id=10058610
κι όχι άδικα. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα βλέποντας το τρέιλερ. Λάβε υπόψη πως είχε 10 υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου και κέρδισε το α' γυναικείου ρόλου. Βουαλά:

Νομίζω ότι έχει γεννηθεί για να τρώει θάψιμο. Τα ίδια και με τους Mary and The Boy. Άκουσα κομμάτια τους μετά την αυτοκτονία της Mary και μπορώ να πω ότι δεν ήταν καθόλου φρικτά. Για τις ταινίες του όμως νομίζω ότι καλά τα λένε οι κριτικές.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom