Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δες για διαμονη motel one staatsoper.μοντερνο μεσα αλλα νεοκλασσικο απο εξω! Και κεντρικοτατο,απεναντι απο την οπερα κυριολεκτικα.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Για διαμονή προτείνω hotel geblergasse.Είναι λιγο μακρυά από το κέντρο αλλά έχει γραμμή μετρό U6 και trams πολυ κοντά.Επίσης μια μονοήμερη εκδρομή με τραίνο στο Mariazell επιβάλλεται.Και φυσικά αν περισσεύει ημέρα,στο Hallstatt πάλι με τραίνο και πέρασμα με το καραβάκι.Φανταστικά και τα δύο μέρη.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Πολύ καλό ξενοδοχείο και σε κεντρικό δρόμο πολύ καλή περιοχή και πας με τα ποδια μέχρι Άγιο Στέφανο Hotel Am Konzerthaus Vienna - MGallery by Sofitel. Κλείστο με κλειστά μάτια!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ευχαριστω και παλι!!!! Μετα το δωμάτιο, μουσεία, ενα αλλο βασικό για μένα είναι και το φαγητό;)!!!!!! Ψαχνω εστιατόρια και Κριτικές μήπως και βγάλω άκρη! Μια δυο φορες θα φάμε λίγο πιο ακριβά, μετα θα προτιμησουμε πιο οικονομικές επιλογες, οποτε εκεί προσανατολιζομαι!!! Μπαρ δεν με ενδιαφέρουν πολυ:), αλλά να δουμε τι τρώμε εκεί που είμαστε συνηθισμένοι σε χωριάτικη σαλατα:haha: και το ελαιόλαδο. Σνιτσελ σίγουρα θέλω να δοκιμασω!!! Τα λουκάνικα δεν μας ενθουσιαζουν, που νομιζω είναι ο δικός τους " γύρος".
Τις ταξιδιωτικές ιστορίες κ τα σχετικα νηματα στο φόρουμ θα τα διαβάσω προσεκτικα;)!!!! Ευχαριστωωωωωω!!!!!!!
ΣΙΓΟΥΡΑ θα πας για καφε ή γλυκο στο cafe central..μπορει να ναι λιγο ακριβο ή να περιμενεις λιγο στην ουρα για να μπεις αλλα εκτος οτι ειναι must ειναι πολυ ωραιο μεσα κ αξιζει!!για σνιτσελ σου προτεινω ανεπιφυλικτα το schnitzelwirt(δε θυμαμαι που πεφτει παντως ειναι κοντα στο κεντρο googlare to),μιλαμε για 2 τεραστια κομματια σνιτσελ(εγω το ενα το πηρα μαζι μου,δεν αντεξα να τα φαω και τα 2 μονοκοπανια :p) και απο τιμες αν δεν απατομαι απο 7-10€ τ ατομο!!οσο αφορα λουκανικα σου προτεινω να δοκιμασετε το bratwurst(ασπρο λουκανικο)σε καποια υπαιθρια αγορα ή στη χριστουγεννιατικη ή απο καντινα!α!και lebekase(εγω το φαγα σε σαντουιτσακι,δε ξερω αν το σερβιρουν και μεριδα)..αν εχετε κουζινα στο ξενοδοχειο σας,καλη λυση θα ταν και ετοιμα φαγητα ή κατεψυγμενα απο κανενα σουπερ μαρκετ(εχουν ενα αρκετα φθηνο αλλα μου διαφευγει τ ονομα)αλλιως mac donalds ή burger king..ελπιζω να σαι προσανατολισα λιγουλακι!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για σνίτσελ προτείνω κι εγώ το Figlmüller, κ επίσης από λουκάνικα να δοκιμάσετε και käsekrainer (λουκάνικο γεμιστό με τυρί)
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Σκεφτομαι να αγορασω την Vienna City Card. Για Shonbrunn και Kunsthistorischen Museum δεν μπορεσα να βρω πως να κανω online αγορα του εισητηριου και να περιλαμβανει την εκπτωση της καρτας.
Γινεται και απλα μου διαφευγει κατι ή θα πρεπει να περιμενω στην ουρα να αγοραζω τα εισητηρια επιτοπου?
 

me gusta viajar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανια
Σκεφτομαι να αγορασω την Vienna City Card. Για Shonbrunn και Kunsthistorischen Museum δεν μπορεσα να βρω πως να κανω online αγορα του εισητηριου και να περιλαμβανει την εκπτωση της καρτας.
Γινεται και απλα μου διαφευγει κατι ή θα πρεπει να περιμενω στην ουρα να αγοραζω τα εισητηρια επιτοπου?
Χθες γυρισα απο Βιεννη οποτε στα παραθετω τωρα που τα εχω ακομα φρεσκα στο μυαλο μου...Η εκπτωση για το schonbrunn ισχυει μονο για συνδυαστικο εισιτηριο π.χ grand pass+sissy και οχι για να δεις ενα απο τα δυο...Τωρα στο Μουσειο Ιστοριας της Τεχνης με την επιδειξη της καρτας ο υπαλληλος περναει αυτοματα την εκπτωση της ταξεως του 1 ευρω...Πρωινες ωρες και για καθημερινες ωρες παντα μιλωντας σε κανενα απο τα δυο δεν αντιμετωπισαμε ουρα
 

Roi_S

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα!!! :xalara:Πολύ κατατοπιστικές και άφθονες πληροφορίες!!!! Να ρωτησω κατι που με απασχολει και που μαλλον δεν το βρηκα στο νημα..... Με δεδομένο οτι θα πάμε στη Βιέννη τελος του μηνα, μπορει καποιος να αναφερει πώς αλλαζουν χρόνο οι Βιεννέζοι συνηθως ? (και οι απειροι τουριστες βέβαια) Στις πλατειες ή κατι άλλο? Και επισης: οι Χριστουγενιατικες αγορες είναι αυστηρα χριστουγεννιατικες στη Βιέννη ή υπάρχουν και τις παραμονες της πρωτοχρονιας? (Θα ειμαστε εκει απο 28 Δεκεμβρίου). Και σε ποια σημεια της πολης είναι? Ευχαριστώ εκ των προτερων! :clap:
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Στην αλλαγη του χρονου στηνονται σε κεντρικα σημεια διαφορες μουσικες σκηνες που παιζουν και ζωντανη μουσικη.Οποτε διαλεγεις τι ειδους μουσικη σ αρεσει και διασκεδαζεις ωραια. Οποτε σε ολο το κεντρο ενα τεραστιο παρτυ!ειναι πολυ ομορφα!!!
 

Roi_S

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστω πολύ Dimaq ! Αυτα ειναι νεα!!! Να βοηθησει λιγουλάκι κι ο καιρος!!!!:icon_smile:
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Μακαρι γιατι το 2015-2016 που πηγα ειχε παρα πολυ κρυο...Βοηθαει το ζεστο κρασι βεβαια και το γιορταστικο κλιμα,που το ξεχνας σιγουρα! Ντυθειτε καλα και θα περασετε τελεια!
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Χθες γυρισα απο Βιεννη οποτε στα παραθετω τωρα που τα εχω ακομα φρεσκα στο μυαλο μου...Η εκπτωση για το schonbrunn ισχυει μονο για συνδυαστικο εισιτηριο π.χ grand pass+sissy και οχι για να δεις ενα απο τα δυο...Τωρα στο Μουσειο Ιστοριας της Τεχνης με την επιδειξη της καρτας ο υπαλληλος περναει αυτοματα την εκπτωση της ταξεως του 1 ευρω...Πρωινες ωρες και για καθημερινες ωρες παντα μιλωντας σε κανενα απο τα δυο δεν αντιμετωπισαμε ουρα
Μολις γυρισα κι εγω απο Βιεννη. Τελικα δεν πηρα Viena Card, το ιδιο ηταν το κοστος ουσιαστικα. Οντως ουτε εγω συναντησα ουρα πουθενα (schonbrunn, Belvedere, Ιστορια της Τεχνης) πρωινες ωρες και μαλιστα και Κυριακη τα δυο πρωτα. Σε αυτο που δεν συναντησα ουτε ενα ατομο ηταν στο Μουσειο Φυσικης Ιστοριας, κι αυτο γιατι πηγα Τριτη που ηταν κλειστο!!o_O
Οποτε οποιος ενδιαφερεται οντως να επισκεφθει το μουσειο ας μου στειλει pm να του στειλω με mail τα εισητηρια.. (2 ατομων). Θα τηρηθεί σειρα προτεραιοτητας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom