Ισοθερμικά εσώρουχα

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Καλά Χριστούγεννα με υγεία , επειδή έχω μπουφάν για χοντρά κρύα ( Avirex εννοώ με γούνα , που φορούσα ο Rocky στην προπόνηση στο βουνό ) , έχω επίσης ένα Νapapijri που αντέχει πολύ κρύο , επίσης έχω θερμοεσώρουχα , απλά ψάχνω για ένα καθημερινό ζεστό μπουφάν , εαν θες δώσε οδηγίες ;)
Αντεύχομαι. :icon_confused:Δεν μπορώ να σου δώσω οδηγίες για κάτι καθημερινό. Οι όποιες γνώσεις μου περιορίζονται σε ρούχα και εξοπλισμό που προορίζονται για ορεινή πεζοπορία.
Η επισημανση μου περί <<ισοθερμικού μπουφάν>> αφορούσε την αποφυγή ενός αδόκιμου όρου.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Καλησπερα! Εψαχνα κι εγω πληροφοριες για ισοθερμικα, και, ενας φιλος που ταξιδεψε περσι τα Χριστουγεννα στο Λονδινο, μου προτεινε να αγορασω κατι "θερμαντικα σακουλακια" τα οποια τα βαζεις σε τσεπες κτλ και παραγουν θερμοτητα.. Τα γνωριζετε; Εχετε χρησιμοποιησει ποτε; Βρηκα αυτα εδω https://www.lightgear.gr/thermantiko-xerion-thermopad-mias-xrhshs-2tem.html Αν καποιος γνωριζει οτιδηποτε παραπανω θα ηταν ευπροσδεκτο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Αν καποιος γνωριζει οτιδηποτε παραπανω θα ηταν ευπροσδεκτο.
Δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό που λέει. Η χρήση τους αφορά κυρίως τα χέρια. Θεωρείται κάτι συμπληρωματικό στο θέμα του εξοπλισμού. Δεν υποκαθιστά κάτι από τα υπόλοιπα που καλό είναι να έχεις. Κάνει δουλειά. Δεν έχω δοκιμάσει όμως το συγκεκριμμένο.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Δεν είναι κάτι παραπάνω από αυτό που λέει. Η χρήση τους αφορά κυρίως τα χέρια. Θεωρείται κάτι συμπληρωματικό στο θέμα του εξοπλισμού. Δεν υποκαθιστά κάτι από τα υπόλοιπα που καλό είναι να έχεις. Κάνει δουλειά. Δεν έχω δοκιμάσει όμως το συγκεκριμμένο.
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να ρωτησω τωρα και κατι χαζο, υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεμα στον ελεγχο του αεροδρομιου με αυτο; Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα τι μπορει να περιεχει.. :bleh: :icon_redface:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεμα στον ελεγχο του αεροδρομιου με αυτο; Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα τι μπορει να περιεχει.
Αυτό δεν το γνωρίζω. Κάνε ένα τηλέφωνο στο αεροδρόμιο. Πριν τα χρησιμοποιήσεις διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Επίσης δεν υποκαθιστούν τα γάντια. Πάρε και τα γάντια μαζί όποτε θες να έχεις τα χέρια έξω από τις τσέπες για πολύ ώρα.
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
Αυτό δεν το γνωρίζω. Κάνε ένα τηλέφωνο στο αεροδρόμιο. Πριν τα χρησιμοποιήσεις διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες χρήσης. Επίσης δεν υποκαθιστούν τα γάντια. Πάρε και τα γάντια μαζί όποτε θες να έχεις τα χέρια έξω από τις τσέπες για πολύ ώρα.
Σε ευχαριστω πολυ :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Να ρωτησω τωρα και κατι χαζο, υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θεμα στον ελεγχο του αεροδρομιου με αυτο; Ρωταω γιατι δεν εχω ιδεα τι μπορει να περιεχει.. :bleh: :icon_redface:
Αν ειναι σε μορφή ζελέ, ναι. Ρώτα στο κατάστημα και πες και σε εμάς :)
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ψάχνουμε για θερμό εσώρουχα, ρούχα ζεστά, παντελόνια του σκι και αδιάβροχα παπουτσάκια. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο οικονομικό κατάστημα στην Αθήνα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ψάχνουμε για θερμό εσώρουχα, ρούχα ζεστά, παντελόνια του σκι και αδιάβροχα παπουτσάκια. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο οικονομικό κατάστημα στην Αθήνα;
Decathlon στα Σπατα,εχω παρει ισοθερμικο μακρυμανικο του 5ε το πολυ και το χω καταβολευτει!(και μιλαμε σε κρυα Σουηδιας,Δεκεμβρη μηνα!)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Εξαιτίας της πυκνής ύφανσης των ισοθερμικών ρούχων, η θερμότητα που αναπτύσσει το σώμα παραμένει στο χώρο μεταξύ ρούχου και δέρματος, διατηρώντας το σώμα ζεστό. Εκμεταλλεύεσαι δηλαδή τη ζέστη που παράγει το ίδιο το σώμα σου για να ζεσταθείς.
Απαντάω εδώ επειδή είναι το σχετικό θέμα και για να μην χαλάσω το άλλο νήμα.
Δεν έχουν όλα τα ισοθερμικά εσώρουχα την ίδια ύφανση και κατά συνέπεια δεν έχουν όλα πυκνή ύφανση. Είναι πλέον μία μεγάλη κατηγορία ρουχισμού με διάφορες επιλογές για διαφορετικές περιπτώσεις.
Αυτό που γράφεις περί ζέστης και σώματος προσπαθούν να το κάνουν όλα τα χειμερινά ρούχα, όχι μόνο τα λεγόμενα ισοθερμικά.
Δεν υπάρχουν ισοθερμικά ρούχα. Μόνο εσώρουχα αλλά και αυτό είναι συζητήσιμο.
Σε αυτό που έγραψα για ισοθερμικές κάλτσες αναφερόμουν στα αγγλιστί λεγόμενα liners διότι μόνο αυτές μπορούν να θεωρηθούν αντίστοιχο των ισοθερμικών εσωρούχων. :)
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Απαντάω εδώ επειδή είναι το σχετικό θέμα και για να μην χαλάσω το άλλο νήμα.
Δεν έχουν όλα τα ισοθερμικά εσώρουχα την ίδια ύφανση και κατά συνέπεια δεν έχουν όλα πυκνή ύφανση. Είναι πλέον μία μεγάλη κατηγορία ρουχισμού με διάφορες επιλογές για διαφορετικές περιπτώσεις.
Αυτό που γράφεις περί ζέστης και σώματος προσπαθούν να το κάνουν όλα τα χειμερινά ρούχα, όχι μόνο τα λεγόμενα ισοθερμικά.
Δεν υπάρχουν ισοθερμικά ρούχα. Μόνο εσώρουχα αλλά και αυτό είναι συζητήσιμο.
Σε αυτό που έγραψα για ισοθερμικές κάλτσες αναφερόμουν στα αγγλιστί λεγόμενα liners διότι μόνο αυτές μπορούν να θεωρηθούν αντίστοιχο των ισοθερμικών εσωρούχων. :)
Αναφέρθηκε σε κάποιο σχόλιο πως όλα τα ισοθερμικά είναι ίδια και δεν χρειάζεται να πάρει κάποιος αυτά που είναι ακριβά. Ένα ακριβό ισοθερμικό έχει περισσότερες προδιαγραφές από ένα φθηνό και μια από αυτές είναι και η πυκνότερη ύφανση.

Η διαφορά των ισοθερμικών από τα απλά χειμερινά ρούχα είναι ότι τα πρώτα απορροφούν την υγρασία του σώματος και στην εσωτερική τους πλευρά υπάρχει μια λεπτή επίστρωση από πολυεστέρα, που λειτουργεί ως μονωτικό στρώμα. Η επίστρωση αυτή απορροφά την υγρασία από το σώμα, ώστε να διατηρεί την επιδερμίδα στεγνή.

Με την πρόοδο της τεχνολογίας, και με τη χρήση διαφόρων υλικών και νέων τεχνικών ύφανσης, πλέον τα ισοθερμικά φοριούνται άνετα και σαν κανονικά ρούχα. :)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Αναφέρθηκε σε κάποιο σχόλιο πως όλα τα ισοθερμικά είναι ίδια και δεν χρειάζεται να πάρει κάποιος αυτά που είναι ακριβά
Δεν το σχολίασα γιατί με αυτά που θα έγραφα θα μπορούσε να θεωρηθεί διαφήμιση υπέρ των ακριβών. :)
Ένα ακριβό ισοθερμικό έχει περισσότερες προδιαγραφές
Συνήθως έχει αλλά το θέμα είναι αν τις χρειάζεται ο καθένας. Τα ισοθερμικά εσώρουχα που χρειάζονται οι περισσότεροι ταξιδιώτες είναι τις περισσότερες φορές στην μεσαία κατηγορία τιμής με εξαίρεση το ισοθερμικά που φτιάχνονται από μαλλί Merino.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom